vanessa2
08.07.14,10:53
urbárska spoločnosť má členov výboru, ktorým bude vyplatená raz ročne odmena za výkon furnkcie, treba uzavrieť dohodu s týmito členmi,príp.mandatnu zmluvu a aké odvody budeme platiť z týchto dohôd?
a_je_to
08.07.14,20:46
Ja to mám na dohodu o pracovnej činnosti - nepravidelný príjem, do 10 hodín týždenne. Právny vzťah vzniká voľbou, nie spísaním dohody. Odmeňovací vzťah začína schválením odmien vo valnom zhromaždení. Na SP ma presviedčali, že ide o pracovný pomer, nepravidelný príjem, štatutári, ako poslanci obce. Ale ja som povedal, že odmietam. Lebo traja sú dôchodcovia a ja za nich v pracovnom pomere odmietam vykazovať a platiť zdravotné poistenie. Iba zato, že pracovný pomer, kvôli čomu, keď rozsah neprekračuje dohodu ? Preto dohody.
Zuzanka_ba
09.07.14,12:33
Zdravím, je to komplikované:) Podľa ZP má byť v dohode dohodnutá odmena, avšak, ak nie je dohodnutá pri podpise (kým začnete činnosť vykonávať), tak v podstate sa porušuje zákonník práce. Je jasné že zhromaždenie schvaľuje odmenu spätne, podľa hosp. výsledku a spokojnosti s prácou /mohlo by sa teda stať, že nedostanete nič, teoreticky/.
Ani z iných hľadísk nejde vyslovene o závislú činnosť - v podnikateľských subjektoch by to riešili mandátnou zmluvou. Teoreticky by na túto činnosť mohla byť aj príkazná zmluva?? Obsahovo viacej zodpovedá tomu čo robíte.
a_je_to
09.07.14,19:44
No .... aby sme to zase príliš neprefilozofovali, lebo poblúdime aj v téme, aj v problematike. A úplne zbytočne. U PS počiatok všetkého nie je v zákonníku práce, ktorý zmluvou alebo dohodou podľa neho zakladá odmeňovací vzťah a jeho pravidlá. Ale v zákone o PS, kde sa hovorí, že člen orgánu PS môže /nemusí/ za svoju činnosť dostať odmenu. Teda v odmeňovaní členov orgánu platí ZP iba primerane. Nič sa neporušuje. Právny vzťah vzniká voľbou a odmeňovací vzťah až priznaním práva na odmenu a jej výšku, resp. pravidlo výpočtu. U nás VZ neschvaľuje odmenu spätne. Ale vopred známe počty hodín a sadzby určené pre funkciu a možnosť zvýšiť pri splnení ukazovateľov do 20%. To považujeme plne za závislú činnosť, lebo funkcionári sa riadia zmluvou o spoločenstve a operatívnymi uzneseniami VZ aj výboru. Podnikateľský subjekt môže zveriť riadenie spoločnosti konateľovi, ktorý nemusí byť vlastníkom podielu, teda cudzí subjekt. To je mandátny vzťah, aj cieľová motivácia. A ten ešte môže vymenovať výrobného alebo obchodného riaditeľa, atď. V PS môže byť členom orgánu iba člen PS /s príležitostnou menšinovou výnimkou pre DR/. Preto v PS nemožno rátať ani s mandátnou, ani s príkaznou zmluvou. Vystačíme s dohodami a tým okolo toho, čo som napísal. Teda dohodami ako formu odmeňovania, nie ako formou vzniku právneho vzťahu. Pravidlá odmeňovania navrhuje výbor a schvaľuje valné zhromaždenie - podľa pravidiel dohody o pracovnej činnosti.
Zuzanka_ba
10.07.14,11:53
Rozumiem, len si dovolím podotknúť, že zákon o PS nie je nadradený ZP a nie je to podľa mňa "osobitný predpis" ktorý by menil ustanovenia ZP; teda na dohody s týmito osobami sa plne vzťahujú všetky ustanovenia ZP, teda nielen tie, čo sa týkajú odmeny. Keď máte podpísanú dohodu, máte pracovnoprávny vzťah.
(Zdravotník sa riadi aj zákonmi o poskytovaní zdrav. pomoci, čo ale neznamená že preňho neplatia ustanovenia ZP.)
Myslím, že sa zhodneme na tom, že treba odvádzať odvody a daň - aj keby sa uzavrela zmluva neviemakého typu, prípadná kontrola z poisťovní či daniari by ju hneď preradili pod piaty paragraf ZDP; taktiež sa zdanením pri zdroji funkcionári vyhnú problémom pri DP.
a_je_to
10.07.14,21:17
Ťažko sa odpovedá na také námietky. Neviem, či si členkou, alebo funkcionárkou PS, alebo sa iba snažíš nad tým teoretizovať a implementovať do toho veci, ktoré si sa usilovne naučila z draka. Alebo z iných školení. Funkcia v PS nie je prvotne a automaticky pracovný pomer, či dohoda. Lebo ide o správu vlastného majetku, akoby rodinného. Ibaže v širšom okruhu spoluvlastníkov. Ak raz niekto rok funkcionárčil a spoločenstvo nechválilo pre jeho funkciu odmenu, tak ju podľa ZP nevysúdi. Lebo nárok na odmenu sa podmieňuje schválením VZ. Rovnako nevysúdi odmenu aspoň 202 Eur, ak odpracuje preukázateľne 100 hodín, ak je za jeho funkciu schválená odmena 20 Eur mesačne. Mohol by som uvádzať aj ďalšie príklady. Ale myslím, že tieto stačia. Funkcia v PS je zmesou tak trochu cti, správy vlastného majetku a samozrejme primerane aj ZP. Funkcia vzniká voľbou a voľba nie je výberové konanie na pracovné miesto, ale voľba do funkcie, prvotne bez odmeny. V tom je ten rozdiel. My, čo s tým dlhšie robíme, tomu rozumieme. S funkcionármi sa žiadna dohoda nespisuje. Nahrádza sa odmeňovacím poriadkom, ktorý schvaľuje VZ. Ak okrem toho dohodneme, že člen výboru bude aj vyznačovať ťažbu, tak s ním spíšem klasickú DoVP. Ale za výkon funkcie vo výbore nespisujem nič. Iba ho odmeňujem podľa zásad pre DoPČ. Niektoré veci nevysvetlíš, aj keby si sa potrhal.
Zuzanka_ba
11.07.14,10:08
Len teoretizujem, vôbec sa nesnažím nič implementovať - len hovorím, že zákonné úpravy toho odmeňovacieho vzťahu nie sú dobre domyslené. Komentovala som zákon a nie tvoje riešenie v odpovedi /dpč/, lepšie riešenie som ako vidíš nenavrhla.
Primárne sa zaoberám o.z., aj tam sú funkcie, ktoré nevznikajú výberovým konaním, tak snáď tomu trocha rozumiem. Potrhať sa pre mňa nemusíš. Že som sa usilovne niečo naučila a nerozumiem tomu? Ok.