ZuzanaA
13.04.06,13:11
Ak prijmem od odberateľa zálohu, do 15. dní musím buď vystaviť "ostrú" faktúru alebo doklad na účely DPH. Ak teda napr. záloha mi príde 27.2, vystavím ostrú faktúru napr. 10.3., kde je uvedené: dátum vystavenia 10.3. a dátum daň. povinnosti 27.2.? A teda DPH musím odviesť za február?
Zita5
13.04.06,11:15
Ak prijmem od odberateľa zálohu, do 15. dní musím buď vystaviť "ostrú" faktúru alebo doklad na účely DPH. Ak teda napr. záloha mi príde 27.2, vystavím ostrú faktúru napr. 10.3., kde je uvedené: dátum vystavenia 10.3. a dátum daň. povinnosti 27.2.? A teda DPH musím odviesť za február?


Po fyzickom prijatí zálohy vystavuješ fa s rozpisom DPH dňom prijatia platby . Ostrú fa si povinná vystaviť až pri dodávke tovaru alebo služby do 15 dní v ktorej odpočítaš zaplatenú prijatú preddavkovú sumu .
Zita5
13.04.06,11:16
Ak prijmem od odberateľa zálohu, do 15. dní musím buď vystaviť "ostrú" faktúru alebo doklad na účely DPH. Ak teda napr. záloha mi príde 27.2, vystavím ostrú faktúru napr. 10.3., kde je uvedené: dátum vystavenia 10.3. a dátum daň. povinnosti 27.2.? A teda DPH musím odviesť za február?

Áno v tomto prípade odvod DPH je február i keď ma mýli to , že čo myslíš ...ostrú fa ....len kvôli prijatiu zálohovej platby .
ZuzanaA
13.04.06,11:24
Zitka, tento krát práve myslím normálnu ostrú faktúru, teda tovar bol dodaný. Napr. prijatá záloha na tovar 27.2., tovar fakturovaný 10.3. s dátum vzniku daň. povinnosti 27.2.?? Takže vystavujem v marci ale DPH odvádzam vo februári?
Zita5
13.04.06,11:27
Zitka, tento krát práve myslím normálnu ostrú faktúru, teda tovar bol dodaný. Napr. prijatá záloha na tovar 27.2., tovar fakturovaný 10.3. s dátum vzniku daň. povinnosti 27.2.?? Takže vystavujem v marci ale DPH odvádzam vo februári?


Daňová odvodová povinnosť DPH z prijatej zálohy Ti vzniká dňom prijatia zálohy t.j.27.2.2006 .

Ďalšia daňová povinnosť odvodu DPH Ti vzniká dňom dodania tovaru ....a ten neviem kedy si dodala ......
ZuzanaA
13.04.06,11:30
Daňová odvodová povinnosť DPH z prijatej zálohy Ti vzniká dňom prijatia zálohy t.j.27.2.2006 .

Ďalšia daňová povinnosť odvodu DPH Ti vzniká dňom dodania tovaru ....a ten neviem kedy si dodala ......

Tak asi sa nerozumieme. Ja to chápem tak, že mi vzniká daň. povinnosť prijatím preddavku. Ale keďže do 15 dní som fakturovala aj DODALA tovar, vystavujem klasickú faktúru,kde bude v mojom prípade k úhrade nula. Len sa mi prelínajú mesiace a teraz som z toho jeleň, že za ktorý mesiac musím DPH odviesť.
Arena
13.04.06,11:42
Propojim sa kratkym dotazom k tejto teme.
Co v pripade, ked zalohova platba prevysuje skutocnu platbu - spotrebovanu.
Mam na mysli teplo. DPH sa uplatnuje, len zo skutocne spotrebovaneho tepla a zbytok penazi zo zalohy sa vrati? Alebo sa to moze nechat ako zaloha na nasledujuce obdobie?
Zita5
13.04.06,11:48
Tak asi sa nerozumieme. Ja to chápem tak, že mi vzniká daň. povinnosť prijatím preddavku. Ale keďže do 15 dní som fakturovala aj DODALA tovar, vystavujem klasickú faktúru,kde bude v mojom prípade k úhrade nula. Len sa mi prelínajú mesiace a teraz som z toho jeleň, že za ktorý mesiac musím DPH odviesť.

