Soffi
07.07.14,13:42
Ahojte , mam doost zlozitu otazku, som v 7tt tyzdni tehotenstva a nezamestnana, od juna 2012-september 2013 som bola zamestna na dohodu, kedy za mna zamestnavatel odvadzal aj nieco do SP,ale v dost nizkej sume tusim 8e mesacne, chcela by som vediet ci by som mala narok na MD ak by som sa zamestnala napr. dva mesiace pred odchodom na MD na TPP, ?z coho by sa mi vypocitala potom MD? spolu s tou dohodou by osm mala splnat tych 270dni za posledne dva roky, ak sa teda zamestnam, vypocita s ami MD z posledneho zamestnania?alebo sa mi to spriemerizuje?dakujem za vsetky odpovede
Katy a R
07.07.14,14:25
no údaj - že "niečo za mňa zamestnávateľ odvádzal do SP" nie je dostatočný.
za predpokladu - že si vtedy bola nemocensky poistená (ale nevieme naisto) - tak by si novým zamestnaním (resp novým dobrovoľným poistením) mohla získať potrebných 270 dní poistenia (posledné 2 roky pred pôrodom sa posudzujú)
k VZ - pozri §§ 54, 55 ... (viac možností máš)
Soffi
07.07.14,16:07
uhradzal za mna socialne a zdravotne poistenie, ale len z malej sumy, tusim to bolo cca 8e mesacne, cize akk sa teoreticky zamestnam v novembri s hrubou mzdou 700e /cite priklad/, a v januari pojdem na MD, a budem splnat tych 270dni, bude sa mi MD pocitat z posledneho prijmu?
Xanti
08.07.14,09:30
Skontroluj si výplatnú pásku či za teba za obdobie roku 2013 odvádzal poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie....

Ak odvádzal tak sa môžeš zamestnať , ale na to aby si mala MD z posledného zamestnania napr. z tých 700e potrebuješ do nástupu na MD odpracovať 90 dní bez PN a OCR .. len vtedy bude MD rátaná z toho platu. Ak odpracuješ menej tak MD bude rátaná z dohody.

A ak na výplatnej páske nenájdeš odvody na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti tak nárok na MD ti nevznikne, lebo do dna pôrodu nestihneš splniť podmienku 270 dní poistenia .
Katy a R
08.07.14,10:35
aj keď si príspevok opravila - aj tak nevieme, či bolo platené aj nemocenské poistenie? - pozri pásku - ako xanti píše!
Soffi
10.07.14,16:12
Dakujem, v zdanitelnych prijimoch mam napisane v kolonke poistne a prispevky ze sa odvadzalo do socialneho a zdravotneho poistenia, tak teda neviem
Soffi
10.07.14,16:28
este mi napadlo , co ak by osm sa namiesto zamestnania dobrovolne nemocensky poistila? tiez je tam podmienka 90dni? alebo je to viac?
Mila123
10.07.14,16:37
aj sociálne musíš mať rozdelené......naskenuj, nafoť výplatnú pásku, premaž osobné údaje, prilep ju na Poradu, poradíme....
tých 90 dní platí iba pre zamestnanie, 26 týždňov platí pre dobrovoľné postenie
veronikasad
10.07.14,21:34
V roku 2012 sa odvody na nem.poistenie z dohôd neplatili. Toto obdobie sa ti do 270 dní nezapočítava.

Vyžiadaj si priebeh poistenia na pobočke SP.
veronikasad
10.07.14,21:35
V roku 2013 dohoda trvala súvisle od 1.1.2013-30.9.2013?
veronikasad
10.07.14,21:39
Ak chce mať materské vyššie ako minimum (za predpokladu, že budeš splňať 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch), dobrovolné poistenie (celý balík) musí trvať aspoň 26 týždňov, čo je dosť drahý špás ...
Soffi
11.07.14,12:20
v roku 2013 som robila na dohodu od januara do septembra