jatomas
04.07.14,16:56
Dobry den. Stala sa mi velmi chulostiva zalezitost. Syn nekladiem mu to za vinu odisiel za kamaratmi k vode. Ja som si potreboval ist nakupit do obchodu. Zrdzal som sa 2 hodiny. V case mojej nepritomnosti bola pracovnicka zo socialnej poistovne, ktora mi zanechala listok vo dverach, kde sa pise ze mam do troch dni odovodnit svoju nepritomnost. V obchode som bol mimo povolenych vychadzok.Ja netusim co mam zdovodnit, napisat ze som bol v obchode pre nakup potravin? Na internete som sa docital ze neohlasit dovod je horsie alo oznamit pricinu. Dokonca som sa dozvedel ze ma mozu pokutovat. Prosim napiste mi co mam robit? To ze mi dnom kontroli skoncila PN som si vedomi ale bude aj pokuta? Neviem co mam v tejto situacii robit.
avalik
04.07.14,15:52
Rob to, co po tebe chcu - zdovodni svoju nepritomnost. Ak si bol v obchode tak im to napis. Ak budu chciet dalsie vysvetlenie tak sa ozvu.


§ 239
Pokuta

Za porušenie povinností ustanovených v § 142 ods. 7, § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 227a, § 228 až 234, § 238, 244 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 16 596,96 eura. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom. Sociálna poisťovňa neuloží pokutu za porušenie povinnosti ustanovenej v § 231 ods. 1 písm. b), ak už bola uložená pokuta podľa osobitného predpisu.102aa)

§ 227
(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní

a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,

b) zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,

c) zúčastniť sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na účely poskytovania úrazových dávok,

d) zúčastniť sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného procesu na účely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,

e) dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,

f) zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,

g) oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní,

h) plniť ďalšie povinnosti ustanovené týmto zákonom.
Zuzanka_ba
04.07.14,15:58
Tu http://www.porada.sk/t88207-p5-kontroly-na-pn-ke-co-hrozi.html aj inde si prečítaj..

Tie pokuty nie sú nijak horibilné, ak sa len toho obávaš, aspoň čo som sa dočítala. A ak by neuznali tvoje dôvody, prečo si nebol zastihnutý, môžu a odoberú ti nemocenskú na 30 dní od porušenia, t.j. jeden mesiac nasucho:)

Myslím že ak máš vychádzky, tak nákup potravín mimo nich neobstojí. Ale určite im treba dať vysvetlenie, kde si bol, neodpovedať na výzvu je to najhoršie.
Katy a R
04.07.14,16:02
Ak vieš zdôvodniť svoju neprítomnosť - tak nemáš žiadny problém. Podľa mňa, aj keď si si bol nakúpiť nutné veci (veď neumreš od hladu;) - aj to je dôvod - samozrejme 2 hodiny asi ťažko ?)
neviem, či to bude správne ... ale videla som v čakárni u lekára, že si pacienti prišli ukončť k lekárke DPN - ak našli takýto list v schránke.
http://www.socpoist.sk/aktuality-pocet-pn-prudko-klesol--socialna-poistovna-zvysila-kontroly/48411s55224c?
jatomas
04.07.14,16:42
Prepacte ale, ja nemam guraz napisat pravdu do zdovodnenia, zdovodnit moju nepritomnost v obchode s potravinami. Mna teraz zaujima, ak im nenapisem nic, sa nevyjadrim do 3 dni, hrozi mi financny postih ak ano aky? Alebo len okamzite ukoncenie PNky? Neviem naozaj co mam robit. Radsej nech ma ukoncia a pojdem na urad prace v podstate lekar mi povedal ze este priblizne 3 tyzdne a sadra z nohy pojde dole. Poviem zamestnavatelovi nech mi da neplatene volno. Pre mna je dolezite aby mi nevyrubala pokutu socialna poistovna.
jatomas
04.07.14,16:44
dakujem za vysvetlenie, reagoval som pod Katinym prispevkom
jatomas
04.07.14,16:49
dakujem za vysvetlenie, reagoval som pod Katinym prispevkom.
avalik
04.07.14,17:13
ved som ti hore citovala zakon je tam suma - ak nebudes reagovat tak urcite ti nieco naparia ... a nechapem preco ti chyba guraz :eek: - ty nezdovodnujes "svoju nepritomnost v obchode s potravinami" :D ... ale zdovodnujes preco si sa v case kontroly nezdrziaval na adrese udanej na tlacive PN - takze ked si bol v obchode, tak im napises: V case kontroly som sa nezdrziaval na adrese, pretoze som si bol kupit potraviny. ... hotovo ... to ze potraviny su dolezite na prezitie, to im vysvetlovat nemusis a ani dovod preco si mal prazdnu spajzu ;)
jatomas
04.07.14,17:15
az do 16 596,96 eura, to je vseobecny pojem, velmi vseobecny, kolko zvyknu davat pokuty?
Zuzanka_ba
04.07.14,19:16
síce bulvár, ale snáď úplne nezmontovali údaj priamo zo "zdroja" SP - článok z 2011
http://www.pluska.sk/ekonomika/spolocensky-servis/pn-kari-pozor-kontrolor-moze-prist-aj-desiatej-vecer.html

"Za prvé porušenie PN-ky sa udeľuje pokuta od 10 do 16 eur, za opakované porušenie je to od 17 do 33 eur. Za opakované porušenie povinností počas každej dočasnej pracovnej neschopnosti od 34 do 166 eur."

ak sa nevyjadríš k ich výzve, čakajú ťa horšie veci. proste im napíš, že si si bol zadovážiť potraviny, nakoľko si bol sám a nemal ti po ne kto ísť. ospravedlňovať sa nijak nemusíš, aj tak to nepomôže:)
na neplatené voľno kašli. PNka pokračuje, len ti na čas zoberú nemocenskú. ale chorý si naďalej, aj keď ti preukážu, že si porušil liečebný režim.
jatomas
04.07.14,20:26
ked mi vezmu nemocensku zdravotne poistenie uhradi stat?
Katy a R
04.07.14,20:42
ak ti SP pozastavi od dňa porušenia liečebného režimu poberanie dávky - tak ani štát nebude platiť zdravotné poistenie.
však keď nechceš zdôvodňovať - choď si ty sám k lekárovi ukončiť DPN - myslím, že aj v pondelok ti to spraví od piatku resp štvrtku ... (aj ked teraz od 1.7. sú novinky - ale ukončenia sa to myslím netýka).
v robote si daj dovolenku - neviem, čo robíš z toho problém.
jatomas
04.07.14,21:09
2.7.2014 v stredu sa to stalo. Cize ist v pondelok k lekarovi ziadat od 2.7. zrusenie PN so spatnou platnostou a nic nemusim pisat do socialnej poistovni a zdovodnovat to ze kde som bol? Do 2.7. aj ked nezdovodnim mi vyplatia nemocenske?
Katy a R
04.07.14,21:23
ale veď do 2.7. ti vyplatia dávku (resp asi do 1.7) .. ak budeš mať ukončenie od lekára 2.7. ??? (neviem) - tak potom nemáš čo zdôvodňovať (ozaj si mohol aspoň dnes ísť) kuk aj sem http://www.porada.sk/t246810-pravilda-dpn-po-novom-od-1-7-14-a.html
- ale fakt je to taký problém vysvetliť v SP ? (skôr asi to bude niečo iné si typnem ;) i?)