pavúčik
13.04.06,11:39
Nikde som nenašla informáciu, či je už vydané nové tlačivo na štvrťročný prehľad dane z príjmov vzhľadom na "nové" rozdelenie dane.
Ak nie, ako mám potom vyplniť tento prehľad - ako rozdeliť či nerozdeliť daň na zrážkovú a preddavkovú?
díky
JAJA11
13.04.06,09:45
Nikde som nenašla informáciu, či je už vydané nové tlačivo na štvrťročný prehľad dane z príjmov vzhľadom na "nové" rozdelenie dane.
Ak nie, ako mám potom vyplniť tento prehľad - ako rozdeliť či nerozdeliť daň na zrážkovú a preddavkovú?
díky

Ja o novom tlačive neviem, v štvrťročnom prehlade sa o zrážkovej dani nehovorí, tá sa nahlasuje osobitne do 15 dní nasledujúceho mesiaca po vyplatení výplaty.
Hronská Iveta
13.04.06,09:46
Nikde som nenašla informáciu, či je už vydané nové tlačivo na štvrťročný prehľad dane z príjmov vzhľadom na "nové" rozdelenie dane.
Ak nie, ako mám potom vyplniť tento prehľad - ako rozdeliť či nerozdeliť daň na zrážkovú a preddavkovú?
díky
Štvrťročný prehľad nebude nový. I naďalej budete do neho uvádzať len preddavkovú daň. Ak máte aj zrážkovú, túto oznamujete príslušnému DÚ na osobitnom tlačive. Taktiež zrážkovú daň osobitne odvádzate na účet, ktorý si zistíte na Vašom DÚ. Účet by mal byť zrejme toho času totožný, ako na preddavkovej dani, ale rozdielny bude KS.
Momentálne sa pripravujú len nové Potvrdenia o zdaniteľnej mzde, kde bude potvrdenie doplnené aj o zrážkovú daň.
pavúčik
13.04.06,09:52
Takže do riadku 1 mám dať len zrazené preddavky a teda zrážkovú daň vôbec neuvádzam v tomto prehľade ?
katkaj
13.04.06,10:02
Takže do riadku 1 mám dať len zrazené preddavky a teda zrážkovú daň vôbec neuvádzam v tomto prehľade ?

Zrážková daň sa v prehľadoch vôbec neuvádza
marmal
13.04.06,11:08
Vcera som bola na DU osobne zaniest prehlad, vyplnila som to bez zrazkovej dane, bolo to o.k.
Zrazkova dan len na oznameni.

Marta

;) ;) ;)
Dadena
13.04.06,13:02
V štvrťročných prehľadoch sa zrážková daň neuvádza. Riešim to tak, že keď posielam na DÚ štvrťročný prehľad, žiadosť o poukázanie daňového bonus, v sprievodnom liste im za narp. 01/06, 02/06 a 03/06 uvediem sumu a dátum odvedenej zrážkovej dani, s číslom účtu a KS 1744.
endrju
13.04.06,13:18
Vcera som bola na DU osobne zaniest prehlad, vyplnila som to bez zrazkovej dane, bolo to o.k.
Zrazkova dan len na oznameni.

Marta

;) ;) ;)

