anad333
10.07.14,09:07
Dobrý den,prosím vie mi niekto poradit...Skoro pred rokom som vyhrala súd ohladne nevyplatenej dvojmesačnej mzdy,že moja okamžitá výpoved je platná.Moja právnička dala novú žiadost o vyplatenie mzdy+ odstupné.Nedávno súd vydal rozhodnutie,aby mi bývalá zamestnávatelka vyplatila podlžnost.Oni sa voči tomu odvolali a poslali mojej právničke dokumenty,na ktorých je môj údajný podpis,že ona mi výplatu dala.Ako mám dokázat,že ja som to nepodpisovala,a nechápem,prečo to neukázali na prvom súde,ked sa jednalo o právoplatnosti okamžitej výpovede,ale až teraz.
misoft
10.07.14,07:50
Požiadať o grafologicky posudok. Stojí to síce prachy, ale prípade úspechu toto zaplatí zase zamestnávateľ.
To, že to "vytiahli" až teraz - je to účelové, právnik (tvoj) by mohol vzniesť námietku voči dôkazu - máš totiž aj ty právo vyhodnocovať dôkazy. V tomto pripade by mohla byť námietka sfalšovaného dôkazu a preto grafologický posudok.
anad333
10.07.14,08:09
Dakujem za odpoved...áno aj mna to napadlo,grafolog.Len som nechápala moju právničku,lebo chcela odpoved-vyjadrenie.Ved keby som udajne niečo podpisovala nemohla by som dávat okamžitú výpoved,súd som vyhrala a ked som teraz videla tie doklady,že ja som akože niečo podpisovala a dali to do odvolania až teraz,a ešte chcu aby som zaplatila súdne poplatky,potom oboch právnikov,ich aj moju...tak kde je potom spravodlivost???ja niesom tak bohatá ako môja bývalá zamestnávatelka...ja som nič zlé neurobila,chodila som do práce,nedastala som mzdu 2mesiace,tak som dala okamžitú výpoved,ved zadarmo robit nemôžem a účty platit musím..a teraz mi poslali toto,a ja som to nepospísala.Myslela som,že ked som vyhrala prvý súd,a jej právnici uznali moju výpoved ako platnú,že to čo uvádzajú teraz je už nepodstatné.Ved mohli to uviest na tom prvom súde,prečo to neukázali už vtedy??Mohli ma napadnút,že som porušila prac.zmluvu a pýtat odškodné...vtedy to neuviedli,až teraz...môže byt,že ja stoho budem mat problém,ked som vyhrala súd ohladne nevyplatenej mzdy vtedy?prosím poradte mi,ja som bežný občan,v práve sa nevyznám...ale nič som nepodpisovala,výplatu do dnešného dna nemám...
Zuzanka_ba
10.07.14,08:11
ahoj,
tu je podobný prípad
http://www.porada.sk/t187713-falsovanie-podpisu-ako-sudneho-dokazu-cislo-1-poradte.html
akurát že tam nešlo o mzdu.

čo sa týka § 344 trestného zákona - predloženie sfalšovaného dôkazu, mohla by si s tým ísť na políciu

ak sa odvolali proti súdnemu rozhodnutiu - bol to platobný rozkaz?, súd ťa o tom upovedomí.
môžeš sa samozrejme k tomu vyjadriť.

