Aurora5
08.07.14,13:32
Ahojte, vedel by mi niekto poradiť, aké mám možnosti bez zbytočného vynaloženia času, energie a financií?
Robila som načierno vo firme, zamestnávateľka trvala na tom, aby som si založila živnosť, takže som skúšala príspevok, ale to nevyšlo, takže som si otvorila živnosť až po pol roku. Žiadala som šéfku o nejakú formu písomnej dohody, keďže som nemala určenú pracovnú dobu a robila som takmer všetky večery, víkendy, a niekedy aj ráno plus samozrejme z domu a stále na telefóne. (samozrejme bez príplatku, dovolenky, alebo aspoň slušnej komunikácie) Niekoľkokrát mi sľúbila, že ju skonzultuje s právnikom, ale ani po ďalších 3 mesiacoch sa tak nestalo.
Viedla som si na súkromnom hárku odpracovaný čas. Niekoľko mesiacov po sebe som odrobila menej hodín a dostala som v prepočte podľa toho menej zaplatené. Vo februári však dala moja menej tolerantná kolegyňa okamžitú výpoveď (kvôli šéfke) a ja som nasledujúci mesiac robila každý deň vrátane víkendov. Šéfka síce hneď prijala dve brigádničky (na prácu z domu), ale ešte nevedeli, čo majú robiť, plus ja som strávila veľa hodín zaúčaním. Na konci mesiaca som mala odrobené hodiny navyše, ktoré sa šéfka rozhodla mi nezaplatiť. Jej argument bol, že som vraj naschvál nedala brigádničkám robotu, aby som si mohla nahrabať viac peňazí.
Nasledujúci mesiac som oznámila, že končím, dohodli sme sa na dvoch mesiacoch odstupného. Zrazu však našla náhradu a oznámila mi, že môžem odísť. Za posledný mesiac som mala opäť hodiny navyše, pretože som robila všetky víkendy - brigádničky nemohli. Od šéfky som dostala mail, že s mojou prácou nebola spokojná, že som robila veľa chýb, a že som navyše platená od výkonu a nie od času, a tak sa poradila s kamarátkami a rozhodla sa opäť mi nezaplatiť.
Keďže som bola živnostníčka a nemala som žiadnu písomnú dohodu a mám iba tento mail ako dôkaz, nie som si istá, či mám vôbec nejaké zákonné možnosti.
Nejde o veľa peňazí, ale rada by som, keby táto žena, navyše veľká duchovná učiteľka, pochopila, že niekde robí chybu.
Ďakujem za ochotu čítať tento rozčúlený mail a za všetky nápomocné rady v akomkoľvek smere.
bodliak
08.07.14,11:35
Ste v nevýhodnej pozícii. Nemáte pracovnú zmluvu. Zamestnaná ste teda nebola.

Ako živnostníčka nemáte zamestnávateľa, ale obchodného partnera.
Môžete jej vystaviť faktúru za poskytnuté služby. Ak aj uzná, že ste pre ňu niečo urobili, faktúru vám asi aj tak nepreplatí.
KEJKA
08.07.14,11:38
nemáš šancu niečo dosiahnuť, naletela si.
Môžeš ju síce oznámiť na Inšpektorát práce kvôli práci načierno, ale v tom si namočená aj ty.
Vôbec si tam nemala začať robiť bez zmluvy.
Zuzanka_ba
08.07.14,12:16
Súhlasím, možné je vystaviť fa za poskytnuté služby. Avšak ak nemali žiadnu písomnú zmluvu, pomerne ťažko sa dokazuje, na základe akej dohody boli služby poskytované.

Ak by sa chcela vo veci neuznania fa dostať až na súd, asi/možno by vysvitlo, že pol roka pracovala, resp. podnikala načierno (otázka je, či sa jedná o závislú činnosť maskovanú živnosťou alebo ide činnosť szčo). A to je väčší prie***, preto by som neodporúčala sa súdiť.