klara5
10.07.14,12:59
Poradte mi prosím, manžel býval s prvou ženou v dome, ktorý postavil on ešte ako slobodný, no o pridelenie súpisného čísla požiadali spolu, čiže boli vedení na LV spolu ako bezpodieloví spoluvlastníci. Manželka zomrela, no dom nebol (chybou notára) zahrnutý v dedičstve. Potom zomrel aj on, a teraz prebehlo po ňom dedičské a stav na LV : prvá manželka 1/2 domu a druhá manželka (po manželovi) 1/2 domu. Ako riešiť tento stav, obaja sú mŕtvi, ja by som mala byť po manželovi výlučná vlastníčka (patril iba jemu).
arizona
10.07.14,12:01
Mali deti? A preco si myslis, ze by si mala byt jedina vlastna vlastnicka? Aj prva manzelka,ako pises, bola predsa spoluvlastnickou, nie?
Nepises, kto si, v akom "pomere" si bola k danemu muzovi, ci k domu.
Napis to trochu konkretnejsie...

Ak sa objavil majetok, ktory nebol zahrnuty do dedicstva, mozu pozostali dat navrh na znovuotvorenie dedicskeho konania
ivka70
10.07.14,12:08
Ak nevysporiadali BSM do 3 rokov od rozvodu, presiel dom do podieloveho vlastnictva.
cize prvaz zena dostala 1/2 domu, aj ked nebolo nic aktualizovane na katastri.

Pozostali po prvej zene mozu ziadat o obnovenie dedicskeho konania.
klara5
10.07.14,12:19
Mali deti? A preco si myslis, ze by si mala byt jedina vlastna vlastnicka? Aj prva manzelka,ako pises, bola predsa spoluvlastnickou, nie?
Nepises, kto si, v akom "pomere" si bola k danemu muzovi, ci k domu.
Napis to trochu konkretnejsie...

Ak sa objavil majetok, ktory nebol zahrnuty do dedicstva, mozu pozostali dat navrh na znovuotvorenie dedicskeho konania

Ja som druhá manželka. Dom bol len jeho, nepreviedol ani na mňa žiadnu časť za života

Nemali deti, ani iný dedičia po prvej žene nie sú.Dom vlastnil iba manžel, lebo ho postavil dávno pred sobášom, iba boli zaznačení v katastri ako manželia, no v BSM- ku nikdy dom nebol. Čiže hoc by nejaký dedičia po prvej žene boli, nemali by na neho nárok.

Neviem teraz ako ju vymazať z toho LVčka.
klara5
10.07.14,12:25
Ak nevysporiadali BSM do 3 rokov od rozvodu, presiel dom do podieloveho vlastnictva.
cize prvaz zena dostala 1/2 domu, aj ked nebolo nic aktualizovane na katastri.

Pozostali po prvej zene mozu ziadat o obnovenie dedicskeho konania.

ak nieto nie je, môžem žiadať ja ? Kto bude dediť, keď niekto nie je, no ja ako nová manželka nie som v žiadnej dedičskej skupine ?
arizona
10.07.14,12:57
Ty po byvalej manzelke tvojho zomreleho manzela dedit nemozes.
Preco pises, ze doslo k chybe vinou notara? Ved predsa prebehlo ded.konanie, dedicia nahlasuju notarovi majetok po zomrelom, taktiez po skonceni DK dostavaju doklad o ded.konani, kde si mohli skontrolovat co notar napisal a ci udaje sedia. Takze hadzat vinu na notara je tochu divne.
klara5
10.07.14,13:03
Ty po byvalej manzelke tvojho zomreleho manzela dedit nemozes.
Preco pises, ze doslo k chybe vinou notara? Ved predsa prebehlo ded.konanie, dedicia nahlasuju notarovi majetok po zomrelom, taktiez po skonceni DK dostavaju doklad o ded.konani, kde si mohli skontrolovat co notar napisal a ci udaje sedia. Takze hadzat vinu na notara je tochu divne.