Marta, súhlasím s tým, že v štrvťročnom prehľade zrazených preddavkov dane zo závislej činnosti zrážkovú daň netreba uvádzať. Tiež súhlasím s tým, že zrážková daň sa oznamuje mesačne osobitne.
Napriek tomu by ma zaujímalo, na základe čoho si zistila, že prehľad bol o.k. Potvrdili Ti nejakým spôsobom na daňovom úrade správnosť údajov v Tvojom prehľade? :)
Prosím, aby si si nevysvetľovala moju otázku ako "vŕtanie". ;)
evina
17.04.06,15:05
Marta, súhlasím s tým, že v štrvťročnom prehľade zrazených preddavkov dane zo závislej činnosti zrážkovú daň netreba uvádzať. Tiež súhlasím s tým, že zrážková daň sa oznamuje mesačne osobitne.
Napriek tomu by ma zaujímalo, na základe čoho si zistila, že prehľad bol o.k. Potvrdili Ti nejakým spôsobom na daňovom úrade správnosť údajov v Tvojom prehľade? :)
Prosím, aby si si nevysvetľovala moju otázku ako "vŕtanie". ;)
Andrej, ja si myslím, že ani nemal čo kto potvrdzovať správnosť takýchto údajov.
Tlačivo Prehľad o zrazených predavkoch... nemenilo, nikto nevydal nič nové a nemenil sa ani systém preddavkovej dane zo závislej činnosti a podľa mňa už samotný názov hovoriaci o preddavkovej dani dáva najavo, že do Prehľadu vyplňujeme daň preddavkovú....., a to dovtedy dokedy nebude oficiálne vydané nejaké stanovisko napr. od MF. Zrážková daň nie je preddavková a má v zákone určený svoj režim /termíny odvodov a podania Oznámení.../ . Nekomplikujme si sami dopredu život.
P.s. Ak vychádzam z dikcie zákona ani by sa nemalo na Prehľadoch nič meniť, ináč celý systém zrážkovej dane by bol absolútne absurdný..-to je môj názor.
ESTER
17.04.06,17:05
Na akom oznámení uvádzate mesačne zrážkovú daň? Je na to tlačivo na DÚ?
evina
17.04.06,17:08
Na akom oznámení uvádzate mesačne zrážkovú daň? Je na to tlačivo na DÚ?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=218215&postcount=75
ESTER
17.04.06,17:17
Odkedy sa toto oznámenie podáva? Sú za nepodanie nejaké pokuty. Podáva sa mesačne alebo kvartálne?
evina
17.04.06,20:32
Odkedy sa toto oznámenie podáva? Sú za nepodanie nejaké pokuty. Podáva sa mesačne alebo kvartálne?

Zrážková daň z príjmov zo ZČ v úhrnej výške 5000 SK mesačne je zavedená od 1.1.2006 v zmysle §43 ods. 3 písm. j zákona o DzP. Od tohto dátumu je zamestnávateľ povinný aj posielať Oznámenie o zrazení tejto dane podľa nasledovného ods. § 43:

1/) Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.
12/ Ak platiteľ dane nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane nezrazí daň v správnej výške.

Neposlanie Oznámenia môže byť sankcionované podľa §35 zákona o správe daní a poplatkov:

