moke
13.04.06,13:26
Mám na vás prosbičku!
Dostali sme faktúru za nájomné od kávomatov podľa skutočne predaných nápojov. Videla som, že minule je účtovala bývalá účtovníčka bez nároku na odpočet DPH. Neviete podľa akého paragrafu to tak účtovala? Lebo od kávomatov za predanú sódu mala nárok na odpočet DPH. Poraďte mi. Ďakujem pekne.
KEJKA
13.04.06,20:15
nie je to kávomat vo firme pre zamestnancov? Možno preto neodpočítala DPH. A ako účtujete tržby za nápoje? odvádzate DPH?
Tiež si myslím, že je nárok na odpočítanie DPH z faktúry za nájomné.
duficek
13.04.06,20:45
je mozne ze "sodomaty" maju sluzit pre zamestnancov, "kavomaty" sluzia ako pozornost pre zakaznikov, klientov, teda sa posudia ako "reprezentacia".
ine ma nenapada, neviem ako mate tie automaty umiestnene a kto ich skutocne vyuziva...
KEJKA
13.04.06,20:55
len že sa pše... podľa skutočne PREDANÝCH nápojov. Ale boli naozaj predané? teda sú aj tržby? alebo iba počítadlo ukazuje počet ODOBRATŹCH nápojov bez protihodnoty?
Bez informácie sa naozaj nedá odpovedať jednoznačne.
moke
18.04.06,03:58
Ten kávomat slúži pre zamestnancov, ale aj tá sóda. Práve preto tomu nerozumiem. Nemáme z toho tržby. Účtujeme to na 518 obidve aj sódu aj nájomné za kávomat. Len nerozumiem, prečo sóda má nárok na odpočet, a kávomat nemá nárok. Tiež si myslím, že preto, že je to repre, ale prečo nemá aj sóda. Viete mi poradiť niekto?
moke
18.04.06,04:18
Do kávomatov idú mince a sóda ukazuje iba stav odobraných nápojov. Nie je tam protihodnota, ako písala Lida. Môže to byť preto?
KEJKA
18.04.06,04:43
Do kávomatov idú mince a sóda ukazuje iba stav odobraných nápojov. Nie je tam protihodnota, ako písala Lida. Môže to byť preto?
tak si to myslím.
Aleaj tak by som odpočítavala DPH, ved ide o zariadenie na pracovisku. Myslím DPH z nájomného. Tú sódu a kávu - nápoje pre zamestnancov, čiže ich konečná spotreba.... určite by som to nebrala ako repre, ale DPH by som neodpočítavala.
renatan
18.04.06,04:46
Aj my máme automat na sódu a kávomat. Obidva sú umiestnené v prevádzke pre zamestnancov. U automatu na sódu si odpočítavam DPH, pretože faktúra je na prenájom automatu, t.j. 518. U faktúry za odobraté nápoje z kávomatu DPH neúčtujem, ale hradím to zo sociálneho fondu, pretože v našej prevádzke nemáme zťažené podmienky a preto zamestnanci nemajú nárok na nápoje.
ALBO
18.04.06,06:31
Aj my máme automat na sódu a kávomat. Obidva sú umiestnené v prevádzke pre zamestnancov. U automatu na sódu si odpočítavam DPH, pretože faktúra je na prenájom automatu, t.j. 518. U faktúry za odobraté nápoje z kávomatu DPH neúčtujem, ale hradím to zo sociálneho fondu, pretože v našej prevádzke nemáme zťažené podmienky a preto zamestnanci nemajú nárok na nápoje.

