brm
16.10.04,14:56
moj klient prijal do pracovneho pomeru dve predavacky, ktoré ako byvale aktívne baletky poberali dochodok za vysluhu rokov. Do 31.12.2003 nemali ako poberatelky tohto druhu dochodku narok na odpocet na seba. Od 1.1.2004 im sociálna poistovna prekvalifikovala tento dochodok na ciastocny invalidny dochodok. Maju teraz narok na odpocet? Pani Piršelova vo svojich clánkoch aj na skoleniach hlása, ze nárok maju, z Poradcu podnikatela mi odpisali, ze narok nemaju...kde najdem pravdu?... :rolleyes: :rolleyes: :confused:
Jozef Mihál
16.10.04,16:47
Pravdu nájdete v zákone o dani z príjmov.

§ 11 odsek 2 hovorí:

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) alebo výsluhového príspevku vyplácaného, ak služobný pomer trval aspoň 15 rokov ) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

Podľa toho je podstatné, či skutočne k 1.1.2004 boli už preklasifikované na poberateľky čiast.inv.dôchodku. Ak k 1.1.2004 boli poberateľky čiast.inv.dôchodku, nárok na nezdaniteľnú časť majú.
brm
16.10.04,19:03
ved prave, to som si hovorila aj ja...aj teta pirselova na skoleni...ale chcela som mat na papieri, ze na to maju narok...tak som zadala dotaz do poradcu podnikatela, a tam ma obhodili takymi zdôvodneniami, ze nemaju narok...takze dva vyklady na jednu otazku...a na danaku ma odbili, ze si mam zaplatit danoveho poradcu...
ked najdem ten papier z poradcu, hodim ho do placu...co na to poviete...
vdaka za pomoc :D
M3G
16.10.04,19:31
Dávajte si pozor, aby ste im nedali príliš vysokú mzdu, lebo prídu aj o ten čiastočný invalidný dôchodok:(
brm
16.10.04,20:20
tie nešťastnice makaju za minimalnu mzdu...prave preto im chcem vybojovat odpočet...
M3G
16.10.04,21:06
Dúfam, že minimálna mzda nie je dosť vysoká na to, aby im nezobrali dôchodok..lebo invalid je ten, ktorého zárobková schopnosť poklesne o min 40 % z dôvodu zlého zdravotného stavu. Nebolo by lepšie dať ich na polovičný úväzok?


Prezeral som si ešte informácie o invalidnom dôchodku a zarazila ma tam táto veta:


Invalidný dôchodok sa nevypláca počas obdobia poberania

náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,
nemocenského, t.j. keď budú na PN, dostanú minimum z nemocenského a z dôchodku nedostanú nič...
......
ekin
17.10.04,05:56
ak som dobre pochopila - kto ma a kto nema narok na odpocet - čiast.invalidi v zakone spomenutí nie su...........

Prečo nemôze ČID mať vyssi príjem? Nemôzu mu nic vziat, lebo preklasifikacia je dana (raz za dva roky či tak nejako) a iba komisia posúdi, či je este ČID alebo nie je. Môže mať predsa vysoky prijem za mimoriadne upravenych podmienok - teoreticky za sprostredkovanie jednej veci môze predsa dostat aj 100 tis, a nemusel sa pritom fyzicky namahat.

Taktiez môže popri ČID pracovať na DoVP u roznych zamestnavatelov a mat z toho vlastny prijem - bez obmedzenia. Jedine s odvodmi som si nie ista, to nech sa vyjadri p.Mihal.
brm
17.10.04,06:38
pred rokom im stanovili hranicu príjmu okolo 9 500,-...takze toto je pohode...baby maju po 45 rokov a aby po ukončení kariery baletky nesmeli zarábat by bolo absurdné...su rady,ze maju robotu...a navyse sa boja, ze raz im to sociálka aj tak vezme...l
M3G
17.10.04,09:59
pred rokom im stanovili hranicu príjmu okolo 9 500,-...takze toto je pohode...baby maju po 45 rokov a aby po ukončení kariery baletky nesmeli zarábat by bolo absurdné...su rady,ze maju robotu...a navyse sa boja, ze raz im to sociálka aj tak vezme...l

