andrej02
13.04.06,17:43
Dobry den zaujimalo by ma ci na fakture za tovar treba uviest kedy bol vydani ziv. list a pod akym cislom

Dakujem


Andrej
Paula
13.04.06,15:45
Dobry den zaujimalo by ma ci na fakture za tovar treba uviest kedy bol vydani ziv. list a pod akym cislom

Dakujem


Andrej
Nielen na faktúre za tovar by tento údaj nemal chýbať.
veva125
13.04.06,15:50
Pokial viem, tak FO sa to netýka, i keď odberatelia to často vyžadujú.
renča1
13.04.06,15:56
Pokial viem, tak FO sa to netýka, i keď odberatelia to často vyžadujú.

omyl, je to povinné zo živnostenského zákona. Dokonca to kontrolujú aj zo živnost.aj z daňového ...:rolleyes:
iturcan
18.04.06,12:57
omyl, je to povinné zo živnostenského zákona. Dokonca to kontrolujú aj zo živnost.aj z daňového ...:rolleyes:


Zo zakona o DPH musi FA obsahovat mimo ine: meno a adresu sidla, miesto podnikania, pripadneprevadzkarne platitela ktory dodava tovar alebo sluzbu a jeho identifikacne cislo pre dan....

nikde vsak nie je uvedene ze by mala obsahovat kedy a pod akym cislom bol vydany ZL. Presiel som cely zivnostensky zakon a nikde nic take nie je...

rgds,

Ivan
KEJKA
18.04.06,13:13
je to v obchodnom zákonníku....
citujem

§ 3a

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.
Paula
18.04.06,13:18
Lida, dík, akurát sme sa kúštik preklepli pri súhlase vyššie, že je to v živn. zákone.:)
KEJKA
18.04.06,13:41
veď OK, nič sa nedeje. Odcitovala som, lebo ked už "naštudovala" žoivnostenský zákon, nech sa netrápi s OZ.........................:) :) :)
iturcan
18.04.06,16:22
precital som, vskutku je to tam...

no ale tu je pisane o dokumentoch, tzn. napr. zmluvy, objednavky a podobne. Zakon o DPH zas nehovori ze by toto prave mala byt povinnost , takze na fakturach to rozhodne byt nemusi. Napokon, ja som mal par danovych kontrol kde mi lustrovali doklady a na toto mi nikdo nic nikdy nepovedal. Mimo to, mam aj ine faktury od ludi co nie su zapisany v OR a taktiez nemaju uvedene spisove cislo zapisu v ZR...

Teraz ma napada, ak by ten zakon platil doslova a nemal rozpor napr s zakonom o DPH tak ani FA od vacsich spolocnosti ako napr t-com nie su ok pretoze tam maju uvedene len spisove cislo zapisu v OR... pritom aj obchodna spolocnost je zapisana aj v zivnostenskom aj v obchdonom registri, cize mala by mat oba udaje na fakture. Moj nazor je ze toto je chapane v pripade ze je spolocnost resp. zivnostnik zapisany v obchodom registri. co normalne zivnostnik nie je :)
ayya
18.04.06,16:41
precital som, vskutku je to tam...

no ale tu je pisane o dokumentoch, tzn. napr. zmluvy, objednavky a podobne. Zakon o DPH zas nehovori ze by toto prave mala byt povinnost , takze na fakturach to rozhodne byt nemusi. Napokon, ja som mal par danovych kontrol kde mi lustrovali doklady a na toto mi nikdo nic nikdy nepovedal. Mimo to, mam aj ine faktury od ludi co nie su zapisany v OR a taktiez nemaju uvedene spisove cislo zapisu v ZR... :)

Ale ved faktura nie je doklad vystaveny iba kvoli zakonu o DPH. Je to tvoj "obchodny list" tak by to tam malo byt imho ... a ked si mal danove kontroly, ale ti to nevytkli tak to predsa neznamena, ze to tam nemusi byt ... mohli si nevsimnut - bud rad :)
Paula
18.04.06,17:14
To iturcan: ak si "vydedukuješ " napr. že "nemusíš".......čo tým získaš? Nemyslím si, že je dôvod hanbiť sa za nejaké reg.číslo prislúchajúce k môjmu podnikaniu, ktoré uvediem na svojej vystavenej faktúre.
iturcan
18.04.06,17:21
Ale ved faktura nie je doklad vystaveny iba kvoli zakonu o DPH. Je to tvoj "obchodny list" tak by to tam malo byt imho ... a ked si mal danove kontroly, ale ti to nevytkli tak to predsa neznamena, ze to tam nemusi byt ... mohli si nevsimnut - bud rad :)

vsak ok ja som ten bod cital. ale tam je uvedene ze ak si vedeny v nejakej evidencii podnikatelov tak to tam mas uviest, explicitne je tam vsak len obch. register, z toho titulu aj spolocnosti vedene v obchodnom registri maju toto info na fakturach (napr. t-com). ani jedna sro vsak od ktorej mam fakturu nema info o tom ze by bola vedena aj v zivnostenskom registri pritom tam vedena je kazda spolocnost . to znamena ze kazda spolocnost porusuje zakon ? to by som netvrdil. presiel som si cca 60 poslednych faktur co mi prisli, a musim konstatovat ze ani na jednej nie je vedene ze spolocnost je vedena v ZR, pritom su tam aj zivnostnici od ktorych mam faktury....
iturcan
18.04.06,17:33
To iturcan: ak si "vydedukuješ " napr. že "nemusíš".......čo tým získaš? Nemyslím si, že je dôvod hanbiť sa za nejaké reg.číslo prislúchajúce k môjmu podnikaniu, ktoré uvediem na svojej vystavenej faktúre.

vsak ja som tu otazku nepolozil :) ja nemam problem umiestnit nejake cislo na fakturu, zatial som sa s tym vsak este nestretol...

krom toho ten zakon nehovori o konkretnej evidencii, s vinimkou obchodneho registra.... cize ak to ma kazdy splnit korektne tak musi uviest v akej kazdej evidencii podnikatelov je... to by vypadala spravne faktura komicky nie ? : napr...

