mnnka
09.07.14,10:49
Dobry den,

vedeli by ste mi prosim poradit, mam uzatvorenu najomnu zmluvu (ja mam byt v prenajme od agentury, cize som najomnik) na dobu urcitu (na 1 rok, do maja 2015) a teraz by som ju potrebovala ukoncit, lebo planujem ist studovat do Australie. Poslala som im pisomnu vypoved s uvedenou trojmesacnou vypovednou lehotou (ako je to v zakone), a dostala som tuto odpoved:

"Dobrý deň, zasielam Vám stanovisko k výpovedi z nájmu. V zmysle článku II "Doba nájmu a formy jej ukončenia" nájomnej zmluvy č. NZ56788 v znení jej dodatkov ako aj podľa ustanovení § 685 a nasl. Občianskeho zákonníka je možné nájomnú zmluvu uzatvorenú na dobru určitú /a teda pred uplynutím dohodnutej doby nájmu/ ukončiť výlučne nasledovnými spôsobmi:

a) písomnou dohodou zmluvných strán,
b) výpoveďou podľa ods. 4 a ods. 5 článku II zmluvy a výpoveďou v zmysle čl. VI ods. 1.
Nájomca je oprávnený zmluvu pred uplynutím dojednanej doby nájmu vypovedať výlučne v prípade explicitne uvedenom v zmluve, a to v prípade ak prenajímateľ aj napriek písomnému upozorneniu hrubo porušuje povinnosti vyplývajúce z tejto zmluvy. Zmluvu nie je možné vypovedať bez udania dôvodu. V takom prípade platí výpovedná lehota tri mesiace. Zaslaná výpoveď z nájmu je teda neplatná a všetky práva a povinnosti zmluvných strán z nej vyplývajúce sú záväzné pre obe zmluvné strany."

Je pravo na ich strane? Citala som si zakon a tam sa pise, ze 'Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty.', nie je tam uvedena podmienka 'ak nieje uvedene v zmluve inak' a dokonca ani podmienka udania dovodu.

Dakujem
Emka Roman
09.07.14,09:05
" Zmluvu nie je možné vypovedať bez udania dôvodu. V takom prípade platí výpovedná lehota tri mesiace"

píše ti
- dohodou hocikedy
- tento mesiac možeš dať teda k 31.10.2014
Soňa K
09.07.14,09:11
Podľa toho, čo píšete, môžete zmluvu ukončiť predčasne iba v prípade nedostatkov zo strany prenajímateľa, ja by som sa skúsila dohodnúť. Vysvetlite im svoju situáciu a možno budú ústretoví.
Katy a R
09.07.14,09:16
veď píše, že dala normálne výpoveď s 3- mesačnou VD ;) asi jej tie 3 mesiace stačia? .. ledaže ona prenajíma ??
dmc
09.07.14,09:25
Podla Obcianskeho zakonnika v zmysle ustanovenia § 677 a nasledne §710 ods.1 s poukazom na §710 ods.3 ak nedojde k dohode o ukonceni najmu mozete podat (bez udania dovodu) vypoved z najmu pri dodrzani vypovednej trojmesacnej lehoty. Vsetky dohodnute podmienky v najomnej zmluve musia byt v sulade z ustanoveniami Obcianskeho zakonnika.
Katy a R
09.07.14,09:30
Ak si ty ten, kto prenajíma byt ??? - tak majú pravdu .
cit:
(2) Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.
mnnka
09.07.14,09:51
nie, ja mam byt v prenajme, ale za dost vysoke najomne (byt je nezariadeny) - dala som vypoved k 30. 6., kde som aj uviedla, ze vypovedna lehota je do 30.9. No odpisali mi, ze vypoved neakceptuju
jslancik
09.07.14,09:52
to je čo za otázka, keď z nej nie je jasné, ktorá strana sa pýta? (ani vyjadrenie "ja mám byt v prenájme" nie je explicitné).
Každopádne 3-mesačná výpovedná doba platí. Len treba uviesť správny paragraf. Alebo to druhá strana nepochopila...
mnnka
09.07.14,09:56
nie, naopak, ja mam byt v prenajme od nich, je to statna organizacia a vypoved nebola akceptovana s komentarom od ich pravnicky
Katy a R
09.07.14,11:15
normálne potom platí 3 mesačná VD zo zákona ... ledaže to máš nejaký "špeci prenájom" (??) ... no a my tu nevieme, že čo máš v zmluve v čl. II. a v čl. VI.
mnnka
09.07.14,11:24
nieje to ziadny speci prenajom, normalne sme to nasli cez realitku, standardna najomna zmluva.. v clanku II je: - najomca je opravneny tuto zmluvu vypovedat v pripade, ak prenajimatel aj napriek pisomnemu upozorneniu hrubo porusuje povinnosti vyplyvajuce z tejto zmluvy
Mária27
09.07.14,11:25
Tá trojmesačná výpovedná lehota je zákonom určená prenajímateľovi - pozri: Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď.

Pre výpoved dávanú nájomcom platí: Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu.
Tak čo ti určil v tom b) výpoveďou podľa ods. 4 a ods. 5 článku II zmluvy a výpoveďou v zmysle čl. VI ods. 1. ?

Ak nebude súhlasiť s dohodou, môžeš sa pokúsiť tvrdiť, že nedodržal zákon tak, že ti výpovednú lehotu podľa § 710 nepredĺžil (nedal žiadnu), preto platí zákonná lehota.
mnnka
09.07.14,11:28
co sa tyka vypovednej lehoty, je v zmluve uvedene: Vypovedna lehota je tri mesiace a zacina plynut prvym dnom mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom bola pisomna vypoved dorucena druhej zmluvnej strane (co som aj napisala v pisomnej vypovedi, ale odvolavaju sa na to, ze mozem vypoved podat iba zo specifickych dovodov, ak oni porusia zmluvne podmienky)
Mária27
10.07.14,06:18
Ak nebude súhlasiť s dohodou, môžeš sa pokúsiť tvrdiť, že nedodržal zákon tak, že ti výpovednú lehotu podľa § 710 nepredĺžil (nedal žiadnu), preto platí zákonná lehota.
Možno sa však bude brániť § 678 ako všeobecným paragrafom o nájme. Potom sa asi budedte o nájomné do mája súdiť.