margaretik
09.07.14,13:18
Zašla som do luxusného butiku s oblečením, nakoľko mi vo výklade padli do oka šaty. Keďže stáli viac, ako bol môj "obnos" v peňaženke, tak som platila kartou. Prvý pokus - kartu neakceptovalo, bohužiaľ ani druhý pokus - platbu cez terminál kartu neakceptovalo. Predavačka spomla, že majú nejaký problém s platbou cez platobné karty. Vraj nie som prvá. Moja karta bola v poriadku aj na účte boli potrebné prostriedky, pin bol správny. Avšak po druhom neúspešnom pokuse ma predavačka upozornila, že ak terminál tretikrát nebude akceptovať kartu, tak mi ju vezme a nedá mi ju naspäť! Ostala som teda v nemom úžase!!! Ako mi môže vziať predavačka moju vlastnú platobnú kartu, ktorá nemala chybu - problémom bol ich terminál. Má na to cudzia osoba vôbec právo??? Tak som im šaty nechala a poďakovala sa za spoluprácu. Neviem, čo by som robila, ak by mi ju nevrátila - mala som volať políciu, alebo ako sa v takýchto prípadoch má človek zachovať? Ale to, že mi predavačka chce vziať moju osobnú platobnú kartu ma neskutočne šokovala. Prosím, kde je vlastne právo? Ďakujem za odpovede
misoft
09.07.14,11:25
Karta nie je ani tvojim majetkom, ani majetkom predajne. V žiadnom prípade predavačka nemá právo ti kartu odobrať. Dopustila by sa tr. činu neoprávneného používania elektronického platobného prostriedku (pretože by mohla urobiť kópiu karty - PIN by mohli zistiť podľa zadávania na termináli....). Karta patrí Združeniu bankomatových kariet http://www.zbk.sk/stranka/typy-platobnych-kariet a tá ich potom dáva bankám....

A ak by ti ju vzala násilím - 158 volať - je to krádež.....

P.S. Skúsila by mi taká predavačka na moju kart siahnuť - zubára by potrebovala + plastického chirurga.... Veď aj v podmienkách pre držbu karty je napísané, aby sa nespúšťala z očí, nevydávala z rúk.....

A po troch neúspešných PINoch zadrží jedine bankomat.....
bodliak
09.07.14,11:28
Nemáš pravdu.
Podľa VOP pre prevádzkovanie platobného terminálu je dokonca povinná tak urobiť.
bodliak
09.07.14,11:32
Pracovníčka by sa ale mala aj trochu zamyslieť a ak si je vedomá problémov ich POS terminálu, tak maximálne overiť totožnosť a porovnať s menom na karte.

Kartu musí zadržať po treťom nesprávnom PINe, pokiaľ jej POS kartu káže zadržať ako blokovanú, kartu bez podpisu, kartu po platnosti, ak sa nezhoduje podpis s podpisovým vzorom...

XXXXXX


Nájdeš v Podmienkach vydávania a používania platobných kariet každej banky...
(napríklad ČSOB)
Subjekty zabezpečujúce obchod a/alebo služby majú právo autorizovať Transakciu a uskutočniť ju len v prípade, že Obchodné miesto obdrží od Banky, Autorizačného centra alebo Kartovej spoločnosti súhlas s Transakciou. Zamestnanec Obchodného miesta má kedykoľvek právo v záujme ochrany Držiteľa karty požadovať preukázanie totožnosti Držiteľa karty. V prípade pochybností a/alebo aj na základe výsledku Autorizácie je oprávnený Transakciu neuskutočniť, Platobnú kartu zadržať a pred zrakom Držiteľa karty ju znehodnotiť, pričom je povinný vydať Držiteľovi karty potvrdenie o jej zadržaní.

alebo

https://www.primabanka.sk/platobne-karty-pre-biznis/odporucania-a-upozornenia-drzitelov-platobnych-kariet

Ak vám obchodník platobnú kartu zadrží a neviete o dôvodoch, ktoré by mohli viesť k zadržaniu karty - napr. karta po dobe platnosti, blokovaná karta a pod., žiadajte potvrdenie o zadržaní platobnej karty (s uvedením čísla karty, doby platnosti, dátumu aj času zadržania a s uvedením, kto a kde kartu zadržal).



@ MISOFT napísal:
"P.S. Skúsila by mi taká predavačka na moju kart siahnuť - zubára by potrebovala + plastického chirurga...."

