vierkatomanova
07.07.14,15:57
Som SZCO. Minuly tyzden mi prislo rozhodnutie o vyrubeni penale.

V roku 2013 som bol 4 miesiace (jul-oktober) PN. Aj napriek tomu som si vsak nadalej platil socialne poistenie (so specifickym symbolom 88). Kedze som mal velky preplatok tak v domneni, ze odvody mam tym padom predplatene som platby za november a december 2013 nerealizoval.

Minuly tyzden mi vsak prisli vyrubene penale s tym, ze system nestiahol peniaze z preplatku, ktory som tam v novembery a decembry mal, ale peniaze stiahol z platieb na januar a februar 2014. To je ale problem, pretoze takto mi opat vzniknu nedoplatky za cely rok 2014 (ktory si tak ako doteraz poctivo a nacas platim).

V Cadci na pobocke mi nevedeli pomoct. Chcem sa vas preto spytat ako mam postupovat, kedze v mojom pripade nedoslo k nezaplateniu, ale len k uvedeniu nespravneho specifickeho symbolu pri predoslych platbach, nakolko som mal za to, ze platby ktore som vykonal v predchadzajucich mesiacoch pocas PN su platbami na november a december 2013.

-----------------------------------------------------------
Dna 11.7.2013 - doplnam:
Rekapitulacia:
3.7 som dostal postou penale
7.7 som postou poslal odvolanie (takze rozhodnutie este nema byt preco pravoplatne) -priloha Odvolanie.doc
8.7 som mailom poziadal o preuctovanie platieb - priloha - Preuctovanie-email.doc
10.7 znama na socialke mi povedala, ze v systeme vidi, ze penale mi uz stiahli z preplatku, takze rozhodnutie uz musi byt pravoplatne. Toto bol impulz, aby som opat volal do Cadce, nakolko rozhodnutie nemohlo nadobudnut platnost, pretoze som sa odvolal.

Riesenie:
11.7. V Cadci mi telefonicky na prislusnom oddeleni potvrdili, ze platby uz preuctovali a na druhom oddeleni mi potvrdili, ze rozhodnutie o penale idu zrusit a peniaze vratit.
Skoda, ze ta ustretovost na urade bola na zaciatku na bode mrazu a az ked som to obhanal z viacerych stran (aj cez dalsiu znamu zo socialky, ktora si pytala informacie z Cadce). Zatial to vsetko mam potvrdene len telefonicky, tak uz len dufam, ze to bude tak ako mi povedali v telefone. K otazke pripojim aj prislusne dokumenty.
misoft
07.07.14,13:58
Doplň - o čo vlastne ide? Z názvu otázky nevieme hádať.....
Mária27
07.07.14,15:25
Veď sa odvolaj - v rozhodnutí máš poučenie. Keď majú nedokonalý systém, nech si to opravia ručne. Ty si to mal predplatené (zaplatené vopred), skôr by ti patrili úroky ako z vkladu :)
Je viac judikátov o tom, že sociálka nevyrovnala nedoplatok s preplatkom (prehrala to). Tento mám poruke (aj ked iná podstata).
vierkatomanova
07.07.14,16:11
Pytam sa preto, ze na pobocke neboli ochotny preradit predchadzajuce platby na inkriminovany november a december. Okrem toho dnes uz viem, ze specificky symbol 88 hovori, ze platba ma byt priradena k predchadzajucemu mesiacu, takze de-jure som spravil chybu v specifickom symbole. Otazka teda vlastne znie, ci je Socialna poistovna povinna pouzit preplatok na pokrytie nasledujucich platieb. A ak ano, co musim pre to spravit.
Mila123
07.07.14,16:14
dávala si si žiadosť o preúčtovanie platieb niekedy v minulosti, myslím, tých inkriminovaných platieb???......
vierkatomanova
07.07.14,16:20
nie, ocakavanie bolo, ze to spravia automaticky. Kedze to nespravili automaticky, cakal som, ze ked im to poviem telefonicky, tak sa to vyriesi. Neboli ale ochotni. Vraj system to takto vyhodnotil a oni s tym vraj nemozu (mozno len nechcu) nic robit... Ten preplatok radovo stovky EUR mam v socialnej poistovni dodnes.
vierkatomanova
07.07.14,16:25
nie, ocakavanie bolo, ze to spravia automaticky. Kedze to nespravili automaticky, cakal som, ze ked im to poviem telefonicky, tak sa to vyriesi. Neboli ale ochotni. Vraj system to takto vyhodnotil a oni s tym vraj nemozu (mozno len nechcu) nic robit... Ten preplatok radovo stovky EUR mam v socialnej poistovni dodnes.
Mila123
07.07.14,16:25
Odvolaj sa, nič iné ti neostáva.....
inak som sa pýtala, či ti tetušky nenanúkali, neponúkli žiadosť o preúčtovanie, ale keď si si nič nežiadal, bol si vedomý, že platby naúčtovali tak, ako prišli, v časovom slede....
o koľkých € je reč?
vierkatomanova
07.07.14,16:30
No penale su 10 EUR. TO by nebol taky problem. Ale ked mi preuctovali miesto toho preplatku platby z januara a februara 2014, tak mi tym posunuli vsetky platby v roku 2014, takze pri tomto stave mozem ocakavat, ze v roku 2015 mi poslu dalsie penale,lebo budem mat za rok 2014 oneskoreny kazdy mesiac o dva mesiace, takze penale budu kolko? Dalsich do 100 EUR ?
Mila123
07.07.14,16:36
ok, odvolanie napíš, nezmeškaj termín
vierkatomanova
07.07.14,16:46
v zakone 85/2001 o Sociálnej poisťovni v § 23 odst.3 sa sice pise:

