Hemeroidy
05.07.14,09:36
Som ZŤP polovičný invalidný teda 50%.Ako je to so žvinosťou keby som chcel podnikať.Čo by ste mi odporučili.Poprípadne mám nárok na príspevok?Koľko?Bratislava.Mám nejaké úľavy?Za ďalšie ak by ma zamestnal niekto vo firme.Aké výhody by mal zamestnávateľ výhody?Dik :)
veronikasad
05.07.14,07:45
Pozri tu - príspevky pre občana so zdravotným postihnutím

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317

Tu sú príspevky pre zamestnávatela, ktorý zamestnáva občanov so ZŤP.

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-na-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317

Myslím, že rozhodnutie ktorým smerom sa vybrať na Porade nevyriešiš. Choďte obaja na ÚP, kde vám poradia čo bude pre teba výhodnejšie.
Hemeroidy
05.07.14,08:00
Dik moc,len nie celkom sa v tom vyznám.Možno sa nájde s niekto s konkrétnou skúsenosťou.
Doplním viac ľudí by nefigurovalo vo firme.Len my dvaja.
Uvediem príklad známy ma firmu,robil by som u neho.Musí to byť chránené pracovisko aby dostal úľavy?Oplatilo by sa mi podnikať kvázi SZČO alebo ak by ma zamestnal?
veronikasad
05.07.14,08:13
Neviem v akej oblasti chceš podnikať. Pre teba by bolo určite finančne výhodnejšie vybaviť si príspevok na samostatne zárobkovú činnosť podľa § 57, vybaviť si štatút chránenej dielne, kde okrem uvedeného príspevku možeš ešte štvrťročne žiadať o preplácanie prevádzkových nákladov.

Podmienky na výplatu a použitie príspevku sa od minulého roku podstatne sprísnili. Podrobné informácie ti dajú na Úrade práce.
veronikasad
05.07.14,08:21
Ešte doplním, že ak budeš mať štatút CHD ako SZČO, mal (alebo musíš?) v nej pracovať sám.
Hemeroidy
05.07.14,08:27
Ohľadom aút,údržba.Sám pracovať?Tak to je na prd :).A keby to nebola chránena dieľna normálne už založena s.r.o. s dotyčným parťákom a spravím si SZČO?Je to v poriadku?Teda či by si to tak riešila ty?Neviem či by bol nadšený ak by so mu oznámil že ˇˇchránená dieľna...
kopretinka
05.07.14,08:30
tak sro alebo szčo??
Hemeroidy
05.07.14,08:32
Píšem že dajme tomu že je založená už s.r.o nie mnou ale ním :) ako by som to mool riešiť aby som bol spokojný aj ja aj on?Tú chránenú dieľnu by asi nechcel,neviem to teraz s urcitostou napisat.
veronikasad
05.07.14,08:53
Ak si založíš živnosť a dostaneš príspevok na samostatne zárobkovú činnosť (pre invalidov je podstatne vyšší), na aký účel by si ho chcel použiť, keď sám dielňu mať nechceš ?
veronikasad
05.07.14,08:57
Doplnila som predch.odpoveď s odkazom na príspevky pre zamestnávatela.
Hemeroidy
05.07.14,09:03
Dakujem ti Veronika no ja len tak sa priebezne informujem ako to vlastne bezi.Som laik v tychto veciach nedaval som tomu nejak extra pozornost.Najlepsie bude ako si pisala tam skocit osobne a spytat sa.
veronikasad
05.07.14,09:07
Skôr ako tam pôjdeš (pôjdete), musíš mať jasno - či chceš byť zamestnancom a všetky výhody zamestnávania občanov so zdr.poistihnutím bude brať tvoj zamestnávatel. Alebo sa rozhodneš pre samostatne zárobkovú činnosť a príspevky bude UP vyplácať priamo tebe. Čerpanie príspevkov je kontrolované, 2x ročne sa predkladajú na UP Hlásenia o čerpaní. Preplácanie prev.nákladov sa dokladuje štvrťročne. Platby musia isť cez účet - nie v hotovosti.
Hemeroidy
05.07.14,09:14
Si mila,rozumiem.My sa pozname dost dobre.Takze tie vyhody by sa nejak rozumne poriesili ak by bral za mna moj kvazi zamestnavatel.A este ak nahodou nevies ako to je so socialkou a zdravotkou?Kolko by mi to osobne vyslo na platenie kedze mam tych 50%?
veronikasad
05.07.14,09:19
U zamestnávatela by si mal "polovičné" zdravotné odvody - namiesto 14 % len 7%. SP - odvody rovnaké ako zdravý zamestnanec.

Ako SZČO, minimálne do konca roka 2015 nemusíš platiť preddavky na zdr.poistenie - nedoplatok podľa výšky zisku vyrovnáš v ročnom zúčtovaní.
SP - minimálne do 30.6.2015 odvody platiť nebudeš. Od 1.7.2015 len v prípade, ak tvoj príjem = tržby (nie zisk presiahne 12*412€, bez ohladu na počet mesiacov podnikania. Do príjmov sa zahrňa aj vyčerpaná dotácia.
Toto všetko by ti mala vysvetliť účtovníčka, ktorú pri dotácii určite budeš od začiatku potrebovať.
Hemeroidy
05.07.14,09:25
Oki vdaka no su s tym starosti :)
veronikasad
05.07.14,09:29
Odkedy si evidovaný na UP ? V prípade dotácie na zamestnanca aj SZČ sa vyžaduje evidenia na UP. Presné podmienky máš v priložených linkoch.
Hemeroidy
05.07.14,09:34
Praveze niesom :) cital som ze 3 mesiace musis byt.
veronikasad
05.07.14,09:38
Bohužial, máš smolu, žiadne príspevky teraz nebudú. Ale aspoň si sa niečo viac dozvedel.