7/ Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona /tu je v poznámkach uvbedený zákon o dani z príjmov/, správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
Obvyklá pokuta je práve tých 2 000 SK, aj keď u novozavedenej zrážkovej dane možno nebudú hneď pokutovať /aspoň môžeme dúfať:)/.
beatap
20.04.06,11:44
na stránke DU je vzor tlačiva aké treba použiť na ohlásenie zrážkovej dane.... chcela by som sa spýtať, lebo si nie som istá, ak sme preddavky na daň za 12/2005 odviedli až vo februári, do ktorého riadku prehľadu to mám zapísať?
Tweety
20.04.06,11:50
na stránke DU je vzor tlačiva aké treba použiť na ohlásenie zrážkovej dane.... chcela by som sa spýtať, lebo si nie som istá, ak sme preddavky na daň za 12/2005 odviedli až vo februári, do ktorého riadku prehľadu to mám zapísať?
Je to r.8.
beatap
20.04.06,11:53
ďakujem pekne
dom
23.04.06,14:55
Pri ročnom zučtovaní vznikol preplatok 16 tis. Sk. mesačná daň je cca 2 tis.
na riadok 5 prehľadu v takomto prípade dávate mínusové číslo?, alebo nulu.
Niekedy pred 3 rokmi mi kontrola vytkla, že nemám dávať mínus. Ale potom mi nesedí roční hlásenie. Je správne vyplnení prehľad, keď v mesiaci kedy bolo ročné zúčtovanie dám na r. 5 nulu a v ďaľších mesiacoch už uvediem na r. 5 takú daňovú povinnosť ako mi vyšla, len odvodovú dám nula?
ďakujem
Paula
23.04.06,15:00
Pri ročnom zučtovaní vznikol preplatok 16 tis. Sk. mesačná daň je cca 2 tis.
na riadok 5 prehľadu v takomto prípade dávate mínusové číslo?, alebo nulu.
Niekedy pred 3 rokmi mi kontrola vytkla, že nemám dávať mínus. Ale potom mi nesedí roční hlásenie. Je správne vyplnení prehľad, keď v mesiaci kedy bolo ročné zúčtovanie dám na r. 5 nulu a v ďaľších mesiacoch už uvediem na r. 5 takú daňovú povinnosť ako mi vyšla, len odvodovú dám nula?
ďakujem
Ak sa rozhodneš, že budeš vysoký preplatok počas viacerých mesiacov "rozpúšťať", od sumy zrazených preddavkov v r.1 odrátaš v r.3 celú sumu z r.1 a do r.5 dáš nulu.
Postupným rozpúšťaním vysokého preplatku niekedy vyjde odvod až po niekoľkých mesiacoch.
dom
23.04.06,15:06
rozhodla som postupne rozpúštať čo bude cca 7 mesiacov / ak sa nič nezmení vo vývoji miezd/ a v ostatných štvrťrokoch dám na r. 5 nulu alebo skutočný predpis, a len odvod nula?
Paula
23.04.06,15:09
rozhodla som postupne rozpúštať čo bude cca 7 mesiacov / ak sa nič nezmení vo vývoji miezd/ a v ostatných štvrťrokoch dám na r. 5 nulu alebo skutočný predpis, a len odvod nula?
Nula bude dovtedy, kým celý preplatok použiješ na zápočet s riadkom č.1. Posledný mesiac ti zostane už nejaká suma na odvod v r.5.
Johanka
23.04.06,15:16
rozhodla som postupne rozpúštať čo bude cca 7 mesiacov / ak sa nič nezmení vo vývoji miezd/ a v ostatných štvrťrokoch dám na r. 5 nulu alebo skutočný predpis, a len odvod nula?
Nie je jednoduchšie požiadať o vrátenie preplatkov :rolleyes: ?
dom
23.04.06,15:20
Paulínka, takto som to robila a bola som DU /správkyňou telefonicky upozornená /, že tam nemám písať nuly, ale skutočnú povinnosť, len odvod dať nula. Bolo to v roku 2005, prvý prehľad som dala od 02/05/ročné zučt. v 2/05/ a 03/05 na r. 5 nulu, nikto ma neupozornoval, a za druhý kvartál som to urobila obdobne , ale zmenila sa správkyňa a volala, že aby som to opravila, keď som jej povedela, že či mám opraviť aj predchádzajúci kvartál, reagovala, že vtedy tohoto daňovníka nemala a nemusím opravovať.
Preto sa pýtam na názory , asi budem musieť zavolať konkrétnej správkyni.
Vďaka za tvoj názor.
dom
23.04.06,15:25
Nie je jednoduchšie požiadať o vrátenie preplatkov :ro
leyes: ?

