domacnost
14.04.06,09:12
Ahojte, chcela by som sa uistiť pri § 55 ods.1) či chápem dobre. Stačí mi , ak mi dáte súhlas, ak ho chápem zle, tak by som bola rada keby ste ma v niečom poopravili. Ide presne o § 55 ods.1) v ktorom sa píše:

1)
Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, ked sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobit.predpisu v kalendár.rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku , v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.

Moja úvaha:
Keby sa podnikajúca osoba stala platiteľom dane a mala v minulých rokoch nakúpený majetok, tak môže si uplatniť dph? V zákone nie sú spomenuté roky, počet rokov po ktoré si môžem uplatniť dph. Lenže, ak podnikajúca osoba minulý rok kúpila napr. kanc.stôl , tak dph si uplatnila do daňových výdavkov, tak podľa môjho názoru sa nemôže uplatniť dph. Kedy by vlastne vznikol nárok si uplatniť dph, hlavne pri akom majetku? V zákone majú asi na mysli taký to prípad:
- podnikaj.osoba sa stala platcom dph v 4/06. Majetok nakúpený od 1-4/06 bol celý aj s dph zahrnutý do daňových výdavkov. Môže cez ID ponížiť daňové výdavky o dph? a dph si uplatniť? Prečo v tomto odstavci 1) je spomenutá veta a to, že :
ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobit.predpisu v kalendár.rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku , v ktorom sa stala platiteľom. Môhol by mi to niekto laicky vysvetliť napríklad aj na príklade?
Jana Acsová
14.04.06,07:57
domacnost
14.04.06,08:07
AVO prečítala som si , no ale stále nerozumiem. Nerozumiem spomenutej vete, ktorá hovorí, že novoregistr.platiteľ dane si môže odpočítať daň aj za predchádzajúce roky od kedy sa stal platiteľom dane. Nepoznám ani jedného podnikaj.osobu, ktorá by si pred rokmi kupovala krátkodobý majetok a rozlišovala sumu bez dph a dph. Samozrejme dph by si dávala ako nedaňový náklad.Preto som chcela poznať aspoň jeden príklad pri ktorom by platila už hore spomínana veta.
Pepa
14.04.06,08:10
Janka, nestačilo:rolleyes:
Absolútne som z toho vedľa - a na DU mi neporadili nič.
Skúsim sa teda spýtať:
Ak sa stáva platcom od 1.5.06 môže si odpočítať DPH zo zásob, ktoré nakúpil a nespotreboval tzn. inventúra k 30.4.? A odpisovaný HIM kúpený v 12/05? Odpočíta DPH vyčíslenú na fa?
Jana Acsová
14.04.06,08:14
Vrátim sa k tomu, len teraz momentálne opúšťam PC. Takže počkajte ... vrátim sa. Zatiaľ pekný Veľký piatok ... .-)
domacnost
14.04.06,08:17
Môj názor na vec:
- ak SZČO neplatca dph účtujúci v JÚ si nakúpi zásoby , tak si uplatní pri úhrade daňový výdavok.Vtedy sa podľa mňa na neho nevzťahuje pri registrácii odpočet dph za predchádzaj.roky, vzťahuje sa na neho iba odpočet dph v danom roku, kedy došlo k registrácii.
- v PÚ účtovníctve ak by s.r.o. účtovala na účet 111/ a nie hned na 504, tak si môže odpočítať dph aj za predchádzajúci kalendár.roky.

AVO, aký máte názor na moju úvahu.
Zita5
14.04.06,08:22
Zdá sa mi , že v minulosti bolo v zákone uvedené že pri registrácii bol nárok na odpočet za posledných 12 mesiacov ...neviem prečo to zmenili ...čo tým sledovali .:)