"Poistné podľa odseku 1, ktoré je príslušná pobočka povinná vrátiť, sa môže použiť na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne v nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení voči osobám uvedeným v § 14 alebo voči ich právnym nástupcom."

ale neviem ci to znamena, ze je povinnostou Socialnej poistovne to tak spravit a ak ano, tak za akych podmienok. Ved ak je to ich povinnost, tak to mali spravit minimalne po mojom telefonate a vysvetleni situacie. Neviem teda, ci sa mozem v odvolani odvolat na tento paragraf.
misoft
07.07.14,16:52
....slovíčko MÔŽE.... nie je tam MUSÍ...... v tom je ten rozdiel.
Pokiaľ by sa nepočítalo s preplatkom.... platila by si ďalej, potom poisťovňa by bola nútená vrátiť preplatok. Ak by to nevrátila do zákonom stanovenej doby - mala by si právo žiadať i penále, prípadne úroky z omeškania vrátenia preplatku.....
kaupke
07.07.14,16:58
sociálna poisťovňa zrejme nemá softvér na preplatky, môj manžel visel tri mesiace na stránke dlžníkov, a keď došiel do SP doplatiť dlh ,tak pani mu povedala,že to je preplatok, a veľmi podrobne mu vyčíslila, aký rozdiel doplatiť na budúci mesiac ! Bez ospravedlnenia , bez vysvetlenia, hlavné , že ho evidovali , ako neplatiča !
Anik
07.07.14,17:03
za nesprávne splnenie si povinností môžete dostať finančnú sankciu. Pokutu až do výšky 16 a pol tisíca eur môžete dostať napríklad v prípade, ak pri platbe do Sociálnej poisťovne neuvediete variabilný a špecifický symbol a poisťovňa tak nebude vedieť priradiť vašu platbu.
Proti rozhodnutiu o uložení pokuty sa možno odvolať. Odvolanie treba podať v pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá rozhodnutie vydala.
Ak podáte odvolanie, pokutu neplaťte. „Uloženú pokutu nemožno vymáhať skôr, než sa o odvolaní právoplatne rozhodne


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6766927/daniari-pokuty-odpustaju-socialka-nie.html#ixzz36o5zb3PI
vierkatomanova
07.07.14,17:31
Ta pokuta je za "neuvedenie variabilného symbolu a špecifického symbolu pri platení poistného, penále, pokuty" 3,32 – 16,60 EUR / 1 platba podla sadzobnika pokut:

http://www.socpoist.sk/ext_dok-sadzobnik-pokut-od-01032012/51422c

- takze ano, v mojom pripade by bolo lepsie dat pokutu za neovedenie specifickeho symbolu (aj ked v mojom pripade uvedeny bol, ale nespravne), ako stiahnut mi to z platieb v roku 2014, pretoze tak mi sposobili to, ze cely rok 2014 budem mat kazdy mesiac zaplateny s dvojmesacnym oneskorenim. Co bude v roku 2015 daleko vyssie penale.
Anik
07.07.14,17:39
podľa mňa treba dať odvolanie a požiadať o preúčtovanie, aby Ti to vysporiadali a aby sa Ti to nevlieklo a nekopilo. Minulý rok až pri podávaní DP za rok 2012 som zistila u jedného pána, on si nesplnil oznamovaciu povinnosť, že mal prerušenú živnosť a oni ho po čase v podstate prinútili platiť skoro až exekúciami SP. Prišla som nato až ja keď už bol úplne zúfalý, že vlastnou chybou platí to čo ani nemal. Podali sme odvolanie a všetky peniaze mu vrátili. Treba to poriadne odkomunikovať a podložiť a všetko sa vyrieši. Je lepšie za tým ísť osobne, ako telefonicky.
vierkatomanova
07.07.14,19:53
Asi preto, ze ste to napisal dost skratkovito, neporozumel som, co ste chcel vyjadrit. Za akych podmienok MOZE Socialna poistovna preplatok pouzit na zapocet pohladavky? V kazdom pripade dakujem za uprimnu ochotu pomoct.
bodliak
07.07.14,20:29
@kaupke - detto.