Johanka, nejako som neuvažovala o možnosti požiadať o vrátenie, a neviem či už nie je neskoro, lebo za 2/2006 mala by potom byť odvedená daň a nebola. Nevieš presnejšie parag., že možem požiadať o vrátenie, vďaka.
DanielaSL
23.04.06,15:26
Nie je jednoduchšie požiadať o vrátenie preplatkov :rolleyes: ?
Johanka veru nie je. Mám troch podnikateľov a každého na inom DÚ. Kým náš DÚ požiadanie o vrátenie preplatkov bez problémov akceptoval, tak iný DÚ robil problémy. Pritom ten podnikateľ práve v tom roku už nikoho nezamestnával, takže nebolo z čoho zrážať. Mohli sme si požiadať až po uplynutí ďaľšieho roku.
Paula
23.04.06,15:30
Paulínka, takto som to robila a bola som DU /správkyňou telefonicky upozornená /, že tam nemám písať nuly, ale skutočnú povinnosť, len odvod dať nula. Bolo to v roku 2005, prvý prehľad som dala od 02/05/ročné zučt. v 2/05/ a 03/05 na r. 5 nulu, nikto ma neupozornoval, a za druhý kvartál som to urobila obdobne , ale zmenila sa správkyňa a volala, že aby som to opravila, keď som jej povedela, že či mám opraviť aj predchádzajúci kvartál, reagovala, že vtedy tohoto daňovníka nemala a nemusím opravovať.
Preto sa pýtam na názory , asi budem musieť zavolať konkrétnej správkyni.
Vďaka za tvoj názor.
Neviem teda ako....v r.1 sa uvádzajú zrazené preddavky, v r.3 vrátené preplatky a r.5 =úhrn riadkov 1 až 4. AK mám zrazené preddavky 2000,- a v rámci rozpúšťania uplatnám v r.3 2000,-, nutne mi v r.5 vyjde nula . Alebo sa mýlim?
Johanka
23.04.06,15:47
Nevieš presnejšie parag., že možem požiadať o vrátenie, vďaka.[/quote]


§40 ods.8 ZoDP.
Johanka
23.04.06,15:56
Johanka veru nie je. Mám troch podnikateľov a každého na inom DÚ. Kým náš DÚ požiadanie o vrátenie preplatkov bez problémov akceptoval, tak iný DÚ robil problémy. Pritom ten podnikateľ práve v tom roku už nikoho nezamestnával, takže nebolo z čoho zrážať. Mohli sme si požiadať až po uplynutí ďaľšieho roku.

Netreba sa báť oponovať ! Keď to ide na jednom DÚ, tak nechápem, prečo to o trochu ďalej nie je možné. Ja viem, že nikomu sa nechce púšťať do boja s veterným mlynom, ale na tom, že si dovoľujú stále viac a viac máme vinu aj my. Keď si necháme ...ť na hlavu ...:D . Neboj sa Danielka , ukáž , že si profesionál a vybaľ na príslušnú babu §§. Zákon platí pre obidve strany ;) .
DanielaSL
23.04.06,16:39
Johanka to je ako s výkazmi na DÚ , ktoré vytlačí soft. Na jednom to zoberú a na druhom ani za svet. Pripadá mi to, že ľavá ruka nevie čo robí pravá.
sara-ke
24.04.06,06:16
dobry den, chcela by som vas o nieco poprosit, prvykrat idem podat Prehlad o zrazenych preddavkoch, vytlacil mi to soft, ale nie som si ista ci je to spravne v 3,4 riadku mam minisove polozky.... nemohli by ste mi tu niekto dat uz vyplmńene tlacivo a nejake vysvetlenie, alebo ako si to mam overit?

dakujem :o
Tweety
24.04.06,06:21
dobry den, chcela by som vas o nieco poprosit, prvykrat idem podat Prehlad o zrazenych preddavkoch, vytlacil mi to soft, ale nie som si ista ci je to spravne v 3,4 riadku mam minisove polozky.... nemohli by ste mi tu niekto dat uz vyplmńene tlacivo a nejake vysvetlenie, alebo ako si to mam overit?

dakujem :o r. 3- vrátené preplatky na dani z RZD.
r.4- nedoplatky na dani + a preplatky na dani- za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. podľa § 40 zákona :cool:
anna 07
11.10.06,05:58
dobry den, mam otazku, kt. sa tyka vyplnania tlaciva Prehlad.....ak mam v r.1 sumu 542 a v r. 2,3,4, je nula cize v r.5 bude 542 takze v r.6 bude tiez 542? tym r. 6 si nie som ista.

poradite? dik
katkaj
11.10.06,06:01
dobry den, mam otazku, kt. sa tyka vyplnania tlaciva Prehlad.....ak mam v r.1 sumu 542 a v r. 2,3,4, je nula cize v r.5 bude 542 takze v r.6 bude tiez 542? tym r. 6 si nie som ista.