obch register vedeny ......
zivnostensky register ... spis cislo....
clen zvazu zivnostnikov slovenska cislo .... spis ....


no a mozeme pokracovat.... fakt to je na hlavu postavene, a skus vynechat jednu evidenciu kde si a ked ti na to pridu, fakt to nechcem vydiet tu pokutu....
:D
KEJKA
18.04.06,17:36
čítaš od veci... PO je registrovaná v OR, eda stačí údaj z OR. FO nie je v OR ale v ŽR, tak má e.č. dtiaľ. Nie je napísané že PO aj aj.....
Kontrola sa na niečo zamerá a na niečo nie.... máš čas mať svoju agendu v poriadku, ked prídu nabudúce. Potom sa zamerajú na tento problém, a ťažko to budeš obhajovať, ked ti tu viacerí hovoríme, ako to má byť ( a máme pravdu|.
Zita5
18.04.06,17:47
vsak ja som tu otazku nepolozil :) ja nemam problem umiestnit nejake cislo na fakturu, zatial som sa s tym vsak este nestretol...

krom toho ten zakon nehovori o konkretnej evidencii, s vinimkou obchodneho registra.... cize ak to ma kazdy splnit korektne tak musi uviest v akej kazdej evidencii podnikatelov je... to by vypadala spravne faktura komicky nie ? : napr...

obch register vedeny ......
zivnostensky register ... spis cislo....
clen zvazu zivnostnikov slovenska cislo .... spis ....


no a mozeme pokracovat.... fakt to je na hlavu postavene, a skus vynechat jednu evidenciu kde si a ked ti na to pridu, fakt to nechcem vydiet tu pokutu....
:D


Či to je na hlavu postavené , alebo nie , tak takouto cestou to nedoriešiš .Ja tiež dostávam od dodávateľov fa a je na nich uvádzané :
u PO ....spoločnosť zapísaná v OR spis.číslo ...........OS v ............
u FO .....ČŽR ...číslo živnostenského registra, vydaný ...........

a tak ďaľej .Osobne aj ja na mojich OF uvádzam moje údaje ŽL , vôbec ma to nejako neštve , že je to umiestnené na faktúre a DL a už som aj zabudla , že som to do PC -SW nahadzovala .

Doplň to aj Ty a budeš mať pokoj na duši .Inak je to na Tvojom rozhodnutí a následnej argumentácii .To sú skutočne maličkosti a niekedy sa nemusí vyplatiť ich zanedbať .;)
iturcan
18.04.06,18:04
čítaš od veci... PO je registrovaná v OR, eda stačí údaj z OR. FO nie je v OR ale v ŽR, tak má e.č. dtiaľ. Nie je napísané že PO aj aj.....
Kontrola sa na niečo zamerá a na niečo nie.... máš čas mať svoju agendu v poriadku, ked prídu nabudúce. Potom sa zamerajú na tento problém, a ťažko to budeš obhajovať, ked ti tu viacerí hovoríme, ako to má byť ( a máme pravdu|.

v zakone je uvedene: Podnikatelia zapisany v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikatelov uvadzaju aj oznacenie registra, ktory podnikatela zapisal, a cislo zapisu....

PO je registrovana aj v ZR a aj v OR ! Mimo to toto sa tyka obchodneho registra, preto to je aj v obchodnom zakonniku, keby sa to tykalo ZR tak je to v zivnostenskom zakonniku, kontrola zo zivnostenskeho uradu ma nema co pokutovat za danove doklady na to je DU a ty teoreticky mozu ale pripad ze by pokutovali za to ze nemam uvedene cislo spisu na ZL to som este nezazil...

a este ze staci cislo OR, a to mas odkial ? tam je napisane ze cislo v obch registry pripadne v inej evidencii... tzn. nie je vyslovene napisane ze len v OR... tzn. pravnik by ti to vpohode vylozil ze kazdy zapis v kazdej evidenii ... cize moj zaver ja sa s tym nezatazujem.... fakt nie som velka firma, prijmem rocne len par stovak faktur z nich je aj kopec od zivnostnikov ale ziadna nema na sebe cislo evidencie v ZR... dal som si tu namahu to prejst :)

a este poznamka na jedno, no nehanbim sa , ale preco by som to uvadzal ked toto nie je povinne, to uz pomali na FA budem davat aj cislo topanok...
Milan Benka
18.04.06,18:11
Na záver:
Prebehol som túto tému len narýchlo, ale v prvých príspevkoch sa písalo o čísle živn.listu, čo je chybný záver, správne sa uvádza číslo živnostenského registra. To len na upresnenie.
ayya
18.04.06,18:12
... ale preco by som to uvadzal ked toto nie je povinne, to uz pomaly na FA budem davat aj cislo topanok...
Aha, sorry ... ty si vlastne uvazoval nad tym, preco si pravnicke osoby nedavaju aj registraciu v ZR ... to je fakt tiez otazka :)
Predtym som tvoj prispevok nepochopila spravne. A teraz este k diskusi: doteraz som si tiez myslela, ze jedna uvedena registracia pri pravnickych osobach staci ... hmm... divne :)
KEJKA
18.04.06,18:14
prosím, trochu sa upokoj, spočítaj si hrubky, mne to trhá oči.... tebe nie?
Toto okamžite vymažem, schválne ťa necitujem, neber to v zlom, ja tiež robím preklepy, ale toto je príliš.
iturcan
18.04.06,18:18
Či to je na hlavu postavené , alebo nie , tak takouto cestou to nedoriešiš .Ja tiež dostávam od dodávateľov fa a je na nich uvádzané :
u PO ....spoločnosť zapísaná v OR spis.číslo ...........OS v ............
u FO .....ČŽR ...číslo živnostenského registra, vydaný ...........

a tak ďaľej .Osobne aj ja na mojich OF uvádzam moje údaje ŽL , vôbec ma to nejako neštve , že je to umiestnené na faktúre a DL a už som aj zabudla , že som to do PC -SW tipovala .