To už teraz neriešme, manžel si to buď nevšimol alebo to nechal tak náročky..to je jedno...čo mám teraz robiť s tým ja, keď to dediť ja nebudem, no mala by som, keďže bol celý dom jeho.
Mária27
10.07.14,14:11
No, lepšie by bolo nájsť dediča po prvej manželke a dohodnúť sa. Inak dedičstvo po nej pripadne štátu.
Ak sa chceš však pokúsiť dosiahnuť, že aj druhá časť patrí do dedičstva, najskôr by si si ako (spolu)vlastníčka na katastri mala vyžiadať doklad, ktorým sa vlastníctvo do katastra zapísalo - kedy a či je nejaký manželov súhlas s nadobudnutím vlastníctva aj prvom manželkou.
Potom by si možno mohla tvrdiť, že manžel vždy hovoril, že celý dom je jeho, že tam muselo dôjsť k omylu, resp. to mal po prvej manželke zdediť, alebo to mohol vydržať ... podľa toho, čo na katastri zistíš.
klara5
18.07.14,05:17
No, lepšie by bolo nájsť dediča po prvej manželke a dohodnúť sa. Inak dedičstvo po nej pripadne štátu.
Ak sa chceš však pokúsiť dosiahnuť, že aj druhá časť patrí do dedičstva, najskôr by si si ako (spolu)vlastníčka na katastri mala vyžiadať doklad, ktorým sa vlastníctvo do katastra zapísalo - kedy a či je nejaký manželov súhlas s nadobudnutím vlastníctva aj prvom manželkou.
Potom by si možno mohla tvrdiť, že manžel vždy hovoril, že celý dom je jeho, že tam muselo dôjsť k omylu, resp. to mal po prvej manželke zdediť, alebo to mohol vydržať ... podľa toho, čo na katastri zistíš.

na nadobunutie celeho domu do BSM, by stacil pripadny"suhlas" manzela ?
na katastri mi oznamili, ze jedina listina ktora tam je , je od obce o prideleni supisneho cisla. NO o to poziadali spolu, tak aj potvrdenie bolo na oboch.
Ked sa chcem obratit na sud, aku zalobu ? proti komu, ked ona nezije ani nema dedicov?
bea
18.07.14,06:09
Možno by bolo treba postupovať tak, ako pri novoobjavenom dedičstve. Len to je asi vec pre notára, lebo je to dosť komplikované v tomto prípade. Neviem, či ty môžeš dať na súd návrh na prejednanie..... atď. Možno podobne ako tu:
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/prejednanie-novoobjaveneho-dedicstva.html
klara5
18.07.14,06:15
Možno by bolo treba postupovať tak, ako pri novoobjavenom dedičstve. Len to je asi vec pre notára, lebo je to dosť komplikované v tomto prípade. Neviem, či ty môžeš dať na súd návrh na prejednanie..... atď. Možno podobne ako tu:
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/prejednanie-novoobjaveneho-dedicstva.html

novoobjaveny majetok po kom ..po prvej mazelke ci po manzelovi ?
ivka70
18.07.14,06:23
Možno by bolo treba postupovať tak, ako pri novoobjavenom dedičstve. Len to je asi vec pre notára, lebo je to dosť komplikované v tomto prípade. Neviem, či ty môžeš dať na súd návrh na prejednanie..... atď. Možno podobne ako tu:
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/prejednanie-novoobjaveneho-dedicstva.html

novoobjaveny majetok po kom ..po prvej mazelke ci po manzelovi ?

po manzelke ... kto bol jej dedicom?
klara5
18.07.14,06:31
Možno by bolo treba postupovať tak, ako pri novoobjavenom dedičstve. Len to je asi vec pre notára, lebo je to dosť komplikované v tomto prípade. Neviem, či ty môžeš dať na súd návrh na prejednanie..... atď. Možno podobne ako tu:
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/prejednanie-novoobjaveneho-dedicstva.html

novoobjaveny majetok po kom ..po prvej mazelke ci po manzelovi ?

po manzelke ... kto bol jej dedicom?
len manzel.
ivka70
18.07.14,06:34
Možno by bolo treba postupovať tak, ako pri novoobjavenom dedičstve. Len to je asi vec pre notára, lebo je to dosť komplikované v tomto prípade. Neviem, či ty môžeš dať na súd návrh na prejednanie..... atď. Možno podobne ako tu:
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/prejednanie-novoobjaveneho-dedicstva.html

novoobjaveny majetok po kom ..po prvej mazelke ci po manzelovi ?

po manzelke ... kto bol jej dedicom?
len manzel.

tak otvorit jej dedicske, majetok prejde na manzela a potom ho mozes dedit ty ....
klara5
18.07.14,06:39
Možno by bolo treba postupovať tak, ako pri novoobjavenom dedičstve. Len to je asi vec pre notára, lebo je to dosť komplikované v tomto prípade. Neviem, či ty môžeš dať na súd návrh na prejednanie..... atď. Možno podobne ako tu:
http://financie.etrend.sk/osobne-financie/prejednanie-novoobjaveneho-dedicstva.html

novoobjaveny majetok po kom ..po prvej mazelke ci po manzelovi ?

