georg espana
04.07.14,18:19
Podľa môjho názoru nie je,pretože bytový zákon hovorí,že použitie FONDU je možné len na údržbu a opravy SPOLOČNÝCH častí domu,a nakoniec pri výmene PRVN aj napr.vodomerov mi tieto zostávajú,nedávam ich SVB.
dariusko
04.07.14,17:10
Je
sito
07.07.14,15:49
Skús si prečítať toto.

Čo je byt?

Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Čo sú spoločné zariadenia?

Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu.

V dome sú aj spoločné zabezpečované služby, teplo na vykurovanie, teplo v teplej vode a voda. Samozrejme, že aj náklady sú za tieto služby spoločné. Rozpočítavali sa na jednotlivé byty podľa m2 a podľa osôb, osobomesiacov.

No v zákone ja aj toto.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Nie ho vlastniť, umožniť namontovať, že?

A načo sa používajú tie zariadenia a aké sú?

Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome.

Podľa teba sú tvoje, lebo sú v tvojom byte. Ale napíš ako si schopný si podľa tvojich meracích zariadení v byte vypočítať svoj podiel na byt z nákladov domu bez toho, že by si nepoužil súčet spotrieb na všetkách meracích zariadeniach v dome?

Sú v byte, ale slúžia na spoločný účel, rozpočítanie spoločných nákladov, či nie?

A že si nový? Ozaj?
dariusko
07.07.14,18:07
každý normálny správca dáva prílohu k vyúčtovaniu = rrozúčtovanie nákladov na UK
a tam je aj súčet dielikov za BD
za 2013 BD R971 599477,1911 dielikov/69 bytov /335558,24 kWh
dariusko
07.07.14,18:20
Ďalší SPLETANISTA
daj si otázku Qui bono ?

Nikomu
- pekelníci dostanú zaplatené fa podľa svojho meradla
- rozpočítavacia firma iba rozpočíta € na byty
- správca pošepká rozpočítačovi kolko € je na fa (a tie možeš vidieť) pekelníkov

Raz by ti ukázali a zas by si mudroval ako jedna u mňa :

- - prečo 3izbový na opačnom konci BD platí menej ako my za dvojizbový
- veď ona má pustené rad. celý deň (lebo je doma) a ja pred odchodom do roboty vždy zavriem

A pritom nerozumie, že ak má najvačší radiátor 28 článkový, tak má aj max koef. výkonu rad. v BD = cez 3,2
a druhý rad. cez 2,4
67 ďalších bytov má všetky rad. pod 1,9
dariusko
08.07.14,17:03
Ty si ale mulo
Nerozumieš tomu
1,
PRVN sa nepíše, ale odčítava
infrákom
rádiom
2,
V BD, čo mám v správe bolo za 2013 / cca 4000 m2 podláh nameraných 599 477,1911 dielikov
fa od pekelníkov 29 191,82 €
1000 dielikov teda stálo 28,9 €
3,
Neviem či by som za 18 € (28 mínus tvojich 10) riskoval povesť podvodníka :D :D
4,
U nás sa merače blombujú = NEDÁ sa posunúť

5,
Inak takéto "odborné reči" mávajú ženy z domácnosti

6,
Btw Kým som bol u nás zástupca, jedna babka mi tvrdila, že jej sa vodomer točí aj keď má všetky kohútiky zavreté :D

PS
Ja ako správca viem , takže aj tvoj vie dieliky každého radiátora aspoň na desatiny
A keby si nebol KLEBETNÝ , možno by ti ich aj ukázal
sito
08.07.14,18:37
A SITA ti ešte neodpísala?

Na účely tohto zákona sa rozumie

a) dotknutou osobou každá fyzická osoba ( vlastník bytu, spoluvlastník domu, bytového), ktorej sa osobné údaje týkajú,

6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Prevádzkovateľ (SVB, správca) ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon.Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon. Spracúvané osobné údaje možno z informačného systému poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť len vtedy, ak osobitný zákon ustanovuje účel poskytovania, sprístupňovania alebo zverejňovania, zoznam osobných údajov, ktoré možno poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť, ako aj tretie strany, ktorým sa osobné údaje poskytujú, prípadne okruh príjemcov, ktorým sa osobné údaje sprístupňujú, ak tento zákon neustanovuje inak.

2) Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

V SVB je na kontrolu rada vlastníkov.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

Na ňu sa môžu obrátiť vlastníci a uplatniť si u nej svoje právo vidieť všetky doklady týkajúce sa správy domu.

Zákon, ktorý by to zakazoval? Je?
nunenko
08.07.14,22:11
apríl 2013
--------------------------
Dobrý deň.