Doplň to aj Ty a budeš mať pokoj na duši .Inak je to na Tvojom rozhodnutí a následnej argumentácii .To sú skutočne maličkosti a niekedy sa nemusí vyplatiť ich zanedbať .;)


este jedna poznamka, ten zakon tam je vyslovene preto lebo PO je vedena v obchodnom registri a tam je vedeny pod nejakou zlozkou a tu tam uvadza... zivnostnik je evidovany na zivnostenskom urade s tym ze ma svoje ICo , co je vlastne jeho Identifikacne cislo pre podnikanie... udaj ktory pises nie je chapany ako ina evidencia podnikatelov... pretoze tym by si uviedla udaj o evidencii v ZR duplicitne ! ten paragraf je sice debilne postaveny ale ma sa tykat obchodneho registra....

jasne uviest to tam mozes, napokon nikde v zakone nie je napisane ze co nema byt na fakture... rozhodne , toto by som si obhajil pred danovym uradom.
iturcan
18.04.06,18:19
prosím, trochu sa upokoj, spočítaj si hrubky, mne to trhá oči.... tebe nie?
Toto okamžite vymažem, schválne ťa necitujem, neber to v zlom, ja tiež robím preklepy, ale toto je príliš.

ked ti dosli argumenty tak hladas gramaticke chyby ??? co to ma prosim spolocne s temou na ktoru sa tu odpoveda ?
Zita5
18.04.06,18:19
este jedna poznamka, ten zakon tam je vyslovene preto lebo PO je vedena v obchodnom registri a tam je vedeny pod nejakou zlozkou a tu tam uvadza... zivnostnik je evidovany na zivnostenskom urade s tym ze ma svoje ICo , co je vlastne jeho Identifikacne cislo pre podnikanie... udaj ktory pises nie je chapany ako ina evidencia podnikatelov... pretoze tym by si uviedla udaj o evidencii v ZR duplicitne ! ten paragraf je sice debilne postaveny ale ma sa tykat obchodneho registra....

jasne uviest to tam mozes, napokon nikde v zakone nie je napisane ze co nema byt na fakture... rozhodne , toto by som si obhajil pred danovym uradom.

Určite budeš mať možnosť asi to obhájiť .:) ..............
ayya
18.04.06,18:21
prosím, ........ neber to v zlom, ja tiež robím preklepy, ale toto je príliš.

Lidka, mne sa to zdalo celkom koumacke (tato otazka) tak som si to v citacii opravila ... ale ja furt dnes spomiiinaaaaaaaam:
Jeden kamarat robil strasne hrubky, i-y pisal skoro az "opacne" ako mali byt ... tak sme sa ho pytali, ci nepozna gramatiku. A on na to, ze gramatiku pozna, ale klavesnicu este dobre nepozna a tak v "rychlosti" tukne na to i-y, ktore mu prve padne do oci :D :D :D
ayya
18.04.06,18:23
........co to tu ma prosim spolocne s temou na ktoru sa tu odpoveda ?

klidecek, ok? :D kliiiidecek
Milan Benka
18.04.06,18:25
este jedna poznamka, ten zakon tam je vyslovene preto lebo PO je vedena v obchodnom registri a tam je vedeny pod nejakou zlozkou a tu tam uvadza... zivnostnik je evidovany na zivnostenskom urade s tym ze ma svoje ICo , co je vlastne jeho Identifikacne cislo pre podnikanie... udaj ktory pises nie je chapany ako ina evidencia podnikatelov... pretoze tym by si uviedla udaj o evidencii v ZR duplicitne ! ten paragraf je sice debilne postaveny ale ma sa tykat obchodneho registra....

jasne uviest to tam mozes, napokon nikde v zakone nie je napisane ze co nema byt na fakture... rozhodne , toto by som si obhajil pred danovym uradom.

To, čo je v tejto téme rozoberané sa netýka daňového, ale živnostenského úradu. Obhájil by si si pred ním, že aj keď podnikáš na základe živn. zákona, a v súlade s obchodným zákonníkom, tak napriek tomu ignoruješ, čo Ti Obch. zákonník prikazuje?
ayya
18.04.06,18:28
....... co to ma prosim spolocne s temou na ktoru sa tu odpoveda ?

Mozno dostanem dnes ja po frnaku, ale vies co? Aj to je dolezite... ked casto citas chybne pisane i-y zacinas si na to zvykat. Ja osobne vela slov pisem spravne iba preto, ze s opacne napisanym i-y v mojich ociach vyzera blbo .... lebo vybrane slova odrecitovat daaavno neviem :)
A vies aku chut mam vzdy napisat slovo kriteria takto: kryteria (akoze od slova kryt) :D :D fuj, ... este mi to vadi, ale co ked raz pride den a nebude mi to vadit lebo si na to zvyknem? :D
iturcan
18.04.06,18:38
To, čo je v tejto téme rozoberané sa netýka daňového, ale živnostenského úradu. Obhájil by si si pred ním, že aj keď podnikáš na základe živn. zákona, a v súlade s obchodným zákonníkom, tak napriek tomu ignoruješ, čo Ti Obch. zákonník prikazuje?

pokial som cital dobre tak niekdo tu spomenul ze aj na DU budem mat s tym problem. moj nazor ze nie. co sa tyka ZU tak ked som tu zivnost robil a pytal sa ich co musim uvadzat na dokladoch tak mi povedali ze obch. meno v zneni ako je na ZL, ICO, sidlo firmy, ak som v obchodnom registri tak aj cislo registra (to je predmetom tejto diskusie) a samozrejme DRC resp ICDPH...

krom toho mala poznamka... keby v tomto bol nejaky problem tak urite by ma za to ZU uz zvovil pretoze som neraz posielal nejaky dokument (ziadost) prave ku nim a podla toho isteho zakona a paragrafu 3a bod 2 by som musel uvadzat zlozku aj v styku s nimi.... co som samozrejme nespravil....
ayya
18.04.06,18:46
krom toho mala poznamka... keby v tomto bol nejaky problem tak urite by ma za to ZU uz zvovil ....

