francesca8
09.07.14,19:07
Dobry den,
takze pripajam sa k ludom co sa stali obetou tohto nefungujuceho systemu,ktory je postaveny proti ludom.Ale k veci.
Mala som nedoplatok vo Vseobecnej zdravotnej poistovni.Upovedomenie o ZACATI EXEKUCIE mi bolo dorucene v maji tohto roku (nepamatam si datum,kedy som ho prevzala ale na upovedomeni je ze 2.5.2014 to bolo napisane a odoslane,takze asi v polovici maja).Islo o sumu 90 eur.Lenze ja som tych 90 eur uz uhradila 29.4.2014.Lenze na upovedomeni o ZACATI EXEKUCIE bolo napisane ,ze exekucia zacala 21.3.2014.
Lenze ako som ja mala vediet ze mi 21.3. zacala nejaka exekucia,ked ma o nej upovedomili az o dva mesiace?A ja som to medzitym uz zaplatila.
Keby ma o tej exekucii upovedomili co najskor,tak by som logicky neplatila dvakrat to iste a este som navyse zaplatila velke trovy.A tiez neviem,odkial si exekutor k pohladavke vo vyske 90 eur vypocital celkove trovy vo vyske 135 eur,ved to je jeden a pol-krat tolko!Na to nie su nejake pravidla?
Dufam ze sa to da pochopit z toho co som napisala lebo je to pomotane a prosim o rady a odpovede na moje otazky ak niekto viete ako to je.
Dakujem!
F.
avalik
09.07.14,17:12
v upovedomeni bolo urcite uvedene dokedy mas podat namietky - podala si?
Zuzanka_ba
09.07.14,17:47
Na upovedomení je poučenie, že do 14 dní môžeš podať námietky podľa § 50 exe. poriadku - námietka by bola, že si medzičasom uhradila dlh, právo zaniklo.
Aj na podanie námietok proti trovám exekúcie je čas 14 dní. Zmeškala si

Suma trov je limitovaná zákonom, tvoje sú OK. Treba rozlišovať, že čo je samotná pohľadávka - poistne - a potom trovy oprávneného, trovy exekútora.. je to tam rozpísané.

Treba podať návrh na zastavenie exekúcie
§ 57
(1) Exekúciu súd zastaví, ak
...
f) po vydaní rozhodnutia zaniklo právo ním priznané,

...

(4)Exekútor je povinný predložiť vec súdu bezodkladne po tom, ako nadobudne pochybnosti alebo zistí, že sú dôvody na zastavenie exekúcie alebo čiastočné zastavenie exekúcie.

Ja by som dala podanie na súd. Prinajmenšom listom informuj exekútora o úhrade, prilož kópiu dokladu.


Inak, ak si uhradila v zdravotnej dlh, tak zdravotná mala informovať, že je dlh uhradený, exekútora. Ale na to sa nespoliehaj, konaj v tejto veci.

A dúfam že si neuhradila už druhýkrát to isté???

Celkové trovy exekúcie ešte nevieš, mohol ti poslať akurát tak predbežné. Má nárok, keďže už urobil nejaké úkony. Odporúčam hneď uhradiť, čo vyčíslil - t.j. odpočítaj čo si zaplatila v poisťovni a všetko ostatné mu uhraď, aj tak namietať proti trovám nemôžeš. Prilož mu potvrdenie o úhrade k listu, a žiadaj hneď nech ti pošle konečné vyúčtovanie, aby si si bola istá, že to máš z krku.
francesca8
10.07.14,05:01
Avalik a zuzanka_ba dakujem za odpovede.

mate pravdu,ked mi prislo upovedomenie o zacati exekucie,mala som sa odvolat.lenze to som bola blba a myslela som si ze platim za ine mesiace,ktore som este neplatila a ani ma nenapadlo skontrolovat,ci mi nedali platit nieco,co som uz raz platila!lenze samozrejme mi upovedomenie prislo az po zablokovani mojho uctu,proste dojdem do banky,chcem si vybrat peniaze a ze neda sa...ta mi povedali ze mi to zablokoval exekutor,moje posledne peniaze,ja prekvapena tam hned volam,,tam ma samozrejme postrasili ze ak nezaplatim co naskor,budu vacsie poplatky a ja bez koruny,takze aj ten natlak...este sa mi to nestalo ,takze som sa v tom nevyznala.sak oni to maju dobre vymyslene...

Takze moja otazka este zostala nezodpovedana,ze ci je nejaka lehota,dokedy najneskor musi exekutor mna informovat o tom ze mi zacala exekucia.