po manzelke ... kto bol jej dedicom?
len manzel.

tak otvorit jej dedicske, majetok prejde na manzela a potom ho mozes dedit ty ....
manzel nezije, bude aj tak dedit ?
Chobot
18.07.14,06:40
NA tvojom mieste by som asi postupoval takto:

S dedičským osvedčením po prvej manželke by som navštívil notára - ak existuje ten, ktorý dedičstvo prejednával, tak jeho, ak nie, tak iného v danom okrese a spýtal sa, ako obnoviť dedičské konanie po prvej manželke. Možno by sa našiel spôsob, ako by postupne tú polovicu domu zdedil tvoj zosnulý manžel a následne po ňom ty, ako jeho dedič.

Lebo veď manžel po prvej manželke niečo asi zdedil, tak možno by sa prededil aj tento novoobjavený majetok. Ak ti nebude vedieť poradiť daný notár, choď za ďalším. čím viac ich oslovíš, tým viac nápadov a rád dostaneš.

Inak mi to príde absurdné, aby to po nej zdedil štát, keď pôvodne mala manžela, ktorý mal po nej teda všetko zdediť (keďže ako uvádzaš, ona nemala žiadnych iných dedičov).
ivka70
18.07.14,06:45
tak otvorit jej dedicske, majetok prejde na manzela a potom ho mozes dedit ty ....
manzel nezije, bude aj tak dedit ?

Pri znovuotvoreni dedicstva dedi ten, kto dedil povodne,
nasledne sa musi otvorit znvou (ak je uz ukoncene) dedicske konanie po manzelovi ... aby dedili zasa jeho dedicia ...
klara5
18.07.14,06:50
NA tvojom mieste by som asi postupoval takto:

S dedičským osvedčením po prvej manželke by som navštívil notára - ak existuje ten, ktorý dedičstvo prejednával, tak jeho, ak nie, tak iného v danom okrese a spýtal sa, ako obnoviť dedičské konanie po prvej manželke. Možno by sa našiel spôsob, ako by postupne tú polovicu domu zdedil tvoj zosnulý manžel a následne po ňom ty, ako jeho dedič.

Lebo veď manžel po prvej manželke niečo asi zdedil, tak možno by sa prededil aj tento novoobjavený majetok. Ak ti nebude vedieť poradiť daný notár, choď za ďalším. čím viac ich oslovíš, tým viac nápadov a rád dostaneš.

Inak mi to príde absurdné, aby to po nej zdedil štát, keď pôvodne mala manžela, ktorý mal po nej teda všetko zdediť (keďže ako uvádzaš, ona nemala žiadnych iných dedičov).

ano ja dufam ze stat to nezdedi..len mi neslo do hlavy ako moze dedit uz zosnuly clovek..ale ak je pravda co pise ivka70, tak sa bude dedit ako v povodnom konani a nasledne otvorim konanie po manzelovi.
bea
18.07.14,07:39
Áno, je to tak, ako píše ivka70. Tak to treba čím skôr urobiť, lebo keď by sa stalo, že už to prejde na štát (aj keď je to určite absurdné, ale....), tak to bude ešte komplikovanejšie.
klara5
18.07.14,07:45
tak otvorit jej dedicske, majetok prejde na manzela a potom ho mozes dedit ty ....
manzel nezije, bude aj tak dedit ?

Pri znovuotvoreni dedicstva dedi ten, kto dedil povodne,
nasledne sa musi otvorit znvou (ak je uz ukoncene) dedicske konanie po manzelovi ... aby dedili zasa jeho dedicia ...

Áno, je to tak, ako píše ivka70. Tak to treba čím skôr urobiť, lebo keď by sa stalo, že už to prejde na štát (aj keď je to určite absurdné, ale....), tak to bude ešte komplikovanejšie.

takže navrh na prejednanie novoobjaveneho dedicstva najpr po prvej manzelke..prededi to manzel..a nasledne otvorit dedictvo po nom..tak ?
a ja budem ucastnik prveho konania..budem vediet ako dopadlo ?
bea
18.07.14,08:12
Ja by som sa o tom na Tvojom mieste ozaj poradila s notárom. Lebo musíš mať istotu vo všetkom, kým to dáš na súd..... Presne tak, ako píše Chobot vyššie.....