:D :D ale prelustila som to po chvilke.
ale k debate - naco riesit take problemy - mame nakopceny hlavickovy papier, aj na ostatnych dokumentoch nadefinovane potrebne udaje, takze sa o to vobec nemusime starat ... iba obcas sledovat, keby bola nejaka dolezita zmena ... a pokojsvaty :)
iturcan
18.04.06,18:56
:D :D ale prelustila som to po chvilke.
ale k debate - naco riesit take problemy - mame nakopceny hlavickovy papier, aj na ostatnych dokumentoch nadefinovane potrebne udaje, takze sa o to vobec nemusime starat ... iba obcas sledovat, keby bola nejaka dolezita zmena ... a pokojsvaty :)

to sme se pobavili :)))

vies, myslim si ze tento zakon je jedna z x perliciek... autor zakona pochybujem ze myslel na to ze niekdo bude buzerovat niekoho za cislo spisovej zlozky v ZR... napokon fakt je ten ze ked si na cloveka uradnik zasadne tak da pokutu aj za zle (zhustene) riadkovanie v penaznom denniku... (kamarat zazil, proste podla uradnicky to bolo blbo citatelne - neprehladne :) )

a este.... kamarat je tiez FO a zhodou okolnosti dodava pocitace na ZU a tiez nevedie tento udaj... a fakt zaujimave ze este ho za to nepokutovali :) no asi iny kraj iny mrav... :) fakt je to tym ze ten zakon sa da vysvetlit viac sposobmi...


ps. za hrubky sorry, nezivym sa pisanim litanii... na hrubky mam word a cloveka co pise obch. listy :)
KEJKA
18.04.06,19:07
ja ešte dodám k tomu koncu s argumentami... vyslovila som svoj názor a nejdem hľadať argumenty ďaľšie. Veď nikto nikoho nenúti za každú cenu dodržiavať zákony. Len radíme,.... a tie hrubky si naozaj spätne vysvetľujem ako zámenu kláves... bola
som mimotemy vedome.
takže prosím, naozaj nič v zlom, nebol to z mojej strany útok.

klídek, tabáček....:p :p :p :p
iturcan
18.04.06,19:13
:D :D ale prelustila som to po chvilke.
ale k debate - naco riesit take problemy - mame nakopceny hlavickovy papier, aj na ostatnych dokumentoch nadefinovane potrebne udaje, takze sa o to vobec nemusime starat ... iba obcas sledovat, keby bola nejaka dolezita zmena ... a pokojsvaty :)


napokon este jeden detail. pri praci samozrejme podpisujem obchodne zmluvy, nuz a tie mi pripravuje pravnik, resp. pravnik firmy ktora zmluvu navrhuje, teda aj moj obchodny partner. nuz a takych zmluv spravim rocne niekolko pre rozne firmy a ani raz mi ziadna spolocnost nepredlozila zmluvu kde by som mal v hlavicke pod polozkou dodavatel vybodkovane ze mam vypisat cislo spisu zivnostenskeho registra... neviem teda v akej oblasti pracujes ale ja pracujem prevazne pre firmy ktore su dodavatelmi ekonom. SW... cize nepredpokladam ze ich pravnici by nevedeli ako maju napisat zmluvu ...


krom toho, zober si obyc. zmluvu ohladom mobilneho telefonu, tam mas uvedene svoje cislo spisu ZR ? to je zrovna taky dokument ako faktura, resp. objednavka... nepredpokladam, totizto ani ja to tam nemam....
bianca
18.04.06,19:31
napokon este jeden detail. pri praci samozrejme podpisujem obchodne zmluvy, nuz a tie mi pripravuje pravnik, resp. pravnik firmy ktora zmluvu navrhuje, teda aj moj obchodny partner. nuz a takych zmluv spravim rocne niekolko pre rozne firmy a ani raz mi ziadna spolocnost nepredlozila zmluvu kde by som mal v hlavicke pod polozkou dodavatel vybodkovane ze mam vypisat cislo spisu zivnostenskeho registra... neviem teda v akej oblasti pracujes ale ja pracujem prevazne pre firmy ktore su dodavatelmi ekonom. SW... cize nepredpokladam ze ich pravnici by nevedeli ako maju napisat zmluvu ...


krom toho, zober si obyc. zmluvu ohladom mobilneho telefonu, tam mas uvedene svoje cislo spisu ZR ? to je zrovna taky dokument ako faktura, resp. objednavka... nepredpokladam, totizto ani ja to tam nemam....

Na PORADE som tiež nováčik ako ty ITURCAN, pozerám, že ty už dva dni, nechcem niekoho súdiť podľa toho, koľko je členom porady, ale netrúfala by som si chcieť presíkať /sorry/ tie dámy, ktoré ti tu oponovali. Skús si prečítať viac ich príspevkov do tejto porady, dovolím si tvrdiť, že to sú skutočne ÚČTOVNÍČKY.
Sommimotemy, ale mala som pocit, že musím reagovať.
Melnick
18.04.06,19:39
Viete prečo je "porada" bohovská ?
Aj pre to,že každý si tu môže povedať svoj názor a teda aj
iturcan:D :D :D
iturcan
18.04.06,19:51
Na PORADE som tiež nováčik ako ty ITURCAN, pozerám, že ty už dva dni, nechcem niekoho súdiť podľa toho, koľko je členom porady, ale netrúfala by som si chcieť presíkať /sorry/ tie dámy, ktoré ti tu oponovali. Skús si prečítať viac ich príspevkov do tejto porady, dovolím si tvrdiť, že to sú skutočne ÚČTOVNÍČKY.
Sommimotemy, ale mala som pocit, že musím reagovať.


prepac, ale mam pravo na vlastny nazor. a krom toho to ako dlho som tu na porade nezarucuje aky som uctovnik ! napokon ucto si robim sam od zaciatku podnikania tj od roku 1999 takze na rozdiel od teba si netrufam povedat ze som az taky amater ako by si si mozno myslel(-a)...
bianca
18.04.06,19:59
prepac, ale mam pravo na vlastny nazor. a krom toho to ako dlho som tu na porade nezarucuje aky som uctovnik ! napokon ucto si robim sam od zaciatku podnikania tj od roku 1999 takze na rozdiel od teba si netrufam povedat ze som az taky amater ako by si si mozno myslel(-a)...

