slovex
13.04.06,11:48
Chcem Vás požiadať o radu: máme daňovú kontrolu žiadajú od nás invantarizáciu skladu k roku 2002 a 2003, problém je však to že účtovná jednotka si nevedie sklad - má výrobu - t.j. nakupuje látku a šije z nej plavky, vzhľadom na komplikované vedenie skladu sa rozhodla radšej ho nemať. Je povinnosťou viesť v JÚ skladové hospodárstvo? A ďalší problém: vždy sme to výkazov majetku a záväzkou dávali odhadom cenu - zostatok materiálu a nedokončenú výrobu. Teraz sa to snažíme nejakým spôsobom oceniť a nevieme ako oceniť nedokončenú výrobu. Čo všetko spadá pod nedokončenú výrobu?? len materiál na dielni, v strihárni, mzdy ... Ďakujem veľmi pekne za všetky rady
Zita5
13.04.06,09:53
Chcem Vás požiadať o radu: máme daňovú kontrolu žiadajú od nás invantarizáciu skladu k roku 2002 a 2003, problém je však to že účtovná jednotka si nevedie sklad - má výrobu - t.j. nakupuje látku a šije z nej plavky, vzhľadom na komplikované vedenie skladu sa rozhodla radšej ho nemať. Je povinnosťou viesť v JÚ skladové hospodárstvo?


Nákup materiálu na zákazky sa mali evidovať v skladovej evidencii . Je to povinnosť viesť takúto evidenciu .Je možné , že dostanete pokutu .

A ďalší problém: vždy sme to výkazov majetku a záväzkou dávali odhadom cenu - zostatok materiálu a nedokončenú výrobu. Teraz sa to snažíme nejakým spôsobom oceniť a nevieme ako oceniť nedokončenú výrobu. Čo všetko spadá pod nedokončenú výrobu?? len materiál na dielni, v strihárni, mzdy ...
Bolo treba spraviť riadnu inventarizáciu k 31.12. príslušného roka . Do výkazov o M a Z sa uvádza konečný stav vychadzajúc z inventariácie .

Nedokončená výroba ....by bola vtedy , ak by ste mali rozošité nejaké výrobky , ktoré predávate .

Ďakujem veľmi pekne za všetky rady


......................................čítaj tučným :rolleyes:

Treba si preštudovať postupy JÚ a Zákon o účtovníctve .
http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uetovnictve.html

http://www.porada.sk/showthread.php?t=18283&highlight=Postupy

Véééľmi neskoro sa začínate o túto problematiku zaujímať ....:rolleyes: Nevidím komplikovanosť vo vedení skladovej evidencie materiálu , ako každá výroba , nič zvláštne .
erybka
13.04.06,10:02
Ja účtujem výrobu a predaj domácich kobercov. A mám sklad materiálu a výrobkov. Na konci každého roku spravím inventúru a podľa toho vypíšem výkazy. Odhadom je to len veľmi ťažko.
Zita5
13.04.06,10:07
Odhadom je to len veľmi ťažko.

Súhlasím .
Odhadom sa nikdy nemôže robiť koncoročná uzávierka !! Takto to potom dopadne .:)
slovex
13.04.06,10:37
OK Všetko beriem. Ja chápem, že nedokončená výroba sú rozošité plavky - ak to mám oceniť je to len cena materiálu alebo tam pripočítam aj réžiu a mzdové náklady?
A taktiež si myslím že v JÚ mi vôbec inventúra skladu a jeho zostatok neovplyvní zostatok na sklade - takže nijakým spôsobom neukracujem štátny rozpočet. Ja viem že som mala v roku 2002 nedokončenú výrobu za 1mil. Sk, len to potrebujem rozpísať po položkách plavkoviny - tak to potrebujem nejako rozpočítať
Zita5
13.04.06,10:42
OK Všetko beriem. Ja chápem, že nedokončená výroba sú rozošité plavky - ak to mám oceniť je to len cena materiálu alebo tam pripočítam aj réžiu a mzdové náklady?
A taktiež si myslím že v JÚ mi vôbec inventúra skladu a jeho zostatok neovplyvní zostatok na sklade - takže nijakým spôsobom neukracujem štátny rozpočet. Ja viem že som mala v roku 2002 nedokončenú výrobu za 1mil. Sk, len to potrebujem rozpísať po položkách plavkoviny - tak to potrebujem nejako rozpočítať


Ja viem že Ti neovplyvní , ale uvedom si jednú vec , nákup materiálu ste uplatňovali do výdavkov a neviete preukázať koľko toho materiálu ste použili na Vašu podnikateľskú činnosť a taktiež zostatok.....tam potom majú predstavu , že sa šilo a predávalao na čierno , bez dokladov ...čiže to máš zatajovanie príjmov .


