lacikalaslo@azet.sk
10.07.14,10:01
ivka70
10.07.14,08:05
Do doby, pokial nie je schopna sama sa zivit.
Minimalne do maturity, ak neskonci skolu skor. A ak sa dcera rozhodne ist na vysoku skolu po maturite, vyzivovacia povinnost nadalej bude trvat.

Ak ti vyzivne stanovil sud, po skonceni skoly poziadaj sud o zrusenie vyz. povinnosti.
Ak sud rozhodne, ze uz je schopna sa sama zivit, vyda rozhodnutoie o ukonceni vyzivovacej povinnosti.
lacikalaslo@azet.sk
10.07.14,08:12
ok
lacikalaslo@azet.sk
11.07.14,07:45
dcera po ukonceny sou sa zaeviduje na urade prace budem jej platit vyzivne?bude spekulovat ze sa nemoze zamestnat.
aktaK
11.07.14,07:53
a to kedy stihla 16. ročná zmaturovat?
ci tu sa riesi nieco, co nastane cca o 2 roky?
tom_i
11.07.14,08:00
škoda, že dovŕšením dospelosti už stráca oporu
ivka70
11.07.14,08:07
V momente jej zaevidovania sa na UP mozes poziadat sud o ukoncenie vyz. povinnosti.
A pockas si na rozhodnutie.
Inak dospele dieta by bolo povinne precerpane vyzivne vratit.
fortunka
11.07.14,08:11
K dietatu mas vyzivovaciu povinost v dobe jej pripravy na vykon prace (cize pocas studia), pripadne az do 26 roku. Kym nezacne pracovat. Po ukonceni skoly samozrejem mozete dat navrh na ukoncenie vyzivneho, kedze nebude chodit do skoly pripadne aspon znizenie a uz je to potom na sude ako sa rozhodne... ci sa zrusi vyzivne alebo nie. Nakolko dcera po ukonceni skoly bude zit s matku a nevznikne jej narok na ziadnu davku, nakolko este k nej maju vyzivovaciu povinost rodicia, pokial dobre viem....
U nas sa ukoncilo vyzivne ked som skoncila skolu, pocas prace sme nic neriesili a ked som nastupila na VS, tak sa znovu dal navrh na nove vyzivne (ale u nas to bola iba papierova zalezitost). A to by trvalo pocas studia do 26 rokov, potom sa zrusilo.
alaya1
11.07.14,08:18
laci, laci, splodit dieta to hej, ale postarat sa, to uz nie. !.
ivka70
11.07.14,08:58
Az na to, ze tych 26 rokov si si "vymyslela", zakon o ziadnych 26 rokoch nehovori.
Su deti, na ktore je vyzivovacia povinnost dozivotne, lebo nie su schopne sa same zivit napr. kvoli chorobe ci postihnutiu ....
Katy a R
11.07.14,09:16
presne tak - "kým nie je schopné samé sa živiť" !
vždy mi je smuto pri takýchto otázkach ..
fortunka
11.07.14,09:39
Nevymyslela, takto to povedia, kazdej 18tke co nabehne na urad prace a vypoklonkuju ju z tade. Dokonca aj tehotnej napr. (staci si pozriet ine stranky kde sa to riesi). Postihnutie je nieco uplne ine ako sa v tejto debate uvadza :) Taka osoba ma potom narok napr. na invalidny dochodok. Ale mlady clovek na nic, preto ich posielaju na sud s navrhom na vyzivne voci rodicom. Ja som napr. potrebovala doklad o vyzivnom kvoli stipendiu, len kvoli tomu sa to riesilo. ALe mam znamu co vydusila od otca vyzivne napriek tomu, ze ledva dokoncila ZS, otehotnela, porodila a do skoly sa rozhodla ist az neskoro po 20tke.. nikde nepracovala dovtedy a teda odklepli jej to a jej otec zrazu musel zacat platit..
ivka70
11.07.14,09:47
To si zasa pleties dokopy viac veci .... do 25 rokov je pre potreby davky v hmotnej nudzi osoba posudzovana spolu s rodicmi a surodencami, zijucimi s nou v jednej domacnosti.
Toto opatrenie vzniklo z toho, ze mladi po skonceni skoly, ucilista nesli pracovat, byvali s rodicmi, ktori ich zivili a stat im na socialnych davkach daval pekne vreckove na diskoteky ...
Bolo a je par jednotlivcov, ktori kvoli tomu trpia a tie davky by potrebovali, zial, je to odraz reality.

