Agneša
04.07.14,13:38
Dobrý deň. Potrebovala by som pomoc. Firma nám v mesiaci január vystavila faktúru bez DPH ( na samozdanenie podľa §69 ods.12 písm f).takto sme aj zaúčtovali aj sme spravili samozdanenie. V mesiaci jún nám zavolali, že po konzultácii daňovým úradom došli na to, že tovar ktorý nám dodali nespľňa parametre podľa zákona § 69 a z toho dôvodu nám dofakturujú DPH. Je to faktúra. žiadny dobropis alebo ťarchopis. V poriadku že na základe tejto faktúry ja si uplatním DPH ale ako opravím pôvodnú faktúru t.j. to samozdanenie? Interným dokladom alebo musím spraviť opravné DP DPH za 1/2014. Ďakujem dopredu za odpovede.
a_je_to
08.07.14,12:53
Prípad by som považoval za dvojnásobnú opravu základu dane a dane podľa § 25. Lebo prvá daň na samozdanenie klesla zo 100 na nulu a druhá na zdanenie u dodávateľa narástla z nuly na 100. Čiže samozdanenie odmínusovať v mesiaci vydania opravnej faktúry a plusom zadať bežné zdanenie k tomu istému dátumu. Smelo to môžeš použiť aj pri zmene druhu zdanenia - pozri článok 41. v poučení. Opravy zadať tak, aby sa zobrazili v riadkoch 26 a 27. Pre odpočet zo samozdanenia aj 28. Keďže dobropisy a ťarchopisy sa podľa zákona považujú za faktúru, platí to aj spätne. Že nová faktúra, týkajúca sa starého prípadu je ťarchopisom. Aj bez toho, že by tak bola nazvaná, na názve nezáleží, ale na vecnej náplni áno. Tá jedna faktúra je dokladom pre obidva zápisy.
Agneša
09.07.14,13:11
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. :)