Ak si si dobre prečítal môj príspevok, tak som tam povedala, ŽE NESUDIM NIKOHO PODĽA TOHO, AKO DLHO JE ČLENOM PORADY, ale to, že tie poraďáčky, s ktorými si sa bavil SÚ BOHOVSKÉ ÚČTOVNÍČKY /súdim podľa počtu mojich prebdených nocí nad poradou a nad ich príspevkami, ktoré mi vždy pomohli/ a takisto som nepovedala že ty nie si dobrý.
Čo sa týka môjho účta, ja ho robím 10 rokov, a na porade som zistila, že robím kopec chýb, čiže som aj po 10 rokoch amatérka, narozdiel od ZITA5 alebo AYYA.
A takisto som ťa nechcela uraziť, len si sa správal trocha arogantne - môj názor
ayya
18.04.06,20:04
A dost !!!

:D :D :D
prosiiiim, nehnevajte sa ... naozaj si tu kazdy moze povedat vsetko co chce (teda skoro vsetko co chce) :D ...

a este tebe Bianca ... mojaaaa... nemozes sa tu predsa bat (!?!) povedat co chces... a ja tiez robim chyby, si nemysli... a stale sa tu viac chodim ucit ako "vysvetlovat" :)

btw: a tie prebdene noci na nete a na porade, ... podla seba vravim: nemusi to byt vzdy o robote, moze to niekedy byt aj o zavislactve :D :D
KEJKA
18.04.06,20:04
opakujem.... klídek, tabáček, buďme nad vecou....
bianca
18.04.06,20:07
A dost !!!

:D :D :D
prosiiiim, nehnevajte sa ... naozaj si tu kazdy moze povedat co chce (teda skoro vsetko co chce) :D ...

a este tebe Bianca ... mojaaaa... to nemozes sa bat (!?!) povedat co chces... a ja tiez robim chyby, si nemysli... a stale sa tu viac chodim ucit ako "vysvetlovat" :)

btw: a tie prebdene noci na nete a na porade, ... podla seba vravim: nemusi to byt vzdy o robote, moze to niekedy byt aj o zavislactve :D :D

To máš teda sakra pravdu, môj muž mi chcel minule nejak zablokovať stránku, neviem ako, ja sa v tom nevyznám,aby som sa sem nedostala, lebo vraj iba čumím na net. ALE JA SA UČÍM!!!
lydinka
18.04.06,20:11
Tak ja teda čumím, čo za debatka sa tu rozbehla. Aby som nebola celkommimotemy, prelistovala som asi 60 došlých FA, a naozaj to nemám na všetkých, ale ja to tam predsa mojim klientom dohodím, nie je to až taká ťažká robota, dám si poradiť, som predsa na PORADE.
ayya
18.04.06,20:12
no jo .... ale chudnika andrej02 ;) ked si bude hladat odpoved na otazku ... verejne sa mu ospravedlnujem za mimotemovu debatu :D
lydinka
18.04.06,20:19
Tak ja teda čumím, čo za debatka sa tu rozbehla. Aby som nebola celkommimotemy, prelistovala som asi 60 došlých FA, a naozaj to nemám na všetkých, ale ja to tam predsa mojim klientom dohodím, nie je to až taká ťažká robota, dám si poradiť, som predsa na PORADE.

A práve som tak aj urobila, zatiaľ aspoň jednej firme. ISTOTA JE ISTOTA, za to že to tam bude,ma pokutovať nebudú.
ANDREJ02 - dohoď to tam.:p
Paula
18.04.06,22:18
krom toho, zober si obyc. zmluvu ohladom mobilneho telefonu, tam mas uvedene svoje cislo spisu ZR ?
V tomto prípade nie som ja dodávateľom povinným uvádzať ....som odberateľom:)
Milan Benka
19.04.06,06:48
pokial som cital dobre tak niekdo tu spomenul ze aj na DU budem mat s tym problem. moj nazor ze nie. co sa tyka ZU tak ked som tu zivnost robil a pytal sa ich co musim uvadzat na dokladoch tak mi povedali ze obch. meno v zneni ako je na ZL, ICO, sidlo firmy, ak som v obchodnom registri tak aj cislo registra (to je predmetom tejto diskusie) a samozrejme DRC resp ICDPH...

krom toho mala poznamka... keby v tomto bol nejaky problem tak urite by ma za to ZU uz zvovil pretoze som neraz posielal nejaky dokument (ziadost) prave ku nim a podla toho isteho zakona a paragrafu 3a bod 2 by som musel uvadzat zlozku aj v styku s nimi.... co som samozrejme nespravil....

Nie je povinnosťou pracovníkov ZU informovať o tom, čo všetko má obsahovať vystavená faktúra, nechcem ich urážať, ale mnohí z nich to ani nevedia. Takisto nejaká sekretárka, ktorá prebrala Tvoj dokument nemusí skúmať, či máš tam uvedené všetky náležítosti o svojej firme. To je úlohou kontrolórov. A že to naozaj kontrolujú, tak s tým mám osobnú skúsenosť. Máš živnosť 6-7 rokov. Mne prišli na prvú kontrolu zo ŽU po 10 rokoch trvania živnosti a jednou z prvých maličkostí , ktoré kontrolovali bolo práve to blbé číslo živnostenského registra.
iturcan
19.04.06,08:27
Nie je povinnosťou pracovníkov ZU informovať o tom, čo všetko má obsahovať vystavená faktúra, nechcem ich urážať, ale mnohí z nich to ani nevedia. Takisto nejaká sekretárka, ktorá prebrala Tvoj dokument nemusí skúmať, či máš tam uvedené všetky náležítosti o svojej firme. To je úlohou kontrolórov. A že to naozaj kontrolujú, tak s tým mám osobnú skúsenosť. Máš živnosť 6-7 rokov. Mne prišli na prvú kontrolu zo ŽU po 10 rokoch trvania živnosti a jednou z prvých maličkostí , ktoré kontrolovali bolo práve to blbé číslo živnostenského registra.