dátumy toho "prevzatia" mzdy nie sú podstatné, dôležité je že to sfalšovali.
anad333
10.07.14,08:21
napísali tam,že nesúhlasia,podávajú odvolanie na súd,zrazu tam boli poslané mojej právničke listiny ,že som podpísala výplatu,že som neprišla do práce a mám absenciu...a je tam uvedené,že ked vyhrajú do troch dní to mám zaplatit...nechápem to...nič som nepodpísala,po tak dlhom čase sa zrazu objavil môj podpis,že som výplatu prevzala čo do dnes nemám..a hlavne nechápem o čom bol potom ten prvý súd,ked oni uznali,že moja výpoved bola platná,lebo mi oni neuhradili mzdu???takých ako je je isto vela,nevyznajú sa v práve...ale čo máme robit potom,ked robíme poctivo,plat nedostaneme a aj po vyhratí súdu sa vyhrážajú,že máme platit,ked sfalšujú podpis...ved keby som to mala platit+grafologa,tak sa zadlžim s pôžičkov,ved to vysoko prevyšuje už len to čo mi je bývalí zamestnávatel dlžný...ved nič iné nechcem,len spravodlivost ako iný bežný ludia...robila som,tak nech mi to zaplatia...
Zuzanka_ba
10.07.14,08:21
viď O.s.p. § 127; súd bežne akceptuje fotokópie, preto je nutné namietať /rovno riešiť políciu/;
to, či treba znalecký posudok, a či ho zoberie do úvahy, o tom rozhoduje súd.
misoft
10.07.14,08:22
Musím ťa poopraviť. Súd len rozhodol v tvoj prospech. Súd vyhráš len vtedy, ak rozsudok bude právoplatný - žiaľ pre teba - oni sa odvolali - a kolotoč ide ďalej - navyše - vytiahli pochybný dôkaz - práve posudok vyvráti ich dôkaz (a navyše - ešte schytajú flajster za falšovanie dôkazu a podpisu - možno pár mesiacov .....). A potom ONI budú calovať ... tebe prachy, právnikov, súdne trovy......
sosak
10.07.14,08:27
Ak ti výplatu posielali na účet v banke, tak sa dá dokázať pravda, vyplatenie na " ruku proti podpisu " je v dnešnej dobe unikát.
Zuzanka_ba
10.07.14,08:29
Dúfam že máš ešte tú právničku - lebo u nás je právo také, že bez právnika ťažko vysúdiš spravodlivosť.

Nemôžeš mať žiaden problém, keďže si neprevzala tie výplaty /však by si si to pamätala!/. Oni, resp. ten kto falšuje tvoj podpis má vážny problém, lebo spáchal trestný čin, ide sa za to sedieť, sadzba od 1 roka.

Treba rozlišovať, že tvoje súdy s ex-zamestnávateľom sú občianske, v pracovnoprávnej oblasti. Riadia sa Občiansko - súdnym poriadkom. Falšovanie dôkazu sa má riešiť na polícii/prokuratúre, a riadi sa Trestným zákonom.

Svojej právničke daj vyjadrenie, čestné vyhlás že si tie peniaze neprevzala a ten podpis nie je tvoj, nech to aktívne rieši.

Ak by ťa chcela tlačiť do toho aby si vzdala spor s ex-zamestnávateľom, nedaj sa, môžeš zmeniť právnika.
Peggynka
10.07.14,08:38
Je otázne,či nie je potrebné v prvom rade podať na polícii trestné oznámenie a znalecký posudok dá vypracovať súd.To nie je grafologický posudok,ten skúma duševné a povahové črty človeka na základe písma a ty potrebuješ identifikovať pisateľa,čiže porovnáva sa podpis s potenciálnymi páchateľmi..To sú znalci z odboru písmoznalectva ručného písma.A tých je na SK málo.
anad333
10.07.14,08:38
už ten prvý súd ma stál peniaze...poslala som na firmu okamžitú výpoved z dôvodu nevyplatenia mzdy...po dvoch mesiacoch mi poslali ich právnici vyjadrenie,že stým nesúhlasia,tak som to dala na súd...na právnika sme nemali peniaze tak ma zastupoval manžel.Na súde sme nestihli povedat ani slovo,lebo sa postavila ich právnička a povedala,že súhlasia z mojov výpovedov,ale že mám zaplatit súdne poplatky.A sudkina mi povedala,že čo vlastne chceme,ved moja výpoved je platná.Ale my sme to dali na súd kvôli tomu,že oni predtým z mojov výpovedov nesúhlasili.A kedže sa vtom nevyznáme,ano vyhrala som súd,že moja výpoved okamžitá je platná,ale platila som 230euro súdne poplatky...a teraz toto,ked chcem aby mi konečne zaplatila ,vyhrážajú sa mi dalším platením....za tie dva mesiace je tam uvedená len minimálna mzda,aj ked som robila nadčasy,ktoré mi už nik nezaplati,a ked som vyhrala prvý súd mám nárok aj podla zákona aj na odškodnenie....ja som kvôli tej zamestnávatelke bola skoro pol roka bez práce kým som si našla novú,a aby som vedela platit nájom,atd...musela som si zobrat pôžičku,ktorú
dodnes splácam....aká je to potom spravodlivost na Slovensku,ked taký obyčajný bežný občan robí,podnikatel čo má vela penazí/firiem/mu nezaplatí a nakoniec skoro po roku sa mu vyhráža(ked sfalšuje podpis),že má platit...
Zuzanka_ba
10.07.14,08:42
Ak ti to pomôže na duchu, tak trovy konania spravidla platí ten čo prehrá. T.j. toho grafológa /oprava - znalca z odboru písmoznalectva/, právnika atď ak vyhráš, všetko preplatia oni.
Porušili tvoje práva - samozrejme nie je OK, aby ty si mala náklady s domáhaním sa svojich práv.