Nedokončená výroba sú produkty , ktoré už prešli jedným alebo niekoľkými stupňami výroby , ale nie sú už materiálom, ale taktiež nie sú hotovými výrobkami .

Oceníš ich ...priame náklady vynaložené na ich výrobu .
slovex
13.04.06,11:06
ach jajaj ďakujem pekne:o
mediastore
16.04.06,06:55
Zdravim,tato tema ma takisto zaujala.Takisto mame problem s vedenim skladoveho hospodarstva.Nakupujeme tovar,ktory nasledne predavame cez registracnu pokladnicu.Poprosil by som Vas o odpoved na tieto otazky.
1.Kazdy den by som mal spravit skladovu vydajku na predane mnozstvo,alebo staci v urcitych intervaloch?
2.Sklad.prijemky robime na kazdu tovarovu polozku zvlast,ale v RP mame vytvorene tovarove skupiny,takze bolo by dost komplikovane viest evidenciu na 100% presnu.Je na to riesenie,alebo nejaky system?
Budem vdacny za kazde riesenie.
Zita5
16.04.06,07:05
Zdravim,tato tema ma takisto zaujala.Takisto mame problem s vedenim skladoveho hospodarstva.Nakupujeme tovar,ktory nasledne predavame cez registracnu pokladnicu.Poprosil by som Vas o odpoved na tieto otazky.
1.Kazdy den by som mal spravit skladovu vydajku na predane mnozstvo,alebo staci v urcitych intervaloch?
2.Sklad.prijemky robime na kazdu tovarovu polozku zvlast,ale v RP mame vytvorene tovarove skupiny,takze bolo by dost komplikovane viest evidenciu na 100% presnu.Je na to riesenie,alebo nejaky system?
Budem vdacny za kazde riesenie.


1/Odpis predaného tovaru môžeš robiť aj raz za mesiac , ale ..... s výdaj bude s dátumom predaja

2/ Príjem tovaru nemusíte robiť na každú tovarú položku zvlášť .......treba to robiť tak , že jedna príjemka na jednu fa alebo DL. Na príjemku predsa môžete dať viacej položiek .
ekopo
16.04.06,08:02
Odpis predaného tovaru by som robil denne, mesiac je dlhá doba - vznikne chaos. Nie je možné prepojiť ERP s PC -skladovým programom? Vtedy by evidencia bola 100%. A keď evidencia nie je presná, načo je vedená? Aké sú inventarizačné rozdiely?
Zita5
16.04.06,08:58
1/Odpis predaného tovaru môžeš robiť aj raz za mesiac , ale ..... s výdaj bude s dátumom predaja

2/ Príjem tovaru nemusíte robiť na každú tovarú položku zvlášť .......treba to robiť tak , že jedna príjemka na jednu fa alebo DL. Na príjemku predsa môžete dať viacej položiek .

Citujem sama seba ................ ak napíšem výdaj bude s dátumom predaja , to znamená , že odpis je denne .Chcem vidieť, kto každý deň odpisuje tovar zo skladu ....to ako po prvé .Samozrejme pokiaľ nemá sklad prepojený cez RP s účtom .


A po druhé , pokiaľ sa s tovarom nerobia účtovné prešmyčky ....tak nevidím problém , aby tovarový sklad nesedel .

mimotemy Na porade bola téma , ako účtovať tržby z RP ...či denne alebo mesačne ..... môj názor bol denne ....ale bola som prehlasovaná s mesačným účtovaním"hoci ja robím účtovanie dennej tržby denne, ale popri tom si neviem predstaniť........ tržby účtovať 1x mesačne a odpis tovaru denne.

Takže mojou odpoveďou som sa prispôsobila .

Človek nevyhovie nikomu , ak by som napísala , že tovar odpisovať denne ....tak určite by sa niekto našiel , čo by napísal , že raz mesačne stačí .

Ak som napísala , že stačí mesačne ...ale s dátumom predaja ...tak už som asi pochybila .....lebo sa má denne .

Niekedy skutočne človek už nevie , ako a čo má napísať .