nuz, dakujem kazdemu za chrobaka v hlave... nedalo mi a pre istotu som sa poradil s pravnikom a dvoma ucovnikmi vacsich firiem. zistenie je take ze pravne by to tam skutocne malo byt. avsak realne to malokdo pouziva, asi na tom urad zivnostensky tazi pri kontrolach...
Zaraza ma vsak zistenie, pravnik mi poslal formulaciu ktoru tam treba dat s tym ze registracne cislo si mam dat z webu zrsr.sk... no a kuk ho tam, to cislo je rozdielne oproti tomu co mam na zivnostenskom liste, na ZL mam registracne cislo xx v spise YY a na zrsr.sk je uplne ina forma tohto cisla...

No fakt toto mi uz nedalo a volal som na prislusny zivnostensky urad s tym ze si chcem preverit tieto skutocnosti, a samozrejme zivnostensky urad precisloval registracne cisla nejaku dobu nazad , cize treba uvadzat to cislo ako je na zrsr.sk... pritom pokial by som si to neoveril cez web tak nemam ani sancu zistit ze tieto cisla sa menili ! pritom ak by som uvadzal tento udaj ale s cislom ktore je na zivnostenskom liste tak aj tak by to bol dovod na pokutu pretoze to cislo je ine ako ho vedie zivnostensky urad... no ale odkial sa ma bezny clovek dozvediet o takychto zmenach ??? fakt netusim ??? teta mi samozrejme povedala ze na fakturach kontroluju presne znenie obchodneho mena, pouzitie ICO a cisla registra , takze celu debatu by sme mohli uzavriet s tym ze zial ale uvadzat to treba... jedine fakt co ma asi z toho v konecnom dosledku zaraza je ten rozdiel toho registracneho cisla... no ak to uvadzate roky a mate starsie zivnosti tak si overte ci to cislo co uvadzate je platne voci aktualnej evidencii zivnostenskeho uradu...
Zita5
19.04.06,08:40
nuz, dakujem kazdemu za chrobaka v hlave... nedalo mi a pre istotu som sa poradil s pravnikom a dvoma ucovnikmi vacsich firiem. zistenie je take ze pravne by to tam skutocne malo byt. avsak realne to malokdo pouziva, asi na tom urad zivnostensky tazi pri kontrolach...
Zaraza ma vsak zistenie, pravnik mi poslal formulaciu ktoru tam treba dat s tym ze registracne cislo si mam dat z webu zrsr.sk... no a kuk ho tam, to cislo je rozdielne oproti tomu co mam na zivnostenskom liste, na ZL mam registracne cislo xx v spise YY a na zrsr.sk je uplne ina forma tohto cisla...

No fakt toto mi uz nedalo a volal som na prislusny zivnostensky urad s tym ze si chcem preverit tieto skutocnosti, a samozrejme zivnostensky urad precisloval registracne cisla nejaku dobu nazad , cize treba uvadzat to cislo ako je na zrsr.sk... pritom pokial by som si to neoveril cez web tak nemam ani sancu zistit ze tieto cisla sa menili ! pritom ak by som uvadzal tento udaj ale s cislom ktore je na zivnostenskom liste tak aj tak by to bol dovod na pokutu pretoze to cislo je ine ako ho vedie zivnostensky urad... no ale odkial sa ma bezny clovek dozvediet o takychto zmenach ??? fakt netusim ??? teta mi samozrejme povedala ze na fakturach kontroluju presne znenie obchodneho mena, pouzitie ICO a cisla registra , takze celu debatu by sme mohli uzavriet s tym ze zial ale uvadzat to treba... jedine fakt co ma asi z toho v konecnom dosledku zaraza je ten rozdiel toho registracneho cisla... no ak to uvadzate roky a mate starsie zivnosti tak si overte ci to cislo co uvadzate je platne voci aktualnej evidencii zivnostenskeho uradu...

Ale však debata sa niesla v duchu , že to treba , len Ty si si stále nedal poradiť a písomne si vyjadroval všetko možné , len si si nechcel pripustiť , že sa to má . Nuž čo s Tebou .;)
iturcan
19.04.06,08:52
Ale však debata sa niesla v duchu , že to treba , len Ty si si stále nedal poradiť a písomne si vyjadroval všetko možné , len si si nechcel pripustiť , že sa to má . Nuž čo s Tebou .;)

vsak ok, vies ked kukas faktury par rokov ktore tebe chodia a toto tam nemas tak to tiez nedas ;) napokon ok uznavam ze som sa mylil v tomto . avsak aj tak stve ma rozdiel v evidencnych cislach... s tym uz ale nenarobim nic... taktiez, je otazka ako si kdo vysvetli ten zakon pretoze ako som pisal predtym v takom pripade by sa malo po spravnosti pisat v akej kazdej evidencii podnikatelov je evidovany podnikatel. pretoze tam napokon nemas napisane ktora evidencia ma prioritu ?? tzn. ak som v evidencii znazu zivnostnikov slovenska a uvediem tam toto id tak zivnostenskemu uradu bude chybat zas ich registracne cislo... popripade ak som v obchodnom registri malo by tam byt aj evidencne cislo v obchodnom registri a aj v zivnostenskom registri... samozrejme to len teoretizujem, otazne je ako si to ktory uradnik vysvetli, ale uznaj, keby chcel mohol by si to aj takto, pretoze ten zakon je nejednoznacny.
Zita5
19.04.06,09:06
OK , ja to uvádzam už dávno , presne si už nepamätám od kedy . Používam tieto údaje v každej jednej zmluve .....či už v KPZ , Zmluva o dielo , Zmluva o sprostredkovaní ...no proste všade .

