munister
10.07.14,14:34
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať.....dali sme zamestnancovi pracovnú zmluvu na kratší pracovný uväzok s týždenným pracovným časom 8-10 hodín.Je možné zhrnúť pracovný čas miesto tyždenného do mesačného pracovného času čiže 32-40 hodín?Alebo musí byť napísaný len týždenný pracovný čas 8-10 hodín?

Veĺmi pekne ďakujem.
Zuzanka_ba
10.07.14,12:56
Je potrebné mať týždenný pracovný čas. Nie rozpätie, ale nejaké konkrétne číslo, ktoré vyjde v dlhodobom priemere, dajte tam napríklad 9 hodín.

Ak robí nie úplne pravidelne (niektoré týždne viac, niektoré menej), dá sa to ošetriť ustanoveniami podľa ZP. Ak treba presnejšiu radu, treba doplniť info o tom, ako má rozvrhnutých 8-10hodín, spôsob odmeňovania, atď.
munister
10.07.14,13:09
Len zamestnanec pracuje na zavolanie, čiže niekedy odpracuje 8 hodín a niekedy 10 hodín týždenne.
Pýtam sa preto, lebo zamestnancovi povedali na ÚPSVaR, že musí priniesť s mesačným pracovným časom a nie s tyýždenným pracovným časom, inak mu ju neuznajú.

Ďakujem
Zuzanka_ba
10.07.14,13:35
aha, im asi ide o tých 32 hodín, čo zaviedli.
na UPSVAR často nepoznajú Zákonník práce.

ak dáte za týždeň 10 hodín, s tým že robí dajme tomu 2 hodiny každý pracovný deň, tak by malo vyjsť nad 32 mesačne. doneste im kalendár a kalkulačku:)

mesačný počet je blbosť, lebo počty pracovných dní sú rôzne; plus ten váš zamestnanec robí nepravidelne.

nebolo by lepšie im dávať nejaký záznam o dochádzke potvrdený zamestnávateľom??
munister
10.07.14,13:51
Presne tak, ako hovoríte.Jeden mesiac odpracoval 39 hodín....druhý mal 34 hodín a teraz má 36 hodín.
Dávame mu výplatnú pásku a aj potvrdenie o mzde s počtom odpracovaných hodín.A milá pani referntka ho odbila s tým, že musí vedieť dopredu, že odpracuje tých 32 hodín mesačne.
Záznam o dochádzke viem poskytnúť, ale až na konci mesiaca a to im vraj nestačí a žiadajú dodatok, že zamestnanec odpracuje nie týždenne 8-10 hodín ale mesačne 32-40 hodín.
Ja keď viem počítať, tak mi vyjde 8-10 tyždenne tak mesačne to vyjde 32-40 hodín.

Ako vidím naše úrady by sa mali preškoliť, nakoľko aj právnik ma vysmial ohľadne toho čo pýtajú.
Zuzanka_ba
10.07.14,14:01
Ale mesiac nemá 4 týždne.

Zoberiem napríklad rok 2014. Má 248 prac. dní. Ak hypoteticky robí 2 hodiny denne pondelok až piatok každý deň, je to 496 hodín ročne. Za mesiac priemerne 41,33 periodických hodín.*

*poznámka - zabudla som odrátať dovolenku.

Jasné že každý mesiac to nevyjde.

Môžete mu dať podmienku, keďže robí hala-bala časovo, že v každom kalendárnom mesiaci musí odpracovať min 32 hodín.

ALE: čo ak ho okamžite vyhodíte? pôjde na PNku, materskú, rodičovský, dovolenku? zomrie nebodaj? ako to môžete vedieť dopredu.

Úradná buzerácia ;)
avalik
10.07.14,14:06
asi by to chcelo prehnat cez media, ze ide o buzeraciu jednak ziadatelov o davky ale aj zamestnavatelov a aby tetuskam urcili metodiku ako maju prepocitavat tyzdenny pracovny cas uvedeny v prac. zmuve na mesacny

(5) Ak je člen domácnosti v právnom vzťahu, ktorý zakladá nárok na príjem zo závislej činnosti,12) dohodnutom v rozsahu menšom ako 32 hodín mesačne, mesačný rozsah hodín vykonávania menších obecných služieb, dobrovoľníckej činnosti alebo prác podľa odseku 3 písm. c) sa určí ako rozdiel medzi dohodnutým rozsahom z tohto právneho vzťahu a 32 hodinami mesačne.
Zuzanka_ba
10.07.14,14:28
Podľa mňa už ten zákon je zle napísaný, lebo to potrebujú vedieť dopredu. Ja by som smerovala kontrolu 32 hodín do minulosti, takže by sa reálne kontrolovalo podľa dochádzky. Aj na páske máme hodiny, nech to kontrolujú rovno s príjmom a dajú pokoj.

Buzerácia čiastočne vychádza zo zákona, referentky a ich šéfky len "vyšperkujú" čo sa dá.. česť výnimkám.