Odvod DPH Ti vzniká dňom prijatia preddavku ........keď máš v ostrej k úhrade nulu .Asi Ťa nechápem , Ty si prajala preddavok len tak bez dokladu ?
Jana Acsová
13.04.06,11:50
Zitka, tento krát práve myslím normálnu ostrú faktúru, teda tovar bol dodaný. Napr. prijatá záloha na tovar 27.2., tovar fakturovaný 10.3. s dátum vzniku daň. povinnosti 27.2.?? Takže vystavujem v marci ale DPH odvádzam vo februári?Keby ste mali softvér, ktorý to umožňuje, tak by postačovalo vystaviť jednu faktúru, kde by ste uviedli:
- dátum prijatia platby: 27.2.2006
- dátum dodania: 10.3.2006 (z otázky predpokladám, že vtedy došlo k dodávke)
- dátum vystavenia faktúry by však musel byť do 14.3.2006 t.j. do 15 dní od vzniku prvej daňovej povinnosti

V záznamoch podľa § 70 je potrebné uviesť údaj o prijatej platbe osobitne a o dodávke tovaru osobitne. Daňová povinnosť ako prvá vzniká vo februári, t.j. z prijatej platby a ostatné závisí od toho, akú výšku platba vopred mala. Vystavenie faktúr je jednoduché, ale záznamy podľa § 70 je potrebné viesť presne.

Ešte to takto na Porade povedané nebolo .-)
Jana Acsová
13.04.06,11:55
Propojim sa kratkym dotazom k tejto teme.
Co v pripade, ked zalohova platba prevysuje skutocnu platbu - spotrebovanu.
Mam na mysli teplo. DPH sa uplatnuje, len zo skutocne spotrebovaneho tepla a zbytok penazi zo zalohy sa vrati? Alebo sa to moze nechat ako zaloha na nasledujuce obdobie?To by ste mali mať uvedené v zmluve. Nie je štandardné, aby sa zálohy nezúčtovali so skutočnou dodávkou - vyúčtovaním nákladov ... to by sme ich vecne priradili už k inému obdobiu, ktorého sa pôvodne netýkali.
Ľuba
13.04.06,11:56
A čo v prípade, keď sa jedná o predajcu áut a príjme zálohu, napr. 31.3.2006 (100 000,- ) a na druhý deň napr. 1.4.2006 vystaví fa. 300 000 + 19 % DPH za auto - odpočet zálohy 100 000,-. Aký je v tomto prípade dátum pre DPH ?
Jana Acsová
13.04.06,11:59
A čo v prípade, keď sa jedná o predajcu áut a príjme zálohu, napr. 31.3.2006 (100 000,- ) a na druhý deň napr. 1.4.2006 vystaví fa. 300 000 + 19 % DPH za auto - odpočet zálohy 100 000,-. Aký je v tomto prípade dátum pre DPH ?Dátum síce iný, ale postup rovnaký ako v predchádzajúcom príspevku (príspevok č. 9). Ešte záleží, komu je auto predané. Ak občanovi, tak nemusí byť ani faktúra .-)
Jana Acsová
13.04.06,12:01
A čo v prípade, keď sa jedná o predajcu áut a príjme zálohu, napr. 31.3.2006 (100 000,- ) a na druhý deň napr. 1.4.2006 vystaví fa. 300 000 + 19 % DPH za auto - odpočet zálohy 100 000,-. Aký je v tomto prípade dátum pre DPH ?15966,40 daňová povinnosť 03/2006, zostatok daňová povinnosť 04/2006. Dátumy máte dva.

Ostatné záleží na softvéri.
Zita5
13.04.06,12:02
Keby ste mali softvér, ktorý to umožňuje, tak by postačovalo vystaviť jednu faktúru, kde by ste uviedli:
- dátum prijatia platby: 27.2.2006
- dátum dodania: 10.3.2006
- dátum vystavenia faktúry by však musel byť do 14.3.2006 t.j. do 15 dní od vzniku prvej daňovej povinnosti

V záznamoch podľa § 70 je potrebné uviesť údaj o prijatej platbe osobitne a o dodávke tovaru osobitne. Daňová povinnosť ako prvá vzniká vo februári, t.j. z prijatej platby a ostatné závisí od toho, akú výšku platba vopred mala. Vystavenie faktúr je jednoduché, ale záznamy podľa § 70 je potrebné viesť presne.

