mexy
05.07.14,08:37
Dobrý deň,
Doteraz som žila v spoločnej domácnosti so ZŤP osobou, ktorá ale nedávno zomrela. Doteraz sme teda neplatili koncesionárske poplatky. Mám sa prihlásiť k odberu hneď, alebo čakať aby prišla nejaká výzva od RTVS? A ak som študentka, ktorá poberá sirotský dôchodok a brigáduje, a žijem s otcom dôchodcom, mám nárok na polovičný poplatok?
kopretinka
05.07.14,06:50
čakať môžeš akurát tak na výzvu od exekútora
https://www.uhrady.rtvs.sk/
Peggynka
05.07.14,07:05
Kto má zmluvu s elektrárňami? Otec?
mexy
05.07.14,07:06
Nie, matka, ktorá zomrela
Peggynka
05.07.14,07:15
Treba uzatvoriť novú zmluvu.Vziať kópiu úmrtného listu a ísť na kontaktné miesto.Od tohto dátumu sa treba prihlásiť na platenie úhrady a doložiť doklady+ čestné prehlásenie,že nežije v domácnosti s osobou zárobkovo činnou.Platí polovicu úhrady.
mexy
05.07.14,07:17
Bola majiteľkou dvoch domov, elektrinu odoberáme iba v jednom. Prebieha dedičské konanie, v ktorom zdedím po nej všetko. Mám z toho chaos, mám odber elektriny prehlásiť na seba, aj keď dedičské ešte neskončilo?
Peggynka
05.07.14,07:21
Nie,až s právoplatným rozhodnutím o dedičstve.
mexy
05.07.14,07:40
Takže koncesionárske mám riešiť (teda mala som) hneď? Môžem napr. ísť na poštu, odovzdať formulár a prihlásiť sa na platenie?
Katy a R
05.07.14,07:49
treba zmeniť zmluvu s dodávateľom el energie na otca - a otec má polovičnú zľavu pri platení koncesionárskych poplatkov (ty si študentka) - doložiť rozhodnutím o dôchodku - to môžeš vybaviť aj mailom uhrady@rtvs.sk
samozrejme - môžeš to urobiť aj na seba - ak je tebe tak lepšie .
Peggynka
05.07.14,08:00
Ona berie sirotský a bude majiteľkou.
Peggynka
05.07.14,08:04
Nie,pretože oni to párujú s číslom zmluvy s dodávateľom energie.A energie sú ešte na matku.Tam si to skompletizuj aj s vodárňami,plynármi atď-dostaneš nové číslo SIPO(ak budeš platiť cez SIPO).
Katy a R
05.07.14,08:07
- v podmienkach je spomenutá zárobková činnosť ;)
- nuž ale tie dve či tri eurá eurá úspory - pre niekoho je to dosť, pre niekoho bagateľ ???
A zmluvu s dodávateľom nemusí urobiť len majiteľ! - hocikto, kto tam býva :)
mexy
05.07.14,08:10
Otec dediť po matke nechce, takže budem majiteľkou ja. Z toho nám vyplynulo, že zmluvy s dodávateľmi pôjdu na mňa. Môžu ale ísť aj na otca? Alebo môže byť platcom koncesionárskych otec, ak odberateľka el. energie budem ja?
Katy a R
05.07.14,08:14
Zmluvu s elektrárňami môžeš urobiť aj ty aj otec - veď tam bývate obidvaja predpokladám? (sami sa rozhodnite, čo je lepšie) - tá istá osoba potom platí koncesionárske poplatky. kuk link od kopretinky
mexy
05.07.14,08:19
Aha, ďakujem. Plyn platíme cez SIPO a vodu, elektrinu poštovým poukazom. Takže opäť, musím čakať na rozhodnutie o dedičstve :/
Katy a R
05.07.14,08:20
netreba čakať na dedičské - máš úmrtný list. nie je podstatné, kto je majiteľom, ale kto je odberateľom.
Peggynka
05.07.14,08:20
Nič tým nezískaš;nárok na polovičnú sumu máš aj ty,kým sa nezamestnáš resp. max. do 26. roku (len si over,či tvoje "brigády" sú považované za zárobkovú činnosť)Ako náhle si zárobkovo činná,platíš celú sumu a aj otec,keď budete spolu bývať.
Peggynka
05.07.14,08:24
Ja som to tiež vybavovala s úmrtným listom a na VSE chceli odo mňa preukázanie vlastníctva.(resp. zmluvu o prenájme nehnuteľnosti,potom som doložila osvedčenie o dedičstve)
mexy
05.07.14,08:33
Práve nad týmto maturujem odkedy matka zomrela - jeden hovorí tak, iný tak. Preto neviem, či sa mám do toho púšťať, alebo čakať.
Katy a R
05.07.14,08:35
asi nie všade je to rovnako - ale v podstate sa ozaj nemusí ponáhľať, je aj lepšie počkať ;) mexy - pokiaľ viem, tak žiadne postihy neboli aj keď ľudia zmeny nahlásili niekoľko rokov po úmrtí (vodárne, elektrika, telefóny ... tie koncesionárske prinajhoršom doplatíš ak bude treba - doložíš otcov dôchodok a bude to polovica;))
Peggynka
05.07.14,08:40
Ja som sa vtedy na VSE riadne vytočila-pýtala som sa dotyčnej,či osadníci majú listy vlastníctva (bolo ich tam mraky).Že nosia nejaké lajstrá od starostu;pre nich platia iné zákony (!!!).
mexy
05.07.14,08:42
Ide mi len o to, že neviem, kedy skončí dedičské. Čo sa týka tých koncesionárskych, mám strach z toho čo napísala kopretinka, že s tými platbami meškáme
Peggynka
05.07.14,08:44
Tak to zatiaľ neprepisuj,vezmi číslo SIPO,choď na poštu a prihlás sa na polovičnú platbu s kópiou rozhodnutia o sirotskom dôchodku.
kopretinka
05.07.14,08:46
no toť nedávno tu niekto písal,že pýtajú doplatiť 6 rokov spätne,ale žiadne sankcie nedali
Katy a R
05.07.14,08:49
ale tebe nemajú prečo dať nejakú sankciu ..
mexy
05.07.14,08:51
§11 zák. č. 68/2008 Z.z.