Lebo mne zacala exekucia v marci,ja som to nevedomky zaplatila v aprili priamo zdravotnej a v maji mi prislo upovedomenie o zacati a zablokovalk mi ucet.
Cize ak by ma exekutor o tom informoval este v marci,vtedy som to este priamo v zdravotnej nemala zaplatene a za druhe by sa nestalo ani to,ze som si nevsimla ze platim nieco dvakrat,chapete?

A neviem,ci bolo pochopene ze moja istina ktoru som dlzila zdravotnej bolo 90 eur , PLUS 33,19 zakonna odmena exekutora, PLUS 80 eur hotove vydavky a strata casu ci co! , PLUS dph,cize dokopy to bolo 225 eur.
Nechapem ako moze byt z dlhu 90 eur zrazu 225 eur aj ked viem ze u exekutora sa to navysi ale o tolko?
Napriklad priatel mal exekutora - istina 220 eur,zakonna odmena 33 a hotovy vydavky len 7 eur plus dake dph.
Preco som ja k istine 90 eur mala hotove vydavky za 80 eur ,a priatel za istinu 220 eur, hotove vydavky len 7 eur.Nema sa to nahodou odvijat priamo umerne od vysky istiny?

Este mam jednu dolezitu otazku.Prisiel mi dalsi exekutor ( nebudem sa vyjadrovat k tomu ze zase za malu sumu,lebo zdravotna nema co ine robit,len mi posielat kazde dva mesiace exekutorov,a pritom som si dlh za strasnych sest mesiacov postupne splacala ako som len mohla po castiach,lenze ochota dohodnut sa jak hovado,no proste skoda reci...) , no ale exekutor odomna vymaha vacsiu sumu-istinu,nez v skutocnosti zdravotnej este dlzim.
Ako mam teda voci tomu exekutorovi namietat,ze ekekucia je nespravna,neplatna?
Co mu mam napisat?
Asi aj zdravotnej by som mala napisat ,ze dali vymahat sumu vacsiu,nez dlzim (lebo v tom maju bordel...).
Mam aj vsetky potvrdenia o tom,co mam zaplatene.

Dakujem za ochotu precitat si o mojom probleme a za vsetky odpovee a rady!
draik
10.07.14,06:37
Exekúcia sa začína už dňom, keď oprávnený podá návrh na jej vykonanie. Následne exekútor musí požiadať súd o súhlas a až potom môže konať. Vo Vašom prípade konal pomerne rýchlo. Navyše exekútor najskôr blokuje majetok a až potom upovedomuje dlžníka o exekúcii.
Zdravotná poisťovňa na Vás neposiela exekútora len tak z ničoho, najprv Vám nepochybne zaslala výkaz nedoplatkov. Ak nebola dohoda o splácaní dlhu, postup poisťovne je legitímny.
Exekúcia ako celok neplatná nebude, v námietkach proti výške exekučne vymáhanej pohľadávky však doložíte doklady, ktorými preukážete, že Váš dlh je v skutočnosti nižší.
avalik
10.07.14,06:49
Avalik a zuzanka_ba dakujem za odpovede.

mate pravdu,ked mi prislo upovedomenie o zacati exekucie,mala som sa odvolat.lenze to som bola blba a myslela som si ze platim za ine mesiace,ktore som este neplatila a ani ma nenapadlo skontrolovat,ci mi nedali platit nieco,co som uz raz platila!lenze samozrejme mi upovedomenie prislo az po zablokovani mojho uctu,proste dojdem do banky,chcem si vybrat peniaze a ze neda sa...ta mi povedali ze mi to zablokoval exekutor,moje posledne peniaze,ja prekvapena tam hned volam,,tam ma samozrejme postrasili ze ak nezaplatim co naskor,budu vacsie poplatky a ja bez koruny,takze aj ten natlak aky natlak? len ta informovali co bude nasledovat podla zakona ak nezaplatis...este sa mi to nestalo ,takze som sa v tom nevyznala.sak oni to maju dobre vymyslene... oni to nemaju dobre vymyslene - riadia sa zakonmi a vyhlaskami

Takze moja otazka este zostala nezodpovedana,ze ci je nejaka lehota,dokedy najneskor musi exekutor mna informovat o tom ze mi zacala exekucia.

exekucne konanie sa zacina podanim navrhu opravneneho, v zakone nie je ziadna lehota pre exekutora do kedy ti to ma oznamit, pretoze su tam dalsie kroky, ktore on nemoze ovplyvnit - viac citaj v Exekucnom poriadku - tu je link na znenie v case zacatia tvojej exekucie http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233/znenie-20140101

Lebo mne zacala exekucia v marci,ja som to nevedomky zaplatila v aprili priamo zdravotnej a v maji mi prislo upovedomenie o zacati a zablokovalk mi ucet.
Cize ak by ma exekutor o tom informoval este v marci,vtedy som to este priamo v zdravotnej nemala zaplatene a za druhe by sa nestalo ani to,ze som si nevsimla ze platim nieco dvakrat,chapete? a zaplatila si dvakrat?

A neviem,ci bolo pochopene ze moja istina ktoru som dlzila zdravotnej bolo 90 eur , PLUS 33,19 zakonna odmena exekutora, PLUS 80 eur hotove vydavky a strata casu ci co! , PLUS dph,cize dokopy to bolo 225 eur.
Nechapem ako moze byt z dlhu 90 eur zrazu 225 eur aj ked viem ze u exekutora sa to navysi ale o tolko?
Napriklad priatel mal exekutora - istina 220 eur,zakonna odmena 33 a hotovy vydavky len 7 eur plus dake dph.
Preco som ja k istine 90 eur mala hotove vydavky za 80 eur ,a priatel za istinu 220 eur, hotove vydavky len 7 eur.Nema sa to nahodou odvijat priamo umerne od vysky istiny? nie pozri vyhlasku
288/1995 Z. z.Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky o odmenách a náhradách súdnych exekútorov - najdes ju na karte suvislosti vo vyssie uvedenom linku


Este mam jednu dolezitu otazku.Prisiel mi dalsi exekutor ( nebudem sa vyjadrovat k tomu ze zase za malu sumu,lebo zdravotna nema co ine robit,len mi posielat kazde dva mesiace exekutorov,a pritom som si dlh za strasnych sest mesiacov postupne splacala ako som len mohla po castiach,lenze ochota dohodnut sa jak hovado,no proste skoda reci...) , no ale exekutor odomna vymaha vacsiu sumu-istinu,nez v skutocnosti zdravotnej este dlzim.
Ako mam teda voci tomu exekutorovi namietat,ze ekekucia je nespravna,neplatna?
Co mu mam napisat?
Asi aj zdravotnej by som mala napisat ,ze dali vymahat sumu vacsiu,nez dlzim (lebo v tom maju bordel...).
Mam aj vsetky potvrdenia o tom,co mam zaplatene. skontroluj si to priamo na pobocke v zdravotnej poistovni - ak budes do poistovne pisat, presvihnes lehotu na podanie namietok
Dakujem za ochotu precitat si o mojom probleme a za vsetky odpovee a rady!


v texte
Zuzanka_ba
10.07.14,07:11
Ahoj,
skúsim to rozobrať

1. k tým trovám - 80 eur je príliš veľa, nemohol urobiť toľko úkonov - on si môže dať preplatiť len určité veci, je to v zákone a potom konkrétne ustanovené vo vyhláške http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5433894 ; mohla si uspieť, ale to by si bola bývala musela podať námietku proti trovám v lehote, škoda.


2. neviem o tom že by mal lehotu, dokedy ťa má informovať, aj keď je jasné že nemal by spis len tak sušiť na stole a nič nerobiť. Celý postup ako prebieha exekúcia je popísaný v zákone http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#f5433894

je aj veľa dostupných článkov, googli

3. ak naozaj exekúcia už bola začatá v marci, tak na tie trovy má nárok. je pravda že poisťovňa ho mala informovať, že už si zaplatila poistné, no ako hovorím, treba podať návrh na zastavenie exekúcie, ako je zvýraznené v mojom prvom príspevku.

škoda že si to zaplatila ešte raz. žiadaj exekútora o vrátenie preplatku.

4. je dôležité si uvedomiť, že zdravotné poistenie sa nevymáha cez súd - ako obyčajný dlh, ale priamo rozhodnutie /zdravotnej poisťovne/ a výkaz nedoplatkov je exekučným titulom.

prišlo ti pred exekútorom výkaz nedoplatkov, resp. rozhodnutie??
§ 41 Exekučný titul
h) vykonateľných rozhodnutí a výkazov nedoplatkov vo veciach sociálneho zabezpečenia, sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia a vo veciach verejného zdravotného poistenia,

nie je mi jasné, či máš výhrady voči sume samotného poistného - asi nemáš?
Podľa zákona o zdravotnom poistení môžeš žiadať o splátky. Ale keď už si u exe, tak je asi neskoro.
§ 18
(3) Príslušná zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti osoby uvedenej v § 11 ods. 1 písm. b) a c) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273652) a v § 11 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273658), ktorá je povinná odvádzať poistné, povoliť splátky dlžných súm preddavku na poistné, nedoplatku z ročného zúčtovania poistného a úrokov z omeškania z dôvodu platobnej neschopnosti tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v období nie dlhšom ako deväť mesiacov bude schopná zaplatiť dlžné sumy preddavku na poistné, nedoplatku a úrokov z omeškania, a ak je už v čase rozhodovania o povolení splátok dlžných súm preddavku na poistné, nedoplatku a úrokov z omeškania schopná riadne plniť povinnosť platiť preddavky na poistné. Na konanie o povolení splátok sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.
5. z toho čo píšeš mám dojem, že máš minimálne dva výkazy nedoplatkov alebo rozhodnutia. sú to dve osobitné záležitosti. aj keď je odveci, keď to riešia rôzni exekútori.