Ešte to takto na Porade povedané nebolo .-)

A existuje vôbec takýto SW ? Mne to napríklad ALFA neumožňuje .
Ak existuje , tak Kros by sa mal činiť .
Jana Acsová
13.04.06,12:04
A existuje vôbec takýto SW ? Mne to napríklad ALFA neumožňuje .
Ak existuje , tak Kros by sa mal činiť .Existuje, napr.: MRP .-)
4326
13.04.06,12:06
Ja to robím takto:
Prijatá záloha 27.02. uplatním DPH
Vystavenie fa 10.03. s datumom dodania 27.02. alebo ak tovar šiel neskôr tak neskorší dátum. Faktúru mám vystavenú riadne, ale na nej mám odpočítaný zaplatený preddavok - čiž je odpočítaná aj DPH a k úhrade na faktúre je uvedená suma, ktorú treba doplatiť.
Tým pádom sa mi faktúra vynuluje a DPH mám odvedenú v správnom termíne, lebo najprv to mám na zálohe a potom + a tiež aj - na faktúre.
Ľuba
13.04.06,12:13
15966,40 daňová povinnosť 03/2006, zostatok daňová povinnosť 04/2006. Dátumy máte dva.

Ostatné záleží na softvéri.

Musím aj zákazníkovi v tomto prípade vystaviť daňový doklad na tých 100 000, alebo stačí keď len odvediem DPH tých 15966,40 v marci ? a on vlastne dostane doklad, kde je základ 300 000 + DPH, a odčítané tam bude mať 100 000 (mimo DPH) ?
Jana Acsová
13.04.06,12:14
Drvivá väčšina daňových subjektov vystavuje dve faktúry. Ale načo, ak netreba? No a keď treba, tak treba. To nerozporujem. Záleží nielen na podmienkach, osobe kupujúceho, ale aj softvéri a možnostiach.
Jana Acsová
13.04.06,12:14
Musím aj zákazníkovi v tomto prípade vystaviť daňový doklad na tých 100 000, alebo stačí keď len odvediem DPH tých 15966,40 v marci ? a on vlastne dostane doklad, kde je základ 300 000 + DPH, a odčítané tam bude mať 100 000 (mimo DPH) ?Kto je zákazník?
Ľuba
13.04.06,12:16
Plátca DPH, ten, čo kupuje auto.
Jana Acsová
13.04.06,12:19
Plátca DPH, ten, čo kupuje auto.Tak veľmi nerozmýšľajte ... keby ste ho obrali o možnosť odpočítania dane z uhradenej platby, asi by nebol spokojný, takže doporučujem dve faktúry ... na iné nie sme zvyknutí .-) Niekedy je zvyk železná košeľa a tu by to zrejme platilo.
Jana Acsová
13.04.06,12:22
V prípade vystavovania dokladov k platbe prijatej vopred je dôležité aj to, v akej výške je záloha. Ideálne riešenie jednou faktúrou je v prípade 100 % platby.

Ostatné prípady by sa riešili komplikovanejšie a dodávateľ by to nemusel chcieť akceptovať, čím by sme sa dostali do zbytočných "dohadovačiek".
Ľuba
13.04.06,12:25
Jedná sa o to, že väčšinou je tá platba vopred vlastne akontáciou z lízingovej zmluvy, ktorú musí zákazník zaplatiť. A na tú akontáciu mu už potom vystaví fa. aj s DPH leasingová spoločnosť.

Mám z toho teraz riadny chaos.
Jana Acsová
13.04.06,12:27
Jedná sa o to, že väčšinou je tá platba vopred vlastne akontáciou z lízingovej zmluvy, ktorú musí zákazník zaplatiť. A na tú akontáciu mu už potom vystaví fa. aj s DPH leasingová spoločnosť.

