JAJA11
10.07.14,13:24
zaujímalo by ma, ako to je, ak má študent podpísanú dohodu a vyhlásenie u jedného zamestnávateľa.... za príslušný mesiac zarobí u tohto zamestnávateľa cca 20 EUR a následne sa v tom istom mesiaci zamestná u druhého zamestnávateľa..... má možnosť uplatniť si vyhlásenie u tohto druhého zamestnávateľa do výšky 139 EUR a len z príjmu nad túto sumu sa zaplatia odvody, alebo už nemôže uplatniť si túto výhodu?
kn-alka
10.07.14,11:28
nie, nemôže.

Ak stíha, môže požiadať prvého zamestnávateľa (zmenou vo vyhlásení), že si za ten posledný mesiac neuplatní u neho zvýhodnenie.
Tweety
10.07.14,11:29
Výhodu je možné uplatniť len u jedného.
JAJA11
10.07.14,11:47
však ja viem, ale zdá sa mi nespravodlivé pre tieto deti, že si tú úľavu nemôžu uplatniť.... mnohí majú uzavreté dohody (napr. v Kauflande) a niekedy sa stane, že ich nezavolajú ani raz na brigádu.... u druhého zamestnávateľa si však už uplatniť túto výhodu nemôžu......
Brali sme teraz na brigádu študentov, ale keďže aj my chceme ušetriť, tak sme zobrali iba tých, čo takúto dohodu nemajú..... ale tí ostatní sú nešťastní, že si nemôžu zarobiť, lebo majú dlhodobo podpísanú dohodu u takýchto veľkých firiem......
Zuzanka_ba
10.07.14,12:04
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-05-2013-a.html#227a

(3) Právne účinky
a) uplatnenia práva podľa odseku 1 nastanú odo dňa vzniku právneho vzťahu, ak uplatnenie práva podľa odseku 1 bolo zamestnávateľovi oznámené najneskôr v deň vzniku právneho vzťahu, inak od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uplatnenie práva podľa odseku 1 zamestnávateľovi oznámené,
b) ukončenia uplatňovania práva podľa odseku 1 nastanú od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo ukončenie uplatňovania práva podľa odseku 1 zamestnávateľovi oznámené.

Ak chce v auguste uplatňovať výnimku inde, treba najneskôr do konca júla preukázateľne doručiť oznámenia
1. uplatnenie práva novému zamestnávateľovi od 1.8.
2. ukončenie uplatňovania práva starému zamestnávateľovi, s účinnosťou od 1.8. - t.j. mal by zamestnávateľ mu zrušiť výnimku v SP k 31.7. - ak sa na to vyflákne, študent preukáže SP že ukončenie doručil
JAJA11
10.07.14,12:15
no a to je ten problém.... v Kauflande majú dohodu dlhodobú..... oni ho možno v júli nezavolajú ani raz, ale u nás si už tú výhodu uplatniť nemôže.... my sme začali brať ľudí až v priebehu júla, takže nik nevedel, že by si mal zrušiť takéto vyhlásenie.... tým sa vlastne títo mladí pripravili o zárobok...... myslím, že je to nedomyslené v tom zákone.... myslím, že to tí naši súdruhovia riadne pokafrali.... a mladí majú smolu......

stále si myslím, že najlepšie riešenie by bolo bývalo povoliť dohody do určitej výšky a nezaťažovať ich odvodmi do poisťovní ........
Zuzanka_ba
10.07.14,12:25
všetky tieto výnimky úľavy atď, ich spracovanie školenia a naťahovanie sa s poisťovňami stoja viac než je celý úžitok z nich, ja som za zjednodušenie, len nanešťastie nesedím v parlamente ani nepripravujem zákony ;D
JAJA11
10.07.14,12:41
a najhoršie na tom je to, že to sú práve deti, kde v rodine peniaze nezvyšujú a preto chodia na brigády po celý rok, ale len príležitostne.... teraz, keď by mohli zarobiť aj plnú sumu, tak ich do tej základnej firmy ani nezavolajú (lebo teraz majú deti svojich známych a tím umožňujú brigádu) a títo, čo boli k dispozícii celý rok, tak si nezarobia, lebo ani do druhej firmy ich nezoberú, keďže sú "drahá" pracovná sila.... dnes nie je problém zohnať študenta bez dohody a ten je pre firmu výhodnejší.....
veronikasad
10.07.14,12:54
Jaja, pokial je predpoklad že u Vás cez prázdniny zarobia viac, nech pozastavia cez prázdniny úlavu v obchodných reťazcoch a po prázdninách znovu podpíšu Vyhlásenie tam. Či napr. Kaufland prijíma tiež len na odvodovú úľavu ? V tom prípadu majú študenti smolu ...
JAJA11
10.07.14,20:06
no to sme od nich žiadali, aby si vybavili, ale prišiel s tým, že už odpracovali 2,5 hodiny v Kauflande.... najnovšie sa zaangažovala aj mama tohto chlapca a sľúbila, že sa pokúsi vybaviť v Kauflande, že tam v júli nemal toto vyhlásenie.... tak som zvedavá či mu výjdu v ústrety..,. stále si myslím, že toto nedomysleli.....
veronikasad
10.07.14,20:26
Jaja, za júl to už nevybaví, viď príspevok od Zuzanka_ba
JAJA11
11.07.14,09:37
veru nevybavila, ale najhoršie je to, že to ani tí rodičia nechcú pochopiť :-( presviedčajú aj nás, ako že to nevadí a my sme tí najhorší keď na to nechceme pristúpiť .....