Veronika0703
08.07.14,23:37
Dobrý večer. Možno ma budete mať za lajdáka, no nie je to tak. Pred cca 2 rokmi som splnomocnila moju mamu. Kópiu splnomocnenia som si nerobila, nakoľko som jej dôverovala. Veci sa však zmenili, ja chcem plnú moc zrušiť. Ona so mnou ani s nikým z rodiny nekomunikuje, vypína si telefón a odišla z domu a nikomu nechce povedať kam. Skrátka uteká pred dlhmi na ktoré sme prišli že narobila. Tým pádom sa neviem dopátrať kedy bola plná moc udelená, dokonca si nedokážem spomenúť či bola generálna. Bola som aj na úrade kde sme ju spisovali, no na nič me neprišli. Prosím čo všetko musí obsahovať zrušenie plnej moci a ako to vykonať? Ako postupovať v tomto prípade? Lebo k listine udelenia plnej moci sa pravdepodobne nikdy nedostanem... Ďakujem za odpoveď.
avalik
08.07.14,22:00
Ustanovenie § 33b Občianskeho zákonníka upravuje zánik plnej moci. Zákonná terminológia však nie je presná. Plná moc, rovnako ako iné právne úkony, nezaniká, ale stráca právne účinky. Je preto potrebné hovoriť o zániku právnych účinkov plnej moci. Ten je potrebné rozlišovať od zániku právnych vzťahov zo zmluvy upravujúcej vnútorné vzťahy medzi zmocnencom a zmocniteľom. Zánik právnych účinkov plnej moci vyvoláva problém vo vzťahu k tretím osobám, ktoré sa o ňom nemusia dozvedieť. Podľa súčasnej právnej úpravy je odvolanie plnej moci perfektné oznámením zmocnencovi. Úkony, ktoré po odvolaní plnej moci zmocnenec urobí, je možné pripočítať zmocniteľovi, len ak dôjde k ratihabícii. Pre správne rozhodnutie vo veci preto bolo nevyhnutné zistiť obsah rozhovoru uskutočneného o X. z telefónneho čísla X., pretože k odvolaniu plnej moci mohlo dôjsť aj ústne.
http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pravo/zastupenie/zanik-plnej-moci.html
clen
09.07.14,05:23
mimo otázku: myslím, že je tu trošku bordel v terminológii vyplývajúci aj z občianskeho zákonníka. Správne by sa nemalo hovoriť o zániku "plnomocenstva" ale o zániku oprávnenia konať za zastúpeného. Ak totiž plnomocenstvo považujeme iba za listinu - písomný doklad preukazujúci zastúpenie, potom nemôžeme hovoriť o žiadnych právnych účinkoch... OZ síce vyžaduje v niektorych pripadoch pisomnu formu "udelenia plnomocenstva", ale myslim, ze samotna listina nema ziadne pravne ucinky...
Mária27
09.07.14,11:53
Plnomocenstvo treba odvolať - aj ked pri odvolaní neuvedieš rozsah, dátum a pod.
Odvolanie bude účinné, ked sa ona o tom dozvie - na to sa zameraj!
Sms-ky sa čítajú aj ked sa mobil vypína. Ale najlepšie mať svedkov, že to ona vie a odkedy.
Braňo
09.07.14,12:04
snáď si ju nesplnomocnil na to, aby si mohla brať pôžičky pod Tvojim menom?
condakp
10.07.14,06:47
Generálne plnomocentsvo však zahŕňa aj to... teda uzatváranie zmlúv, vstupovanie do právnych vzťahov a podobne... preto je generálne, že sa vzťahuje úplne na všetko.
Veronika0703
10.07.14,10:23
Ved prave v tom je hacik, ze si neviem spomenut ci som jej dala generalnu alebo nie... Kazdopadne dakujem za odpovede, danu situaciu riesim a dufam ze v co najsorsom case uspesne.