Mám z toho teraz riadny chaos.Keby len vy .-)))
Jana Acsová
13.04.06,12:29
Jedná sa o to, že väčšinou je tá platba vopred vlastne akontáciou z lízingovej zmluvy, ktorú musí zákazník zaplatiť. A na tú akontáciu mu už potom vystaví fa. aj s DPH leasingová spoločnosť.Netrúfnem si odpovedať, nakoľko tu sa zrejme vstupuje do "trojdohôd" a nepoznám podmienky, t.j. kto, za koho a čo prijme ... záleží na štylizácii zmlúv, splnomocnení, sprostredkovaní, plnej moci ... a neviem ešte na čom všetkom, čo máte dokladované k obchodu a v nemalej miere aj od toho, na koho doklad vystavujete. Uvádzate že na kupujúceho, ale jedná sa o akontáciu, ktorá sa už vzťahuje k leasingu.
Ľuba
13.04.06,12:31
Takže, mne z toho vychádza, že ja na prijatý preddavok 31.3. vystavím fa. s DPH a 1.4. vystavím k nej dobropis, nakoľko fa. s DPH dostane zákazník od leasingovej spoločnosti ?

Vo fa. pre lízingovú spoločnosť je poznámka, že ... v zmysle zmluvy o započítaní pohľadávok ... sa postupuje pohľadávka voči lízingovej spoločnosti XX na lízingového nájomcu XY vo výške prijatej akontácie.
dogicka
13.04.06,12:37
Prosím Vás, ja by som sa chcela uistiť:
- Keď prijmem platbu (zálohu) vopred, som povinná do 15 dní vystaviť faktúru
- po dodávke tovaru urobím vyúčtovaciu faktúru (kde bude dofakturovaný rozdiel, príp. 0 ak bola záloha vo výške 100%) tiež som povinná ju vystaviť do 15 dní

Čo v prípade, keď vystavím zálohovú faktúru napr. 20.3.2006. Úhrada mi príde 1. 4. 2006. Tovar dodám 5.4.2006. Vyúčtovaciu faktúru musím vystaviť do 15 dní od dodania tovaru t.j. do 20.4.2006. Daň musím odviesť v 2.Q.2006, keďže zdaniteľné plnenie je 5.4.2006. Je veľká chyba ak sa daň odviedla už v 1.Q.2006 na základe zálohovej faktúry?

Ja viem sú to hlúpe otázky ale chcem si v týchto zálohových faktúrach spraviť jasno. Ďakujem za odpovede
Jana Acsová
13.04.06,12:38
Takže, mne z toho vychádza, že ja na prijatý preddavok 31.3. vystavím fa. s DPH a 1.4. vystavím k nej dobropis, nakoľko fa. s DPH dostane zákazník od leasingovej spoločnosti ?V žiadnom prípade. Nehľaďte na leasingovú spoločnosť, ale na vašu dodávku. Uskutočnili ste dodanie? Áno. Prijali ste platbu? Áno. Daňová povinnosť vám vzniká a to aj v prípade platby vopred aj po úhrade zvyšnej časti fakturácie ... na koho máte fakturovať, to by ste mali mať dohodnuté.
ZuzanaA
13.04.06,12:38
Keby ste mali softvér, ktorý to umožňuje, tak by postačovalo vystaviť jednu faktúru, kde by ste uviedli:
- dátum prijatia platby: 27.2.2006
- dátum dodania: 10.3.2006 (z otázky predpokladám, že vtedy došlo k dodávke)
- dátum vystavenia faktúry by však musel byť do 14.3.2006 t.j. do 15 dní od vzniku prvej daňovej povinnosti

V záznamoch podľa § 70 je potrebné uviesť údaj o prijatej platbe osobitne a o dodávke tovaru osobitne. Daňová povinnosť ako prvá vzniká vo februári, t.j. z prijatej platby a ostatné závisí od toho, akú výšku platba vopred mala. Vystavenie faktúr je jednoduché, ale záznamy podľa § 70 je potrebné viesť presne.

