Cera
13.04.06,10:36
Na živnostníka je odčitateľná položka za rok 2005 87936,- Sk.
Aká čiastka je na manželku?
Jej potvrdenie od zamestnavateľa:
01 Úhrn zúčtov.a vyplatených príjmov je 11970,-
02 Zúčtované za mesiac 12.
03 Poistné a príspevky 1606,-
04 Čiastkový základ dane 10364,-
05 Úhrn preddavkov 589,-
06 Zníženie základu dane 7328,-
Žiadny iný príjem v roku 2005 nemala, bola nezamestnaná.
Akú sumu treba uviesť do daňového priznania riadok 71 ? Ďakujem za pomoc.
JAJA11
13.04.06,08:48
Podľa mňa 87 936 - 11 970 = 75 966,- Skk. Ja som to robila tak, ale čakám na vyjadrenie ďalších.
mysimis
13.04.06,08:49
Na manželku si odpočíta sumu 87936 - 10364 Sk, tj. 77572 Sk.
mysimis
13.04.06,08:52
Podľa mňa 87 936 - 11 970 = 75 966,- Skk. Ja som to robila tak, ale čakám na vyjadrenie ďalších. Ja som to mala pôvodne urobené tiež takto a pani daňováčka mi to vrátila na prepracovanie.
KvetkaK
13.04.06,08:53
Ja si myslim tak ako jaja11, ze musi odpocitat hruby prijem cize 11970Sk.
JAJA11
13.04.06,09:22
Na manželku si odpočíta sumu 87936 - 10364 Sk, tj. 77572 Sk.

Logicky mi to tiež tak vychádza, lebo manželka si uplatnila len 10 364,- Sk vo svojom zúčtovaní a zvyšok, ktorý si neuplatnila by si mal uplatnť manžel, ale kedysi, keď sa riešil tento problém bolo povedané, že za príjem sa považuje hrubá mzda, preto sa pýtam, kto to preveroval na vyšších inštanciach?:confused:
Pepa
13.04.06,09:39
Nezdaniteľná časť na manželku /rok 2005/ je 87936,- sa zníži o vlastný príjem manželky. Vlastný príjem manželky je hrubý príjem tzn. 11970,- Sk.
Mohol si uplatniť rozdiel medzi 87936 a 11970,- Sk.
Pepa
13.04.06,09:43
Ja som to mala pôvodne urobené tiež takto a pani daňováčka mi to vrátila na prepracovanie.
"Čudná" pani daňováčka. Ale ja sa vlastne už ničomu nečudujem. Mne sa vrátila jedna SZČO, ktorej pani daňováčka poradila uplatenie DB - hlavne, že SZČO bola v strate!!!!!.
mysimis
13.04.06,09:55
Ja sa už pomaly nedivím ničomu čo sa týka pracovníčok DÚ. A to nechcem ubližovať nikomu.
Pepa
13.04.06,09:58
Ja sa už pomaly nedivím ničomu čo sa týka pracovníčok DÚ. A to nechcem ubližovať nikomu.
Neubližujem - konštatujem fakt, že informácie pochádzajúce z DU sú nepresné a zavádzajúce. A za túto vetu sa nebudem nikdy nikomu ospravedlňovať.
KEJKA
13.04.06,10:59
Neubližujem - konštatujem fakt, že informácie pochádzajúce z DU sú nepresné a zavádzajúce. A za túto vetu sa nebudem nikdy nikomu ospravedlňovať.
toto je pravda. Vždy sa treba opýtať, podľa akého § DU postupuje a nechať si vysvetliť postup. potom sa to dá odkontrolovať a prípadne vyvrátiť. Mňa tiež obháňali s jedným DP tri razy, kým pochopili, že je to správne.
Najhoršie je, že takéto prípady znižujú kredit účtovníka u firmy pre ktorú pracuje. Lebo tá má tendenciu veriť, že čo povie DÚ, je svätá pravda.
učtovníčka
19.04.06,06:58
Práve som sa vrátila z DU po oprave daňového priznania paušalistu, ktoré som urobila tak ako som sa dočítala na porade že v riadku 2 výdavky zo živnosti sa majú uviesť len percentuálne vypočítané výdavky bez zaplatených odvodov a potom v riadku 9 napísať aj s odvodmi. Pozerali sa na mňa ako na exota čo si niečo vymyslel a povedali mi že software ja pre všetkých na Slovensku rovnaký tak to má byť " po starom". Musela som to opraviť ak som chcela mať
pokoj.
Bola som jediná čo takto dopadla?
JAJA11
19.04.06,07:41
Práve som sa vrátila z DU po oprave daňového priznania paušalistu, ktoré som urobila tak ako som sa dočítala na porade že v riadku 2 výdavky zo živnosti sa majú uviesť len percentuálne vypočítané výdavky bez zaplatených odvodov a potom v riadku 9 napísať aj s odvodmi. Pozerali sa na mňa ako na exota čo si niečo vymyslel a povedali mi že software ja pre všetkých na Slovensku rovnaký tak to má byť " po starom". Musela som to opraviť ak som chcela mať
pokoj.
Bola som jediná čo takto dopadla?