Do konca sa pamätám , že som si bola dať novú pečiatku firmy zhotovoviť a aj tam ma pani na to upozornila , že sa to musí uvádzať aj na pečiatkach . Hoci pečiatku ako živnostník ,podľa zákona by som ani nemusela mať, ale aj to je diskutabilné . Ja mám pečiatku a používam ju bežne , proste nerobí mi to problém .
iturcan
19.04.06,09:20
OK , ja to uvádzam už dávno , presne si už nepamätám od kedy . Používam tieto údaje v každej jednej zmluve .....či už v KPZ , Zmluva o dielo , Zmluva o sprostredkovaní ...no proste všade .

Do konca sa pamätám , že som si bola dať novú pečiatku firmy zhotovoviť a aj tam ma pani na to upozornila , že sa to musí uvádzať aj na pečiatkach . Hoci pečiatku ako živnostník ,podľa zákona by som ani nemusela mať, ale aj to je diskutabilné . Ja mám pečiatku a používam ju bežne , proste nerobí mi to problém .

k peciatke, no pokial viem tak na peciatke nemusia byt vsetky udaje pokial su tieto na doklade ktory peciatkujes... ja mam na peciatke Obch. meno, adresu . nemam tam vsak ico a ani drc, teda preto lebo tieto udaje mam na dokladoch ktore peciatkujem. mimo to, ani PO ktore mi peciatkuju FA nemaju tieto udaje uvedene tam
ayya
19.04.06,09:22
nuz, ....
No fakt toto mi uz nedalo a volal som na prislusny zivnostensky urad s tym ze si chcem preverit tieto skutocnosti, a samozrejme zivnostensky urad precisloval registracne cisla nejaku dobu nazad , cize treba uvadzat to cislo ako je na zrsr.sk... pritom pokial by som si to neoveril cez web tak nemam ani sancu zistit ze tieto cisla sa menili ! pritom ak by som uvadzal tento udaj ale s cislom ktore je na zivnostenskom liste tak aj tak by to bol dovod na pokutu pretoze to cislo je ine ako ho vedie zivnostensky urad... no ale odkial sa ma bezny clovek dozvediet o takychto zmenach ??? fakt netusim ??? teta mi samozrejme povedala ze na fakturach kontroluju presne znenie obchodneho mena, pouzitie ICO a cisla registra , takze celu debatu by sme mohli uzavriet s tym ze zial ale uvadzat to treba... jedine fakt co ma asi z toho v konecnom dosledku zaraza je ten rozdiel toho registracneho cisla... no ak to uvadzate roky a mate starsie zivnosti tak si overte ci to cislo co uvadzate je platne voci aktualnej evidencii zivnostenskeho uradu...

diky za info, hned informujem vsetkych znamych zivnostnikov, nech si preveria to cisielko :)
posielam bodik
Milan Benka
19.04.06,11:04
nuz, dakujem kazdemu za chrobaka v hlave... nedalo mi a pre istotu som sa poradil s pravnikom a dvoma ucovnikmi vacsich firiem. zistenie je take ze pravne by to tam skutocne malo byt. avsak realne to malokdo pouziva, asi na tom urad zivnostensky tazi pri kontrolach...
Zaraza ma vsak zistenie, pravnik mi poslal formulaciu ktoru tam treba dat s tym ze registracne cislo si mam dat z webu zrsr.sk... no a kuk ho tam, to cislo je rozdielne oproti tomu co mam na zivnostenskom liste, na ZL mam registracne cislo xx v spise YY a na zrsr.sk je uplne ina forma tohto cisla...

No fakt toto mi uz nedalo a volal som na prislusny zivnostensky urad s tym ze si chcem preverit tieto skutocnosti, a samozrejme zivnostensky urad precisloval registracne cisla nejaku dobu nazad , cize treba uvadzat to cislo ako je na zrsr.sk... pritom pokial by som si to neoveril cez web tak nemam ani sancu zistit ze tieto cisla sa menili ! pritom ak by som uvadzal tento udaj ale s cislom ktore je na zivnostenskom liste tak aj tak by to bol dovod na pokutu pretoze to cislo je ine ako ho vedie zivnostensky urad... no ale odkial sa ma bezny clovek dozvediet o takychto zmenach ??? fakt netusim ??? teta mi samozrejme povedala ze na fakturach kontroluju presne znenie obchodneho mena, pouzitie ICO a cisla registra , takze celu debatu by sme mohli uzavriet s tym ze zial ale uvadzat to treba... jedine fakt co ma asi z toho v konecnom dosledku zaraza je ten rozdiel toho registracneho cisla... no ak to uvadzate roky a mate starsie zivnosti tak si overte ci to cislo co uvadzate je platne voci aktualnej evidencii zivnostenskeho uradu...

1. Iný spôsob je dať si spraviť výpis zo živn.registra na živnostenskom úrade.

2. Registračné číslo sa nezmenilo! Na živn. liste máš uvedené číslo živnostenského listu, a nie číslo, pod ktorým si evidovaný v živnostenskom registri.

To na upresnenie malých odchýlok v príspevkoch od skutočného stavu.
iturcan
19.04.06,13:40
2. Registračné číslo sa nezmenilo! Na živn. liste máš uvedené číslo živnostenského listu, a nie číslo, pod ktorým si evidovaný v živnostenskom registri.....


no to nie je celkom asi pravda, mne ta pani povedala ze cislo registra v takomto tvare sa nepouzivalo v case ked som ja zivnost zakladal. a na ZL mam uvedene zivnost. list. sp.cislo: ZO - XX/XXXXX/XXX (x-ka ilustrativne, ale v takej forme) s tym ze mam na ZL aj udaj. reg.cislo: XXXX/RRRR . takze minimalne uvazujem ze to reg.c. je registracne cislo... a nesedi ani jedno ani druhe.
evina
19.04.06,14:37
1. Iný spôsob je dať si spraviť výpis zo živn.registra na živnostenskom úrade.

