proIT
13.04.06,12:04
Dobrý deň,

Účtujem o zásobách spôsobom "B", čo znamená že nákup materiálu účtujem priamo do nákladov. 501/321

Z tohoto materiálu vyrobím výrobok, ktorý potrebujem aktivovať. Urobím tak súvsťažným zápisom 504/622.

A tu hneď vidím tu hlúposť, všetok materiál mi v princípe ide 2 krát do nákladov ako aj do výnosov, pretože keď tovar predám ide mi znovu do výnosov 311/604. Skresluje to celú výsledovku. Ak nakúpim materiál za 10 tisíc, predám za 12 tisíc vo výsledovke budem mať v nákladoch 20 tisíc a vo výnosoch 22 tisíc.

Prosím vyjadrite sa niekto k tomu či môj popísaný postup je správny, nechce sa mi totiž veriť, že mi skreslí výsledovku spôosobom umelého navýšenia nákladov aj výnosov.
KEJKA
13.04.06,11:36
ty píšeš že musíš aktivovať.... ja sa pýtam prečo musíš?
Ak zhotovíš z materiálu výrobok, účtuješ tržby za predaj vlastných výrobkov... 311/601.
nedávaj to na 604, nemusíš aktivovať na 504.... nepredávaš TOVAR v nezmenenom stave, ake vlastné výrobky.
V tomto prípade robíš chýbu pri účtovaní výnosov.
proIT
13.04.06,13:13
Asi nemusím, ale to práve neviem. Ide o takýto prípad:

Nákup komponentov na počítač som účtoval ako nakúpený materiál, hotový, už poskladaný počítač z komponentov som predal ako tovar. Ja teda nemusím ten počítač aktivovať? Pravdu povediac celkom tomu nerozumiem čo je to tá aktivácia.
KEJKA
13.04.06,21:12
aktivuješ len ak potrebuješ dostať (pri spôsobe A) výrobky na sklad tovaru. To uvádzam len ako príklad.
Tovar na predajni - kde je aj kúpený tovar následne predávaný, aj vlastné výrobky,... vtedy sa to zvykne aktivovať, aby na predajni bol len tovar.

Ty však kúpiš komponenty, poskladáš na objednávku a po dodaní vyfakturuješ.
Ber to ako vlastný vyskladaný výrobok, lebo okrem materiálu je tam aj tvoja práca.
Vo výsledovke nebudeš mať riadky 1 a 2, a obchodnú maržu, ale riadky 4 a 5 (výroba). U teba je to síce skladačka, nie úplne výroba, ale postačí to. Všetky ostatné náklady (501, 521, 524, 518) tvoria nákladovú zložku dosiahnutých tržieb z predaja vlastných výrobkov.
Ak by si okrem toho mal ešte tržby z predaja tovaru v nezmenenom stave, tak si to odsleduješ a naozaj zaúčtuješ 504, 604 bez aktivácie.
ayya
10.06.06,16:11
Asi nemusím, ale to práve neviem. Ide o takýto prípad:

Nákup komponentov na počítač som účtoval ako nakúpený materiál, hotový, už poskladaný počítač z komponentov som predal ako tovar. Ja teda nemusím ten počítač aktivovať? Pravdu povediac celkom tomu nerozumiem čo je to tá aktivácia.
na konci roka by si mal imho aktivovat vyrobu, ak by ti na sklade zostali poskladane a nepredane pocitace... aspon dopravu by som aktivovala a nejaku manipulaciu s tym tovarom pripadne ... ale to mas este cas do konca roka, ked robis becko sklad ... a da sa to robit (uznatelne) dvoma sposobmi ... cez 6-triedu, alebo aj cez 5-triedu

btw: mam teraz asi nejaku hlboku "tvorivu krizu" :o, ale aj aktivacii sa budem trosku venovat v tejto teme (http://www.porada.sk/showthread.php?t=8703&highlight=svokrina), tak si pockaj pripadne, ak chces ... najdes to tam neskor, neboj :)
ayya
10.06.06,16:15
Dobrý deň,
A tu hneď vidím tu hlúposť, všetok materiál mi v princípe ide 2 krát do nákladov ako aj do výnosov, pretože keď tovar predám ide mi znovu do výnosov 311/604. Skresluje to celú výsledovku. Ak nakúpim materiál za 10 tisíc, predám za 12 tisíc vo výsledovke budem mať v nákladoch 20 tisíc a vo výnosoch 22 tisíc.
Prosím vyjadrite sa niekto k tomu či môj popísaný postup je správny, nechce sa mi totiž veriť, že mi skreslí výsledovku spôosobom umelého navýšenia nákladov aj výnosov. ten priklad nie je celkom presny (v zmysle uplnosti) ale - nie je to hlupost, ma to svoj zmysel ... aj ked sa to mozno na prvy pohlad nezda :)
mudroš
25.09.06,09:47
Aktivujú sa vlasné výrobky odovzdané do vlasných predajní.
Robí sa to preto, lebo potom sa tržby účtujú na 604.
Ak by som vlatné výrobky neaktivoval, nemal by som nákldy na 504. Potom by vo výkaze ziskov a strát vyšla obchodná marža teoreticky až 100%. To by bolo veľmi skreslené.