Ada9
09.07.14,07:11
Dobrý deň, prosím o názor v nasledovnej veci. Sro obstarala nehnuteľnosti- 3 byty odpočtom dph. Dva byty prenajíma zdaniteľným osobám a jeden byt prenajala na rok nezdaniteľnej osobe. Sro vystavuje mesačne faktúry na nájom a zálohy na energie. Nájom zdaňuje. Nájom pre nezdaniteľnú osobu sa musí fakturovať bez dane ako oslobodené plnenie . Moja otázka : je povinnosť robiť úpravu odpočítania dane pri investičnom majetku? Podľa znenie zákona by som tak mala urobiť na konci roka. V prípade ,že sa ďalší rok byt prenájme opäť zdaniteľnej osobe, tak potom znova úprava dane?
pisty01
09.07.14,05:29
Dobry den.
Odpoved na vasu otazku je: Ano, je potrebne robit upravu odpocitanej dane pri inv.majetku.

Jedna vec je uprava odpocitanej dane z obstarania nehnutelnosti z dovodu zmeny ucelu obstarania (najom na oslobodene plnenia) §54 ktory sa robi v poslednom zdanovacom obdobi kalendarneho roka v ktorom sa zmenil ucel pouzitia a vec druha je vypocet koeficientu §50 na kratenie ostatnych vstupov (v pripade ze je mozne jednoznacne oddelit vstupy ktore su k bytu ktory sluzi na oslobodene plnenia tam bude koeficient 0 a teda nulovy narok na tieto vstupy)
Ada9
09.07.14,08:10
áno, na toto som myslela tiež...to sú vstupy bez nároku na odpočet a následne by som to tiež fakturovala bez dph, myslím , že tak je to v poriadku... len zápasím s tou úpravou odpočítanej dph z nehnuteľnosti, neviem čo ma čaká ak na budúci rok prenájmem zdaniteľnej osobe.
pisty01
09.07.14,08:26
osobnu skusenost s vypoctom nemam, ale ak tomu dobre rozumiem, tak sa vzdy na konci roka (teda v decembrovom priznani) spravi vypocet, na zaklade ktoreho sa odvedie statu cast v minulosti narokovanej (a zrejme aj vratenej) DPH z nehnutelnosti. A v pripade, ze sa cely rok fakturuje s DPH vracat sa nemusi nic. Ak sa vsak mylim dufam ze ma niekto opravi.

Pri ostanych vstupoch pocas roka vsak treba davat pozor na vseobecne naklady ako PHM, rezia, rozne sluzby, telefony a podobne. Pri tychto by som pocital s koeficientom alebo by som mal napisanu presnu smernicu k rozdeleniu tychto nakladov na zdanitelne a oslobodene plnenia (pre istotu)

PS: tie dve dalsie nehnutelnosti ktore pisete ze prenajima zdanitelnym osobam su fakturovane s DPH alebo bez?
Ada9
09.07.14,09:20
tie čo sú prenajímané zdanitel. osobám sú s dph. Ešte ma napadlo je to dúfam v poriadku ak nezdan.osobe fakturujem aj zálohy na elektr. a pod. - bez dph- pretože nemám nárok na odpočet.
Ada9
10.07.14,05:04
včera som tento problém diskutovala ešte s kolegyňou, tá mala taký názor, že energie aj služby by fakturovala s dph aj by si z týchto služieb dph odpočítala a oslobodený by bol iba nájom ..je to správne?
pisty01
14.07.14,04:56
Osobne by som energie a ostatne sluzby suvysiace sluzby zabalil do najmu a nefakturoval by som ich samostatne, nakolko §38 zakona o DPH nehovori o oslobodeni sluzieb suvisiacich s prenajom nehnutelnosti. Zaroven by som pocital s koeficientom.

necital som to cele ale je mozne ze sa nieco podobne riesilo aj tu:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-217139.html