gufy
07.07.14,01:42
Dobrý deň, prosím o radu.

Je dané:
1. SZČO je t.č. už asi rok v SP pre nízky príjem povinne odhlásená z poistenia (čiže sa nerátajú ani roky do dôchodku) - živnosť sa prevádzkuje účtovne skoro na nule (slovenská klasika, ale aj realita)
2. črtá sa zamestnanie v renomovanej a.s. na cca 10 hodín týždenne, mzda ak sa podarí (zatiaľ len predstava!) v hrubom 600 - 700 /mes, čiže alikvotne ku 10 hodinám týždenne je to mesačne rádovo 150€ (?) v hrubom (ak správne rátam). Uvažuje sa o práci na dohodu (vysvetlenie bude uvedené nižšie)
3. črtá sa "zamestnanie" = privyrábanie u inej a.s. - výhodnejší príjem sa javí zatiaľ spôsobom fakturovaním služieb, než zamestnaneckým pomerom, skromný predpoklad je, že za dohodnutý čas cca 20hoď týždenne sa vyfakturuje nejakých 200/mes (ak by sa za ten istý čas veľmi darilo, snáď o nejakú stovku viac, a zatiaľ utópia, ale zbožné želanie, je o dve).

Zamestnanie sa začalo hľadať prvotne kvôli tomu, aby sa už konečne začali započítavať roky do dôchodku. Pritrafilo sa popisované zamestnanie v bode 2 - pre udržanie a rozvíjanie odbornosti veľmi výhodná práca, preto je v záujme si ju udržať. "Zamestnanie" v bode 3 sa pritrafilo náhodne v tom istom čase, ide skôr o rutinnú fyzickú prácu, teda pre účely zvýšenia zisku.

Ideálne by bolo obsiahnuť všetky tri príjmové oblasti, započítavať roky do dôchodku, byť odhlásený v SP.

U zam. v bode 2 a 3 zatiaľ ešte nie je pevne dohodnuté, o aký prac. vzťah pôjde. Ako je to s prácou na dohodu? Zamestnávateľ bodu 2 bude platiť odvody len "za 10 dní týždenne"? A ako sa budú započítavať roky do dôchodku pri práci 10 hoď týždenne - alikvotne ku tým 10 hodinám? Ako na to ísť v číslach - je riziko, že sa SZČO dostane do pásma, že sa bude musieť prihlásiť v SP a platiť odvody a teda nakoniec jednu prácu robiť "zadarmo", teda radšej ju nerobiť vôbec? Alebo ako to celé rozumne zosúladiť?

Vopred ďakujem.
KEJKA
07.07.14,05:14
rozsiahle zadanie, ja len stručne.
Odmena v hrubom sa stanovuje s ohľadom na charakter práce a rozsah práce - úväzku. Takže ak sa povie 600, je to 600 na dohodnuté podmienky.
Ak sa povie že odmena je na plný pracovný úväzok a bude dostávať vzhľadom na skrátený pracovný úväzok alikvotnú sumu, tak sa upravená odmena uvedie v Dohode.
bod 2 - všetky odvody vysporiada zamestnávateľ a to nie podľa počtu hodín, ale podľa odmeny, ktorú reálne vypláca. Roky sa zarátajú podľa počtu dní poistenia, dohodár stráca na tom, že z nízkeho príjmu bude mať aj nízky OMB - dôležité pre výpočet dôchodku.
bod 3 - fakturácia značí príjem, pokiaľ (12*300 = 3600, teda neprekročí) neprekročí limit pre povinné prihlásenie do SP, tak sa neprihlasuje.
roky dôchodku sa započítajú podľa bodu 2, resp. podľa evidencie SP a tá bude "vedieť" len o poistení podľa bodu 2.
gufy
12.07.14,23:16
Ďakujem za rýchlu odpoveď a vysvetlenie, KEJKA. Prečítal som hneď, len nestíhal som reagovať. Aj veci sa vyvíjali.

Zadanie som dal rozsiahle pre komplexný obraz.

