gondik
09.07.14,15:02
Chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Už si neviem sama poradiť.
Máme pracovníka, ktorý u nás pracuje na riadnu prac.zmluvu (teda prac.pomer na dobu neurčitu). V pracovnej zmluve má určené: -"pracovný čas je rozvrhnutý nerovnomerne".

Pretože pracuje podľa požiadaviek zamestnávateľa, v rôznych časoch a rôzny počet hodín.

Napr. jeden deň pracuje len 3 hod, v druhý deň 8 hod, v tretí deň 5 h., štrvtý deň nerobí vôbec a tak rôzne. Robí totižto dozor v lese pri ťažbe, zapisuje vyťažené drevo atď, atď.
Za prácu je odmeňovaný hodinovo.
A teraz ten môj problém.
1.Má nárok na náhradu mzdy za sviatok? (Ak vo sviatok nepracoval)
2. Ak má nárok na náhradu mzdy, (doposiaľ som mu vo výplate nerátala mzdu za sviatok), ako to urobiť spätne. Je u nás zamestnaný od 27.1.14, čiže už mu vznikol nárok v mesiaci apríl (2sviatky) a v mesiaci máj (2 sviatky).
Prosííím vás ako to mám spätne urobiť. Dať mu jednoducho v mesiaci jún na výplatnej páske 4 sviatky a vyrátať za to mzdu, alebo musím prerobiť výplaty za mesiac apríl a máj spätne a opraviť výkazy do poisťovní, na DU atď. DESÍM SA TOHO!
Alebo ako to urobiť?
Ďakujem za akúkoľvek radu, topiaci sa aj slamky chytá.
Pekný deň
mondes
09.07.14,13:10
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je potrebné posúdiť, či zamestnancovi pripadla zmena na deň sviatku alebo nie. V prípade, že zamestnancovi na tento deň nepripadla zmena, zamestnanec nemá nárok na mzdu ani na mzdové zvýhodnenie. V prípade, že zamestnancovi na tento deň pripadla zmena, zamestnanec má nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie, ak sa so zamestnávateľom nedohodli na čerpaní náhradného voľna.
gondik
09.07.14,13:18
Ďakujem za rýchle reagovanie. Avšak tu sa mi jedná skôr o to. Že takmer všetci pracujúci, sú cez sviatok doma a poberajú za to mzdu. Ak sa mám ešte presnejšie vyjadriť. Zamestnacovi ušla mzda, pretože nepracoval, lebo deň štátneho sviatku, pripadol na pracovný deň. Čiže patrí mu náhrady mzdy vo výške priemerného zárobku.
mondes
09.07.14,13:28
No áno, patrí mu v tomto prípade náhrada mzdy. A obávam sa, že je potrebné opraviť výplaty a mesačné výkazy spätne, ale nech sa k tomu vyjadria ešte iní. Len nechápem, prečo si to neriešila hneď v apríli, ale až teraz.
ivka70
09.07.14,13:36
Ak je to pracovnik na riadny pracvny pomer, musi mat urcenu v prac. zmluve tyzdenny pracovny cas a aj to, ako je ten prac. cas rozlozeny.
Potom vies vypocitat, aky prac. cas by mu pripadal na pripadny sviatok, ktory mal pacovat a nepracoval. aj to, ktory sviatok to je.
Ak napr. robi len po-pia, moze mat aj nerovnomerne rozlozeny prac. cas, ale skor to riesit pohyblivou prac. dobou a tyzdenny prac. cas dodrzat.
Tyzdenny prac. cas moze byt aj 5 hodin, po 1 hod. denne a moze si brat nahradne volno, ak v niektory den nepracuje, pricom ostatne hodiny mu zaplatite ako nadcas.
Vsetko sa da, len to treba spravne definovat.

Ako chcete takto riesit dovoleku, nahrady pri prekazkach v praci a pod.?
Ak toto nema definovane v prac. zmluve, neda sa na tvoju otazku v podstate odpovedat a pri kontrole by taka prac. zmluva neobstala.
veronikasad
09.07.14,13:38
Píšeš, že ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. V prvom rade musíš mať urobený smenový kalendár. Ak zamestnanec má na tento deň stanovenú smenu a z titulu sviatku nepracoval, patrí mu náhrada mzdy za sviatok.
mondes
09.07.14,13:49
Veronika, ona vie, že mu patrí náhrada mzdy za sviatok, ju teraz zaujíma, ako opraviť spätne výplatné pásky, v ktorých mu náhradu nedala a mala dať. Zrejme musí opraviť výplatné pásky aj mesačné výkazy, či?
Zuzanka_ba
09.07.14,13:52
Chyba je v tom, že nerobíte rozvrhnutie pracovného času, resp. ani v zmluve to nemáte poriadne definované.
Ak by sa ten pracovník nedostavil do práce, ako by ste mohli napríklad tvrdiť, že má absenciu, keď ani nemá určené, kedy má pracovať??
Rozumiem, že nie je ľahké to formulovať.

