Daniela12345
10.07.14,11:17
Je povinnosťou na dokladoch ako je: Zmluva o dielo, objednávka, pri uzatváraní so SZČO(neplatca DPH) uvádzať jeho DIČ? Patrí to medzi povinné náležitosti zmluvy? Našla som v OZ § 3a - obch.listy a objednávky.
Sme sro a uzatvárame zmluvu o dielo so SZČO- neplatca DPH.
Tweety
10.07.14,09:25
Nie je to povinnosťou.
Pozri aj tu: http://www.porada.sk/t128942-povinnost-uvadzat-ico.html
avalik
10.07.14,09:31
§ 3a Obchodného zákonníka hovorí o IČO nie o DIČ
DIČ je povinnosť uvádzať pri styku so správcom dane - § 67 Daňového poriadku

ale nič nepokazíš ak tam budeš uvádzať aj DIČ ;)
Daniela12345
10.07.14,09:59
Jedná sa mi o uvádzanie na zmluve DIČ obchodného partnera (SZČO-neplatca DPH). V príspevku som sa dočítala : Povinnosť uvádzať IČO -
Kto, kde a prečo uvádza DIČ?


Nakoľko sa jedná o povinnú náležitosť pre vystavovateľa dokladov, nevyplýva v tomto smere žiadna povinnosť zisťovať si DIČ obchodného partnera, ani ho na dokladoch uvádzať. To, že uvádzanie DIČ pretrváva v obchodnom styku vychádza z podmienok softvérového zabezpečenia fakturácie a obchodných zvyklostí. Uvádzanie DIČ obchodného partnera je potrebné iba v prípade dvojstranného právneho úkonu s neplatiteľom, t.j. v prípade rôznych typov dohôd, zmlúv, akceptov, objednávok a pod..
Tak teraz neviem - áno či nie?
Tweety
10.07.14,10:05
avalik napísala správne, DIČ musíš uviesť len v styku s DÚ.je to aj v tom mojom linku IČO,DIČO....
avalik
10.07.14,10:05
ale ved ten text je z r. 2005! - uz je novy danovy poriadok, v mojom prispevku som ti uviedla §, tak si ho precitaj
Daniela12345
10.07.14,10:12
Mám s tým pri uzatváraní zmluvy problémy so živnostníkmi - lebo nemajú pri sebe kartičku DIČ a ani ho nevedia naspamäť. Takže mám veľa zmlúv, kde DIČ nie je uvedené. Preto je tá moja otázka.
Ďakujem za odpovede.
JankaO
10.07.14,10:32
Uzatváranie zmlúv medzi podnikateľmi je obchodný záväzkový vzťah a ten sa riadi ustanoveniami Obchodného zákonníka. (obvykle) ...Čiže to, čo musia tieto zmluvy obsahovať, treba hľadať v tomto predpise, konkrétne § 3a zákona č. 513/1991 Zb..
avalik
10.07.14,10:44
tak to tam nemusi byt - ale musi byt :"Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. "