Zamestnanie z bodu 2 padlo. Zamestnanie z bodu 3 zostalo, a rozšíril sa rozsah hodín a teda aj konečná fakturovaná mesačná výška odmeny. Nie je vylúčené, že vznikne povinnosť prihlásiť sa do SP - bude všetko ale asi na zváženie, pretože prekročením príjmu o jediné euro nastúpi ročný výdavok 1600€ (12 x 133,42 do SP), takže to vidím tak, že bude asi vhodné príjmy včas stopnúť... Pokiaľ nebude možné nahradiť stratu tých 1600 - a samozrejme ešte ďalšie k tomu zarobiť - aby sa námaha vôbec vyplatila....

Ako som pochopil, dohodár je z pohľadu odvodov to isté ako zamestnanec - koľko zarobí, k tomu primerane mu zamestnávateľ odvedie - a nijako sa to nedotýka toho existujúceho odhlásenia či prihlásenia do SP. To je viazané (v našom prípade) iba na príjem SZČO, a teda aj na spomínané fakturácie "zamestnávateľovi" dľa bodu 3.

Ako je to so započítaním RDD u dohodára stále nerozumiem. Rád by som mal v tom jasno - možno by tú prácu v bode 3 miesto fakturácie šlo robiť na dohodu, ak by to v našom prípade bolo výhodnejšie.
SZČO je teda odhlásená. Tam je to jednoznačné.
Pre príklad dohodár pracuje napr. po dve hodiny dva dni, potom má týždeň voľno, potom odpracuje ešte v jeden deň 6 hodín a koniec, potom zasa niečo v ďalšom mesiaci - ako sa započítavajú tie odpracované roky?
veronikasad
13.07.14,06:10
Ak budeš mať uzatvorenú dohodu s pravidelným príjmom, budeš dôchodkovo poistený počas celého trvania dohody. SP nesleduje fond pracovného času, na dni keď nepracuješ nie si odhlasovaný z dôch.poistenia. Vymeriavacím základom v jednotlivých kal.mesiacoch je skutočný príjem z dohody.

Neviem kolko máš rokov, či splňaš podmienky dôch.poistenia pre príp. výplatu inv.dôchodku. Ak máš viac ako 15 rokov dôch.poistenia, pracovať na dohodu s nižším ako minimálnym vymer.základom je z pohľadu dôch.poistenia pre teba nevýhodné. Podstatne si znižuješ priemerný osobný bod, ktorý bude vstupovať do výpočtu starobného dôchodku. Na druhej strane ak nebudeš mať žiadne nemocenské poistenie, ktoré je tiež súčasťou odvodov z dohody, v prípade PN-ky nedostaneš žiadne nemocenské.
gufy
13.07.14,17:22
Ďakujem veronikasad, ako som písal, pojem "na dohodu" si začínam ešte len ujasňovať - až teraz som čítal inde, že môže ísť o pravidelný príjem aj nepravidelný. A že v prípade nepravidelného príjmu nemusí zamestnávateľ platiť odvody nemocenské. Čiže dôchodkové asi áno, a teda roky sa započítavajú v prípadoch oboch?

Ďalej čítam rozdiel medzi zamestnaním a dohodou, a to že: v prípade práce na dohodu predpokladaný rozsah práce u toho istého zamestnávateľa nesmie presiahnuť 350 hodín v kalendárnom roku (info z 2009)?

Ako to podľa posledných jednaní predbežne vyzerá, odpracovaných hodín by malo byť do konca tohto roku možno práve toľko, alebo i viac - ak počítam že pri fakturovaní by sa účtovali iba odpracované hodiny (na hodinu je presná suma). Pri práci na dohodu má dohodár právo aj na zaplatenie prestojov, kedy momentálne na pracovisku čaká, až sa práca naskytne?

Je prípadne možná kombinácia, že do 350 hodín by bola SZČO dohodár (a teda by bežali RDD), a zbytok práce by sa fakturoval (a teda nižšou fakturáciou v roku by sa nepresiahla hranica pre povinné prihlásenie do SP - ak by o to bol záujem)?

SZČO je od začiatku buď v mínuse, alebo minime, predpokladám, že teda aj nárok na dôchodok bude v budúcnosti minimálny - dá sa nízkym OMB do budúcna ešte niečo pokaziť viac? (SZČO 1969 žena)