Paušálne z nás spravili neplatičov a dlžníkov. Mal som preplatok z nejakých zaokrúhlení, rádovo do 10 eur, na webe dlžník rádovo v stovkách.

Súdruh sociálny premier vyhlásil, že DPH neznížia, lebo ceny by aj tak neklesli.
Právnik spravil paušálne zo všetkých podnikateľov zlodejov.

Ja začínam všetkých právnikov v politike paušálne nazývať klamármi a podvodníkmi.
Zuzanka_ba
07.07.14,22:11
Je zaujímavé, že napríklad platby za január a február si pripisujú ako sa im zapáči:

http://www.socpoist.sk/aktuality-povinna-identifikacia-platieb-od-1-marca-2012-/48411s51346c?

V prípade ak odvádzateľ poistného (SZČO a DPO) uhrádza poistné trvalým príkazom, je špecifický symbol v tvare 88. Ak poistné so špecifickým symbolom 88 bude uhradené do 8. dňa kalendárneho mesiaca, bude platba pripísaná na obdobie predchádzajúceho mesiaca (napr. platba zaplatená od 9.3.2012 do 8.4.2012 bude pripísaná na obdobie marec 2012). Ak 8. deň kalendárneho mesiaca pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň, a pravidlo priradenia platby uvedené v predchádzajúcej vete platí rovnako.

Otázka je, tie platby za júl-august, ktoré si zaplatil bez právneho dôvodu, si už niekam pripísali? Že im visia v lufte peniaze skoro rok, to nevadííííí, zato penále vyrubovať budú. Bohužiaľ ešte asi nezistili, že máš preplatok? Predpokladám že VS máš správny, takže určite vedia, že sú to peniaze od teba.

§ 145 Zákon o sociálnom poistení
(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od
a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.
...

(4) Poistné, ktoré je Sociálna poisťovňa povinná vrátiť, sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne voči fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo voči jej právnemu nástupcovi.



Inak, pozrela som, a oddelenie výberu poistného v Čadci majú, a predpokladám, že odtiaľ si dostal rozhodnutie. Takže ti nie že nevedeli, ale ani nechceli pomôcť.:)

Inak, upravené z judikátu od Márie:

V časovom období od augusta 2013 vykazujem nie nedoplatok, ale celkový preplatok na poistnom, a pokiaľ nedošlo k započítaniu preplatku na nedoplatok v inom časovom úseku poistenia, stalo sa tak zrejme nedôsledným sledovaním týchto skutočností Sociálnou poisťovňou.

Mal by ich zároveň písomne žiadať, aby započítali tvoje platby bez právneho dôvodu na tvoje záväzky, a to v poradí od najstaršieho.
vierkatomanova
08.07.14,10:14
Dakujem. Zo socialky mi na moju otazku ohladom preuctovania odpisali ze mozem o preuctovanie poziadat aj formou emailu. Tazke som okrem samotneho pisomneho odvolania proti penale poslal dnes aj emailovu ziadost o preuctovanie "nad-platieb" z predchadzajucich mesiacov na mesiace, ked som poistne nezaplatil. Cely dalsi postup aj vysledok tu urcite nakoniec zverejnim.
Mária27
08.07.14,11:01
Dnes-sú všade protekční úradníci, žiadna stará škola.
Katy a R
08.07.14,11:08
správne - ak nepochodíš na pobočke, píš na SP :)
len doplním moju skúsenosť - zavolali mi zo SP, že mám preplatok - a že či ho chcem vrátiť, alebo či ho MôŽU presunúť do budúcna - a vyčíslila mi presnú sumu. A viem o viacerých podobných prípadoch (musím konštatovať, že sa polepšili - je to o ľuďoch:))... tfuf, tfuj, dúfam, že som nezariekla!
Zuzanka_ba
11.07.14,18:19
teším sa že sa ti /už takmer/ podarilo vyriešiť ten problém. ak chceš dávať dokumenty, daj pozor na svoje údaje v nich;)