tina010
09.07.14,15:36
Akým spôsobom (zmluvou, dohodou) mám zabezpečiť, aby fotograf nemohol zverejniť, ani žiadnym iným spôsobom šíriť fotky, ktoré pre mňa fotí, nakoľko ide o fotenie mojich výrobkov do katalógu pre moje podnikanie.
V akých zákonoch nájdem oporu čo sa tohto týka?
misoft
09.07.14,13:49
Odkúpiť, alebo zmluvne pri tvorbe diela zabezpečiť, aby ti boli vydané originály (negatívy, digitálne foto a pod.) a toto by bolo v cene o dielo. Inak sú foto jeho dielom - teda by mal na ne autorské právo (nie na výrobky, len na foto).
Zuzanka_ba
09.07.14,16:01
potrebujete autorskú zmluvu - konkrétne zmluvu o vytvorení diela a zároveň aj licenčnú zmluvu, obidve naraz, resp. dajte všetko do jednej zmluvy.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/autorsky-zakon/

§ 43

(2) Ak autor udelil výhradnú licenciu, nesmie udeliť tretej osobe licenciu na spôsob použitia diela udelený výhradnou licenciou a je povinný, ak nie je v zmluve dohodnuté inak, sám sa zdržať použitia diela spôsobom, na ktorý udelil výhradnú licenciu.

nech vám dá výhradnú licenciu na použitie diela akýmkoľvek spôsobom /dajte tam všetky spôsoby ktoré sú možné, aj tie, ktoré nemáte v pláne pre vašu firmu použiť, použitie na internete, tlač v katalógu atď/, a on nech sa ich zdrží.