Môže sa stať, že súd bude žiadať preddavok napríklad na toho znalca - neviem ako často sa to využíva. Môže byť aj to, že žiadať o trovy bude až nakoniec.

Ak si v zlej finančnej situácii, možno spĺňaš podmienky na oslobodenie od súdnych poplatkov, čo má vplyv aj na platenie prípadných trov. Spýtaj sa na to svojej právničky.

Doplnené:

Škoda že si nemala na prvom súde právnika. Nemala si súhlasiť s tými 230 eurami. Súd sa konal, lebo oni žiadali súd o rozhodnutie, či bola tvoja výpoveď platná alebo neplatná. Keďže si to rozmysleli až na pojednávaní, že je vlastne platná, tak nie je dôvod aby si platila trovy ty. Asi si dostala aj super sudkyňu.

Všetky otázky by ti mal vedieť zodpovedať tvoj právny zástupca, dúfam že máš niekoho, na koho sa môžeš spoľahnúť.
anad333
10.07.14,08:50
môj podpis si nemali problém sfalšovat,ved som vtej firme podpisovala vela dokumentov...a som laváčka,nikdy sa nepodpíšem rovnako....nedávno som mala stým problém cez elektronický podpis...podpísala som sa aspon 30xkým uznali môj podpis...neviem čo mám teraz robit...oni sa odvolali,ja nemám peniaze navyše a hlavne sa vtom nevyznám...aspon teraz potrebujem aby mi niekto poradil,ak som vyhrala prvý súd,že moja výpoved je platná...či je možné ,ak oni tam pošlú tie listiny,že to spochybnia...ved ked to chceli napadnút(výpoved-platenia)mali to urobit pri prvom súde...neviem,som vtomto lajk,ale ked som vyhrala ten prvý súd,a oni to nepredložili už vtedy,tak to čo poslali teraz už by malo byt nepodstatné...vtedy to mali predložit,nie teraz...toto mi poradte prosím,majú právo to predložit teraz,ked už som vyhrala prvý súd???
anad333
10.07.14,08:53
to tresné oznámenie môžem urobit,ale stým čo mi napísala do odvolania to nemá asi nič spoločné,lebo oni to už podali na súd a nechcú mi konečne vyplatit na čo mám nárok,naopak,ja mám plati im
Zuzanka_ba
10.07.14,08:55
Mne z uvedeného nie je jasné, či má sfalšovanú príjemku priamo zo súdu /info o odvolaní protistrany/; alebo jej kópiu zaslal zamestnávateľ.

Taktiež je tu problematika, že znalcovi treba predložiť originál, ku ktorému sa treba zákonným spôsobom dostať - viď § 127 O.s.p.
Zuzanka_ba
10.07.14,09:01
ak máš právnika, mal by sa o postarať o súd, a eventuálne aj pomôcť s trestným oznámením.

aj ja si laicky myslím, že premeškali všetky lehoty, keďže uznali tvoju výpoveď za platnú, a logicky, uznali aj záväzok zaplatiť ti mzdu.

či sú v lehote alebo nie, o tom rozhoduje súd.

čo teda presne podali na súd?? namietajú ten platobný príkaz?? alebo namietajú platnosť výpovede??

platiť im máš za čo, aký záväzok údajne máš voči nim?
anad333
10.07.14,09:03
no vtedy sme na to doplatili,nemali sme peniaze na právnika...teraz už právničku mám,ale zaskočilo ma,že ona sa pýtala na vyjadrenie ako má postupovat dalej...,že to vyzerá ako môj podpis...ved má všetky podklady z prvého súdu,nielen že som ho vyhrala,ale je tam uvedené,že mi nedali výplatu,aj ked som im dala číslo účtu kde to môžu poslat...neposlali...dodnes...v práve sa nevyznám,ale ja som im nic nepodpisovala a hlavne vtom čase som bola na marodke v inom meste asi mesiac,tak ako som to akože potom mohla podpísat...bola som vtedy u rodičov,nie v meste kde som bola zamestnana..je možné ale ked som vyhrala ten prvý súd,že ma môžu napadnút stakýmito dokladmi,toto neviem
anad333
10.07.14,09:11
viete mi prosím niekto napísat,či má vôbec nárok o to čo žiada,ked som vyhrala ten prvý súd(ked to neuviedla vtedy).lebo to dokazovanie sfalšovania podpisu je na dlho a ona podala odvolanie už teraz
Zuzanka_ba
10.07.14,09:14
napadnúť môžu hocičo, aj ja sa môžem dávať podania na súd aké sa mi zachce :) nemajú podľa mňa šancu. jedine, že by im tá tvoja právnička "pomohla".