poradite? dik

V riadku 6 sa píše suma vyplateného daňového bonusu. Takže pokiaľ si nikto neuplatňoval daňový bonus tak tam dáš nulu.
Netka
16.10.06,07:57
Prosím Vás do prehľadu mám uviesť aj zrážkovú daň?
Ďakujem.
Tweety
16.10.06,07:58
Prosím Vás do prehľadu mám uviesť aj zrážkovú daň?
Ďakujem.
Nie, ZD tam neuvádzame.:eek:
DanielaSL
16.10.06,08:12
Prosím Vás do prehľadu mám uviesť aj zrážkovú daň?
Ďakujem.

Zrážkovú daň oznamuješ DÚ na špeciálnom tlačive. Iste ho tu nájdeš.
Antonia1
16.10.06,08:19
Tlačivo na oznámenie zrážkovej dane:http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=346
Do štvrťročného prehľadu sa zraž. daň nedáva.
korduľa
16.10.06,08:26
chcela by som sa spytat, pokial posledny zamestnanec skoncil PP 31.08. tak este podam prehlad za 3Q, ked potom nebudu zamestnanci mam nieco ohlasit na DU? aby necakali dalsie prehlady?
resp. ked sa odhlasuju zamestnanci zo SP a ZP treba nahlasovat nieco aj na DU, dik
Tweety
16.10.06,08:31
chcela by som sa spytat, pokial posledny zamestnanec skoncil PP 31.08. tak este podam prehlad za 3Q, ked potom nebudu zamestnanci mam nieco ohlasit na DU? aby necakali dalsie prehlady?
resp. ked sa odhlasuju zamestnanci zo SP a ZP treba nahlasovat nieco aj na DU, dik
Áno, odhlásiť zamestnávateľa zo ZČ.:eek:
korduľa
16.10.06,08:36
Áno, odhlásiť zamestnávateľa zo ZČ.:eek:

co je prosim ZČ?
katkaj
16.10.06,08:38
co je prosim ZČ?

závislá činnosť :)
Paula
16.10.06,08:38
Odhlásiť zamestnávateľa na DÚ z registrácie pre odvody dane zo závislej činnosti (za zamestnancov)
korduľa
16.10.06,08:41
závislá činnosť :)

do kelu fakt, pozeram na to ako truba , to je asi pondelkom, chcem sa spytat, je na to niekde tlacivo? dik
korduľa
16.10.06,08:47
pozerala som na stranke DU ale nenasla som tam nic podobne, chcem sa spytat, ked teda treba odhlasit zamestnavatela z DU, znamena to, ze aj ked je nova firma a zamestnava zamestnancov, treba to nahlasit na DU?
Paula
16.10.06,08:49
pozerala som na stranke DU ale nenasla som tam nic podobne, chcem sa spytat, ked teda treba odhlasit zamestnavatela z DU, znamena to, ze aj ked je nova firma a zamestnava zamestnancov, treba to nahlasit na DU?

Pokiaľ tak firma neurobila hneď pri svojej registrácii na DÚ, potom treba.
korduľa
16.10.06,09:01
nasla som v zakone, ze ak dojde ku zmene, alebo zanikne jeho danova povinnost pri niektorej dani je povinny to oznamit, ako je to v pripade,ze koncom marca sa zrusili pracovne miesta ale je predpoklad ze v buducnosti tam zamestnanci budu? treba to vzdy odhlasovat a nahlasovat?
Tweety
16.10.06,09:07
nasla som v zakone, ze ak dojde ku zmene, alebo zanikne jeho danova povinnost pri niektorej dani je povinny to oznamit, ako je to v pripade,ze koncom marca sa zrusili pracovne miesta ale je predpoklad ze v buducnosti tam zamestnanci budu? treba to vzdy odhlasovat a nahlasovat?Ak je predpoklad ďalšieho zamestnávania, tak nie je potrebné odhlásenie, ale budete musieť posielať 0 výkazy.:cool:
korduľa
16.10.06,09:11
dik, dost mi odlahlo, chcela som to takto riesit, ale nebola som si ista
striebro1
19.10.06,06:43
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. ked bude mzda za september vyplatena az v novembri, tj aj dan bude odvedena v den kedy mzda, ako mam vyplnit prehlad o zrazenych preddavkoch za 3Q, ked ten prehlad treba poslat do konca oktobra???
Martinella
19.10.06,07:13
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. ked bude mzda za september vyplatena az v novembri, tj aj dan bude odvedena v den kedy mzda, ako mam vyplnit prehlad o zrazenych preddavkoch za 3Q, ked ten prehlad treba poslat do konca oktobra???

