Livlika
09.07.14,09:57
Mám zaúčtovať faktúru od dodávateľa registrovaného na DPH v Anglicku. Faktúra z mája je bez DPH. Tovar - encyklopédia - príde až koncom roka. Predpokladám, že dph "vybavím" samozdanením. Otázka je, kedy? V máji alebo až keď príde kniha?
Ďakujem za odpoveď.
ariadna22
11.07.14,16:59
daj si to ako 139/321 tovar na ceste v máji do dph
ked to tu bude daj si len 131/139
132/131
a je to

ja len ku kv: ak platiteľ dane ku dňu podania kontrolného výkazu nedostal faktúru o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, uvedie údaje z tejto faktúry do kontrolného výkazu za to zdaňovacie obdobie, v ktorom dostal faktúru - upozornenie k sekcii b1 kontrolného výkazu,

ja by som to dala do dph za obd jún, na fa si napíš došla 30.6.2014 a do kv musíš dať den istý dátum dodania ako je na fa
kuravesele
12.07.14,10:56
ja by som to samozdanila 15. deň nasledujúceho mesiaca po doručení tovaru (encyklopédie), a dátum do KV ktorý je na FA.
mondes
12.07.14,17:01
Faktúru samozdaníš v máji, pretože bola vyhotovená pred 15. dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, ako bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru. ViĎ príklad:
http://danovepriznaniedph.sk/nadobudnutie-tovaru-z-eu-uvadzanie-v-danovom-priznani-k-dph-a-v-kontrolnom-vykaze/
kuravesele
13.07.14,07:41
ale tovar (encyklopédia) ešte neprišla, tá príde až na konci roka.

Jednou z podmienok pre zdanenie nadobudnutia tovaru je fyzická preprava tovaru – nadobudnutie je teda uskutočnené, ak má slovenský odberateľ nielen k dispozícii faktúru, ale aj fyzicky vlastní kúpený a prepravený či zaslaný tovar. Ak napr. dostal faktúru vopred, tj ešte pred prepravou tovaru – napr. 27.1.2014 a tovar prišiel napr. 10.2.2014 – nadobudnutie uvedie do daňového priznania za január 2014. Dňom vzniku daňovej povinnosti je totiž 27.1.2014 (dátum vyhotovenia faktúry). Zároveň mal slovenský odberateľ do termínu na podanie daňového priznania za január 2014 (25.2.2014) k dispozícii aj tovar. Ak však tovar príde až 28.2.2014, daňová povinnosť vzniká až 15.3.2014 – teda 15. dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa nadobudnutie uskutočnilo. Nadobudnutie sa teda uvedie až v daňovom priznaní za marec 2014.
mondes
13.07.14,07:48
Vyberám úryvok z linku, ktorý som tu zavesila. Dodanie tovaru v tomto príklade je 28.1.2014. A tu je úryvok:

Ak by bola faktúra vyhotovená napr. 27.1.2014, potom by daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikla dňom vyhotovenia faktúry, pretože by bola vyhotovená pred 15. dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, ako bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru.


Teda tým, faktúra je skôr ako dodanie tovaru, tak daňová povinnosť je v deň vyhotovenia faktúry.
kuravesele
13.07.14,07:58
Len si treba prečítať celý príklad a nie len riešenie, že ak by : predsa príklad začína tým že:

Slovenský platiteľ DPH fyzicky nadobudne tovar v januári 2014 – napr. 28.1.2014. Nemá však dispozícii faktúru – daňová povinnosť teda v zmysle § 20 ods. 1 písm. a) zákona o DPH vzniká dňa 15. februára 2014.

Následne je riešenie: 1. Ak by bola faktúra vyhotovená napr. 27.1.2014, potom by daňová povinnosť z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vznikla dňom vyhotovenia faktúry, pretože by bola vyhotovená pred 15. dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, ako bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru. Firma je preto v apríli 2014 povinná podať dodatočné daňové priznanie k daňovému priznaniu podanému za január 2014.


Čiže ten tovar mal fyzicky 28.1.2014 a FA je vyhotovená 27.01.2014, preto je daňová povinnosť dňom vyhotovenia FA! Ale encyklopédia príde až na konci roku, čiže dôjde k fyzickému nadobudnutiu napríklad iba 12/2014 a daňová povinnosť teda vznikne až 15.01.2015!
mondes
13.07.14,08:07
No, neviem, neviem, snáď sa ešte niekto vyjadrí. Najprv som s tebou súhlasila, ale teraz.... Asi mám iné myslenie.
kuravesele
13.07.14,08:09
asi hej :D uvidíme...:D, ale ja by som vychádzala z toho, či mám fyzicky k dispozícií tovar :D
Livlika
14.07.14,05:58
ďakujem za odpovede.
Ešte by ma zaujímalo či musím celú tú "tortúru" s DPH a kontolným výkazom podstúpiť ak tú encyklopédiu vôbec neuvediem do nákladov (veď tam ani nepatrí).
kn-alka
14.07.14,06:02
ak to nepatrí do podnikania, nemôžeš nakupovať bez DPH !!!
Livlika
14.07.14,08:47
takže urobím čo?
Krakonoš
14.07.14,09:59
Súhlasím s kuravesele - samozdanenie sa robí až keď je dodaný tovar
Toto je časť z metodického pokynu z finančnej správy:
Prijatie platby pred dodaním tovaru do iného členského štátu a rovnako poskytnutie platby pred nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nezakladá vznik daňovej povinnosti. Vyhotovenie faktúry na dodanie tovaru do iného čenského štátu predtým, ako dôjde k dodaniu tovaru a teda k nadobudnutiu tovaru v zásade neovplyvní vznik daňovej povinnosti. Avšak existuje výnimka. Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako je tovar prepravený do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho,či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je faktúra vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, t.j.či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. V takom prípade pri splnení podmienky faktúra zakladá vznik daňovej povinnosti.