k.79
09.07.14,03:43
dobry den chcem sa spytat taku vec presiel nas panelak na SVB cko a ro v roku 1997 a popri veci sme zvlast platily aj GO fond v com zevraj su peniaze na opravu bytu no lenze ja som ten byt predal a chcem sa spytat nalezi my podla zakona nejaka ciastka spat ?
willma
09.07.14,03:54
nie
k.79
09.07.14,06:56
a preco nie ked to berieme tak boli sme si tri schodiska ako sukromnici beriem to tak ze v tom mam tiez nejake percenta a ktore chcem spat platil som 30 eur a s toho slo aj na sporenie nieco a to by sa my malo podla mna vratit
Mária27
09.07.14,07:03
Nemáš nárok na vrátenie, je to povinné šetrenie práve na tento byt.

Zák 182/1993 o vlastníctve bytov a NP

§ 10
(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.
kopretinka
09.07.14,08:02
a podľa akého zákona to chceš späť? :eek:
sito
09.07.14,12:37
Jasne, že nie! Jasne ti to napísala Mária.

A ešte toto:

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.



Čo je byt?

Priestor bytu v dome, bytovom!

Čo zo zákona?

Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

Či niektorý vlastník, alebo niektorí vlastníci dokážu pochopiť, že v byte musia mať aj spoločné zariadenia, ktoré slúžia všetkým spoluvlastníkom domu. Jednoducho tie zariadenia nemôžu byť majetok, vlastníka bytu a musí ich v byte strpieť, aj umožniť ich opravu, montáž. Pri meracích, aj odpis nameraných hodnôt, že?

Ty si odišla, ale dom tam zostal, či nie?



A nie 69k.? S každej strany by ťa bolo treba ... nakopať ...
k.79
10.07.14,06:17
nehnevaj sa ale najprv si precitaj o com je rec a potom sa pusti do debaty v poriadku ty nakopavac , ja som sa spytal ona odpovedala nie spytal som sa preco a dostal som rozumnu odpoved a tym to haslo a potom si prides ty zacnes vysvetlovat co uz je vysvetlene a to nakopavanie si nechaj pre seba
sito
10.07.14,18:24
Pochopil som, čo som si prečítal. Pochopil si aj ty, čo si napísal?

Z prvej odpovede "nie" a z tvojho komentáru k nej "a preco nie ked to berieme tak boli sme si tri schodiska ako sukromnici beriem to tak ze v tom mam tiez nejake percenta a ktore chcem spat platil som 30 eur a s toho slo aj na sporenie nieco a to by sa my malo podla mna vratit" som pochopil, že nie.

Byt je len ten priestor medzi stenami, podlahou a stropom, ktorý je za vchodovými dverami do bytu, že?

Ale, sú tam aj veci, ktoré sú spoločným zariadením domu, teda sú majetkom spoluvlastníkov domu.

Preto je v zákone uvedená aj povinnosť každého vlastníka bytu.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Vzhľadom k tomu, že ty už nie si vlastníkom bytu, tá povinnosť sa už na teba nevzťahuje, ale na toho, čo ten byt od teba kúpil, áno.

Prečítaj si ešte raz tú citáciu § 10, odsek 5). Môžeš aj tri krát, či aj viac krát.

Je kopec vlastníkov bytov, ktorí keď sú vo svojom byte, nevidia dom v ktorom je ich byt, že? Či ty nie?