Treba si výplaty urobiť skôr, pretože ten prehľad musíte odovzdať do termínu, inak Vás bude DÚ pokutovať.
evina
19.10.06,07:15
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. ked bude mzda za september vyplatena az v novembri, tj aj dan bude odvedena v den kedy mzda, ako mam vyplnit prehlad o zrazenych preddavkoch za 3Q, ked ten prehlad treba poslat do konca oktobra???

To sa jedná o všetky mzdy z mesiaca september? a aký je dôvod vyplatenia až v novembri?
JAJA11
19.10.06,07:17
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. ked bude mzda za september vyplatena az v novembri, tj aj dan bude odvedena v den kedy mzda, ako mam vyplnit prehlad o zrazenych preddavkoch za 3Q, ked ten prehlad treba poslat do konca oktobra???[/quote]

Aj podľa ZP je potrebné vyplatiť mzdy do konca nasledujúceho mesiaca, takže dvojnásobne porušujete zákon. Je lepšie urobiť prehľad do 30. októbra a mať pokoj, ako sa potom dohadovať.:rolleyes:
Zuzana2
19.10.06,07:30
dobry den,
chcela by som poprosit o radu. ked bude mzda za september vyplatena az v novembri, tj aj dan bude odvedena v den kedy mzda, ako mam vyplnit prehlad o zrazenych preddavkoch za 3Q, ked ten prehlad treba poslat do konca oktobra???

Ako keby som to písala ja. Takáto situácia je u nás už asi 2 roky. Dostávame iba zálohy a vyúčtovanie miezd až neskoro.
Štvrťročné prehľady riešim tak, že napíšem skutočný stav, teda aj teraz - máme výplaty za júl, august - to dám do prehľadu a odovzdám do 31.10.2006 na DÚ. "Tretí stĺpček" zostane prázdny. S pracovníčkou, čo má na starosti daň zo závislej činnosti som dohodnutá tak, že keď máme mzdy doplatené, prídem jej to do prehľadu dopísať.
Prajem Vám aj nám, aby sa situácia čo najskôr znormalizovala.
Pekný deň všetkým.
Martinella
19.10.06,07:48
Ako keby som to písala ja. Takáto situácia je u nás už asi 2 roky. Dostávame iba zálohy a vyúčtovanie miezd až neskoro.
Štvrťročné prehľady riešim tak, že napíšem skutočný stav, teda aj teraz - máme výplaty za júl, august - to dám do prehľadu a odovzdám do 31.10.2006 na DÚ. "Tretí stĺpček" zostane prázdny. S pracovníčkou, čo má na starosti daň zo závislej činnosti som dohodnutá tak, že keď máme mzdy doplatené, prídem jej to do prehľadu dopísať.
Prajem Vám aj nám, aby sa situácia čo najskôr znormalizovala.
Pekný deň všetkým.