právnička by mala vedieť, ako postupovať. asi len chcela vedieť, či si tie peniaze ozaj neprevzala?? ak jej nedôveruješ, môžeš si nájsť iného zástupcu.

inak je super, že si bola inde a ešte k tomu PN - dá sa to zdokladovať a ešte k tomu máš aj svedkov o tom, kde si sa nachádzala.

teoreticky, ak by ti chceli tie peniaze doniesť do iného mesta, osoba čo by ti ich doniesla, by mala mať cestovný príkaz, bola by to služobná cesta. proste fraška :D
Zuzanka_ba
10.07.14,09:20
ešte si sa nevyjadrila k mojim otázkam:

1. čo teda presne podali na súd?? namietajú
a) ten platobný príkaz??
b) namietajú ne/platnosť výpovede??
c) je to nejaké nové jednanie??

2. platiť im máš za čo, aký záväzok údajne máš voči nim? (ja si viem predstaviť jedine to, že by chceli spätne zrušiť rozsudok/zmier z jednania o neplatnosti výpovede, a teraz žiadajú škodu spôsobenú tvojím náhlym odchodom, celé absurdné)

aby sme ti mohli dobre odpovedať, potrebujeme vedieť presné informácie.

treba namietať pravosť podpisu, súd ti nemôže prikázať platiť, pokiaľ nebude jasné, či je podpis pravý alebo nie.
Peggynka
10.07.14,09:21
Myslím,že tá právnička by mala zapracovať,tu sa to ťažko rozoberá.Mzdu si dostávala na účet? Kedy si mala akože prebrať tie peniaze,aký dátum tam je?
Zuzanka_ba
10.07.14,09:26
už sme to tu obšírne rozoberali... ja vidím problém v tom, že jej právnička nevysvetlila dostatočne, o čo ide, aké má práva a aké má možnosti, aj ja mám už pochybnosť o takom právnom zastúpení.
anad333
10.07.14,09:29
vyhrala som prvý súd,že moja výpoved je platná,najala som si na další už právničku po zlej skúsenosti,ona odo mna teraz žiada vysvetlenie ako má postupovat dalej(kedže sa tam uviedli zrazu doklady z mojím podpisom).Ved keby som niečo podpisovala,nemohla by som dávat okamžitú výpoved...a ked som to vyhrala a oni to vtedy neuviedli ako dôkaz podla môjho lajckého usudku už teraz by to malo byt nepodstatné čo tam uviedli,lebo už ten prvý sôd bol v môj prospech...to ,že teraz poslali tie listiny(čo mali ukázat predtým)a neukázali to predtým,neodvolali sa na ne predtým,aj ked sú sfalšované myslím,že by nemali byt podstatné....to akože skoro po roku zrazu našli nejaké doklady s mojím podpisom,čo vtedy nepreukázali?a teraz sa mi vyhrážajú,že nielenže mi nevyplatia konečne moju mzdu,ale že ja mám zas platit?to sfalšovanie podpisu môžem dat ako podnet na políciu,ale po právnickej stránke,kedže mi toto napísala moja právnička by som chcela vediet,či môžu dačo takéto preukázat,ked už to by malo byt bezpredmetné,ked som vyhrala ten prvý súd(aspon podla môjho lajckého úsudku,to mali preukázat vtedy,nie teraz)
Zuzanka_ba
10.07.14,09:41
Ešte stále si neodpovedala - oni napadli tú platnosť výpovede? Pozri do papierov čo je tam presne.

Po roku je rozsudok o platnosti výpovede už dávno právoplatnú, a podľa mňa nie je žiaden dôvod na obnovu konania.. Ak aj napadli rozsudok, súd ich pošle vieš kam.