Ešte to takto na Porade povedané nebolo .-)
Prosím Vás Janka, zisťujem, že som z toho čím ďalej tým viac akosi domotaná. Faktúry si vystavujem vo vlastnom programe, takže dajme tomu, že by som to mohla urobiť tak ako ste písali. Ale stále neviem, v ktorom daňovom priznaní sa mi objaví tá prijatá záloha, za február či marec? (záloha bola prijatá v 100 % výške.)
Jana Acsová
13.04.06,12:40
Vo fa. pre lízingovú spoločnosť je poznámka, že ... v zmysle zmluvy o započítaní pohľadávok ... sa postupuje pohľadávka voči lízingovej spoločnosti XX na lízingového nájomcu XY vo výške prijatej akontácie.No zbohom :-))
Na leasingovú spoločnosť fakturujete vy? Za auto ... celé? Alebo inak?
Ľuba
13.04.06,12:41
Áno, celé auto komplet.
Jana Acsová
13.04.06,12:41
Prosím Vás Janka, zisťujem, že som z toho čím ďalej tým viac akosi domotaná. Faktúry si vystavujem vo vlastnom programe, takže dajme tomu, že by som to mohla urobiť tak ako ste písali. Ale stále neviem, v ktorom daňovom priznaní sa mi objaví tá prijatá záloha, za február či marec? (záloha bola prijatá v 100 % výške.)Február ... v prípade 100 % platby vopred vždy v mesiaci vzniku prvej daňovej povinnosti a to je mesiac (u štvrťročného platiteľa štvrťrok), v ktorom bola platba prijatá.
ZuzanaA
13.04.06,12:47
Február ... v prípade 100 % platby vopred vždy v mesiaci vzniku prvej daňovej povinnosti a to je mesiac (u štvrťročného platiteľa štvrťrok), v ktorom bola platba prijatá.

Ďakujem veľmi pekne, takto som to chcela počuť :)
Jana Acsová
13.04.06,12:54
Vo fa. pre lízingovú spoločnosť je poznámka, že ... v zmysle zmluvy o započítaní pohľadávok ... sa postupuje pohľadávka voči lízingovej spoločnosti XX na lízingového nájomcu XY vo výške prijatej akontácie.
Stručne povedané, takúto formuláciu by som mala problém vymyslieť aj ja. A pochopiť rovnako. A stretla som sa už s kadečím.

Jedná sa zrejme o to, že uzatvorením LZ vznikla leasingovej spoločnosti pohľadávka voči leasingového nájomcovi a jej časť z nej vo výške akontácie postúpil na tú istú osobu, na ktorú znie. Čiže postúpila mu pohľadávku znejúcu na neho a úhradu za ňu má urobiť na predajcu auta.
Alebo ste použili trošku chybnú formuláciu, keď ste citovali.

Začala som si to rozoberať v hlave, ale je z toho fakt mišung. Jedná sa o to, že kupujúci vám zaplatil za niečo, čo je vaším plnením voči leasingovej spoločnosti. Nebudem to viac rozoberať, lebo leasingová spoločnosť to má zrejme ošetrené v LZ a formuláciu nevieme. Vo vašej citácii mi vadí formulácia pohľadávka voči LS na nájomcu ... V zmluve o započítaní je to možno inak.
Jana Acsová
13.04.06,12:56
Je potrebné si uvedomiť, že vy musíte zdaniť celú dodávku. Ak úhradu od nájomcu je možné v zmysle zmluvy s leasingovou spoločnosťou považovať za úhradu od tejto spoločnosti, resp. za kúpu auta, pri vystavovaní dokladov by ste sa mali riadiť vznikom vašich daňových povinností.
Jana Acsová
13.04.06,13:04
Čo v prípade, keď vystavím zálohovú faktúru napr. 20.3.2006. Úhrada mi príde 1. 4. 2006. Tovar dodám 5.4.2006. Vyúčtovaciu faktúru musím vystaviť do 15 dní od dodania tovaru t.j. do 20.4.2006. Daň musím odviesť v 2.Q.2006, keďže zdaniteľné plnenie je 5.4.2006. Je veľká chyba ak sa daň odviedla už v 1.Q.2006 na základe zálohovej faktúry?Ak sa vám jedná o tovar, tak chyba to je. A čo sa môže stať, že 1. štvrťrok kontrola "galantne" prehliadne a zaradí vám vznik daňovej povinnosti do 2. štvrťroku. A nepomôžete si ...
Ľuba
13.04.06,13:05
Vďaka, ale nie som z toho oveľa múdrejšia.
dogicka
13.04.06,13:14
Ak sa vám jedná o tovar, tak chyba to je. A čo sa môže stať, že 1. štvrťrok kontrola "galantne" prehliadne a zaradí vám vznik daňovej povinnosti do 2. štvrťroku. A nepomôžete si ...

