Pebbles
04.07.14,08:21
Dobré ránko, potrebovala by som sa uistiť, či uvažujem správne.
Plánujeme vziať brigádnika - 16 rokov na 1 týždeň.
1. Do SP ho prihlásim pred vznikom dohody, odhlásim po skončení - podám výkaz samostatný (nie so zamestnancami na riadny PP?) - platba iba zamestnávateľ za garančné a úrazové poistenie?
2. Oslobodenie od dôch. poistenia sa ho netýka - nemá viac ako 18 rokov...
3. Zdravotné poistenie sa za neho neplatí - teda ho netreba prihlásiť do ZP? Alebo ho prihlásiť a bude mať nulový výkaz?
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.
ivka70
04.07.14,06:27
2. oslobodenie od platenia poisteni v SP sa tyka aj mladsich brigadnikov na DoBPS, ale v inej vyske (nizsej) ako pri studentoch starsich ako 18 rokov
teda student ma pravo o to poziadat ...
Pebbles
04.07.14,07:00
a to zdravotné poistenie bude ako riešené pri tomto mojom príklade? Ďakujem
kn-alka
04.07.14,07:07
1. ak je tá brigáda na 1 týždeň, zaraď ju ako dohoda s pravidelným príjmov a vykáže sa normálne v mesačnom výkaze spolu so zamestnancami
2. oslobodenie sa týka všetkých brigádnikov nezávisle od veku (ak sa mýlim, opravte ma)
3. ZP sa pri brigádnikoch neplatí, vôbec sa do ZP neprihlasuje a nepodáva ani žiadny výkaz
Pebbles
04.07.14,07:11
super, ďakujem pekne, skvelá tabuľka.
len k tej brigáde na 1 týždeň... dočítala som sa, že ak dohoda trvá menej ako mesiac, tak sa považuje za nepravidelnú...
kn-alka
04.07.14,07:18
celé je to otázne, ja osobne v takýchto prípadoch dávam ako pravidelný príjem, nakoľko dostanú výplatu tak ako ostatný zamestnanci vo výplatnom termíne - nie hneď po ukončení dohody.
Ale našla som aj toto vysvetlenie:
O nepravidelný príjem ide, ak:
ide o dohodu, ktorá je uzavretá na obdobie kratšie ako 1 mesiac – napr. na obdobie 10.2 až 15.2. Podľa všetkého naozaj musí byť v texte dohody už pri jej uzatvorení uvedený tento interval, prípadne sa táto dohoda ukončí v rovnakom mesiaci ďalšou a samostatnou „dohodou u ukončení dohody“. Toto je jediný prípad, keď definíciu uviedla samotná Sociálna poisťovňa (na webe aj v mesačníku “Sociálne poistenie” č. 1/2013
http://ludskourecou.sk/2013/02/pravidelny-a-nepravidelny-prijem-dohodara/
... zatiaľ som so SP nemala problém ohľadom "týždňovej" brigády zaradenej ako pravidelný príjem, uvidím do budúcnosti.
... 2. vec, ako pravidelný príjem dostane štát viacej peniažkov, takže mu to musí vyhovovať :D :D
Pebbles
04.07.14,10:57
veru... je to vec pohľadu. ja som tiež našla iba toto zo sociálky, lebo inde to zakotvené nie je, čo sa považuje za nepravidelný príjem pri takejto dohode. Ale ďakujem pekne, že ste sa tomu povenovali.