Pri všetkej úcte, máš zvláštnu právničku - mala by hájiť tvoje práva a vedieť, čo má robiť. Zváž zmenu právneho zástupcu.

O.s.p.
§228
(1) Právoplatný rozsudok môže účastník napadnúť návrhom na obnovu konania, ak

a) sú tu skutočnosti, rozhodnutia alebo dôkazy, ktoré bez svojej viny nemohol použiť v pôvodnom konaní, ak môžu privodiť pre neho priaznivejšie rozhodnutie vo veci,
b) možno vykonať dôkazy, ktoré sa nemohli vykonať v pôvodnom konaní, ak môžu privodiť pre neho priaznivejšie rozhodnutie vo veci,
c) bolo rozhodnuté v jeho neprospech v dôsledku trestného činu sudcu,
d) Európsky súd pre ľudské práva rozhodol alebo dospel vo svojom rozsudku k záveru, že rozhodnutím súdu alebo konaním, ktoré mu predchádzalo, boli porušené základné ľudské práva alebo slobody účastníka konania a závažné dôsledky tohto porušenia neboli odstránené priznaným primeraným finančným zadosťučinením,
e) je v rozpore s rozhodnutím Súdneho dvora Európskych spoločenstiev alebo iného orgánu Európskych spoločenstiev.
anad333
10.07.14,09:46
dakujem Vám všetkým za komentáre...je smutné,že som si ako ktorýkolvek bežný občan čo sa nevyzná v práve myslela,že ked som vyhrala ten prvý súd,už budem mat konečne pokoj a aj ked nie hned(u mna je to už viac ako rok),že konečne svoju malú výplatu dostanem
anad333
10.07.14,10:04
prepisujem trochu s textu čo poslali teraz a čo bolo pri prvom súde...Dna 16.4.2014 č.k.51 Cpr/1/2014-41právoplatný rozsudok(dalej len platobný rozkaz)Odporca podáva proti platobnému rozkazu odôvodnený odpor vo veci samej...(už predtým som napísala aký,doklady z mojím/sfaalšovaným Podpisom)!
Pri prvom sude...úrivok:16.7.2013...Na pojednávaní vzala navrhovatelka návrh na začatia konania spat a žiadala konanie zastavit z dôvodu,že ked zamestnávatel uzbal jej okamžité skončenie pracovného pomeru a ukončil snov prac.pomer k 17.1.2013,bolo nulitným aktom podanie zamestnávatela z 11.2.2013,ktoré jej bolo doručené poštov,lebo už žiadny právny vztah medzi nou a zamestnávatelom neexistoval.Uviedla tiež,že si svoje mzdové nároky bude uplatnovat voči odporcovi samostatnov žalobov na súde......tak toto som urobila a teraz po tak dlhom čase mám takú odpoveed aako som uviedla na začiatku
Zuzanka_ba
10.07.14,10:19
nemala si návrh na začatie konania brať späť - lepšie by bolo bývalo uzavrieť zmier so zamestnávateľom priamo pred súdom.

ale k veci:
oni sa odvolali proti platobnému rozkazu. súd je povinný zo zákona nariadiť pojednávanie.

treba, aby právnička riešila ten podpis. je nutné zaslať súdu písomné vyjadrenie.

ideálne by bolo, ak by sa vám podarilo vo veci dať trestné oznámenie ešte pred termínom pojednávania.

vyhrážanie sa ex-zamestnávateľa ignoruj a nestresuj sa.

zmaž tú spisovú značku z komentára, dá sa to vyhľadávať.
misoft
10.07.14,15:07
Ja len malú poznámočku k tejto kauze.
Vieme:
A)
anad vyhrala - mali zaplatiť. anad možno podpisovala výpoveď - a už majú jej podpis.
B) Odrazu sa odvolali a podali dôkaz - akože prevzatie peňazí - a práve toto je PODOZRIVÉ - predtým nič také nenamietali, teraz hej?
Práve preto je potrebné trvať na grafologickej expertíze a posudku, pretože oni už mali jeden jej podpis a grafológiou sa jasne zistí, že je to prirodzene písaný podpis, alebo jeho násilná napodobenina, falzifikát. Tou expertízou sa zistí nielen sklon písma, znaky písma, ale aj sila a plynulosť ťahu - a pri falšovaní stále niečo vyskočí mimo normu.
Preto ešte raz radím - TRVAŤ na grafologickej expertíze!