Ak mám teda v roku 2005 takýto prípad, mám radšej urobiť dodatočné DP?
Daňová povinnosť počas celého roka bude rovnaká, len sa vyhnem problému o ktorom hovoríte.....
Jana Acsová
13.04.06,13:51
Vďaka, ale nie som z toho oveľa múdrejšia.Ani ja .-)

Je možné, že správny je nasledujúci postup:
- pri prijatí platby akontácie od nájomcu vám vzniká daňová povinnosť a teda musíte si prijatú platbu zaznamenať v záznamoch podľa § 70 a odviesť daň, nakoľko platba vopred sa týka vašej dodávky,
- pri dodávke tovaru vám vzniká daňová povinnosť z titulu dodania a opäť ste povinní dodaniť rozdiel dodávka mínus platba prijatá vopred.

Ďalší postup závisí od dohodnutých podmienok s leasingovou spoločnosťou. Vystavenie faktúr by malo v oboch prípadoch smerovať k leasingovej spoločnosti.

Je možné, že správny je tento postup:
- pri prijatí akontácie sa nejedná o vašu dodávku a platbu k nej, ale o tom už musíte vedieť vy. Ak na vás bola postúpená pohľadávka, tak ste prijali úhradu tejto pohľadávky a mali by ste o nej aj tak účtovať. Daňová povinnosť by nevznikla,
- pri dodávke by vznikla daňová povinnosť na celú dodávku bez ohľadu na úhradu akontácie, nakoľko tá sa netýkala vašej dodávky.

Vystavená by mala byť jedna faktúra na dodávku a následne zrejme vzájomný zápočet a leasingovou spoločnosťou ...

A ešte aj ďalšie varianty by sa dali vymyslieť. Preverte si obchodnú zmluvu, či inú dokumentáciu s leasingovou spoločnosťou, prípadne splnomocnenia, ak nejaké úkony robí leasingová spoločnosť za vás ...
Jana Acsová
13.04.06,14:01
Ak mám teda v roku 2005 takýto prípad, mám radšej urobiť dodatočné DP?
Daňová povinnosť počas celého roka bude rovnaká, len sa vyhnem problému o ktorom hovoríte.....
V jednom príspevku som dnes napísala:


A to vedela obhájiť ... to už je vec osobného postoja, sily argumentov a aj dokazovania. Bolo tu povedané, že DÚ musí niečo dokazovať. No moja prax ma presvedčila, že nie DÚ, ale daňový subjekt. Ak DÚ niečo spochybní, daňový subjekt dokazuje.

A to si už ponechajme na slobodnej vôli každého, kto si za názorom stojí. A pritom: "ZMENA NÁZORU VYHRADENÁ" .-)
Tu to platí tiež. Ja by som sa zrejme vo vašom prípade rozhodovala podľa závažnosti a s najväčšou pravdepodobnosťou by som to nechala tak ... ale do budúcna by som to riešila už správne. Ostatné je vec náhody a "sily argumentov" .-) ... a ešte trošku nálady daňových kontrolórov. .-)
Zita5
13.04.06,14:11
Ja teda by som to nechala tak , som presvedčená o tom , že zákon neporušila ...pretože odviedla z prijatej preddavkovej platby DPH v 1.štvrťroku . To že sa prelínajú štvrťroky a ostrá fa bola v apríli a taktiež aj dodanie tovaru , to už nikto neovplyvní v rámci prelínania .
Ja osobne by som nemala ten pocit , že by mi niečo hrozilo .
A ak nie tak potom už jedine presunúť zákazníka na apríl ...aby celý obchod prebehol v jednom mesiaci .Toto chce náš zákon ..... ?;)
A to by som považovala za nelogické .