2. Registračné číslo sa nezmenilo! Na živn. liste máš uvedené číslo živnostenského listu, a nie číslo, pod ktorým si evidovaný v živnostenskom registri.

To na upresnenie malých odchýlok v príspevkoch od skutočného stavu.

Skutočný stav je taký ako píše Iturkan. Overila som si teraz číslo registra na mojom ŽL a na www.zrsr.sk a sú úplne rozdielne. Podotýkam, že číslo registra. Č. živnostenského listu tam mám tiež...
Zita5
19.04.06,14:42
Tie čísla so ŽL sa nezhodovali od začiatku , ja som teraz na základe Teba pozerala uvedenú stránku , je zmenená,to áno , ale číslo žinostenského registra mám po celú dobu rovnakú .
evina
19.04.06,15:07
Tie čísla so ŽL sa nezhodovali od začiatku , ja som teraz na základe Teba pozerala uvedenú stránku , je zmenená,to áno , ale číslo žinostenského registra mám po celú dobu rovnakú .

Ja nie.....
lydinka
19.04.06,18:29
Tie čísla so ŽL sa nezhodovali od začiatku , ja som teraz na základe Teba pozerala uvedenú stránku , je zmenená,to áno , ale číslo žinostenského registra mám po celú dobu rovnakú .

Dobrý večer, študovala som to aj ja, ale mne čísla súhlasia a takisto aj mojim klientom
Zita5
19.04.06,18:31
Dobrý večer, študovala som to aj ja, ale mne čísla súhlasia a takisto aj mojim klientom

Dobrý večer Lydinka , aj mne sedia i mojim kolegom .:)
lydinka
19.04.06,18:39
Dobrý večer Lydinka , aj mne sedia i mojim kolegom .:)

Ahoj Zitka, ako vravím : pozerala som aj mojich klientov, ale žiadny rozdiel v číslach.
Zrejme to nesedí iba iturcanovi.
lydinka
19.04.06,18:41
Ahoj Zitka, ako vravím : pozerala som aj mojich klientov, ale žiadny rozdiel v číslach.
Zrejme to nesedí iba iturcanovi.

Vlastne aj Evine to nesedí, bolo by dobre overiť telefonicky alebo osobne
evina
19.04.06,18:54
Vlastne aj Evine to nesedí, bolo by dobre overiť telefonicky alebo osobne

Z Iturcanového príspevku mi vychádza, že to zrejme nesedí do určitého roku... Ja mám ŽL vydaný v r. 1994
iturcan
19.04.06,19:34
Z Iturcanového príspevku mi vychádza, že to zrejme nesedí do určitého roku... Ja mám ŽL vydaný v r. 1994

tato novela obch. zakona vznikla v roku 2002 s platnostou tusim od 1.1.2003 (ak sa mylim opravte ma, teda ak to ma vyznam :) ) z toho asi vyplyva ze starsie zivnostenske listy tento udaj nemaju zhodny. Moj zivnostensky list je datovany do roku 1998. Co sa tyka porovnania, tak som predsa nasiel jednu staru fakturu kde to cislo uvedene je ! avsak je tam uvedene nie registracne cislo ale cislo spisovej zlozky. Krom toho ja som este pred rokon 2002, konkretne v roku 2001 menil sidlo firmy a na dokumente ktory som dostal zo zivnostenskeho uradu taktiez bolo este oznacenie spisu a nie cislo registra ako je teraz... cize domnievam sa ze zl mladsie ako 2002 maju toto cislo korektne...
Milan Benka
20.04.06,05:03
tato novela obch. zakona vznikla v roku 2002 s platnostou tusim od 1.1.2003 (ak sa mylim opravte ma, teda ak to ma vyznam :) ) z toho asi vyplyva ze starsie zivnostenske listy tento udaj nemaju zhodny. Moj zivnostensky list je datovany do roku 1998. Co sa tyka porovnania, tak som predsa nasiel jednu staru fakturu kde to cislo uvedene je ! avsak je tam uvedene nie registracne cislo ale cislo spisovej zlozky. Krom toho ja som este pred rokon 2002, konkretne v roku 2001 menil sidlo firmy a na dokumente ktory som dostal zo zivnostenskeho uradu taktiez bolo este oznacenie spisu a nie cislo registra ako je teraz... cize domnievam sa ze zl mladsie ako 2002 maju toto cislo korektne...

Staršie ŽL boli registrované iba v rámci okresných(obvodných) živnostenských registrov . Projektom informatizácie min. vnútra SR sa vytvárajú centrálne registre, prístupné z NETU a pretodošlo k tej nezrovnalosti. Od dátumu vzniku povinnosti uvádzať číslo živnostenského registra na obch.dokumentoch sa však už číslo živn. registra nemenilo.
iturcan
20.04.06,05:28
Staršie ŽL boli registrované iba v rámci okresných(obvodných) živnostenských registrov . Projektom informatizácie min. vnútra SR sa vytvárajú centrálne registre, prístupné z NETU a pretodošlo k tej nezrovnalosti. Od dátumu vzniku povinnosti uvádzať číslo živnostenského registra na obch.dokumentoch sa však už číslo živn. registra nemenilo.

jasne, v tomto mas pravdu. problem je ze pri tej zmene akosi zabudli dat na vedomie ze taketo "precislovanie" bolo realizovane, tzn. ak si to niekdo nezistoval inak tak hold uvadzal na FA udaje nespravne, a to je pravdepodobne to same ako keby ich tam neuviedol vobec... resp. mozno by sa lepsie obhajil :)
Zita5
20.04.06,05:39
Ja mám živnostenský list od rok 1993 a číslo živnostenského registra sa mi zhoduje .:) ;)
andrej02
24.04.06,19:46
vdaka vsetkym ja prave zacinam podnikat a zbadal som to na nejakej fakture od dodavatela tak som polozil otazku aby som to mal vsetko v poriadku

:):):):)