Bolo to zrozumeteľnejšie pre daňovníka .
domacnost
14.04.06,08:26
RAda sa zapájam do takýchto diskusií, čím nás bude viac, tým to bude zaujímavejšie...:D
alušik
18.04.06,05:48
Tiež mám z toho mierny zmätok. Firma, ktorú účtujem, sa stane čoskoro platiteľom DPH. Máme majetok, ktorý bol obstaraný v decembri minulého roku a aj počas tohto roku, a tak meditujem, či odpočítať DPH, keď ho účtujem na 501.
Šéf niektorých obchodných partnerov poprosil, či by nám nemohli fakturovať neskôr, ale ak som dobre pochopila, je to teda vcelku zbytočné, ak môžem odpočítať daň pri registrácii aj z tej 501. Len neviem, či chápem správne.:confused:
KEJKA
18.04.06,06:05
už som to uvedla, len neviem nájsť link. Z_DPH sa akoby trochu zmäkčil, ked tam už nie je uvedená hranica 12 mesiacvov. Ale mne sa vidí terajšie znenie logickejšie.
Dá sa uplatniť DPH zo zásob a zo ZC daňvej podľa inventúry. Za zásoby sa dá považovať aj drobný majetok (aj ked bol už zaúčtovaný na 501), ak bol obstaraný v tom istom roku... teda nebol vysporiadaný v dani z príjmu.
Takže z toho hľadiska je jedno či je faktúra za drobný majetok mesiac pred registráciou alebo po nej. Koniec-koncov je vhodné ju zaúčtovať v PU na 112-Sklad, a v JÚ nezaplatiť, bude to jasnejšie.
Drobný majetok, o ktorom bolo už v r. 2005 účtované v nákladoch alebo výdavkocj, bola DPH ako náklad/výdavok uplatnená aj pre účely vyčíslenia základu dane z ríjmu. Takže spätne sa už táto DPH nemôže žiadať nazad.
alušik
18.04.06,06:19
No veď o tom to je - neúčtujem cez 112, ale faktúru priamo na 501. Myslím, že aj podľa starého znenia, sa to dalo teda obísť tak, že som nezaúčtovala faktúru na 501, ale schválne na sklad a na tom sklade som to potom uviedla v inventúre, ktorú som robila z titulu prechodu na platiteľa DPH. Teraz, keď čítam nové znenie, tak mi to pripadá zbytočné "tváriť sa", že drobný majetok sa ku dňu registrácie nepoužíval a bol teda na sklade. Lenže niekedy je to o tom, že si každý vykladá určité znenie inak...
domacnost
18.04.06,06:24
už som to uvedla, len neviem nájsť link. Z_DPH sa akoby trochu zmäkčil, ked tam už nie je uvedená hranica 12 mesiacvov. Ale mne sa vidí terajšie znenie logickejšie.
Dá sa uplatniť DPH zo zásob a zo ZC daňvej podľa inventúry. Za zásoby sa dá považovať aj drobný majetok (aj ked bol už zaúčtovaný na 501), ak bol obstaraný v tom istom roku... teda nebol vysporiadaný v dani z príjmu.
Takže z toho hľadiska je jedno či je faktúra za drobný majetok mesiac pred registráciou alebo po nej. Koniec-koncov je vhodné ju zaúčtovať v PU na 112-Sklad, a v JÚ nezaplatiť, bude to jasnejšie.
Drobný majetok, o ktorom bolo už v r. 2005 účtované v nákladoch alebo výdavkocj, bola DPH ako náklad/výdavok uplatnená aj pre účely vyčíslenia základu dane z ríjmu. Takže spätne sa už táto DPH nemôže žiadať nazad.

prečo nezaplatiť? To čo si ty napísala som ja už uviedla v príspevku č.6:) . Ak by som v 1/2006 zaplatila za majetok a nasledne by som sa stala platcom dph až v 4/06, tak by som si cez ID odúčtovala už uplatnený výdavok z 1/06 za dph a dph by som si nárokovala na odpočet.
KEJKA
18.04.06,06:35
prečo nezaplatiť? To čo si ty napísala som ja už uviedla v príspevku č.6:) . Ak by som v 1/2006 zaplatila za majetok a nasledne by som sa stala platcom dph až v 4/06, tak by som si cez ID odúčtovala už uplatnený výdavok z 1/06 za dph a dph by som si nárokovala na odpočet.
ospravedlňujem sa, v JU nie som tak doma, to "pomocné" účtovanie na sklad a neuhradenie som uviedla, ale vzhľadom na znenie zákona to považujem za zbytočné. Treba sa držať toho, že DPH z drobného majetku môžeš odpočítať, AK sa už MEDZITÝM táto DPH neuplatnila ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Ako ja chápem JU, neplatiteľ, pokiaľ nezaplatí faktúru, si nemôže dať do výdavkov drobný majetok, teda ani DPH, tým sa DPH nemohla vysporiadať v ZD pre daň z príjmu, a teda sa po registrácii môže odpočítať.
Jana Acsová
24.04.06,13:02
Nerozumiem spomenutej vete, ktorá hovorí, že novoregistrovaný platiteľ dane si môže odpočítať daň aj za predchádzajúce roky od kedy sa stal platiteľom dane. Nepoznám ani jedného podnikaj.osobu, ktorá by si pred rokmi kupovala krátkodobý majetok a rozlišovala sumu bez dph a dph. Samozrejme dph by si dávala ako nedaňový náklad. Preto som chcela poznať aspoň jeden príklad pri ktorom by platila už hore spomínana veta.No ani nemusí rozlišovať. Ak majetok zaradila do používania a účtovala nákladovo v minulých rokoch, nevznikne pri registrácii právo na odpočítanie dane z tohto majetku.

