Chrusťa
08.07.14,10:02
Zdravím, mám na vás prosbu ako postupovať v prípade, že sociálna poisťovňa nesprávne spárovala svoje platby /zamestnanec aj SZČO/ čim SP vyšiel akože nedoplatok, čo začali riešiť prostredníctvom exekútora. Exekútor vystavil exekučný titul a žiada peniaze, no medzitým v sociálnej poisťovni už si urobili "poriadok" a všetky platby spárovali správne a výsledok je nula. No exekútor žiada tak či tak peniaze zaplatiť. Viete mi poradiť ako mám postupovať a na koho sa obrátiť a hlavne akým spôsobom? Doklad o tom, že v soc. poisťovni je všetko v poriadku mám, len ako to riešiť s tým exekútorom, kt. sa nechce svoju nároku vzdať. Za rady vopred ďakujem, už som zúfalá
Zuzanka_ba
11.07.14,18:38
Zdravím,
bolo treba dať otázku do rubrík právo, exekúcie, sociálna poisťovňa, takto ju nájdu najmä účtovníci.
Exekučným titulom je platné rozhodnutie, ktorým predpísala SP dlžné poistné. Museli ti to poslať, prišlo také niečo? Bolo treba sa brániť.
Exekútor na základe platného rozhodnutia vymáha poistné, očividne mu nedošla informácia, že dlh neexistuje, resp. ju ignoruje.

1. Ak neuplynulo 14 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie, treba podať námietky proti exekúcii.

2. Ak už uplynulo, treba dať návrh na zastavenie exekúcie.

Doklad máš aký z SP že máš všetko ok? Vzali späť predpísanie poistného?
Zúfalá nemusíš byť, vyrieši sa to.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5433632

Doplnenie:

Neplať exekútorovi, doruč mu doporučene list s doručenkou. Sú aj vzory námietok na internete. Budeš podávať námietku podľa § 50 Exekučného poriadku, keďže "po vzniku exekučného titulu nastali okolnosti, ktoré spôsobili zánik vymáhaného nároku" - u teba je to okolnosť, že poisťovni sa uráčilo spárovať si platby, čím nárok zanikol. Uveď v liste, že prílohou je potvrdenie z poisťovne a samozrejme mu prilož kópiu papiera od nich o tom, že máš platby v poriadku. Exekútor je povinný námietky predložiť súdu.
...
V tomto prípade si môže súd zistiť potrebné aj v SP podľa § 51. Dôležité je správne naformulovať námietky, ak ti ich zamietnu, nedá sa proti rozhodnutiu odvolať.
...
SP ti podľa § 212 zákona o soc. poistení mala list poslať buď doporučene alebo doporučene s doručenkou. Možno ho neposlali alebo máš super poštára. Existujú možnosti ako sa brániť, najmä ak rozhodnutie bolo chybné /zlé spárovanie platieb/, to je však záležitosť medzi SP a tebou.


Po správnosti by mala SP poslať exekútorovi info o zániku exekučného titulu. Bohužiaľ je možné, že budeš nútená zaplatiť exekútorovi jeho trovy - nemala by to byť veľká suma, keďže ti zatiaľ poslal len oznámenie. Rozmýšľam ešte, ako ich vymôcť od SP.

Situácia je podobná ako § 36 exe. poriadku:
(11) Ak prijme peňažné prostriedky od povinného priamo oprávnený a nejde o plnenie na základe exekučného príkazu, je povinný exekútorovi bezodkladne oznámiť výšku prijatých peňažných prostriedkov a čas, keď mu povinný plnil. Ak oprávnený poruší povinnosť podľa predchádzajúcej vety, znáša trovy, ktoré exekútorovi vznikli v čase od prijatia plnenia oprávneným až do splnenia jeho oznamovacej povinnosti.
Chrusťa
12.07.14,11:50
ospravedlňujem sa nevedela som to, dá sa to ešte nejako tam presunúť?
Chrusťa
12.07.14,11:51
do poisťovne som volala a tam mi povedali, že už sa s tým vraj nedá nič robiť, dlh na poistnom nie je, to mi potvrdila pani na pohľadávkach, no exekútor tvrdí, že jemu peniaze patria, že si ich zaslúži
kopretinka
12.07.14,13:00
zarradila som ti to do kategórie exekúcie,právo a odvody,tú druhú tému nahlásim,aby ju vymazali,nech sa nepíše do dalšej témy,ked už tu je odpove´d
Chrusťa
12.07.14,13:29
ďakujem krásne za pomoc a navigovanie peknú sobotu. hádam sa niekto vyjadrí
Zuzanka_ba
12.07.14,14:20
Ako som písala hore, treba buď dať námietky proti exekúcii , ak ešte neuplynulo od doručenia Oznámenia o začatí exekúcie 14 dní. Ak už uplynulo, treba dať návrh na zastavenie exekúcie.

Z toho čo píšeš, tak pohľadávka neexistuje ani nikdy neexistovala, a mala by o tom informovať poisťovňa exekútora.

Ešte si mi neodpovedala na otázku, či ti prišlo pred exekúciou niečo z poisťovne, a či sa riešila odvolanie proti rozhodnutiu poisťovne.
Chrusťa
12.07.14,15:23
práveže z poisťovne som nedostala nič zaskočil ma preto papier od exekútora, kde oprávneným je vraj SP, načo som priamo nabehla do SP a tam pani pokukala, pokukala a výsledok bol, že už je všetko v poriadku a sa to popárovalo správne a že s exekútorom vraj už sa nedá nič robiť, že musíme to zaplatiť. Preto ma to štve, že na základe čoho, keď som z poisťovne žiaden papier o výške dlhu nedostala a tam mi povedali, že lehota mi beží aj keď nič nepreberiem, no ja neviem o tom, aby mi prišiel nejaký papier z poisťovne, že tam mám pohľadávku. Ale dakujem za info v pondelok sa spojím s exekútorom a dam tú námietku.
veronikasad
12.07.14,15:27
Kto spôsobil chybu ? Pracovník SP nesprávnym párovaním, alebo ty - uvedením nesprávneho VS ?
Zuzanka_ba
12.07.14,18:07
doplnila som odpoveď
Chrusťa
13.07.14,08:00
ďakujem krásne zuzanka-ba, veľmi si ma potešila, idem sa do toho pustiť. možno tvoje odpovede pomôžu aj iným, aby sa vedeli vymotať zo situácie, kt. na nich uvaľujú kadejaké ORGANY
Chrusťa
13.07.14,08:43
ešte sa opýtam, dočítala som sa, že je tam poplatok za podanie návrhu.... Avšak povinnému vzniká poplatková povinnosť, a to vo výške 6% z vymáhaného nároku, pričom zákon stanovuje aj najnižšiu hranicu poplatku, a to 66 eur.
Je to pravda? Týka sa to aj toho môjho prípadu?
draik
13.07.14,09:46
Za podanie námietok voči exekúcii sa súdny poplatok neplatí.
Len ťažko si je možné predstaviť, že by Sociálna poisťovňa dala návrh na exekúciu bez toho, aby bol doručený resp. nastala fikcia doručenia výkazu nedoplatkov. V návrhu je totiž potrebné uviesť údaje o vykonateľnosti.
Chrusťa
13.07.14,10:58
ďakujem draik
Zuzanka_ba
13.07.14,11:02
Pravdepodobnejšie je, že jej poštár nehodil do schránky lístky.