Nie vždy je dobré poslúchnuť čo tu radia, ja som to nechala tak ako predtým, t.j. dala som tam aj poistné a rozpísala som to do poznámok. Nie vždy majú daňoví úradníci pravdu, a nie vždy treba poslúchať nejaký názor na porade. Veď tu boli aj názory, ktoré to neschvaľovali.:confused:
Marína
19.04.06,08:50
Práve som sa vrátila z DU po oprave daňového priznania paušalistu, ktoré som urobila tak ako som sa dočítala na porade že v riadku 2 výdavky zo živnosti sa majú uviesť len percentuálne vypočítané výdavky bez zaplatených odvodov a potom v riadku 9 napísať aj s odvodmi. Pozerali sa na mňa ako na exota čo si niečo vymyslel a povedali mi že software ja pre všetkých na Slovensku rovnaký tak to má byť " po starom". Musela som to opraviť ak som chcela mať
pokoj.
Bola som jediná čo takto dopadla? Takto vypísané DP bolo vyplnené správne. Pri podaní DP za r.2004 som so správcom dane mala ten istý problém. Po prečítaní poznámky z DP(viď nižšie) sme dospeli k rovnakému názoru. To, že software na DÚ pre daň z príjmov nie je upravený tak, aby spĺňal náležitosti uvedené v DP, ktoré bolo oficiálne schválené, nie je náš problém. Tiež ho robia len ľudia. Očakávala by som, že od minulého zdaň. obdobia bol čas na jeho úpravu. Prehľadnejšie by bolo upraviť DP s novou "kolónkou" poistného.
Ja sa riadim poznámkou na str. 3 DP. Citujem časť poznámky.
V stĺ. 2 sa uvádzajú výdavky. Ak daňovník uplatňuje podľa § 19 zákona(daňové výdavky), môžu sa uviesť úhrnom na r. 9, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na r. 1 až 8; ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom na r. 10 osobitne na tomto riadku.
Pre istotu na DP v odd. XIII. rozpisujem výdavky na 25(60)%+poistné, aj keď to nie je moja povinnosť.
Ak sa napr. na r.2 stĺ. 2 dajú 25% paušálne výdavky+poistné, tak pri zaškrtnutí políčka pod tabuľkou(Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatňujem výdavky percentom z príjmov...) tiež pri kontrole softwarom to nemôže sedieť, ak prepočíta % výdavkov z príjmov.