Pozor. Termín na podanie prehľadu je vždy do 30. v mesiaci po skončení štvrťroka §49 odst.2 ZDP.
striebro1
19.10.06,07:51
ono v podstate nejde o mzdy ako take...skor o odmenu konatela, z nej odvadzame preddavky na dan...lenze odmena sa mu vyplaca ked su peniaze...takze nie podla zp
striebro1
19.10.06,07:53
mzdy sa vyplatia do 15 dni, aj dan sa odvedie z tych miezd, ale odmena za vykon fcie konatela, sa zdanuje preddavkovo...tak ta sa vyplaca az ked su zvysne peniaze...aby som to upresnila
evina
19.10.06,07:53
ono v podstate nejde o mzdy ako take...skor o odmenu konatela, z nej odvadzame preddavky na dan...lenze odmena sa mu vyplaca ked su peniaze...takze nie podla zp

Myslím, že v tom prípade by nemal byť problém, ak ju zaradíte vtedy, kedy ju skutočne vyplatíte. Závisí ešte, či sú podmienky vyplatenia tejto odmeny upravené nejako striktne v zmluve...
striebro1
19.10.06,08:07
v zmluve je uvedene klasicky do 15.dna nasledujuceho mesiaca po ktorom narok na odmenu vznikol...mohol by byt problem, co je v zmluve a co v skutocnosti????
katkaj
19.10.06,08:19
v zmluve je uvedene klasicky do 15.dna nasledujuceho mesiaca po ktorom narok na odmenu vznikol...mohol by byt problem, co je v zmluve a co v skutocnosti????

Mal by sa dodržať termín zo zmluvy keď už je tam presne daný :confused:
striebro1
19.10.06,08:34
to by sa mal...tak mam to dat do vykazu az vtedy, ked bola dan skutocne odvedena? myslim, ze tie prehlady su kvoli tomu, kolko bolo v tom ktorom mesiaci zaplatene na ucet danoveho uradu???
katkaj
19.10.06,08:38
to by sa mal...tak mam to dat do vykazu az vtedy, ked bola dan skutocne odvedena? myslim, ze tie prehlady su kvoli tomu, kolko bolo v tom ktorom mesiaci zaplatene na ucet danoveho uradu???

Spracovaná by tá mzda mala byť a pokiaľ ju neodvediete do konca mesiaca tak to do kolonky "odvedené" nedávaj. Posunie sa to do daľšieho prehladu, ale aspoň v rámci roka by to malo byť v poriadku.
marcik
19.10.06,08:39
Pozor. Termín na podanie prehľadu je vždy do 30. v mesiaci po skončení štvrťroka §49 odst.2 ZDP.
Na toto obzvlášť pozor, lebo tento mesiac je aj 31-ho! a to je už neskoro!
striebro1
19.10.06,08:52
tj do prveho riadku ako zrazene preddavky to mam dat, ale do riadku c. 11 odvedene uz nie?? lenze potom aby zas nevyrubili sankcie, lebo dan ma byt odvedena do 5 dni, nie???
katkaj
19.10.06,08:54
tj do prveho riadku ako zrazene preddavky to mam dat, ale do riadku c. 11 odvedene uz nie?? lenze potom aby zas nevyrubili sankcie, lebo dan ma byt odvedena do 5 dni, nie???

No myslim ze tu mzdu by si spracovať mala aj keď bude zaplatená až neskôr. Čiže daň bude zrazená a do riadku 1 ju dáš ale do riadku odvedená ju nedáš. Prípadne nedá sa do konca mesiaca aspoň tá daň uhradiť? A mzdu mu pošlete neskôr keď nemáte peniaze?
marcik
19.10.06,09:00
Podľa mňa, zrazené r.1 skutočný dátum zrazenia z výplaty,a aj r.11 odvedené dátum z úhrady z účtu.Ja som teraz robila tiež takú kalváriu z výplatmi a napr.mala som výplatu augustovú, vyplatenú 10-ho septembra,10-ho bola teda zrazená daň, ale odvedená bola až 5.10. tak som tam uviedla skutoč.dátum, a zaniesla som to na DÚ osobne, povedali že je to ok. Ale problém bude ale nie môj, lebo do 5dni to musí byť odvedené DÚ.Ale to nech si už rieši zamestnávateť, ja som ho na to upozornila!
striebro1
19.10.06,09:01
preco by som mala uhradit dan, ked odmena nebola vyplatena?? nerozumiem tomu...to ktory paragraf prikazuje??? ja ani neviem, ci a kedy bude vyplatena...a preco by sommala stat uverovat???toto sa mi nezda...
katkaj
19.10.06,09:05
preco by som mala uhradit dan, ked odmena nebola vyplatena?? nerozumiem tomu...to ktory paragraf prikazuje??? ja ani neviem, ci a kedy bude vyplatena...a preco by sommala stat uverovat???toto sa mi nezda...

