lotina
08.07.14,13:19
Zdarvím, prenajímam byt, ktorý mám v obchodnom majetku ( som SZČO, platca DPH ) občanovi, teda nájom bez DPH. V cene nájmu sú aj energie, čiže nerobím vyúčtovaciu faktúru. Mne príde faktúra za energiu napr. 120 Eur s DPH. Mám, alebo nemám nárok na odpočet DPH? A ak nemám, kam v JÚ zaradím tú čiastku 20 Eur DPH? Mám dať celú sumu do VOZD, alebo 100 Eur do VOZD a 20Eur do VNZD? Ďakujem za radu.
Tweety
08.07.14,12:13
Dph, ktorú si nemôžeš uplatniť( nepoužívaš ju na zdaniteľné plnenia) je VOZD.
lotina
08.07.14,12:52
Moc ďakujem, takže celú faktúru za energie si dám do VOZD, tak??
Tweety
08.07.14,12:54
tak
lotina
10.07.14,05:38
Ďakujem, tvoje odpovede mi vždy pomôžu.Ešte raz dík.
Antonia Jendrišáková
09.08.14,04:24
Byt máš zaradený v obchodnom majetku, teda s ním podnikáš. Si platiteľ DPH. Občanovi - nezdaniteľnej osobe fakturuješ správne bez DPH oslobodené od DPH. Zdaniteľným osobám faktúruješ s DPH - tovar, služby. Vychádza mi, že máš pre DPH používať koeficient. Oznámiš svojmu DÚ, že budeš mať DPH prepočítavanú koeficientom a výšku koeficientu. T.Z., že energie patriace ku bytu a všetky nákupy s ním súvisiace budeš sumy DPH prepočítavať koeficientom. Energie ZD je 100 € a DPH je 20 €, máš koeficient 0,9. Z tejto fa prepočítaš DPH na vstupe 20 € x 0,9 = odpočítaš 18 €. Tvoje fakturované sumy prenájmu sú súčasťou daňového priznania DPH v riadku 15 a patria do daňového príjmu. Zároveň 100 € je daňovým výdavkom.
Antonia Jendrišáková
09.08.14,05:10
Tweety, nesúhlasím.
lotina
09.08.14,05:34
Ahojte, tak opäť k tejto téme, už som z toho na nervy. Ja mám v nájomnej zmluve vetu, platba za prenájom je vrátane energií. Podotýkam, nájomnú zmluvu mi robila realitka, ktorá mi pomohla prenajať ten byt. No a tým pádom vraj nemám nárok na odpočet dph z energií. Takže čo teraz s tou dph? Nejde mi o to, že mi budú tie peniaze chýbať, ale kam zaradiť tú čiastku papierovo. Ďakujem
Antonia Jendrišáková
09.08.14,06:10
Pokiaľ máš byt zaradený vo firme, je to obchodný majetok a Ty s ním podnikáš ako platiteľ DPH. Iba, ak by si byt vyradil z majetku firmy a prenajímal na základe registrácie na DÚ. To sú potom príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Prenajímal by si bez DPH a musíš uplatňovať skutočné výdavky. Zároveň zohľadníš 500 € za rok oslobodené od dane z príjmov, prepočítať pomer výdavkov. Vtedy bude Tvoj daňový výdavok energií včetne DPH. Nebudeš platiteľom DPH z tohoto príjmu, neuplatňuješ odpočet DPH na vstupe. Základ dane nemôžeš z prenájmu znížiť o nezdaniteľnú časť na daňovníka je to tzv. pasívny príjem. Realitka, buď dostala neúplne informácie, alebo...?
Záleží na Tebe, čo urobíš ďalej. Teraz platí, čo som napísala v odpovedi 7:24. Ak prenajímaš pod cenu, treba upraviť nájomnú zmluvu.
lotina
09.08.14,07:08
No ja teda neviem. Ja som sa dočítal, že ak sú vplatbe prenájmu zahrnuté aj energie, nič neprepočítavam koeficientom ( úprimne, nie som dosť zdatný na takúto matematiku ), jednoducho si dph z energií nebudem uplatňovať. Veď za to ma DÚ nemôže pokutovať, či? Ide mi len o to, či tú dph dám do daňových výdavkov, alebo nedaňových. Vieš, kohokoľvek som sa pýtal, odpovede sa líšia. Dokonca aj na FS mi odpovedali tak ako Twetty. Ja mám sto chutí to zabaliť. Ale ďakujem, že sa snažíte poradiť. Je teraz na mne, ako budem ďalej pokračovať.
Antonia Jendrišáková
10.08.14,04:28
Ospravedlňujem sa za nervy, ktoré som Ti spôsobila. Postupuj podľa Twetty. Nedávno som si overovala podobný prípad na FS, info boli také, aké som Ti uviedla. Nezbaľ to, zíde sa Ti každý cent.
lotina
11.08.14,08:30
To je v pohode, ja nemám nervy z odpovedí, ale z toho, že sa líšia. Chcem, aby som robil všetko s literou zákona, ale asi sa to nedá. No nejako si budem musieť poradiť. Aj tak dík za snahu a čas.
Tweety
11.08.14,08:44
Pozri §19 odst. 3, a zistíš, že moja odpoveď je správna
Tweety
11.08.14,09:38
vážne? dala si užitočné, tak ako?
lotina
15.05.15,06:21
Tweety, vraciam sa k tvojej odpovedi, z FS mi práve včera odpovedali inak ako si mi poradila, že dph z energií ktorú si neuplatňujem si musím dať do VNZD. Čo si o tom myslíš? Ďakujem za odpoveď.
marjankaj
15.05.15,07:42
Tweety ti poradila v zmysle zákona. Asi sa nepresne pýtala na FS.