Vy k tomu prenájmu automatu nemáte výnos? Keby ste mali, mali by ste nárok na odpočet dane z oboch.
Veď aj vy im robíte službu, prenajali ste im svoj priestor (1m2)aby oni mali zisk a berú vašu energiu. My sme dali do zmlúv naše nájomné za meter voči ich prenájmu.
renatan
18.04.06,07:30
K prenájmu nemáme výnos, priestor majú k dispozícii bezodplatne.
alusa783
08.09.11,06:06
Ja nárok na odpočet dph z dokladu Vydajka? bol nám vydaný stavebný materiál aj ked v hodnote len 7,25 bez dph, na výdajke je rozpísané všetko ako na faktur aj dph. Bohužial tam niesu naše udaje ani len názov firmy k tomu mám pripnutý ustrižok že to bolo platené bankomatovou kartou (čiže k tomu nemam blok z ERP) preto si myslím že tam nieje nárok na ani len na výdavok firmy nie so ešte na odpočet dph mam pravdu či?
alusa783
08.09.11,10:18
Ja nárok na odpočet dph z dokladu Vydajka? bol nám vydaný stavebný materiál aj ked v hodnote len 7,25 bez dph, na výdajke je rozpísané všetko ako na faktur aj dph. Bohužial tam niesu naše udaje ani len názov firmy k tomu mám pripnutý ustrižok že to bolo platené bankomatovou kartou (čiže k tomu nemam blok z ERP) preto si myslím že tam nieje nárok na ani len na výdavok firmy nie so ešte na odpočet dph mam pravdu či?
? :(
katka 23
08.09.11,10:37
výdajka - dodací list musí obsahovať náležitosti faktúry t.j. adresu , IČO, DIČ, IČ DPH dodávateľa aj odberateľa
alusa783
08.09.11,10:51
takže ak mi to prerobia a budu tam naše udaje môžem si až potom uplatniť dph a dat do nakladov myslela som si dakujem
alusa783
08.09.11,11:18
:( volala som tam a nechcu mi to prerobit takže mam vydajku na ktorej niesu žiadne naše udaje ani nazvo firmy čo s tým? pani mi tam povedal že to mi musí stačit aj ostatným to stačí a jej sa to neda prerobiť že si to mam dopísať rukou ale to sa mi moc nepači
takže bud to vôbec nedam do učtovnictva alebo to dopíšem rukou a dam čo je lepšie?
srska
08.09.11,11:25
výdajka je výdajka a faktúra je faktúra - bližšie § 71 222/2004 + § 51/1a 222/2004 + čo sa považuje ešte za faktúru § 71/3+4 222/2004
KEJKA
08.09.11,11:25
:( volala som tam a nechcu mi to prerobit takže mam vydajku na ktorej niesu žiadne naše udaje ani nazvo firmy čo s tým? pani mi tam povedal že to mi musí stačit aj ostatným to stačí a jej sa to neda prerobiť že si to mam dopísať rukou ale to sa mi moc nepači
takže bud to vôbec nedam do učtovnictva alebo to dopíšem rukou a dam čo je lepšie?
dodávateľ je povinný vystaviť faktúru. ty doklad do účtovníctva nemáš.
zavolaj im a povedz, že ideš s tým dokladom na DU sa spýtať, a teda môžu očakávať kontrolu.
myslím, že ochotne vystavia riadnu faktúru.:)
alusa783
09.09.11,08:19
jaaaaaj šlahne ma som volala aj na danový tam mi povedala to čo som už vedela bud to bude obsahovat udaje faktury čiže by tam mali byt naše udaje čo niesu alebo to musí obsahovat udaje podla zakona 289 ERP alebo 55 vyhlaška
pokial som dobre našla podla týchto zákonov doklad musí obsdahovat DKP (danový kod pokladnici) ale ten môj doklad (výdajka) to neobsahuje, stojím si za tým že na základe tohto si nemôžem odpočítať dph mam pravdu?

volala som tej pani čo to vystavila a povedala som jej moje argumenty a ona stále hovorí ale to je dobre to tak môže byt stále hovorí že ked sme to hradili kartou a nie v hotovosti tak sa to inak neda spravit a ten papierik z terminalu kdfe sa platilo kartou je danový doklad :D ja som už z toho mimo ako môžer byt ten ustrižok danový doklad????

čo s tým?
KEJKA
09.09.11,10:03
odpoved si dostala - nečítaš? napr. prísp. 16,17?
faktúru žiadaj písomne, pošli doručenkou, aby si mala dôkaz a dole napíš
Na vedomie : DU
kým je to o slovíčkach, tak pani arogantná zrejme bude.
A ty stále opakuješ to isté. čo chceš vedieť?
Nie je to daňový doklad, nie je to faktúra, sama to vieš. na DU ti to potvrdili.
mordechaj
09.09.11,19:43
faktúru resp. minimálne za predaj tovaru v hotovosti by ti mali vyhotoviť doklad z ERP ako ďalšie odporúčam písomne upozorniť a vyzvať dodávateľa vyhotovenie dokladu resp. odovzdať podnet na miestne príslušný DU dodávateľa - áno je to bonz ale dá sa to spraviť aj anonymne a sú povinný na to reagovať