No a kedy by veta platila? Podľa môjho názoru napr. pri drobnom dlhodobom majetku, u ktorého sa účtujú odpisy. Ale takýto výklad ani komentár som zatiaľ nenašla, ale podľa môjho názoru aj toto bol dôvod novelizácie dotknutého ustanovenia.
Jana Acsová
24.04.06,13:06
Skúsim sa teda spýtať:
Ak sa stáva platcom od 1.5.06 môže si odpočítať DPH zo zásob, ktoré nakúpil a nespotreboval tzn. inventúra k 30.4.? A odpisovaný HIM kúpený v 12/05? Odpočíta DPH vyčíslenú na fa?Zo zásob áno. Presne ako píšete. Inventúra a následne faktúry k zásobám, ktoré sa zistia inventúrou. U odpisovaného majetku postupujete podľa toho, či ste uplatnili daňové odpisy v roku 2005. Ak áno uplatníte právo na odpočítanie dane v pomernej časti ... t.j. daň znížite o pomernú časť voči už daňovo uplatneným odpisom. Daň však musí byť obsiahnutá v cene majetku (pozor na poplatky a pod. ak sa viažu k majetku a neboli to položky zdaňované DPH).
Jana Acsová
24.04.06,13:13
Môj názor na vec:
- ak SZČO neplatca dph účtujúci v JÚ si nakúpi zásoby , tak si uplatní pri úhrade daňový výdavok.Vtedy sa podľa mňa na neho nevzťahuje pri registrácii odpočet dph za predchádzaj.roky, vzťahuje sa na neho iba odpočet dph v danom roku, kedy došlo k registrácii.
Podľa mňa nie, má právo na odpočítanie dane zo všetkých zistených zásob, ktoré eviduje v operatívnej evidencii (tá je povinná aj v JÚ). Javí sa to logické, nakoľko napr. pri ich predaji (tovar) bude odo dňa registrácie uplatňovať DPH, čím by došlo vlastne k duplovanému uplatneniu dane.



- v PÚ účtovníctve ak by s.r.o. účtovala na účet 111/ a nie hned na 504, tak si môže odpočítať dph aj za predchádzajúci kalendár.roky.
Účtovanie spôsobom A alebo B nemôže mať vplyv na uplatnenie práva na odpočítanie dane. Každá účtovná jednotka eviduje (mala by) zásoby a teda aj v prípade, že účtuje do nákladov, k 31.12. na základe vykonanej inventúry účtuje pri uzavieraní účtovných kníh zápisy, ktorými zásoby dostáva z nákladov späť na účet 1xx (ospravedlňujem sa za slengovú terminológiu). Čiže rovnako všetky zásoby zistené inventúrou sú relevantné k uplatneniu práva na odpočítanie dane.
Jana Acsová
24.04.06,13:15
Tiež mám z toho mierny zmätok. Firma, ktorú účtujem, sa stane čoskoro platiteľom DPH. Máme majetok, ktorý bol obstaraný v decembri minulého roku a aj počas tohto roku, a tak meditujem, či odpočítať DPH, keď ho účtujem na 501. V tomto prípade záleží na tom, o čo sa jedná. Ak konečné účtovanie majetku bolo na 501, t.j. nejednalo sa o zásoby, ktoré by ste následne preúčtovali 112/501 tak právo na odpočítanie dane pri registrácii v roku 2006 z tohto majetku nie je možné uplatniť.
Jana Acsová
24.04.06,13:18
Koniec-koncov je vhodné ju zaúčtovať v PU na 112-Sklad, a v JÚ nezaplatiť, bude to jasnejšie.Odsúhlasila som príspevok, iba jedna pripomienka. Nepovažujem za nevyhnutné účtovať cez sklad, nakoľko vychádzajúc z postupov účtovania nemusí tak robiť účtovná jednotka, ktorá účtuje spôsobom B. Principiálne je možné uplatniť odpočítanie dane zo zásob a tie vie účtovná jednotka preukázať operatívnou evidenciou a inventúrou.
Jana Acsová
24.04.06,13:21
No veď o tom to je - neúčtujem cez 112, ale faktúru priamo na 501. Myslím, že aj podľa starého znenia, sa to dalo teda obísť tak, že som nezaúčtovala faktúru na 501, ale schválne na sklad a na tom sklade som to potom uviedla v inventúre, ktorú som robila z titulu prechodu na platiteľa DPH. Teraz, keď čítam nové znenie, tak mi to pripadá zbytočné "tváriť sa", že drobný majetok sa ku dňu registrácie nepoužíval a bol teda na sklade. Lenže niekedy je to o tom, že si každý vykladá určité znenie inak...No vyzerá to tak, že do zákona sa nakoniec dostalo niečo, čo tam nemalo byť (ale možno sa mýlim a cieľ predkladateľa bolo uplatnenie práva na odpočítanie dane z majetku ako takého). Z dôvodovej správy som však mala dojem, že zámer vychádzal z uplatnenia práva na odpočítanie dane z drobného dlhodobého majetku, ale do zákona sa to premietlo oveľa všeobecnejšie. Takže je možné to využiť. .-)