S podaním takto vyplneného DP nemám problém.
JAJA11
19.04.06,09:47
Takto vypísané DP bolo vyplnené správne. Pri podaní DP za r.2004 som so správcom dane mala ten istý problém. Po prečítaní poznámky z DP(viď nižšie) sme dospeli k rovnakému názoru. To, že software na DÚ pre daň z príjmov nie je upravený tak, aby spĺňal náležitosti uvedené v DP, ktoré bolo oficiálne schválené, nie je náš problém. Tiež ho robia len ľudia. Očakávala by som, že od minulého zdaň. obdobia bol čas na jeho úpravu. Prehľadnejšie by bolo upraviť DP s novou "kolónkou" poistného.
Ja sa riadim poznámkou na str. 3 DP. Citujem časť poznámky.
V stĺ. 2 sa uvádzajú výdavky. Ak daňovník uplatňuje podľa § 19 zákona(daňové výdavky), môžu sa uviesť úhrnom na r. 9, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na r. 1 až 8; ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom na r. 10 osobitne na tomto riadku.
Pre istotu na DP v odd. XIII. rozpisujem výdavky na 25(60)%+poistné, aj keď to nie je moja povinnosť.
Ak sa napr. na r.2 stĺ. 2 dajú 25% paušálne výdavky+poistné, tak pri zaškrtnutí políčka pod tabuľkou(Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 uplatňujem výdavky percentom z príjmov...) tiež pri kontrole softwarom to nemôže sedieť, ak prepočíta % výdavkov z príjmov.

S podaním takto vyplneného DP nemám problém.

Nech čítam to poučenie 10 krát, mne z toho textu nevychádza, že do 2. riadku nemám dať poistenie. A daňové tlačivo nepočíta percento výdavkov, pretože nevie či je to 25 alebo 60, on len kontroluje či súčet riadkov 1 - 8 sa rovná riadku 9. A preto to pri kontrole daňového priznania vyskakuje ako chyba.
Marína
19.04.06,12:20
Veď je tam jasne napísané, že na r. 2 stĺ. 2 sa uvádzajú výdavky. Ak sú to paušálne výdavky, tak tie sú buď 25% al. 60% z príjmu. Nikde tam nie je napísané, že k týmto výdavkom sa má pripočítať poistné. Až potom sa uvádza, že na r. 9 sa uvedú výdavky úhrnom(spolu) so zaplateným poistným.
Táto chyba, ktorú uvádzaš „vyskakovala“ aj v predch. zdaň. období, preto som mala spor so správcom dane ohľadom vyplnenia DP. Teraz sme to spolu nekontrolovali, pretože do konca marca mal byť upgrade softwaru a na DÚ ešte pri podávaní DP nevedeli, aké v ňom budú úpravy.
Pre mňa je rozhodujúce tlačivo DP a nie ako funguje software pre DzP. Ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku – tak som podávala DP za r. 2004 aj r. 2005 a preto, aby to vedeli „nahodiť“ som do odd. XIII. rozpísala r. 9 na výdavky+poistné.
JAJA11
20.04.06,05:26
[quote=Marína]Veď je tam jasne napísané, že na r. 2 stĺ. 2 sa uvádzajú výdavky. Ak sú to paušálne výdavky, tak tie sú buď 25% al. 60% z príjmu. Nikde tam nie je napísané, že k týmto výdavkom sa má pripočítať poistné. Až potom sa uvádza, že na r. 9 sa uvedú výdavky úhrnom(spolu) so zaplateným poistným.
Táto chyba, ktorú uvádzaš „vyskakovala“ aj v predch. zdaň. období, preto som mala spor so správcom dane ohľadom vyplnenia DP. Teraz sme to spolu nekontrolovali, pretože do konca marca mal byť upgrade softwaru a na DÚ ešte pri podávaní DP nevedeli, aké v ňom budú úpravy.


"uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného"
Táto veta mi hovorí, že by som mala uviesť len jednu sumu úhrnom na riadku 9 vrátane poistného, ostatné by mali byť podľa tohto prázdne. :confused: