gondik
09.07.14,18:01
Pracovník pracuje na základe nerovnomerne rozvrhnutého prac.času podľa potreby zamestnávateľa a má pružný pracovný čas.
Príklad: 01/2014 -8h, 02/14 - 80h, 03/2014 - 105h, 04/2014 92,5h, 05/2014 84h

Ako u takéhoto zamestnanca vypočítať náhradu za sviatok, za dovolenku (na koľko má nárok) a má takýto zamestnanec nárok na stravné lístky

ďakujem za odpoveď.
avalik
09.07.14,16:39
to je nejake divne, aky ma ustanoveny tyzdenny pracovny cas?
ivka70
09.07.14,17:46
Keby si nadviazala na predchádzajúcu svoju tému, bolo by jasne o čo ide
http://www.porada.sk/t247037-mzda-za-sviatok.html#post2574770

gondik (Dnes 17:40) Ešte mi predsa len nedá, nevrátiť sa k tej pracovnej zmluve. V prac. zmluve je uvedené iba nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas.
Ako sa dá rozvrhnúť týždenný pracovný čas, keď všetko sa odvíja od toho či sa drevo v hore ťaží alebo nie. Povedzme že by sa na začiatku mesiaca aj presne naplánovala ťažba na daný mesiac, ale čo keď bude nepriaznivé počasie a ťažba sa neuskutoční. Je to ťažké určiť týždenný prac.čas v zmluve. Proste má celkovo odpracovaných jeden mesiac 80h. jeden mesiac 120h. Ako som už písala na začiatku jeden deň vôbec nevykonáva prácu, lebo proste leje dážď a každý sedí pri peci. Inokedy zase maká v lese aj viac ako 8h. Niekedy len ide skontrolovať prácu po ťažbe a zdrží sa v lese 2 hodinky. Naozaj by som bola vďačná ak by niekto rozlúskol tento oriešok, veď musí predsa existovať aj na takúto činnosť košer pracovná zmluva

Samozrejme,​ze aj to dá ošetriť . .
Ale zamestnávatel musí vedieť na koľko hodín týždenne bude pracovníka približne potrebovať. Týždenný pracovny čas je POVINNÁ súčasť pracovnej zmluvy.
Môže mat v zmluve napr. 20 hodín týždenne, 5x4 od pondelka do piatku.
Ak bude v pondelok pracovať 8 hodín a v utorok nebude pracovať, v dochádzka si vykáže náhradné voľno. Ak za mesiac urobí viac hodín ako jeho pracovný fond, tak mu zaplatíš nadčas. 4 hodiny bude jeho deň dovolenky aj deň sviatku.

A ked je zle pocasie, a nemoze pracovat v lese, bud mu zamestnavatel da nahradnu pracu inde alebo ho necha doma a ide o prekazku v praci na strane zamestnavatela,platenu priemernou mzdou.
Zuzanka_ba
09.07.14,19:54
V minulej téme som navrhovala konto pracovného času a pružný pracovný čas. Nedávala by som zamestnancovi pravidelne 4 hodiny denne, lebo potom by ste potreby firmy museli neustále riešiť nadčasmi a následnými náhradnými voľnami.

Jednak, že by vám nemuseli vyjsť v rámci zákonných limitov počty hodín nadčasov, a druhá vec, nadčas nemá byť určený na riešenie bežných potrieb firmy.

"Pružné pracovné obdobie sa uplatní ako pracovný deň, pracovný týždeň, štvortýždňové pracovné obdobie alebo iné pracovné obdobie."

Ak máte ozaj skákajúce počty hodín, dajte si dlhé obdobie. Týždenne nech je stanovené toľko, koľko odrobí v dlhodobom priemere, aby vám to vyšlo.

Ak sa vám nepodarí zriadiť konto pracovného času, aspoň takto dajte vec do poriadku.

Opäť, náhrada za sviatok bude, ak by sa jednalo o jeho pracovný deň, preto potrebujete plánovať.


Príklad: zamestnanec má pracovať 25 hodín týždenne, pričom sa so zamestnávateľom dohodol na pružnom pracovnom čase.

Ideme podľa zákona:
Základný pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku.
- dajme tomu v pracovné dni od 8hod do 10hod /10 hod týždenne/

Voliteľný pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku v takom rozsahu, aby odpracoval prevádzkový čas.
- 15 hodín týždenne, pričom vždy bude určený čas medzi 10.00 až 17.00, v rámci jedného dňa teda z voliteľného času môže odrobiť 0 až 9 hodín /treba samozrejme odpočítať ešte prestávku/

Prevádzkový čas je celkový pracovný čas, ktorý je zamestnanec povinný odpracovať v pružnom pracovnom období určenom zamestnávateľom.
- 25 hodín týždenne; resp. násobok na obdobie

Pružné pracovné obdobie sa uplatní ako pracovný deň, pracovný týždeň, štvortýždňové pracovné obdobie alebo iné pracovné obdobie.
- počet týždňov by som dala nejaký, 4 a viac

Dĺžka pracovnej zmeny pri uplatnení pružného pracovného času môže byť najviac 12 hodín.



Podľa mňa potrebujete zároveň nerovnomerné rozloženie - lebo toto nemáte šancu splniť:
"Pri rovnomernom rozvrhnutí pracovného času na jednotlivé týždne rozdiel dĺžky pracovného času pripadajúci na jednotlivé týždne nepresiahne tri hodiny a pracovný čas v jednotlivých dňoch nepresiahne deväť hodín. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom v určitom období, najviac štvortýždňovom, presahovať hranicu pre ustanovený týždenný pracovný čas."

V prípade nerovnomerného rozvrhnutia už by nebol úplne nutný pružný pracovný čas. § 87

Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.


Na stravné samozrejme nárok má:
Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.


Inak, pri počasí sa dáva najmenej 50 % náhrada - môže samozrejme dať aj 100 %.


Dovolenka:

§ 104
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (§ 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.

- článok tu http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-riadenie/dovolenka-pri-praci-na-zmeny.html

§ 104a

Dovolenka pri pružnom pracovnom čase
Ak dovolenku čerpá zamestnanec s pružným pracovným časom, považuje sa za deň dovolenky čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.

- deň dovolenky pri 25 hod týždenne je uňho 5 hodín