Silné reči, čo ? Aby si potom nebol prekvapkaný.
misoft
09.07.14,11:36
V čom? Že predavačka nesmie zadržať kartu? - Prečítaj si Povinnosti pre vydanie a používanie platobnej karty - všade sa píše:
"Povinnosťou Držiteľa karty je prijať také individuálne bezpečnostné opatrenia, aby zabránil zneužitiu, poškodeniu, strate
alebo krádeži Platobnej karty (napr. uschovávať Platobnú kartu oddelene od svojich osobných dokladov a najmä od informácie o
PINe, po každom použití Platobnej karty ju odložiť na bezpečné miesto, nezveriť ju tretím osobám, chrániť Platobnú kartu pred
pôsobením vplyvu napr. magnetického poľa a pod.)."
Takže?
Aby ti bolo jasné - ak máš kartu - nie si jej majiteľom - len držiteľom.......nie je tvojim majetkom......tvojim majetkom sú peniaze, ktoré touto kartou môžeš elektronicky previesť, platiť a pod.
margaretik
09.07.14,11:38
Ďakujem, to som nevedela, ale ja som žiadnu chybu neurobila, tak by ma "šľak trafil" keby ju pred mojimi očami znehodnotila a ja by som znova potom platila za vydanie novej karty + behanie do banky vybavovačky? ... sa mi nechce veľmi veriť aby mi vydala potvrdenie o zadržaní! Ale aj tak ďakujem za cenné informácie, človek je znova o čosi múdrejší!!!
margaretik
09.07.14,11:40
... ešte ale v ten deň, krátko pred platbou v butiku som tiež platila kreditnou kartou a nebol žiaden problém.
bodliak
09.07.14,11:41
Dal som dlhšie znenie. Povinnosti má nie len držiteľ karty ale aj obchodník.
misoft
09.07.14,11:43
@bodliak - a keď je terminál poškodený? Čo v takom prípade? Zákazník nedostal autorizáciu od banky, zamestnanec znehodnotí.... a klient bude musieť platiť za novú kartu? Pretože zamestnanec pochybil, pretože nemal v poriadku elektronický prostriedok?

Na mpjom mieste (ak by mi to urobil) - ten obchod by si to vyžral i s chlpami - také odškodné by som žiadal, až by sa im z kečky parilo... pretože zamestnanec prehlásil, že majú problémy a aj napriek tomu nútil zákazníka opätovne použiť kartu.
+
Pridal by som všade upozornenie na ten obchod - výstrahu, aby sa mu zďaleka vyhýbali....
margaretik
09.07.14,11:46
... no nenútila ma platiť kartou, ale ja som takú hotovosť pri sebe nemala a šaty som chcela. Iná možnosť tam nebola.
bodliak
09.07.14,11:47
Milý Misoft. Napísal som to jasne.
Vo vymenovaných prípadoch musí obchodník kartu zadržať, pretože mu to kážu podmienky prevádzkovania POS terminálu, nedelitelná súčasť zmluvy s bankou, ktorá terminál poskytla.

Či to bol alebo nebol aj tento prípad, môžeme len hádať, lebo ja som na displej POS terminálu nevidel.

Vysúdil by si možno výtržnosť, prípadne podmienku za ublíženie na zdraví....
Zuzanka_ba
09.07.14,12:55
Dodávam, majiteľom karty je banka, nie ZBK.
misoft
09.07.14,13:44
@bodliak.... cituješ pravidlá, je to OK. Na druhej strane - kde je zodpovednosť zamestnanca, ktorý má pod palcom terminál, o ktorom vie, že nie je na 100% funkčný, za to, že nechce kartu prijať? Jeho povinnosťou bolo zákazníkovi oznámiť, že terminál nie je funkčný a aby použil iný spôsob platby! Tým, že to neoznámi, nielen že donúti zákazníka opakovane zadávať PIN, ale zároveň spôsobí to, že - podľa smerníc - zhabe FUNKČNÚ kartu ako nefunkčnú....
Pred pár dňami som nakupoval - automatické pokladne - vsuniem kartu - PIN OK - platba neprešla. Druhý pokus - PIN zadaný - spojenie nebolo. Tretí pokus - opäť PIN OK - platba neprešla. Mala mi obsluha právo zhabať kartu? Zistilo sa totiž - že na termináli bol uvoľnený kábel - teda chyba obchodu - za tú ja predsa nezodpovedám. Podľa toho čo si písal, už by som kartu nesmel mať!
V provom rade obchodník MUSÍ upozorniť na to, že nie je možné platiť kartami, inak uvádza zákazníka do omylu!
bodliak
09.07.14,13:54
Uviedol si znôšku nepravdivých informácii, o násilníckom správaní nehovoriac. Neprávom.

Môžeme sa baviť aj o zodpovednosti obsluhy ... Ale nie s niekým, kto ide predavačke hneď rozbiť ciferník.
vicktor
10.07.14,09:31
No ale terminal mal vytlacit listocek s dovodom - stalo sa mi parkrat za 20 rokov - "transakcia neuspesna" alebo "zamietnuta autorizacia" "neuspesne spojenie" a pod..
"Nespravny PIN" iba svieti na obrazovke terminalu, k listocku po troch zlych pokusoch som sa este neprepracoval... :)
Ak predavacka vie, ze maju vseobecny problem s terminalom a strasi zadrzanim karty, tak to je riadna krava.
Zita5
11.07.14,16:26
Stalo sa nám nedávno na benzínovom čerpadle, že platbu kartou neprijalo ani na tretí krát , hlásilo nesprávny pin, poškodenú kartu a ja neviem čo ešte .Nakoľko som nemala peniaze v hotovosti , len kartu , tak na benzínke zostal syn a my sme išli pre hotovosť do bankomatu .Vyplatili sme PHM a odišli sme preč s vrdením, že majú vadný terminál.Nie a nie ...neboli o tom presvedčení . Cestou sme sa zastavili ešte v potravinách, s tou istou kartou sme platili za nákup a za rohom potravín s tou istou kartou sme ešte vybrali cez bankomat nejakú hotovosť . Dodnes neviem kde bola chyba ....u nás určite nie .
jelalim
11.07.14,17:16
Urobili ste dobre, ze ste sa otocili a nic nekupili.
dmc
16.07.14,11:51
keci