pettte
06.07.14,23:15
Tak som sa zaujímal tiež o tento doplnkový systém ohrevu vzduchu slnkom. Ale cena tohto panela je hóóódne mimo moju misu a tak ma napadlo iné riešenie. Pod štítom strechy je tepla habadej, ba až moc. Čo ho tak dopraviť dolu, v mojom prípade do vlhkých pivničných priestorov? Nielenže si vysuším pivnicu, ale možno aj ohrejem cez podlahu zbytok domu... A to stačí len nainštalovať 110mm odpadové potrubie z povaly s ventilátorom a rozdielový termostat, ktorý odsleduje, že hore je teplejšie...
Čo Vy na to?
Chobot
06.07.14,23:02
V lete by to mohlo fungovať,
bodliak
07.07.14,06:38
A pozor na kadejakú háveď....
pettte
07.07.14,06:45
Jasné, že by tambola sieťka proti hmyzu. Nielen to, rozmýšľam obaliť potrubie takou vodárenskou izolačnou penou, aby sa v ňom vzduch ochladil minimálne a netvoril sa prípadný kondenzát...
bodliak
07.07.14,06:55
Bojíš sa o kondenz v trubke.
A keď to bude kondenzovať až v pivnici ? Teplý vzduch s relatívnou vlhkosťou okolo 40-50 % sa dostane do prostredia o 20-30 stupňov chladnejšieho. Ak nebude kondenzovať v trubke, kde potom ? Pozor, aby Ti nezačali vlhnúť veci v pivnici.
peterkos2
08.07.14,19:02
V lete chceš ohrievať cez podlahu zbytok domu?Čo by som dal za studenú pivnicu.
alltracboy
09.07.14,06:37
na vysusenie pivnice netreba teply vzduch, staci ak sa da do okna odsavanie. Ak by som chcel silou mocou nejak vyuzivat teplo z pod krytiny, tak by som tam najskor natocil hadicu s vodou aby sa dalo to teplo nejak vyuzit v lete, ale je to pracne a malo efektivne, takze sa to nerobi.
TomasHC
09.07.14,06:57
V lete som rád, že aspoň podlaha je trochu chladivá, nie ešte aby som ju vykuroval :D Ja skôr rozmýšľam o nútenom odvetraní povaly (neobytnej, zateplený je len strop nad SDK).
pettte
09.07.14,20:42
Ja som vychádzal znápadu zo www.solarventi.sk. Prečo mám na stenu vešať solárne panely, keď mám pod krytinou aj 50st... A z hadicou je to príliš komplikované. Veľa prechodov energií a tak ako hovoríš neúčinné
alltracboy
09.07.14,20:49
vakuovy solarny panel robi teplo aj zime. V lete mas so solarmi iba problem ako to uchladit. Ten solarventi ak som dobre pochopil je tiez hlavne na prevadzku v zime.
pettte
09.07.14,21:48
Sory, ale solarventi si vôbec nepochopil! Ten nemá s vákuom spoločný ani len nápad. To je sprostá bednička, kde sa slnkom ohrieva kus plechu (eloxovaný hliník) v ráme za polykarbonátovým sklom. Vzduch sa nasáva zozadu a preženie sa okolo toho plechu. Od neho sa ohreje a...
Ventilátor je napájaný solárnym článkom, čo "veľmi ekologické" a po západe slnka sa samozrejme zastaví...
Pýtajú za to nekresťanský peniaz závislý od plochy.