Žiadny zákon síce nezakazuje invalidovi pracovať, ale kto pracuje na plný úväzok, nemôže byť predsa invalid! A sociálna poisťovňa musí z niečoho určiť tých 40 % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Samozrejme, že vychádza aj z posudku lekára, ale aj ten musí z niečoho vychádzať... Pokiaľ hovoríte, že na papieri od SP majú hranicu príjmu 9500, tak je to v pohode, môžete ich zamestnať na dohodu alebo na trvalý pracovný pomer. Ale ak ich zamestnáte na hlavný pracovný pomer, príde kontrola a zistia, že pracujú 160 hodín do mesiaca, pravdepodobne prehodnotia ich invaliditu.

Čo sa týka odvodov skúste
http://www.porada.sk/showthread.php?t=1797, nie je to tam celkom doriešené, ale z mojich skúseností:
- odvody do ZP sa za invalida platia znížené
- odvody do SP ak je pokles schopnosti nad 70 % - neplatia sa
- odvody do SP ak je pokles schopnosti 40-70 % - rozhoduje sociálna poisťovňa
Jozef Mihál
17.10.04,11:07
K odvodom zamestnanca - čiastočného invalidného dôchodcu:

(je jedno, či je alebo nie je prehodnotený podľa zákona č.461/2003)

Zdravotné -
zamestnanec obvyklé 4%, zamestnávateľ len 2,6%
Vymeriavací základ aspoň 2250 Sk

Sociálne -
obvyklé sadzby zamestnanca i zamestnávateľa (nebudem to tu rozpisovať),
vymeriavací základ aspoň 4875 Sk
Veva
18.10.04,14:00
Viem , že minulosť je minulosť ,ale ak niekto mal dôchodok - výsluhový mohol zarobiť až ......,-Sk aj na stránke www.socpoist.sk píšu , že už sa nesleduje zárobok pri priznaní invalidného dôchodku. A to prehodnotenie si viacmenej vynútili sami invalidi , lebo poniektorí sa domáhali zárobku a máme to tu .,doplácajú na to ozaj invalidi.
A odpočet ČID nemajú zvýhodnený ako v minulom roku , ale majú - to potvrdil aj pán Mihál.
brm
19.10.04,13:41
takze dnes sa situácia vyvrbila nasledovne...dostala som oficiálne písomné stanovisko z DR SR v BB, kde sa píse, ze moje baletky maju nárok na odpocet...hurá, dievcence budu mat vianoce...co si mam potom mysliet o kvalitach poradenstva v poradcovi podnikatela v ziline? :) :) :) :) :)
Jozef Mihál
19.10.04,17:38
Len to najlepšie karkulka, každý sme omylní.
olgaduri
16.03.05,08:02
Myslím, že sa mýliš!

Na zdravotné sa odvádza 2%najmenej z min.mzdy - zamestnanec t.j. 130,- Sk
5% - zamestnávateľ t.j. 325,- Sk
ak pokles schopnosti ne menej ako 40%
_________

X
ak pokles schopnosti je viac ako 40% odvádza sa 2% z 3250,- zamestnanec t.j. 65,-
5% z 3250,- zamestnávateľ t.j.163,-

x - poistenec uznaný za invalidného občana podľa §9 ods.1 prísm.a) zákona č. 5/2004 - čo je invalidita poklesu nad 40%


OPRAVTE MA AK NEMÁM PRAVDU
Jozef Mihál
16.03.05,08:36
olgaduri, tá vyššia debata sa konala ešte v roku 2004...Dnes je to už inak, zákony sa nám pomenili, život a zmeny zákonov nezastavíš...
brm
17.03.05,12:05
decká, keby ste videli tie moje exbaletky, keď si kukli pred týždňom na pásku...rovno išli kupovať zlaté vidly na prehadzovanie kopy peňazí čo dostali z ročného zúčtovania....oči na vrch hlavy a otázky typu a je to dobre?a nepomýlili ste sa?to tak veľa?majiteľa skoro kleplo, keď videl čo im má vyplatiť...ale keď so mu vysvetlila, že pol roka nebude platiť daň lebo bude furt v mínuse sa ukludnil...