Ak bežne pracuje v pracovné dni, dala by som mu náhradu mzdy.

Doplnenie k pracovnej zmluve:
z toho čo píšeš, mi vychádza, že by ste mali mať zavedené konto pracovného času - asi aj pre iných zamestnancov pracujúcich pri ťažbe. Treba na to odbory alebo zástupcov zamestnancov a dohodnúť sa písomne. Ak nemáte zástupcov zamestnancov, požiadajte nech sa zriadia:) Veď je to aj v ich prospech, ak si zvolia schopných ľudí.

Okrem toho, s týmto zamestnancom môžete mať aj pružný pracovný čas, t.j. určíte pevný čas /čo najkratší/ a voliteľný čo najdlhší, tým bude umožnené aby podľa potreba napríklad po dvoch hodinách mohol odísť, ak si povie že má skontrolované, a inokedy aj celý deň pracovať.

Ešte zdôrazňujem: par. 90 ods. (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.

Takže, ak im dáte plán na mesiac dopredu, a stane sa že sa zhorší počasie a budete im volať, že zajtra nechoďte do práce, tak sa jedná o prekážku v práci, hľadaj poveternostné vplyvy v ZP. Nemôžete meniť rozvrhnutie operatívne hocikedy.
ivka70
09.07.14,13:53
Nevie, ci ma, pozri si prvu otazku - je o tom, ci vobec ma narok.... najskor je potrebne vyriesit tu, az potom riesit opravu mzdy ....
mondes
09.07.14,13:54
Pozri si aj jej komentár pod prvou otázkou.
veronikasad
09.07.14,13:54
Monika, nie som si istá (bez pracovného kalendára) - zo zadania témy to jednoznačne nevyplýva či v tento deň mal pracovať.

Ak by mu nárok vznikol, nedá sa to doplatiť vo výplate za mesiac jún - treba opraviť dochádzku aj výkazy do SP a ZP.
gondik
09.07.14,14:02
Ľudkovia, som šťastná, že mi takto pomáhate, ale počkajte, počkajte. Pekne po poriadku. Áno sú to dve neznáme.
1. Otázka nároku, alebo nenároku na náhradu mzdy
2. Otázka opravy miezd za apríl a máj.

Dobre tak si povedzme, že mal nárok (lebo ak nárok nemá tak v podstate nemáme čo riešiť)a ja potrebujem dať dokopy mzdy za apríl a máj ako to urobiť, aby to čo najmenej bolelo.
Riešila som to už od apríla, už vtedy mi zasvietila "žiarovka", ale doteraz mi nikto nevedel poradiť a Poraďáci sú už moja posledná záchrana.
veronikasad
09.07.14,14:04
Komentár pod tvojím príspevkom nie je odpoveď či mal alebo nemal pracovať.
Zuzanka_ba
09.07.14,14:07
nuž, ako všetci píšu, ak nárok mal, treba mu ho priznať spätne a opraviť výplaty.

ja som opravovaním "postihnutá" často /nie z vlastnej viny, väčšinou/.

1. treba opraviť dochádzku, rekapituláciu, mzdový list, výplatnú pásku dať novú, atď.
2. výkazy - ZP, SP mesačný, dane všetko opravné.
3. doplatiť zamestnancovi, doplatiť poistné ZP a SP, preplatok na dani sa vyrovná /odvedieš o tie drobné menej pri najbližšej platbe/.
4. zaúčtovať zmeny.
dá sa to prežiť:)
ivka70
09.07.14,14:11
Tak ako ma robenu tu zmluvu, ma tam tyzdenny pracovny cas?
A ako ho ma rozdeleny (bez ohladu na to ako pracuje realne), ako vyzeraju jeho planovane zmeny?
gondik
09.07.14,14:40
Ešte mi predsa len nedá, nevrátiť sa k tej pracovnej zmluve. V prac. zmluve je uvedené iba nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.
Ako sa dá rozvrhnúť týždenný pracovný čas, keď všetko sa odvíja od toho či sa drevo v hore ťaží alebo nie. Povedzme že by sa na začiatku mesiaca aj presne naplánovala ťažba na daný mesiac, ale čo keď bude nepriaznivé počasie a ťažba sa neuskutoční. Je to ťažké určiť týždenný prac.čas v zmluve. Proste má celkovo odpracovaných jeden mesiac 80h. jeden mesiac 120h. Ako som už písala na začiatku jeden deň vôbec nevykonáva prácu, lebo proste leje dážď a každý sedí pri peci. Inokedy zase maká v lese aj viac ako 8h. Niekedy len ide skontrolovať prácu po ťažbe a zdrží sa v lese 2 hodinky. Naozaj by som bola vďačná ak by niekto rozlúskol tento oriešok, veď musí predsa existovať aj na takúto činnosť košer pracovná zmluva :)
Zuzanka_ba
09.07.14,15:22
doplnila som odpoveď