Mir987
07.07.14,11:01
Potreboval by som poradiť, či Úrad práca môže uchádzača o prácu vyradiť z evidencie z toho dôvodu, že uzavrel dohodu o vykonaní práce so zahraničnou firmou (so sídlom v Českej republike), ale s tým, že výkon práce bol len na Slovensku. Podotýkam, že výška príjmu neprekročila povolenú sumu.
Zákon 5/2004 §36 ods. 1 písm. l hovorí:
(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
l) začatia vykonávania zárobkovej činnosti
1. v členskom štáte Európskej únie alebo
2. v cudzine
Lenže ja som nezačal pracovať v cudzine alebo v členskom štáte EU, len som uzavrel dohodu s firmou mimo Slovenska, ale vykonával som prácu na Slovensku. Môže ma za takýchto okolnosti Úrad práce vyradiť z evidencie?
Zuzanka_ba
07.07.14,15:20
Týka sa ťa

§ 36 Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie

(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
...
o) podľa § 6 ods. 2 písm. d),
...


Je tam veľa písmen, ľahko sa prehliadne:)


A ten paragraf na ktorý sa odkazuje:


§ 6 Uchádzač o zamestnanie

...

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý

...


d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov; 13a) uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti, najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania tejto činnosti a preukázať skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.


V skratke to znamená, že ťa vyradia ak zarobíš viac ako 148,57 eur za mesiac hrubého, toto by mal potvrdzovať zamestnávateľ na tlačive upsvar. Podľa mojej mienky by ťa nemali vyraďovať len na základe toho že máš v zmluve uvedenú mesačne vyššiu sumu ako 148,57 eur, môže sa totiž stať že z nejakého dôvodu toľko nakoniec nezarobíš.

K tomu zahraničnému zamestnávateľovi - finančná správa:
Postup zahraničného zamestnávateľa, ktorý chce zamestnať svojho zamestnanca na území SR

Zahraničným platiteľom dane zo závislej činnosti je aj zahraničná fyzická alebo právnická osoba, ktorá má na území SR stálu prevádzkareň alebo tu zamestnáva zamestnancov dlhšie ako 183 dní (súvisle alebo v niekoľkých obdobiach v akomkoľvek období dvanástich po sebe nasledujúcich mesiacov.
Príjem takéhoto zamestnanca zdaňuje zahraničný zamestnávateľ preddavkom na daň v súlade so zákonom o dani z príjmov z dôvodu, že závislá činnosť sa vykonáva na území SR. Tento zamestnávateľ sa registruje ako platiteľ dane zo závislej činnosti u správcu dane miestne príslušného podľa sídla stálej prevádzkarne alebo podľa miesta výkonu závislej činnosti.



A sociálna poisťovňa:


Zamestnávateľ je aj



fyzická osoba, ktorá má bydlisko v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) alebo v štáte, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP) ako Slovenská republika alebo na území Švajčiarskej konfederácie (Švajčiarsko) alebo v štáte, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, alebo
právnická osoba, ktorá má sídlo alebo sídlo jej organizačnej zložky v členskom štáte EÚ alebo v štáte, ktorý je zmluvnou stranou dohody o EHP alebo na území Švajčiarska alebo v štáte, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky (sídlom organizačnej zložky právnickej osoby na účely postavenia zamestnávateľa sa rozumie aj adresa podniku právnickej osoby),

a ktorá je povinná poskytovať zamestnancovi príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 zákona o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Máš už písomné rozhodnutie, že ťa vyradia alebo už vyradili? Malo by tam byť napísané z akého dôvodu. Doniesol si im tú dohodu skôr než si začal prácu vykonávať (t.j. na dohode je začiatok pracovnej činnosti 1.7., mal si im ju priniesť najneskôr 30.06.)
Dá sa samozrejme proti rozhodnutiu odvolať, upsvar je správny orgán.Len neviem či to stojí za to..