mirka134
10.07.14,22:32
Dobrý deň chcela by som sa spýtať ako sa má správne neviem či nahlásiť alebo odvolať voči ročnému zúčtovaniu

Známy mal živnosť v Nemecku má ju aj na Slovensku ale tu ju má od 1.10.2010 do 3.11.2013 pozastavenú a dovtedy pracoval v Nemecku na Nem. živnosť platil si tam aj zdravotnú poisťovňu ale pre istotu si platil ako samoplatiteľ aj na SK.
od 3.11.2013 je zamestnaný na SK.
V Nemecku si podal DP za rok 2013 aj na SK a príjmy vyňal síce som mu to ja nerobila ale iná pani ale teraz mu prišiel veľký nedoplatok a zarátali mu tam ten príjem z Nemecka že im to tak nahlásila finančná správa - neviem či má zle vyplnené riadky v DP alebo sa len stačí odvolať voči ročnému zúčtovaniu.

riadky ma vyplnené od. VI r. 2, 9
IX R. 65,67
X R. 72,73,76,77,78,79,80

POZN V ODDIELI XIV


ďakujem veľmi pekne
avalik
10.07.14,20:58
zdravotne poisteny moze byt len v jednom state EU
http://www.dasbeste.cz/cl-20
mirka134
10.07.14,21:13
ďakujem
ale on si platil v Nemecku neaku súkromnú zdravotnú poisťovňu a na SK ako samoplatiteľ z dôvodu aby bol poistený aj na SK. No na SK mu v zdravotnej vypočítali nedoplatok z nemeckej živnosti.
avalik
10.07.14,22:31
ale ved aj u nas su sukromne zdravotne poistovne ... ide o to ci to bolo v ramci povinneho zdravotneho poistenia z dovodu, ze mal nemecku zivnost a teda dnom vzniku tohto poistenia mu zaniklo povinne zdravotne poistenie na SK - mal sa zo SK ZP odhlasit a postupovat ako je uvedene v linku
avalik
10.07.14,22:42
na R. 2 mal prijmy zo SK ci z DE zivnosti?
mirka134
11.07.14,08:18
príjmy z nemeckej živnosti
Katy a R
11.07.14,08:39
No v prvom rade treba určiť - ktorým právnym predpisom podlieha (či našim, či nemeckým) - kompetentná inštitúcia - je SP ....
ak bol povinným platiteľom na Slovensku ?? - tak to vyzerá, že ZP postupovala správne.

to poistenie v nemecku bolo asi nejaké komerčné ??? (lebo ako už je písané, zdravotné poistenie sa platí len v jednom štáte)
mirka134
11.07.14,08:52
on mal na Slovensku pozastavenu živnosť od roku 2010 sociálnu poisťovňu u nás vôbec neplatil - lebo príjmy mal len v nemecku na živnosť.
zdravotnú mu niekto poradil, že keď si platí daakú súkromnú privátnu zdravotnú /ošetrenie základné a nie operácie/ tak aby si tu platil dobrovoľne u nás
Katy a R
11.07.14,08:57
no to zrejme má len také poistenie - ako aj u nás si môžeš poistiť napr v Allianzi, kooperatíve ... kritické choroby, operačné zákroky, hospitalizáciu.. - ale to už on musí vedieť? (ke´d si dal poradiť)
SP dáva potvrdenie - ku ktorej legislatíve patrí (je jedno, či platil tam odvody, alebo nie). no a keďže on to neriešil - a platil si poistenie na Slovensku - aj bol zamestnaný na SK - tak to vyzerá - že platia naňho naše zákony
samozrejme - preveriť!
mirka134
11.07.14,11:30
no uvidím čo mu povedia ked si dá námietku voči ročnému zučtovaniu lebo ja som už z neho .... skúsim ho ešte poslať na SP ale neviem či mu dačo povedia lebo ked tam bol tak mu povedali, že tu nemá čo platiť lebo nemal príjem len zo zahraničia...
len ZP mu poslala nedoplatok z príjmov z Nemeckej SZčo zo zahraničia ale aj tak ďakujem krásne
Anik
11.07.14,13:39
Mirka134 neviem o ktorú ZP sa jedná a aké podklady majú resp. nemajú z DÚ.
Každopádne by som napísala odvolanie s kópiou DP preukazujúcou skutočnosť, že sa jedná o príjem zo zahraničia - vyňatý.
riadky, ktoré si napísala sú správne len či sú tak vypísané aj na podanom DP.
mirka134
11.07.14,14:11
Anika ďakujem áno DP ja podané správne dnes som to konzultovala s daňovým úradom - aj som ich odpisovala z kópie podaného daňového priznania.
Skôr si myslím že bude mať dotyčný problém so zdravotnou nakoľko on sa v zahraničí nepoistil v štátnej ZP ale len v neakej súkromnej v každom prípade ideme skúsiť dať námietku na ZP voči zučtovaniu a uvidím čo nám odpovedia.

Zatiaľ ďakujem krásne Mirka
avalik
11.07.14,14:16
mirka, pisala som ti uz vyssie, musite zistit o ake poistenie islo - lebo ani u nas nie su vsetky ZP predsa statne ... mame jednu vo vlastnictve statu a dve sukromne
Katy a R
12.07.14,19:12
námietku bez potrebných dokladov ani nepodávaj! nezoberú ju do úvahy!
mirka134
13.07.14,08:06
ako ved im tam pošlem prefotené DP aj potvrdenia z práce a pozastavenie živnosti u nás
Katy a R
13.07.14,09:22
- ale aj doklad ku predpisom ktorej krajiny patrí ... lebo mu urobili rzzp, ako keby patril k SK - ak s tým nesúhlasí, musí doložiť, že bol platiteľom v D (už je to tu opakovane písané, že ZP sa platí len v jednej krajine).
len ťa upozorňujem na toto: "(4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do 15 dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada."
tiež riešime námietky - takže treba dať pozor, čo pošleš!
mirka134
13.07.14,17:27
Katka ďakujem a to aký doklad treba daaké potvrdenie z nemecka? - Alebo prihlášku do ZP v DE

fakt ďakujem
Anik
13.07.14,17:36
Minulý rok som na Dôvere zdokladovala kópiou DP, že to bol príjem z Nemecka a uznali to. Vtedy im z FS poslali len
ZD a oni nemali skade vedieť, že ten príjem je zo zahraničia. Aj v Unione mali z toho pekný hokej.
Katy a R
13.07.14,17:42
len v tomto prípade platil poistné na Slovensku - neodhlásil sa! (tam je problém)
mirka134
13.07.14,17:42
no uvidíme my sme poslali kopiu DP ale Slovenského nie Nemeckého tu E101 sme naposlali ak tak im zavoláme že im ju dopošleme ja som už z toho.... a normálne ľutujem tých chlapov čo robia a nevyznajú sa ani trošku do papierov - a ked natrafia na daakú "zlatú" pani. Hádam to dopadne dobre dám vedieť dievčatá fakt ďakujem
mirka134
13.07.14,17:46
ja tiež nechápem len on stále.... tvrdí že kôli tomu aby bol poistený na SK lebo že sa bál lebo že tá sukromná nemecká poisťovňa by mu nepreplatila operácie na SK ak by mal daaký problém. a asi ani v Nemecku....