Tak ale predpokladám že tú mzdu za september má dostať. A najneskorší dátum úhrady za september by mal byť posledný deň v nasledujúcom mesiaci čo je v tomto prípade október. Nebudeš úverovať štát tú daň za september si povinná uhradiť.
striebro1
19.10.06,09:39
nebolo by lepsie nejakym dodatkom tu dohodu o odmene konatela nejako modifikovat?
a este k tomu preddavku, v riadku c. 1 je uvedene, ze zrazene preddavky zo zuctovanych A vyplatenych miezd...takze ta mzda ma byt aj vyplatena...nie?? neviem ci to dobre chapem....ale vychadza mi z toho, ze dan nemusim zaplatit, ak nebola vyplatena mzda,nie?
Martinella
19.10.06,09:43
preco by som mala uhradit dan, ked odmena nebola vyplatena?? nerozumiem tomu...to ktory paragraf prikazuje??? ja ani neviem, ci a kedy bude vyplatena...a preco by sommala stat uverovat???toto sa mi nezda...

§35 odst.3 ZDP: Preddavok sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca.Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závisl.činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac.
striebro1
19.10.06,09:49
§35 odst.3 ZDP: Preddavok sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca.Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závisl.činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac.

ako mam chapat vyuctovanie zdanitelnej mzdy?? chapem to tak, ze musim dan odviest aj ked mzda nebola vyplatena?? teda odmena...kedze nejde o pracovny pomer...
Martinella
19.10.06,09:51
nebolo by lepsie nejakym dodatkom tu dohodu o odmene konatela nejako modifikovat?
a este k tomu preddavku, v riadku c. 1 je uvedene, ze zrazene preddavky zo zuctovanych A vyplatenych miezd...takze ta mzda ma byt aj vyplatena...nie?? neviem ci to dobre chapem....ale vychadza mi z toho, ze dan nemusim zaplatit, ak nebola vyplatena mzda,nie?

Súhlasím, aby to bolo na poriadku tak tú dohodu by som poopravila. Lebo vo Vašom prípade máte v dohode dohodnutý deň (15-teho v nasl.mesiaci), kedy by mala byť odmena vyplatená a teda aj zrazená daň.
striebro1
19.10.06,09:53
co by bolo najvhodnejsie tam uviest? musi tam byt uvedene termin vyplaty???
Martinella
19.10.06,09:58
ako mam chapat vyuctovanie zdanitelnej mzdy?? chapem to tak, ze musim dan odviest aj ked mzda nebola vyplatena?? teda odmena...kedze nejde o pracovny pomer...

S pracovníkom, vo Vašom prípade s konateľom máte dohodnuté podmienky pre vyplatenie odmeny - 15.dna - a to je deň, kedy by mu mala byť odmena vyplatená alebo je mu pripísaná k dobru - vzniká mu na ňu nárok.
Ak je mu z nedostatku fin.prostriedkov vyplácaná neskôr, to je Vaša dohoda.
Martinella
19.10.06,10:00
co by bolo najvhodnejsie tam uviest? musi tam byt uvedene termin vyplaty???

Nejaký termín na vyplatenie tej odmeny mať predsa musí. Nie?
striebro1
19.10.06,10:01
takze najlepsie bude upravit dohodu aby tam nebol konkretny den urceny na vyplatu,vsak?
Martinella
19.10.06,10:16
takze najlepsie bude upravit dohodu aby tam nebol konkretny den urceny na vyplatu,vsak?

Podľa môjho názoru by bolo jednoduchšie určiť posledný deň nasl.mesiaca, urobiť mu normálne vyúčtovanie na koniec mesiaca, zraziť a odviesť daň a jemu už vyplatiť tak ako máte dohodu.