(1) Platiteľ, ktorý nezaplatí úhradu podľa § 7, je v omeškaní so zaplatením úhrady.

(2) Ak vyberateľ úhrady zistí, že platiteľ je v omeškaní so zaplatením úhrady, je povinný ho písomne vyzvať do 60 dní od zistenia tejto skutočnosti na zaplatenie tejto úhrady a na zaplatenie poštových sadzieb31) súvisiacich s odoslaním výzvy na zaplatenie úhrady.

(3) Ak platiteľ podľa § 3 písm. a) nezaplatí úhradu a poštové sadzby v lehote do 30 dní od doručenia výzvy podľa odseku 2, platiteľ je povinný zaplatiť vyberateľovi úhrady aj pokutu 16, 59 eura.
Iba toto som sa dočítala, neviem, akú úlohu v tom má exekútor
Katy a R
05.07.14,08:56
podľa mňa sa zbytočne obávaš - zatiaľ je "na papieri" odberateľkou matka - takže ty v omeškaní nie si ..
Ale keď veľmi chceš - choď zmeniť toho odberateľa el energie hneď (u nás je na to tel. linka - prípadne majú kontaktný mail) - a potom poriešiš koncesie.
mexy
05.07.14,09:00
No štvalo ma to, takže skúsim u ZSE...a ďakujem za odpovede
mexy
05.07.14,09:22
Dočítala som sa totiž toto: Nahlasovanie zmeny platiteľa úhrad
Platiteľ je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady v termíne do 30 dní odo dňa, keď došlo k skutočnosti:
vznik, zmenu alebo zánik povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať,
vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať,
vznik, zmenu alebo zánik skutočnosti rozhodujúcej na určenie sadzby úhrady a zároveň túto skutočnosť preukázať.

takže mi z toho vyšlo, že dňom smrti matky vznikla povinnosť a mala som ju do 30 dní nahlásiť?
Katy a R
05.07.14,09:28
mexy - čo ťa mátajú stále tie koncesie - bez zmeny odberateľa el. energie nevybavíš nič, papierovo je ešte stále matka. to treba najskôr. (tzv "zástrčkový" zákon!)
http://www.zse.sk/sk/Domacnosti/Poradime-vam/Pripojenie-a-dodavka-energii - tam ti povedia, čo treba doložiť