edera2
10.07.14,17:57
zrekonštruovala som rekreačnú chatu za nemalé peniaze a nemám právo ju užívať, preto chcem vrátiť dar darcovi a žiadať vrátenie peňazí do rekonštrukcie vložených
Mária27
10.07.14,16:10
Môžeš to darcovi navrhnúť, nemáš však na to zákonný nárok, ledaže by ti niečo v tejto súvislosti darca zamlčal (do troch rokov od zistenia).
Prečo ju nemáš právo užívať?

§ 629 obč.zákonníka

Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.
edera2
10.07.14,16:21
dnes si myslím, že darované mi to bolo hlavne preto aby som to zrekonštruovala, pretože do cudzieho majetku by som peniaze nevrážala, aj keď chata bola rodičovská. Rodičia majú právo doživotného užívania a teraz ju aj užívajú, lenže najviac ju užíva brat, ktorého závetom vydedili a ten mi bráni užívaniu, a rodičia zaujali postoj, že ved je to ich dieťa. Nemala by som nič proti aby tam brat chodil, ale pije je agresívny a vyhráža sa ako mne tak aj rodičom a nevedia si s ním poradiť a mňa to už jednoducho takéto bojovanie nebaví, chcem svoje peniaze späť a nech si chatu nechá kto chce ja ju už nechcem
Mária27
10.07.14,16:45
Daj návrh na zrušenie vecného bremena. Dôvod máš - darovali ti holé vlastníctvo, vlastne ako by sa bezdôvodne obohatili (vylepšené bývanie) a navyše ty ako vlastníčka to nemôžeš užívať ale brat ano, hoci nemá právo k tvojej veci.

§ 151p
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
edera2
10.07.14,16:55
volala som na neho políciu, lebo ma fyzicky napadol a vyhrážal sa, že chatu podpáli, prešiel pomaly mesiac a ja nemám žiadny papier. Mohla by som na základe toho oznámenia, požiadať súd alebo koho o zákaz vstupu do môjho majetku, ešte by som skúsila túto možnosť ak sa dá a potom ako by sa zachovali moji rodičia, by som konala určite tak, ako si mi poradila, ďakujem
Mária27
10.07.14,18:08
pravdaže - môžeš žiadať vypratanie nehnuteľnosti, môžeš dať na súd rozkaz na plnenie (§ 174b obč.súdneho poriadku), ktorý sa stane vykonateľným, ak nepodá do 15 dní odpor.

(1) Súd môže aj bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez vypočutia odporcu vydať rozkaz na plnenie, ak sa v návrhu uplatňuje právo na plnenie inej povinnosti než zaplatenie peňažnej sumy, vyplývajúce zo skutočností uvedených navrhovateľom. V rozkaze na plnenie súd uloží odporcovi, aby v lehote určenej súdom nie kratšej ako 15 dní plynúcej od doručenia rozkazu na plnenie splnil uloženú povinnosť a uhradil trovy konania alebo v lehote 15 dní podal odpor na súde, ktorý rozkaz na plnenie vydal; odpor proti rozkazu na plnenie sa musí odôvodniť. Ustanovenie § 43 sa nepoužije.