martinapo77
13.04.06,10:54
Pracovny pomer skoncil 31.1.06
Ma zamestnanec narok na 1,5 dna za januar ak odpracoval v januari 21 dni a mal 1 den starej dovolenky za rok 2005.
Vdaka
Zita4
13.04.06,08:55
Pokiaľ zamestnanec neodpracoval aspoň 22 dní v roku, nemá nárok na žiadnu dovolenku. Ale ak odpracoval 21 dní a plus čerpal 1 deň dovolenky za minulý rok, počíta sa, že odpracoval 22 dní. Vtedy mu vznikol nárok na 1/12 dovolenky za rok.
martinapo77
13.04.06,08:59
a ak mu byvaly zamestnavatel nebude chciet preplatit dovolenku za januar a moze poziadat noveho zamestnavatela o celu dovolenku
Zita4
13.04.06,09:02
a ak mu byvaly zamestnavatel nebude chciet preplatit dovolenku za januar a moze poziadat noveho zamestnavatela o celu dovolenku
Bývalý zamestnávateľ je povinný preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
martinapo77
18.04.06,07:56
no je povinny ale ak pracoval len januar 2006 a januar mal 21 pracovnych dni asi nema podla zakonnika prace narok na pomernu cast dovolenky

je to tak ci nie ??
Tweety
18.04.06,07:58
no je povinny ale ak pracoval len januar 2006 a januar mal 21 pracovnych dni asi nema podla zakonnika prace narok na pomernu cast dovolenky

je to tak ci nie ?? Na dovolenku za odpracované dni musí ich odpracovať 22.
§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
baninka
18.04.06,08:52
ako je to s preplatenim dovolenky, ked z-nec chce skoncit PP a skonci ho dohodou. samozrejme so suhlasom z-tela.
ak by si nevycerpal dovolenku, na ktoru mam zakonny narok - ma mu ju z-teľ preplatiť?
Tweety
18.04.06,08:59
ako je to s preplatenim dovolenky, ked z-nec chce skoncit PP a skonci ho dohodou. samozrejme so suhlasom z-tela.
ak by si nevycerpal dovolenku, na ktoru mam zakonny narok - ma mu ju z-teľ preplatiť? Nie má, ale musí mu nevyčerpanú dovolenku preplatiť.:cool:
§116 ZP.
baninka
18.04.06,09:11
čiže nie je rozdiel ako sa PP ukončí?
či dohodou alebo výpoveďou? proste ak si ju z-nec nevyčerpá z-nec mu ju musí preplatiť.
a náhrady za preplatenú dovolenku potom vstupujú do VZ za zdravotné a všetky sociálne poistenia.
Tweety
18.04.06,09:13
čiže nie je rozdiel ako sa PP ukončí?
či dohodou alebo výpoveďou? proste ak si ju z-nec nevyčerpá z-nec mu ju musí preplatiť.
a náhrady za preplatenú dovolenku potom vstupujú do VZ za zdravotné a všetky sociálne poistenia. Nie je rozdiel v ukončení PP, nevyčerpanú dovolenku musí zamestnávateľ preplatiť priemerkou. Áno náhrady za preplatenie dovolenky vstupujú do VZ pre odvody do poisťovní.:cool:
martinapo77
18.04.06,13:40
Na dovolenku za odpracované dni musí ich odpracovať 22.
§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

To mi je jasne ale ked odpracoval v januari 20 dni + čerpal jeden den dovolenky ma narok na preplatenie pomernej casti za januar
KEJKA
18.04.06,13:45
no podľa toho, čo je tu popísané, mu nárok nevznikol, takže sa mu neprepláca.
Aspoň ja som to tak pochopila.
Tweety
18.04.06,13:50
To mi je jasne ale ked odpracoval v januari 20 dni + čerpal jeden den dovolenky ma narok na preplatenie pomernej casti za januar
Do nároku na dovolenku za odpracované dni mu chýba jeden deň.:cool:
Chobot
18.04.06,13:55
Toto sú také prípady, že človeka ide z toho poraziť. Chýba jeden deň, aby mal jasný nárokna dovolenku, pričom ani nepriznanie nie je jednoznačné kvôli tomu jednému dni sviatku.

