janablk
04.07.14,18:59
Nevedela som, že auto musí byť v obchodnom majetku ak chcem uplatniť 80% paušál na PHM. Ide o staré auto Felíciu, ktoré dnes nemá žiadnu hodnotu. Nebolo zakúpené ani odpisované na firmu a teraz viem že ani evidované v majetku firmy. Akurát bola za neho platená daň z motorových vozidiel. SZČO je platcom DPH. Čo mám teraz robiť, poraďte prosím.
Dav
04.07.14,19:31
1. urobiť na to obdobie cesťáky a na rozdiel medzi PHM podľa cesťákov a podľa 80 % podať dodatočné DP DPH a dodatočné DP a výkazy,hlavne v prípade, že bol uplatnený vyšší odpočet DPH, ako mal byť. Daň z príjmu by pri PHM + kilometrovné mala výsť nižšia,ako pri 80%, vtedy sa DDP dane z príjmu nemusí podávať, alebo
2. zaradiť auto do majetku s nulovou hodnotou (napr. hodnota 1000, opotrebenie 1000, hodnota 0,-) SZČO a občan je jedna osoba.
janablk
07.07.14,05:48
Ďakujem za odpoveď. Ten prvý spôsob sa neodvážim, bojím sa dodatočných DP. Ale ten druhý spôsob urobím ako? Môžem napr. s dátumom 01.01.2011 vystaviť Inventárnu kartu stroja s tými hodnotami ako ste uviedli a priložiť k tomu interný doklad o zaradení auta do majetku? Nevadí, že to auto nebude figurovať v žiadnom DP?
eva.toth
07.07.14,07:39
poznámka: od 01.01.2014 u SZČO len 50% paušál
tictac7
07.07.14,07:43
to je k čomu poznámka? ...a mimochodom je zavádzajúca, ergo nesprávna
eva.toth
07.07.14,08:38
Nakoľko v otázke bolo uvedené, že OMV nemá v obchodnom majetku a uplatňovala si paušál vo výške 80%, tak od 01.01.2014 si mohla uplatňovať paušál len vo výške 50%. Uviedla som to preto, že ak by sa rozhodla pre možnosť opravného DP a opravila daňové priznanie a základ dane presne podľa ubehnutých km, tak aby v roku 2014 si pri nezaradenom OMV neuplatňovala paušál 80%, ale len 50%.
§19 odst. 2.:
d) cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov,15) a vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste poskytované podľa osobitného predpisu,87a)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)
1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87) alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne
tanusik
08.07.14,13:11
Pekný deň....sa tiež opýtam pre istotu...ja som doteraz robila cesťáky pre konateľa-zamestnanca na jeho osobný automobil (behá za zákazníkmi, na stavbu, obchod. stretká) , t. j. som uplatňovala bod 1 a zaúčtovala 512/333 ... každým rokom je tých bločkov stále viacej a úprimne ..mám tých cesťákov dosť...takže by som mohla uplatniť pre neho tie paušálne výdavky 50% ....??? a tiež to takto zaúčtovať...? samozrejme platíme za príslušný počet mesiac daň z motorov. vozidiel.
avalik
08.07.14,13:29
tanusik, otazky sa nezadavaju do komentara - a si mimo temy, ty mas zamestnanca a nie szco, nemozes pouzit § 19 ods. 2, pism e)
mariana97
11.07.14,10:06
a čo tak urobiť zmluvu o bezplatnej výpožičke auta,napr.od otca.vtedy sa môže účtovať len PHM či