Fredi132
08.07.14,21:15
Dobrý Deň
chcel by som sa spýtať na štipendium a možnost získania . Priatelka študuje na strednej skole posledny rockyk bývame sami spolu na byte čize ja sa neratam ako rodinny prislušnik na posuzdovanie o získanie štipendia .... chcel by som sa spýtat ako má vydokladovat ze byva sama aby sa to bralo a posuzdovali ju ako jednotlivca priemer ma 2.3 za minuli rok na jej skole sa poskytuje socielne stipendium chcel by som sa opytat vlastne ako ho celkovo ziskat a co dokladovat lebo nikde som nenasiel pripad na dokladovanie ak je student samostatna osoba /byva sam / trvali pobyt ma pisany zatial u mamy a chcel by som sa rovno aj opytat ake ostatne finančné bonusy može získať
Ďakujem za odpovede
avalik
08.07.14,19:46
ako jednotlivec štipendium nezíska

Školský zákon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-245

§ 149
Štipendium

(1) Štipendium možno poskytnúť žiakovi, ktorý je žiakom denného štúdia strednej školy, odborného učilišťa alebo praktickej školy, ak sa spoločne posudzuje s osobami,

a) ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu85) alebo

b) u ktorých jedna dvanástina príjmu86) za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa žiada o štipendium, je najviac vo výške životného minima podľa osobitného predpisu.87)

(5) Prílohou k žiadosti o štipendium, ktoré žiakovi možno poskytnúť podľa odseku 1 písm. a), je doklad88) o tom, že žiak sa spoločne posudzuje s osobami, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke v hmotnej núdzi.85)

ak je dospelá môže požiadať súd o výživné od rodičov
avalik
08.07.14,20:18
meni sa aj § 149? ktory zakon ho novelizuje?
Fredi132
10.07.14,18:48
ale ona chodi na studium denne prakticky je v hmotnej nuzdi lebo nezaraba
avalik
10.07.14,19:03
je dospela? o vyzivne od rodicov poziadala?
Fredi132
15.07.14,08:35
ano je dospela a vyzivne od rodicov nechceme ale moze sa zdokladovat akoze vyzivne bolo urcene dohodou