To, že čerpal dovolenku sa beire ako odpracovaný deň, takže tak by mal 21 dní. Ten sviatok treba posudzovať v závislosti od rozvrhnutia pracovnej doby. Ak mal prac. dobu rovnomerne rozvrhnutú a v ten deň, kedy bol sviatok mal pracovať, ale nepracoval, dalo by sa uplatniť ustanovenie §144 ods. 3 písm. d):

3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

a) ...,
b) dovolenky,
c) ...,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,

Takže je na vás, ako si to pred ním obhájite. Ak na vás zavolá inšpektorát práce, tí sa určite postavia na jeho stranu a budú vykladať zákon v jeho prospech.
andykas
18.04.06,18:36
Nie je rozdiel v ukončení PP, nevyčerpanú dovolenku musí zamestnávateľ preplatiť priemerkou. Áno náhrady za preplatenie dovolenky vstupujú do VZ pre odvody do poisťovní.:cool:


Treba dať pozor na to, že dodatočne preplatená dovolenka po skončení prac.pomeru už nevstupuje do VZ pre zdravotnú poisťovňu ani pre SP.
martinapo77
20.04.06,07:04
Ok ale teoreticky novy zamestnavatel nemoze zamestnancovi dat narok na celorocnu dovolenku len za 11 mesiacov.
Takze chuda zamestnanec pride o dovolenku za januar.
Tweety
20.04.06,07:15
Ok ale teoreticky novy zamestnavatel nemoze zamestnancovi dat narok na celorocnu dovolenku len za 11 mesiacov.
Takze chuda zamestnanec pride o dovolenku za januar.No, to nemôže, iba za u neho odpracovaný čas:cool:.
Džanka
15.05.06,09:39
Ahojte.
Chcem sa opýtať. Zamestnanec končí PP a zostatok dovolenky si chce vyčerpať ale zamestnávateľ mu prikázal, že musí pracovať do konca PP a dovolenku mu preplatí. Môže dať toto zamestnávateľom príkazom, alebo na základe dohody so zamestnancom?
Ďakujem
Tweety
15.05.06,09:42
Ahojte.
Chcem sa opýtať. Zamestnanec končí PP a zostatok dovolenky si chce vyčerpať ale zamestnávateľ mu prikázal, že musí pracovať do konca PP a dovolenku mu preplatí. Môže dať toto zamestnávateľom príkazom, alebo na základe dohody so zamestnancom?
Ďakujem
Je to vecou dvojstrannej dohody, ak zamestnávateľ nesúhlasí, nedá sa svietiť, nevyčerpanú dovolenku mu musí podľa ZP preplatiť pri ukončení PP.:cool:
Džanka
15.05.06,09:59
Takže ak zamestnanec do konca PP už nechce pracovať /všetky zostávajúce dni by pokryl nadčas. hodinami a dovolenkou/aj tak musí?
Tweety
15.05.06,10:17
Takže ak zamestnanec do konca PP už nechce pracovať /všetky zostávajúce dni by pokryl nadčas. hodinami a dovolenkou/aj tak musí?Všetko je vecou dohody obidvoch, aj mne sa veľakrát nesce pacovať, ale nemá sa kto so mnou dohodnúť na nepracovaní, ale to je už mimotemy
Džanka
15.05.06,10:34
Ďakujem za odpoveď.
Vieš, ono to zaváňa podrazom zo strany firmy, preto sme to chceli riešiť rýchlym odchodom. Smola. Zostáva už len dúfať....
Tweety
15.05.06,10:36
Ďakujem za odpoveď.
Vieš, ono to zaváňa podrazom zo strany firmy, preto sme to chceli riešiť rýchlym odchodom. Smola. Zostáva už len dúfať....No, tak to je potom dosť nepríjemné, podrazy slušní ľudia nerobia. :cool:
Džanka
15.05.06,10:49
Nedá sa mi pridať bodík. Píše mi, že musím najskôr niekomu inému a potom až tebe....???
Tweety
15.05.06,10:51
Nedá sa mi pridať bodík. Píše mi, že musím najskôr niekomu inému a potom až tebe....??? Ak si mi už predtým pridala, musíš pridať ďalšie dva iným poraďákom a potom mne. Len neviem, či si myslela mňa.:cool:
Džanka
15.05.06,11:09
Teba som myslela Tweety.
Tweety
15.05.06,11:10
Teba som myslela Tweety.OK, tak čakám, čakám:cool:
Zoltán Kovács
08.06.06,11:22
Zamestnankyňa 12.06.2006 nastupuje na MD. Má nevyčerpanú dovolenku z r.2005 v počte 8 dní.Internou smernicou majú osetrené, že môžu starú dovolenku čerpať do konca nasledujúceho roka. Zamestnankyňa chce nastúpiť do práce 01.01.2007, tým pádom by prišla o tých 8 dní dovolenky.
Otázka: Urobili sme správne, keď sme napísali dohodu o preplatení nevyčerpanej dovolenky z roka 2005 vo výplate za jún, z dôvodu MD?
Tweety
08.06.06,11:25
Zamestnankyňa 12.06.2006 nastupuje na MD. Má nevyčerpanú dovolenku z r.2005 v počte 8 dní.Internou smernicou majú osetrené, že môžu starú dovolenku čerpať do konca nasledujúceho roka. Zamestnankyňa chce nastúpiť do práce 01.01.2007, tým pádom by prišla o tých 8 dní dovolenky.
Otázka: Urobili sme správne, keď sme napísali dohodu o preplatení nevyčerpanej dovolenky z roka 2005 vo výplate za jún, z dôvodu MD?
Nie, pretože preplatiť sa smie iba pri ukončení PP. Na nevyčerpanú dovolenku bude mať nárok aj v roku 2007, po nástupe z RD.
Zoltán Kovács
08.06.06,11:35
Nie, pretože preplatiť sa smie iba pri ukončení PP. Na nevyčerpanú dovolenku bude mať nárok aj v roku 2007, po nástupe z RD.
A keby sme to formulovali tak, že ona si to výslovne žiadala, a zamestnávateľ s tým súhlasí?
Tweety
08.06.06,11:41
A keby sme to formulovali tak, že ona si to výslovne žiadala, a zamestnávateľ s tým súhlasí? Podľa §116 to nie je možné.
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Zoltán Kovács
08.06.06,11:50
Ďakujem :D
učtovníčka
14.06.06,08:48
Zamestnankyňa ukončila 5.4. dlhodobú PN a zároveň požiadala o ukončenie PP dohodou. Mzda sa jej pre PN nevyplácala a na dovolenku sa zabudlo.
Podnikateľka 1.5. zrušila firmu. Ako to dám do poriadku po všetkých stránkach? ďakujem za všetky rady
Tweety
14.06.06,09:15
Zamestnankyňa ukončila 5.4. dlhodobú PN a zároveň požiadala o ukončenie PP dohodou. Mzda sa jej pre PN nevyplácala a na dovolenku sa zabudlo.
Podnikateľka 1.5. zrušila firmu. Ako to dám do poriadku po všetkých stránkach? ďakujem za všetky rady Doplatiť jej nevyčerpanú dovolenku po ukončení PP. Z tejto bude platiť iba daň, odvodom už nepodlieha.
učtovníčka
16.06.06,08:15
Keď uplatňovala odpočítateľnú položku a dám jej podpísať aj na ten mesiac môžem ju využiť lebo ked jej náhrada za dovolenku vychádza 5864 Sk tak by ju potešilo aj 19%. V ročnom zúčtovaní by sa jej to vrátilo ale ako sa hovorí lepší vrabec v hrsti...... Môžem to tak urobiť? ďakujem
jankasm
16.06.06,09:22
Keď uplatňovala odpočítateľnú položku a dám jej podpísať aj na ten mesiac môžem ju využiť lebo ked jej náhrada za dovolenku vychádza 5864 Sk tak by ju potešilo aj 19%. V ročnom zúčtovaní by sa jej to vrátilo ale ako sa hovorí lepší vrabec v hrsti...... Môžem to tak urobiť? ďakujem

Áno, môžeš, len tá zamestnankyňa si už v tomto mesiaci nemôže potom uplatniť odpočítateľnú položku u prípadného nového zamestnávateľa. Takže ak si ju neuplatňuje u niekoho iného, bez problémov jej ju môžeš ty.