To znamená treba postupovať v súlade so zákonom o účtovníctve a postupov JÚ a PÚ, nezanedbateľným faktom je aj osobný postoj jednotlivca ....ako sa rozhodne .
ekopo
16.04.06,11:46
Na porade bola téma , ako účtovať tržby z RP ...či denne alebo mesačne ..... môj názor bol denne ....ale bola som prehlasovaná s mesačným účtovaním"hoci ja robím účtovanie dennej tržby denne´ cit. ZITA5
mimotemy Túto diskusiu som nesledoval, ale aj ja účtujem tržbu z ERP denne a za každú ERP, keď ich je viac, tak zvlášť. Denná uzávierka je predsa doklad, ktorý treba zaúčtovať. Skúsim nájsť tému a pozriem sa na "mesačnú" argumentáciu.
iva
16.04.06,13:13
Ohľadom účtovania denných tržieb z ERP - koncom minulého roka mal môj klient daňovú kontrolu (daň z príjmu r.2004). Má päť novinových stánkov. Tržby som vždy účtovala len mesačne. Keď som bola osobne s kontrolórmi, pýtala som sa, či je to postačujúce. Boli s tým spokojní, vraj keď si predstavia, koľko položiek tržieb by v denníku bolo pri účtovaní denných tržieb z toľkých stánkov, museli by byť na kontrole nie týždeň, ale mesiac. Mimochodom - skladovú evidenciu nekontrolovali vôbec.
ekopo
16.04.06,14:05
Ohľadom účtovania denných tržieb z ERP - koncom minulého roka mal môj klient daňovú kontrolu (daň z príjmu r.2004). Má päť novinových stánkov. Tržby som vždy účtovala len mesačne. Keď som bola osobne s kontrolórmi, pýtala som sa, či je to postačujúce. Boli s tým spokojní, vraj keď si predstavia, koľko položiek tržieb by v denníku bolo pri účtovaní denných tržieb z toľkých stánkov, museli by byť na kontrole nie týždeň, ale mesiac. Mimochodom - skladovú evidenciu nekontrolovali vôbec.
Aj ja vediem účtovníctvo viacerým firmám, mávam kontroly, ale zase ja som sa nestretol s tým, že by mi vytkli denné účtovanie tržieb. Pri mesačnej mi veľmi ľahko môže prísť stav pokladne do mínusu. A z hľadiska DPH je aká evidencia pri mesačnom účtovaní tržieb? Dodanie tovaru k poslednému dňu mesiaca? Potom je to v rozpore s napr. s dňom dodania......Ale ako napísala Zita5 : osobný postoj jednotlivca je nezanedbatelný. A mimochodom, to čo ukážem daňovákovi, tak to kontroluje, aj ked niekedy.............
Zita5
16.04.06,14:29
Aj ja vediem účtovníctvo viacerým firmám, mávam kontroly, ale zase ja som sa nestretol s tým, že by mi vytkli denné účtovanie tržieb. Pri mesačnej mi veľmi ľahko môže prísť stav pokladne do mínusu. A z hľadiska DPH je aká evidencia pri mesačnom účtovaní tržieb? Dodanie tovaru k poslednému dňu mesiaca? Potom je to v rozpore s napr. s dňom dodania......Ale ako napísala Zita5 : osobný postoj jednotlivca je nezanedbatelný. A mimochodom, to čo ukážem daňovákovi, tak to kontroluje, aj ked niekedy.............


Ak sú denné nákupy tak stav sa veľmi ľahko dostane do mínusu , s tým s Tebou musím jedine súhlasiť .

A ak nie , tak treba účtovať fiktívne vklady , čo tiež nie je správne .Taktiež ako nie je správne tržby účovať raz za mesiac a ešte k tomu pri plátcovi DPH ........a vidím že sa stretávam príkladom ....že aby daniari nemuseli načítavať tržby za každý deň....... však sú od toho platení .... nech počítajú .....;)
mediastore
16.04.06,19:02
Trzbu kazdy den evidujeme do Pokladnicnej knihy a k tomu patricne aj DPH.Len obraty tovaru zo skladu nie,bola by to velmi pracna robota,aj ked tusim ze danovakov by to moc nezaujimali.
Raz (este pred 5-6 rokmi) som mal klienta ktory mal predlozit pri danovej kontrole evidenciu skladoveho hospodarstva.Vsetko predlozil co chceli az na SKLAD evidenciu.Tahal cas,az mu uzavreli kontrolu aj bez toho a bez pokuty.
Realne teraz co hrozi zo strany DU????Ako by to klasifiovali?
KEJKA
17.04.06,05:01
........Realne teraz co hrozi zo strany DU????Ako by to klasifiovali? ...........

porušenie zkona o účtovníctve, nedodržanie postupov účtovania....