jholubok
13.04.06,11:18
Nevie mi niketo poradiť, mám nárok žiadať od zamestnanca zaplatené odvody do ZP počas absencie, keď áno kde by som to presne v akom zákone našla. Ďakujem veľmi pekne
Hronská Iveta
13.04.06,09:56
Nevie mi niketo poradiť, mám nárok žiadať od zamestnanca zaplatené odvody do ZP počas absencie, keď áno kde by som to presne v akom zákone našla. Ďakujem veľmi pekne
Zamestnanec musí za absenciu poistné na ZP doplatiť. V tomto smere bola naposledy úprava zákona o ZP novelou č.660/2005 Z.z.

V § 13 odsek 16 znie:
„(16) Minimálny základ podľa odseku 15 sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť, okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi podľa osobitného predpisu.48)“.
sonka1
13.04.06,11:25
ale samozrejme, aj ja som mala taký prípad, ked bol zamestnanec celý mesiac na neplatenom volne..... musela som ako zamestnávateľ za neho zaplatiť odvody vo výške 276,00 Sk. Ďalší mesiac, ked nastúpil do práce, som tu to zrazila z čistej mzdy ako položku "vyplatené vopred"
vladan
13.04.06,12:34
Nevie mi niketo poradiť, mám nárok žiadať od zamestnanca zaplatené odvody do ZP počas absencie, keď áno kde by som to presne v akom zákone našla. Ďakujem veľmi pekne

podľa Zákonníka práce § 131 ods. 1 možno vykonať zrážku poistného na zdravotné poistenie, ale iba na zdravotné poistenie zamestnanca.
Odvod do zdravotnej poisťovne za zamestnávateľa možno vykonať iba na základe písomnej dohody so zamestnancvom o zrážkach zo mzdy (viď § 131 ods. 3).