ak ešte neuplynula lehota 14 dní od doručenia novšieho upovedomenia o začatí exekúcie, môžeš dať námietky proti exekúcii. môžeš zároveň dať aj námietky proti trovám. všetky námietky pošli s doručenkou exe, on ich zo zákon dá súdu.
súd to posúdi, treba jasne uviesť, prečo namietaš - naštuduj si zákon, všetku korešpondenciu aj potvrdenia o úhrade treba priložiť.
francesca8
10.07.14,07:28
Dakujem za odpovede.
Ale zda sa ze nie je rozumiet.,,Exekucia sa zacina dnom,kedy opravneny poda navrh na jej vykonanie,, Lenze ja o tomto nemozem vediet,kedy sa toto udialo,pretoze ma o tom nikto neinformoval.Nemala som odkial vediet,ze uz mi zacala exekucia.Keby som vedela,neplatim to.
Samozrejme,ze mi predtym prisla upomienka zo zdravotnej ze mam dlh.Ved som ho potom aj zaplatila,,lenze som sa nemala ako dovtipit,ze uz mi to medzitym dali na exekuciu.

Ja nechcem ani nahodou urazit ziadneho uradnika ani exekutora ze nepostupoval podla zakona,to by som si nikdy nedovolila,bozechran.To mi je jasne ze postupovali vsetci poctivo podla zakona.
Ale cely ten system a tie zakony su castokrat postavene proti ludom ale v prospech statnych darmozracov a ked ma obycajny blby clovek ako ja,co sa nevyzna v tychto zakonoch,vyhlaskach,atd v zivote nejaky problem,tak ziadna ochota dohodnut sa,len co najskor vymamit prachy kolko sa da.
Aj ked ja som prisla zbytocne ,,len,, o 135 eur,mozem byt rada,vela ludi dopadlo ovela horsie.

Dakujem este raz za odpovede a za prakticke rady.A za priestor na postazovanie sa,to sa moze.
francesca8
10.07.14,07:46
Este dakujem zuzanke_ ba za rozsiahlu odpoved.

...v tej prvej exekucii som jednoducho doplatila na vlastnu nevedomost,blbost..asi ze som sa s niecim takym este nestretla alebo ze nemam nalezite vzdelanie v tejto oblasti..zaujima to niekoho?nie.takze to uz je jedno.

teraz ale este musim doriesit tu novu exekuciu co som si vcera vyzdvihla.na nej je pohladavka pre zdravotnu vyssia,nez v skutocnosti dlzim.
a ako mi poradil uzivatel avalik,ze si to mam skontrolovat priamo na zdravotnej,vcera som tam osobne bola (dve hodiny u styroch tiet),ktore tam nenasli vsetky platby.
Lenze ja vsetky tie doklady mam,cierne na bielom,takze na ich zaklade budem namietat proti vyske ( to mi poradila znama),a tuto namietku poslem aj exekutorovi aj zdravotnej.
Len este neviem ako to mam formulovat.
A potom sa uvidi.
Dakujem.
Zuzanka_ba
10.07.14,09:35
Na nete sú aj nejaké vzory. Ide o to, že to vymáhané právo už bolo ***sčasti*** uspokojené. Exekútor to nemôže posudzovať, lebo zdravotka má bordel v platbách a nedala mu info, posúdi to teda súd. Dúfam že si nezmotala nejaké variabilné symboly??
Prilož všetky potvrdenky a nech sa trápia.

Ak má aj tento divné trovy exekúcie, daj proti nim námietku - odporúčam v osobitnej obálke s doručenkou. "Môj" exekútor si dal aj takú položku, že "náklady na vypracovanie spisu" za padíka - súdu potom dokladoval, že je to administratívna práca a archivácia spisu (?!?!?!). Samozrejme súd mu to neuznal, tieto výdavky sú súčasťou jeho odmeny.

Z tej prvej exekúcie žiadaj o vrátenie preplatku, a taktiež žiadaj nech ti zašle konečné vyúčtovanie.