Narok na invalidny dochodok este neznamena, ze je ukoncena vyzivovacia povinnost rodica ....

Bolo by potrebne si viac nastudovat, kym zacnes davat "odborne" rady :)
Peggynka
11.07.14,09:56
Keď pôjde na vysokú,tak aj potom.
Peggynka
11.07.14,09:59
Katy a R:Aj mne,no na druhej strane,koľko je takých prípadov,kedy sa deti nehanbia zdierať rodičov a vykladajú si zákon po svojom:
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú OCHOTNÉ samy sa živiť...
Soňa K
11.07.14,10:02
koľko jej platíš ?
Katy a R
11.07.14,11:07
lenže predpokladám, že takéto detičky " neochotné pracovať" by na súde o výživné nepochodili ? (ale veru neviem, v živote som na súde nebola - iba čo Súdnu sieň sem tam mrknem;))
fortunka - veru treba rozlišovať, čo je platné pre dávku v hmotnej núdzi!
a taká otázka - prečo by sme my všetci ostatní mali prispievať na dávky deťom, ktoré majú svojich rodičov? - a tí rodičia na to majú?
Peggynka
11.07.14,12:03
Katy a R
11.07.14,12:24
no veď jej klapli zuby naprázdno ;) - ale aj tak mi to žily netrhá, lebo čo si (ne)vychoval, to má .. a nikdy sa my nedozvieme, že ako je to naozaj! ..
fortunka
11.07.14,13:02
ste sa tu rozvasnili, ale tu ide o jednoduchu vec: a to je vyzivne a dcera si ho moze ziadat, pretoze z uradu prace ju rovno poslu domov k rodicom s tym, ze si ma riesit vyzivne, kedze je ich dieta. Jasne, nie je to pekne a ani spravne ak nepracuje, nechce pracovat atd nema mat na to dieta narok a je jedno ci ide o prispevok v nezamestnanosti, alebo v hmotnej nudzi alebo v comkolvek inom. Pan nechce platit svojej dcere vyzivne, ked nestuduje (kto vie ci vobec), napisala som dokedy si ho moze uplatnovat, nie je tam rec o chorej dcere (jasne, ze pri dochodku alebo prispevkoch je tiez moznost vyzivneho, dokonca aj povinnost rodica, ale je to uplne nieco ine a teda nevidim dovod to tu rozoberat, chcela som upozornit na to ze postihnute/chore dieta nezostane uplne bez prijmu, pretoze ten dochodok dostane na rozdiel od absolventa), a ani o nicom inom co tu pletiete (nepovedala som, ze maju brat nejake davky, ked vyjdu zo skoli napr.).Nikto nemoze nikoho sudit, lebo nevie v akej situacii moze skoncit... to je fakt. Je to medzi rodicmi a dietatom a detto z druhej strany, preco by to nemali rodicia robit dobrovolne, je to ich dieta a ako si to dieta vychovaju tak maju... ak to dieta caka, ze rodicia su dojne kravy, ked ich nenaucia v mladosti ani pohnut prstom, tak co uz a da sa to riesit iba sudom. A preto je najlepsie ked sa rovno dohodnu.
Katy a R
11.07.14,15:42
áno - sme už mimo témy - len teda ešte zopakujem, že pre výživné nie je hranica 26 rokov - ! Ale hranicou je: "odkedy je schopné samé sa živiť" :) Hranica 25 rokov je pri dávke v hmotnej núdzi - dokedy sa posudzujú deti spoločne s rodičmi! rodičmi pre účely dávky. A ešte info sú aj prípady, ke´d chorému, resp postihnutému dieťaťu vôbec nevznikne nárok na invalidný dôchodok !