To len okrajovo píšem , ako by som konala v situácii.
Jana Acsová
13.04.06,14:13
Ja teda by som to nechala tak , som presvedčená o tom , že zákon neporušila ...pretože odviedla z prijatej preddavkovej platby DPH v 1.štvrťroku . To že sa prelínajú štvrťroky a ostrá fa bola v apríli a taktiež aj dodanie tovaru , to už nikto neovplyvní v rámci prelínania .
Ja osobne by som nemala ten pocit , že by mi niečo hrozilo.Ale oni odvádzajú DPH akoby zo zálohovej faktúry, ktorá je vystavená pred prijatím platby a nie z platby. Tu k časovému sklzu dochádza.

Viď citát:


Čo v prípade, keď vystavím zálohovú faktúru napr. 20.3.2006.Úhrada mi príde 1. 4. 2006. Tovar dodám 5.4.2006. Vyúčtovaciu faktúru musím vystaviť do 15 dní od dodania tovaru t.j. do 20.4.2006. Daň musím odviesť v 2.Q.2006, keďže zdaniteľné plnenie je 5.4.2006. Je veľká chyba ak sa daň odviedla už v 1.Q.2006 na základe zálohovej faktúry?
dogicka
13.04.06,14:17
Ale oni odvádzajú DPH akoby zo zálohovej faktúry, ktorá je vystavená pred prijatím platby a nie z platby. Tu k časovému sklzu dochádza.

Presne tak, my sme odviedli DPH z zo zálohovej faktúry, ktorá bola vystavená pred prijatím platby. Ešte nad tým porozmýšľam pozriem sa o akú sumu vlastne ide a rozhodnem sa. Ďakujem za odpovede, aj za to, že ste mi vniesli svetlo do problematiky zálohových faktúr z hľadisla DPH, posielam vám bodík, prajem pekné sviatky
Zita5
13.04.06,14:17
Ale oni odvádzajú DPH akoby zo zálohovej faktúry, ktorá je vystavená pred prijatím platby a nie z platby. Tu k časovému sklzu dochádza.

Viď citát:


Ahááááá už chápem .........:) Čiže fakticky ešte platbu nemali ....ak tomu dobre teraz už rozumiem .
Jana Acsová
13.04.06,14:35
Presne tak, my sme odviedli DPH z zo zálohovej faktúry, ktorá bola vystavená pred prijatím platby. Ešte nad tým porozmýšľam pozriem sa o akú sumu vlastne ide a rozhodnem sa. Ďakujem za odpovede, aj za to, že ste mi vniesli svetlo do problematiky zálohových faktúr z hľadisla DPH, posielam vám bodík, prajem pekné sviatkyAj ja ďakujem a posielam rovnaké želanie k blížiacim sa sviatkom .-)
kristina11
17.04.06,08:34
SZČO štvrťročný platca DPH (JÚ) vystavuje pre slovenskú firmu (platca DPH) nasledovné doklady v EUR:
- 23.2.06 predd. fa bez DPH EUR 11 550,-. Preddavok uhradený na EUR účet 7.3.06 : 11 550x37,178(kurz NBS 7.3.06) = 429 405,90

- najneskôr do 22.3.06 mal vystaviť daň.doklad na základe prijatej platby (nespravil tak) s dátumom dodania 7.3.06:
základ dane: 9 705,88 EUR
19% DPH: 1 844,12 EUR
Túto DPH uvedie na výstupe vo výkaze DPH za 1.Q 2006. Na prepočet použije kurz zo 7.3.06, kedy bola platba prijatá (1844,12 x 37,178=68 560,69 Sk)?

- 10.4.06 dodal tovar a vystavil faktúru:
základ dane: 23 100 EUR (kurz 10.4.06: Sk 863 940,-)
19% DPH: 4 389 EUR (kurz 10.4.06: Sk 164 148,60)
odpočítaný predd.: 11 550 EUR
k úhrade: 15 939 EUR

Správne to mal vystaviť takto?
základ dane: 23 100 EUR - 9705,88 EUR= 13 394,12 EUR (kurz 10.4.06: 37,40) = 500 940,09 Sk (do výkazu za 2.Q 2006)
19% DPH= 4389 EUR - 1844,12 EUR=2544,88 EUR (kurz 10.4.06: 37,40)= 95 178,51 Sk (sumu uvedie vo výkaze na výstupe za 2.Q 2006)
Alebo sa to prepočítava inak?

