type83
03.07.14,11:44
Dobry den od otcovych bratrancov chcem kupit ich podiely na parcele TTP,ktoru vyuzivam ako pristupovu cestu k mojej nehnutelnosti.Dnes nemam s nimi ziadny problem len to chcem vysporiadat papierovo.Ide o to ze parcela je v extravilane obce 5500m2 obidvaja su spoluvlastnikmi a chcu mi ju predat ale neviem ako mam postupovat kedze od 1.6.14 plati novy zakon o ochrane pody.Mozem pouzit v tomto pripade vynimku §117 obcianskeho zakonika?Pripominam mame rovnake priezviska.Dakujem
AmmiS
03.07.14,10:10
Podľa § 116 Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Takže, podmienku príbuzenstva spĺňate to je podmienka - druhá veta za podkočiarkou: "iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby blízke"

ale je tu ešte druhá kumulatívna podmienka, ktorú musíte splniť tiež a to:

"ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu". Pokiaľ by ste mali dokazovať, že váš vzťah je príbuzenský podľa § 116 OZ, tak je potrebné myslieť na to, že musíte splniť aj túto podmienku.

Pokiaľ je toto všetko splnené, spľňate podmienky prevodu podľa daného zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku platného od 1.6.2014.
AmmiS
03.07.14,10:11
Dobrý deň, ako je evidovaná parcela, ktorú chcete odkúpiť (orná pôda, alebo inak)? Koľko ďalších spoluvlastníkov je na LV?
type83
03.07.14,10:17
Dakujem za rychlu a uzitocnu odpoved,ak by nastala situacia tak komu budem dokazovat naš pribuzensky vztah?
type83
03.07.14,10:19
TTP su dvaja spoluvlastnici - bratia na LV
AmmiS
03.07.14,15:15
Iba, ak by niekto napadol prevod podielov na pozemku a tvrdil, že prevod je neplatný z dôvodu, že vy a predávajúci nie ste v príbuzenskom vzťahu v zmysle § 116 veta za podkočiarkou OZ. (Môžu to byť napr. ostatní spoluvlastníci, ale ak sú len dvaja a oni vám to predajú, tak nikto :-)

Pokiaľ sa s predávajúcimi nehádate verejne, nepodávate na seba trestné oznámenia a nie sú svedkovia, ktorí by tvrdili, že ste v "škaredom" príbuzenskom vzťahu, v takom prípade by súd dal za pravdu vám. Ale ako som vyššie uviedla, nie je asi nikto, kto by to mohol napadnúť.
type83
03.07.14,15:50
V tomto mojom pripade nie je nikto takze podla toho to mozem urobit takto ako ste to uviedli obidve podmienky som splnil,dakujem.
type83
04.07.14,14:24
A co sa tyka zmluvy chcem si ju napisat sam podla vzoru misim sa odvolavat na nejaku citaciu zo zakona 140/2014?Viem ze doteraz to nebolo nutne len ci sa daco nezmenilo.Pre moju istotu.Dakujem