maluja
09.07.14,16:15
Podnikatel sa rozhodol postaviť dom, ktorý bude potom ukazovať a ponukať ako tzv. vzorový dom -- ako sa účtuju náklady na takýto dom? doteraz sme sa venovali iba zateplovaniu a neviem čo stým. a dokonca pozemok na ktorom stavia si kúpil na seba ako na súkromnú osobu.
ariadna22
17.07.14,16:42
no ak z toho odpočítavaš dph ...
pozemok bol vo firme a kúpil si na seba ako súkr. osoba. Podľa § 38, ods. 2 zákona o DPH je dodanie pozemku oslobodené od dane, s výnimkou stavebného pozemku. Ďalej si porieš aj daň z príjmov lebo to predáva spoločnosť.
Teraz vám váš vzorový dom, na ktorý si uplatnujete odpočty stojí na pozemku, ktorý vám nepatrí.Potrebuješ nájomnú zmluvu medzi konateľom a firmou o tom, že na jeho súkromnom pozemku môže stáť vzorový dom. On si ho prenajíma- vaša fa do výnosov + dph. Prerábate dom a vrážate do neho peniaze a máte naň odpočty dph, žiadne príjmy len pýtate od štátu peniaze
Ja by som to riešila normálne, ak máte aj daňové príjmy nemáte čoho sa obávať, ak si týmto spôsobom iba ťaháte od štátu peniaze tak vám to pravdepodobne stopnú.
Normálne by som o tom účtovala 042, po kolaudácii 02-, predpokladám,že konateľ sa tam nasťahuje, takže nájomnú zmluvu prípadne sa mu to predá ako normálnemu vlastníkovi, potom to prejde z majetku spoločnosti do jeho súkromného vlastníctva.
Keď to bude mať vo svojom majetku je možné napríklad spraviť zmluvu, že sa jedná o vzorový dom a konateľovi posielať platiť za to, že "požičia" ako vzorový dom, v tomto ale vidím problém, lebo to du môže prehodnotiť ako náklady na reprezentáciu lebo tam býva konateľ. Takže prenajať konateľovi ako ubytovanie zároveň to bude fungovať ako vzorový dom a ty to budeš normálne účtovne aj daňovo odpisovať.
Baba3
18.03.22,07:41
Ako sa vola ta firma pretoze ja som akurat odstúpila od zmluvy s jednou firmou co mi tvrdili nieco podobne Lenze pozemok vraveli ze postávajú na mojom pozemku a ako ste dopadla?