Ďakujem.
bumpy
15.08.06,17:56
ahojte rada by som sa s vami poradila, asi s banalitou ale chcela by som si byt na istom. pripravujem DPHcku, a ......... prijatá záloha - výpis z BU 01.08.2006 ale pri rozpise obratov je pri tejto sume dátum 31.07.2006. a teraz neviem, pri bankovom výpise o tom budem účtovať až 1.8.2006 ale neviem kedy mám odviesť DPH, nestretli ste sa s niečim podobnym?ako ste to vyriešili. podľa mňa zaradenie do mesiaca august, ale kolegynka tvrdí že do júla, a nevieme sa dohodnut
dakujem za pomoc
daniela
Tweety
15.08.06,18:01
ahojte rada by som sa s vami poradila, asi s banalitou ale chcela by som si byt na istom. pripravujem DPHcku, a ......... prijatá záloha - výpis z BU 01.08.2006 ale pri rozpise obratov je pri tejto sume dátum 31.07.2006. a teraz neviem, pri bankovom výpise o tom budem účtovať až 1.8.2006 ale neviem kedy mám odviesť DPH, nestretli ste sa s niečim podobnym?ako ste to vyriešili. podľa mňa zaradenie do mesiaca august, ale kolegynka tvrdí že do júla, a nevieme sa dohodnut
dakujem za pomoc
daniela31.7.06 vzniká povinnosť, v tento deň aj prebehla úhrada.
bumpy
15.08.06,18:03
velmi pekne dakujem
daniela
Chrusťa
16.12.08,10:41
Ahojte, nadviažem, aby som zbytočne neotvárala novú tému. Mám podobný problém, ak ide o platby prijaté vopred. Prijala som totiž zálohu na služby, kt. budú dodané až v 1/2009.Čiže teraz by som mala vystaviť dańový doklad na základe prijatej platby, napr. zál. faktúru dań. doklad a potom v januári kedy dôjde k dodaniu služby ostrú faktúru s odpočítaním zálohy. Správne tomu rozumiem? Za skorú odpoveĎ všetkým Ďakujem
azla
16.12.08,10:48
Ahojte, nadviažem, aby som zbytočne neotvárala novú tému. Mám podobný problém, ak ide o platby prijaté vopred. Prijala som totiž zálohu na služby, kt. budú dodané až v 1/2009.Čiže teraz by som mala vystaviť dańový doklad na základe prijatej platby, napr. zál. faktúru dań. doklad a potom v januári kedy dôjde k dodaniu služby ostrú faktúru s odpočítaním zálohy. Správne tomu rozumiem? Za skorú odpoveĎ všetkým Ďakujem
Áno, urobíš presne tak , ako píšeš.
Dňom prijatia platby Ti vzniká daňová povinnosť podľa § 19, odst.4.
Chrusťa
16.12.08,10:56
veľmi pekne ďakujem azla:)
alex1
12.03.09,19:34
Prenajali sme priestor podla najomnej zmluvy od 1.2.2008 ale nájomca nám ako šikovný zákazník zaplatiľ skôr (nakoľko sme mu už vystavili doklady vopred s dátumom od 1.2.2008 a dostal ich do ruky už 30.1.2008). tak pán zakazník neváhal a uhradil nam nájomné už 31.1.2008. dala som to ako prijatý preddavok na 324 ale DPH som odviedla až vo fenruári, bude to nejaký problém?
evina
12.03.09,19:38
Prenajali sme priestor podla najomnej zmluvy od 1.2.2008 ale nájomca nám ako šikovný zákazník zaplatiľ skôr (nakoľko sme mu už vystavili doklady vopred s dátumom od 1.2.2008 a dostal ich do ruky už 30.1.2008). tak pán zakazník neváhal a uhradil nam nájomné už 31.1.2008. dala som to ako prijatý preddavok na 324 ale DPH som odviedla až vo fenruári, bude to nejaký problém?

Ak ste mesačný platiteľ DPH áno - odvod DPH mal byť v januári.