emmma
14.04.06,13:20
Pekný deň,

JÚ, platca DPH, má uzatvorenú zmluvu so splátkovou spoločnosťou o pôžičke a záložnú zmluvu - je to jedna zmluva, taký je jej celý názov. Predmetom zmluvy je auto kategórie N1. Pri podpise zmluvy zaplatili 35% zálohu, spracovateľský poplatok, poplatok za preverenie. Mesačne sa platia rovnomerné splátky. Počet splátok je 36. Po ukončení zmluvného vzťahu je splatný manipulačný poplatok. Nárok na odpočet DPH nie je, lebo tretia osoba od ktorej je auto "kúpené" nie je platcom DPH. Vie mi niekto poradiť čo s tým? Mesačná splátka v tomto prípade nie je rozpísaná ako pri lízingu. Je to len jedna čiastka. Ď.
KEJKA
14.04.06,15:04
Jedná sa o nákup auta N1 - musíš mať doklad o kúpe. Nemáš nárok na odpočítanie DPH - kúpa je od neplatiteľa DPH. Nejedná sa o lízing, je to skôr úver.
Takže auto zaradíš v cene aj s DPH a odpisuješ 4 roky.
Mesačné splátky pojdu na VNZD (tiež tá 35% zaloha).
Poplatky spojené s uzavretím zmluvy o pôžičke podľa mňa nesúvisia s obstaraním auta, ale s obstaraním pôžčky, takže úhrada pojde na VOZD.
eviketa
14.04.06,16:27
tak mi z toho vychádza, že je lepšie uzavriet leas.zmluvu ako takúto, keď nedostanem do nákladov "navýšenie" ktoré musím zaplatiť.
Teda predpokladám, že je zmluva o kupe auta-N1. Tato suma je zobraná ako OC a ňou odpisuješ. Ked si popočítaš mesačné platby x 36 dostaneš čosi navyše a to je VNZD ?
emmma
14.04.06,16:42
Nemám kúpnu zmluvu ani nič iné od pôvodného majiteľa. Jediný doklad ktorý mám je Zmluva o pôžičke a záložná zmluva uzatvorená so splátkovou spoločnosťou. Žiadne iné doklady nie sú, už som ich pýtala.
Zita5
14.04.06,16:44
V konečnom dôsledku , ak by vzal auto v hotovosti i tak by mohol uplatniť len ročný odpis . Takže ja to vidím v tomto smere stále rovnako . Možno majiteľ keď uzatváral túto zmluvu o pôžičke ,si to ani neuvedomil.
eviketa
14.04.06,17:18
Ano s tým suhlasim, len myslím, že ked si zoberie pôžičku, má to možno za tie iste peniaze ako leasing, ale ten dostane celý do nákladov, kdežto takto to je tak, že kupi auto na zmluvu napr. 200 000 - to odpisuje. Ale na splatkach dá napr 280 000 a tých 80 000 má ako pôžičku a nemá to ako VOZD. (teda neviem či ide zrovna o prípad Emmy, ale ja som videla KZ a potom zml. záložnu a tam vychádzal ten preplatok)
emmma
14.04.06,17:33
Je to aj tento prípad. Kúpna cena je 170.000 a celkovo zaplatia 196.000. Keďže čiastka ktorú preplatia je VNZD aj poplatky okolo uzatvorenia zmluvy sú nedaňové? Je tam aj poplatok za preverenie auta. Neviem bližšie opísať za čo to je ale chápem to ako preverenie napr. či auto nie je kradnuté. To by som dala na daňové.
KEJKA
14.04.06,17:35
preplatok sú úroky - aj ked nepomenované. Treba poriadne prečítať zmluvu, musí tam byť aj účel poskytnutia pôžičky. Auto by som potom ocenila sumou 36xsplátka + 1.záloha 35%, teda všetko, čo sa počas tých troch rokov uhradí. Jediná nevýhoda je ten nákup od neplatiteľa, a tda strata možnosti odpočítania DPH.
emmma
14.04.06,17:45
Práveže v zmluve nie je nič čoho by som sa chytila. Zmluvné strany. Ako predmet financovania sú uvedené podrobné údaje o aute. V spôsobe financovania je uvedená mesačná splátka jednou sumou a poplatky. Mini písmenami je uvedená ročná percentuálna miera nákladov. To je všetko.
KEJKA
14.04.06,17:49
tá miera nákladov je obdoba úrokov.
Podľa mňa neurobíš chybu, ak si oceníš auto kompletnými splátkami, aby si to formou odpisov dostala do VOZD.
eviketa
14.04.06,17:55
Súhlasím s Lidou, zml. ktorú som ja videla, ale neúčtovala som o nej (robila to kamoška) bola dosť špecifická, lebo bola medzi SZČO a AAA auto- KZ a potom bola zml, o pôžičke a záložná zmluva , to bola už spoločnosť QuatroCAr. Išlo o užit. vozidlo, KZ bola s DPH, čo si uplatnili. OC potom bola 36 x mes.popl. a cena "akontácie" - 1 platby co išla AAA priamo
dada111
03.01.08,06:02
Prosím poraďáci o pomoc nemá niekto vzor záložnej zmluvy na auto, neviem to nikde nájsť. Prosím