kubkokubko
05.07.14,17:14
Ahojte poraďáci prosím Vás o radu. Mám dohodára na dohodu o BPŠ na dobu určitú do 30.09.2014. Keď nezmaturoval nemusím mu ukončovať dohodu a platí štatút študenta do 31.10.2014 (už mu dokonca prišlo aj oznámenie o prijatí na vysokú školu) a teda dohoda skončí v plánovanom termíne 30.09.2014 alebo dňom neúspešnej maturity sa mala ukončit dohoda o BPŠ a začať dohoda o pracovnej činnosti? Táto otázka ma napadla v súvislosti s tým, že sa chce zamestnať. Tak neviem, či som urobila správne, že som nechala dohodu o BPŠ bežať. V prípade ak sa 15.07.2014 zamestná, tak dohodu o BPŠ ukončím 14.7.2014 a od 15.7.2014 začne dohodu o pracovnej činnosti? Ďakujem, že ste dočítali záplavu mojich otázok, ak by vám chýbali nejaké údaje a fatky, rada doplním. Ďakujem za odpoveď
Zuzanka_ba
10.07.14,13:23
Zákon o prídavku na dieťa 600/2003 Z. z.
§ 19
(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu,11) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,12)

- referencia na školský zákon


"Opravnú skúšku môže žiak konať na vlastnú žiadosť najneskôr do troch rokov od ukončenia posledného ročníka strednej školy. V prípade, že tak neurobí, nebude mať ukončené stredoškolské vzdelanie a najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania bude u neho základné vzdelanie."

zdroj: https://www.iedu.sk/zivotne_situacie/maturita/Stranky/Opakovaniematurity.aspx

Školský zákon 245/2008 Z. z.
§ 91
(1) Dňom nasledujúcim po dni, keď žiak vykonal úspešne záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku, prestáva byť žiakom školy.
(2) Ak žiak strednej odbornej školy nevykonal v určenom termíne záverečnú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť.
(3) Ak žiak strednej školy nevykonal v určenom termíne maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku a bola mu povolená opravná skúška, odklad skúšky alebo jej opakovanie, zachovávajú sa mu práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť.
(4) Zánikom práv a povinností žiaka podľa odsekov 2 a 3 nie je dotknutá možnosť vykonať záverečnú skúšku, maturitnú skúšku, záverečnú pomaturitnú skúšku alebo absolventskú skúšku.


Môj záver: študentom je do 31.08.; tým dátumom by ste mali skončiť DBPŠ.

Ak v priebehu leta zmaturuje /ideálne najneskôr do 31.08./, a ak sa zapíše na VŠ, tak by bol nepretržite študentom a stále môže robiť na DBPŠ. Ťažko predpokladať, lebo nevieme či zmaturuje a či sa potom zapíše.

Ak má niekto iné pozorovania, sem s nimi:)