Som vlastník bytu v bytovom dome. Náš spoločný náklad na dodávku tepla a tepla v teplej vode sa na základe Zákona o tepelnej energetike rozpočítava na základe údajov nameraných meračom pretečeného množstva teplej vody a zaznamenaných hodnôt PRVN.
Predpokladám, že zverejnením týchto údajov by sa dokázali vlastníci kvalifikovanejšie vyjadriť a tým aj odhlasovať spôsob rozúčtovania týchto nákladov, ako i k identifikovaniu miest únikov tepla, či k prípadnému odhaleniu nespravodlivého rozdeleniu nákladov.
Správca sa vyjadril, že sa jedná o osobný údaj a nemôže ho zverejniť.
Preto sa Vás chcem spýtať či nameraná hodnota (voda v metroch kubických, dieliky PRVN, alebo kWh) sú osobný údaj, a ak áno kto môže tieto údaje zbierať, teda chodiť po bytoch a robiť odpočty.

Ďakujem za odpoveď.
------------------------------------------
Vážená pani ******ová,

v zmysle zákona č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 428/2002 Z. z.“) sú osobnými údajmi údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že hodnoty namerané v súvislosti s odpočtami tepla, resp. teplej vody v spojitosti s konkrétnou fyzickou osobou sú osobnými údajmi.

Odčítanie údajov z určeného meradla alebo z pomerných rozdeľovačov tepla v zmysle zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike vykonáva dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla v čase oznámeného termínu, pričom vy ako konečný spotrebiteľ ste povinná umožniť takýto odpočet. Zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike zároveň obsahuje aj definíciu dodávateľa a odberateľa.

_____________________________
S pozdravom

Mgr. Igor Dušenka

Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky
Hraničná 12
820 07 Bratislava
Tel.: 02/323 132 32
e-mail: igor.dusenka@pdp.gov.sk
www.dataprotection.gov.sk
Centrum
09.07.14,07:39
Presne tak, vo vyúčtovaní dostávam vždy v jednej časti údaje za celý bytový dom, v druhej časti zase za môj byt.
Koľko dielikov mal sused nie je v tomto podstatné, pretože rozpočítanie za byty spolu je rovné údajom za bytový dom. Pri odpisovaní dielikov dostávame kópiu o odpočtoch po jednotlivých meračoch, a údaje si môžem kedykoľvek skontrolovať.
nunenko
09.07.14,11:34
Je podstatnejšie vedieť, akosi myslíš, že koľko dielikov mal napr. susedný byt, samozrejme keby PRVN fungovalo, tak ako by malo.V tomto chaose, že PRVN nie je merač, radiátor má koeficient, miestnosť môže mať koeficient, pomer podľa PRVN a plochy je ľubovoľný, reklamácia zbytočná, funkčnosť a správnosť overuje len výrobca, je naozaj nepotrebné vedieť koľko upravených dielikov má sused, lebo je to aj tak veľké H. platné.
nunenko
09.07.14,17:20
Veci sa majú tak, že úrad považuje za osobný údaj napríklad počet dielikov zaznamenaných na vykurovacom telese v spálni. Ja ani náhodou neviem, kto spáva u susedov v ktorej miestnosti, dokonca nepoznám ani ich mená (sú to nájomníci).
Zarazilo ma, ako sa dá spojiť počet dielikov s konkrétnou osobou. ako ho spojím? Že Jano z tretieho poschodia je teplomilný? Alebo, že rodina Vyscánkovcov asi smrdí,keď nemíňa vodu?
Teplo je opradené tajomstvom, aj to dodané do bytového domu, a to duplovane.
Je to o H. aj preto, že ak na fakturačnom merači pribudne zadeň 100kWh na PRVN pribudne napr.100 ( korigovaných o koeficient radiátora) dielikov.
Ak pribudne na fakturačnom merači 100kWh za tri dni, na PRVN pribudne 200( korigovaných o koeficient radiátora) dielikov.
Čo hovorí o tom, že nie je dielik ako dielik.
--------------------------------------------
Takýchto dielikov-nedielikov dostaneme napr. 10 000 ks. Kedže niektoré miestnosti majú koeficient nevýhodnej polohy upravi sa počet dielikov na 9 000ks.
Čiže dielik v jednom byte = 0,8 dielika iného bytu.
Čo znamená aj to, že ak má niekto v strede domu radiátor veľkého výkonu (nastavený termoregulačný ventil) a iný si celý byt vykúri s nevýhodnej miestnosti menším radíátorom vznikajú priepastné rozdiely v nákladoch bytov na UK.
-----------------------------------------------
dariusko
09.07.14,18:00
Ako sprosto si sa pýtal , tak som ti odpovedal.

Ja som vykecal fajn ceny (na úrovni infrákov, ale nechodia ti na Silvestra vinšovať) rádiových pre dva paneláky

A never tým, čo veľa kecajú

Prestal som s ním debatovať, keď mi tvrdil,
že
POMEROVÉ (od inej firmy zle merajú, lebo sú na radiátore na fix)
s teplotou UK vody sa stredná teplota vody posúva po radiátore a tento posuv má vplyv na presnosť (nechcelo sa mi analyzovať možný reálny vplyv) tých iných PRVN
preto sú jeho o 30 % drahšie

PS
podľa mna nie sú poruchové - okrem čínskych